O II R A IV T. N°" 234. Maandag 1870. 3 October. Middelburg 1 October. Eergisteren heeft eene commissie uit de tweede kamer der staten-generaal het adres dier kamer ter beantwoor ding van de troonrede aan den koning aangeboden. Z. M. heeft daarop het volgende geantwoord „Mijne heeren! „Ik dank de tweede kamer voor haar adres van ant woord en verzoek u, mijne heeren, haar dien dank te wil len overbrengen, met de verzekering, dat het mij hoogst aangenaam was te vernemen, dat zij ook nu weder bereid is tot het aanvaarden der belangrijke Werkzaamheden die haar wachten." Gisteren avond werd alhier, onder voorzitterschap van den heer A. den Boer, de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van vennooten der Maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd Nijverheids-vereeniging. Uit het verslag, door het be stuur uitgebracht, bleek dat sedert de vorige vergade ring geen aandeelen meer genomen zijn, zoodat nog 30f- aandeelen ad /"240 (splitsbaar in hee'e en halve) ter plaatsing overblijven, hetgeen Yóor ult°. Juli 1871 moet zijn geschied, of verlenging van dien termijn aan den ko ning zal moeten gevraagd worden. Het tot dusver ge storte kapitaal der vennootschap bedraagt f 12,660.21. De door G. Meerman gevoerde hoogaars bevindt zich, evenals het vischtuig, in goeden staat. De visscherij heeft eene winst van f 73.47 opgeleverd. Met de gebouwen der vennootschap is mede winst be haald. Het aangekochte huis F n°. 154 gaf aanvankelijk eene bate van f 72.83. De beide andere gebouwen, A n«. 9 en N n°. 170, leverden eene winst: het eerste van f 207.89 of 8 J pet., het laatste van f 127.52 4 of 7*4 pet. Deze en enkele andere als winst geboekte kleine pos ten hebben het ten vorigen jare bestaande nadeelig saldo van f 177.06 tot f 22.47 J- doen verminderen. De balans die deze uitkomst aanwijst, en door den admini strateur in overleg met het bestuur is opgemaakt en door commissarissen geverifieerd, werd door de vergadering goedgekeurd. Tot lid van het bestuur is in de plaats van den aftre denden heer A. den Boer gekozen de heer E. K. Boude- wijnse. Tot commissarissen, ter vervanging van de heeren II. P. Abrahams en H. Middelburg, zijn benoemd de heeren K. J. Kuiler (met het lot tegenover den heer D. A. Dronkers) enmr. G.N.de Stoppelaar; terwijl tevens is voorzien in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. D. Röell wegens vertrek naar elders, in wiens plaats is benoemd de heer J. A. Tak. Door de'vergadering is besloten het thans uitgebracht verslag tegelijk met dat van het vorige jaar te doen drukken en aan ieder der vennooten een exemplaar daarvan toe te zenden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eergisteren, na uitvoerige beraadslaging, afwijzend beschikt op de aan vraag om concessie tot aanleg en exploitatie van een paardenspoorweg van Rotterdam op Kralingen. Benoemingen en besluiten. schutte rijen. Benoemd tot Dn luitenant a la suite bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, mr. W. A. van Hoek, thans 2C luitenant. rechterlijke macht. Benoemd tot procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Groningen m"\ P. Hofstede, thans procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Drenthe; tot procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Drenthe mr. T. H. Bondam, thans officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Assen; zijnde de benoemden tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie in de genoemde provinciën. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Herwijnen c. a. M. P. J.F. Gros hands, thans ontvanger derzelfde middelen te 't Zand. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te 't Zandt, bevattende de ge meente van dien naam, en de gemeente 't Zandt gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijn sen te Loppersum, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis J. H. Meijer. Benoemd tot ontvanger der directe beastingen en accijnsen te Aarle-Rixtel c. a. H. J. J. A. Lulofs, thans ontvanger derzelfde middelen te Erp c. a. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastin gen en accijnsen gevestigd te Erp, bevattende de ge meenten Erp en Boekeide gemeente Erp gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Veghel, onder voortdurend beheer van den tegen woordigen titularis B. Ritter; de gemeente Boekei ge voegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Geinert c. aonder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis A. G. Reighard. Koloniën. De gisteren hier per mail aangebrachte berichten uit Nederlandsch-Indië loopen tot 14 Augustus. Aan het algemeen overzicht van het Nieuvy Bataviaasch handelsblad ontleenen wij het volgende „De oorlogstoestand in Europa werkt verlammend op den handel. Er gaat hier niets hoegenaamd om. De Billi- ton tinveiling vau 6000 picols is nogtans vrij goed af- geloopen, namelijk tegen/66.80 gemiddeld per picol. „De regeering neemt eenige maatregelen van voorzorg. Te Saraarang, Soerabaija en in Straat Banka blijven grootere oorlogsschepen gestationeerd. Men spreekt ook van verandering van een zeker aantal geweren in Kuhnge- weren. Z. Exc. de bevelhebber des legers is alhier terug gekeerd. Een paar Franschen en Duitschers, tot het leger behoorende, hebben elkander alhier afgeklopt, Van wapens is geen gebruik gemaakt. Gelukkig domineert het Nederlandsch element tegenwoordig sterk. „De spanning, als de mail aankomt, is ontzaglijk. De kleine stoomboot snelt dan naar buiten en de massa, die medegaat, is groot. En nog meerdere personen wach ten berichten aan den Boom. De bladen werken vroeg en laat om berichten en telegrammen uit te geven. Nog altijd zijn wij echter van telegrafische gemeenschap ver stoken. Van het vertrek van een schip naar Galles, om depêches af te halen die tusschentijds komen, hoort men niets meer. „De (oorlog is the topic of the day. Men let op niets anders. „Verbazing wekte het nogtans dat de minister de Waal de oppositie den 2en Juli antwoordde, dat hij geen taal of teeken van den gouverneur-generaal had ontvangen, toen de heer Nierstrasz den minister inlichtingen vroeg omtrent onze mededeelingen over het aan de O. I. Spoor weg-maatschappij verleende voorschot. Zou de gouver neur-generaal die daad, geheel ter zijner verantwoording komende, hebben gepleegd, zonder bericht te geven Indien dat zoo is wij willen dat aannemen (hoezeer de heer de Waal in deze geheele zaak zonderlinge ant woorden heeft gegeven, vooral wat de werking van het toezicht van de regeering betreft), dan is dit feit een nieuw bewijs van de vreemde verhouding tusschen den heer de Waal en m'. P. Mij er. „Hier blijft nog altijd de vraag: zal men den heer Mijer zijn tijd laten uitdienen, of vervangen door een man als Fransen van de Putte of generaal Kroesen „Deze laatste ruimt toch nuttelooze vestingen als Soe rabaija, en doellooze forten als fort prins Frederik alhier op, terwijl hij versleten of minder geschikte mannen ter zijde zet. Wanneer zal men ook op burgerlijk gebied de handen aan den Augiasstal slaan Ja, sedert zeer lang is eene verordening in overweging om ambtenaren pen sioen te verleenen na zeker getal dienstjaren, ook dan als dat niet wordt gevraagd. Maar men overpeinst en overweegt zulk eene algemeene verordening, die vroeger nooit noodig geacht werd om onbekwame mannen ter zijde te stellen. „Zoo hangt evenzeer nog altijd de algemeene verorde- dening op het inlandsch onderwijs in de lucht. De gou verneur-generaal excuseerde zich onlangs echter weder bij het opperbestuur over de eindelooze vertraging. En inmiddels gaat het inlandsch onderwijs eer achter- dan vooruit. „De aanneming der suikeiwet in de eerste kamer, waaromtrent niets naders bekend is, is als 't ware onop gemerkt voorbijgegaan. „Den 29en Juli zijn in de Preanger eenige vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen." Gemeiigde berichten. Te Roermond heeft iemand, die het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekende uit de Maas had helpen ophalen, zich voor het daarvoor ontvangen loon zoodanig te goed gedaan aan sterken drank dat bij kort daarna in een put viel en zelf als lijk werd opgehaald. Dezer dagen had te Hoorn het volgende voorval plaats. De jeugdige echtgenoot van een der predikanten, moeder van twee kinderen en weder in zwangeren toe stand verkeerende, was bezig met hare glacé-bandschoe nen met naphta te wasschen. Ongelukkig wreef ze wat te hard, tengevolge waarvan het leder plotseling in vlam geraakte. In een oogwenk stond zij van onder tot boven in brand. Haar echtgenoot, die tegenover haar aan de tafel zat, wendde al het mogelijke aan om het vuur te blusschen, eu wierp zich wanhopig opbaar. Reeds meende hij dat de vlam gebiuscht en zijne echtgenoot gered was, toen zij plotseling opnieuw in brand stond. Thans ge lukte het niet het vuur te blusschen, alvorens de onge lukkige op de ontzettendste wijze was verminkt. Hare oogen ziju uit- en hare oogleden afgebrand. Ook het achterhoofd heeft veel geleden. Men vreest dat haar leven niet zal kunnen behouden worden. Na het door den heer Biancardi uit Lombardije ge bracht bezoek aan de koloniën der Maatschappij van weldadigheid, werden deze gestichten dezer dagen weder bezocht door twee Itaiiaansche ingenieurs, de heeren Briosi van Ferrara en Ricardi van Michel Angelo in Panna. Deze heeren hebben zoowel te Frederiksoord als te Willemsoord een aantal huisgezinnen bezocht en wa ren zeer ingenomen zoowel met de blijkbare welvaart der vrijboeren als met de blijken van aardrijkskundige kennis, ook van Italië die de jongens in hunne tegen woordigheid aan den dag legden en waarbij de Itaiiaan scbe jeugd verre zou ten achteren staan. Dinsdag middag is in een zijstraat van Bishops- gate te Londen een vreeselijke brand uitgebarsten in het huis van een chemist. Door de menigte brandbare stof fen, die in de pakhuizen was opgestapeld, nam de brand zoo snel toe dat het geheele huis in een oogwenk was aangetast en de redding van twee mannen en twee vrouwen onmogelijk was en zij in de vlammen omkwa men, terwijl een vijfde slachtoffer zwaar gekwetst naar het gasthuis is overgebracht. De heer Servais, president van het gouvernement van het groothertogdom Luxemburg, heeft een paar dagen in den Haag vertoefd. Z. K. H. de prins van Oranje is eergisteren, na een verblijf van ruim negen weken, uit Utrecht vertrokken. Thermometer stand. 30 Sept. 's av. 11 u. 53 gr. lOct.'smorg. 7 u.50gr.'smidd.lu.64gr. 'sav.6u.61gr. S t a t en-g e 11 e 1* a a 1. Het wetsontwerp tot regeling der schutterijen is op nieuw ingediend en bijna geheel gelijkluidend aan het vorige. Het verschil van het tegenwoordige met het vorige ontwerp betreft de eerste paragraaf van hoofdstuk XII, van den dienst der schutterijen in tijden van gevaar en oorlog. In 1 van dat hoofdstuk is namelijk een artikel (thans 130) ingelascht, waarbij bevoegdheid wordt gege ven om, wanneer in de gevallen, omschreven in art. 184 der grondwet, de militie te land, hetzij geheel hetzij ten deele, buitengewoon Is bijeengeroepen, de actieve schut terijen gelijktijdig, zonder nog tot hare mobielverklaring over te gaan, door buitengewone oefeningen, tot den dienst ter verdediging des vaderlands verder te bekwa men en voor te bereiden.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1