O U R A N T. N° 233. Zaterdag 1870. 1 October. öuitenlanü. Middelburg 30 September. De gemeenteraad alhier zal op Maandag a., des namid dags te half twee uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken beëediging en instal latie nieuw gekozen raadsleden benoeming van de leden der vaste commissiënidem leden van het stem bureau, verkiezing 11 October a.; voordracht vacature van eenen hulponderwijzer op de school O; adres hulp onderwijzer J. P. van Kamer, om eervol ontslag; adres van de cellebroers, om eene gratificatiemissive gede puteerde staten heffing der gemaalbelasting over 1871; missive plaatselijke gezondheidscommissie, aanbeveling ter vervulling der bestaande vacature als lid dier com missie; bij resumtie voorstel pensioneeriug van drie politic-agenten. Door den gemeenteraad van Westkapelle is tot ge neesheer aldaar benoemd de heer S. de Graag, thans geneesheer te Schoondijke. De uitslag der te Baarland gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heerén A. M. Dronkers, die 9, en J. Kole Cz., die 6 stemmen verkregen. Blijkens eene inededeeling van Zr. Ms. gezant te Lon den heeft de Fransche regeering den 21?n September aan den Britschen ambassadeur te Tours de officieele kennisgeving gericht, dat de blokkade der Duitsche Oost zeehavens geheel is opgeheven." Staats-r.our De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 22«n September jl., waarbij, met uitrek king van het koninklijk besluit van 19 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 82), nieuwe bepalingen worden vastge steld omtrent de bestemming der aan het rijk toebehoo- rende gestichten Oramerschans en Veenhuizen, en de verpleging der daarin opgenomen personen. In antwoord op het schrijven van onzen minister van buitenlandsche zaken dd. 28 Juni, heeft de mininister van buitenlandsche zaken van Venezuela, de heer Guz man, onder dagteekening van 12.Augustus eene nota aan ons gouvernement gericht, waaromtrent wij het vol gende aan de Prov. 0verij3elsche en Zwolsche courant ontleenen. De Venezuelaansche minister van buitenlandsche zaken herinnert in zijne nota, dat zijn gouvernement, de goede betrekkingen met Nederland in stand willende honden, aan den heer Rolandus, onzen zaakgelastigde, had te kennen gegeven, dat zijn persoon hiervoor een hinderpaal was, zoodat het zich voortaan rechtstreeks tot ons gouvernement zou wenden. Het wenschte, dat de koning zich zou doen vertegenwoordigen door een man welke geene antecedenten had, die hem onmogelijk maakten. Hij voegde er de verzekering bij van hoog achting en genegenheid voor zijne majesteit, en onthield zich van eenige beleediging van den heer Rolandus. Ons gouvernement had zijne verwondering te kennen gegeven over die weigering, om met den heer Rolandus te onderhandelen, en nu voert de heer Guzman een groot aantal autoriteiten in het volkenrecht aan, die alle het recht erkennen van een land om een gezant te weigeren, terwijl hij tevens verschillende voorbeelden bijbrengt, waarin dat recht is toegepast. De Venezue laansche minister zegt, dat het geschil tusschen Neder land en zijn gouvernement zeer spoedig zal zijn bijge legd, wanneer de heer Rolandus niet meer de tusschen- persoon is. Benoemingen en besluiten. staats-commissien. Ingesteld eene staats-commissie voor de samenstelling van een wetboek van strafrecht, teneinde aan den koniDg de noodige voorstellen te doen in den vorm van wetten met daarbij behoorende memo- riën van toelichting, onder bepaling dat deze commissie, na voor de eerste maal te zijn opgeroepen door den mi nister van justitie, zal vergaderen te 's-Gravenhage of, na bekomen machtiging van voormelden minister, te Leiden; en benoemd tot leden dezer commissiemr. J. de Wal, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid bij de hoogeschool te Lelden, tevens voorzitter; mr. W. F. G.L. Framjois, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hollandm'. A. A. de Pinto, referendaris bij het departement van justitie, rechter-plaatsvervanger bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, tevens se cretaris; mr. M. S. Pols, advocaat bij den hoogen raad, auditeur militair in de Ie militaire afdeeling voor de provincie^ ZuTd-Holland, te 's-Gravenhage; m«'. A. E. J. Modderman, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid bij het athenaeum illustre te Amsterdam. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Axel c. a. J. Loeff, thans ontvanger derzelfde middelen te Aarle Rixtel V/ Kerknieuws. Ö^-«i4jl^iitóaten van de hervormde gemeente te Goes hebben zich met 178 tegen 49 stemmen verklaard tegen de aanneming van het algemeen reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. De uitslag der gehouden stemming heeft al dadelijk aanleiding gegeven tot verschil van gevoelen,Onmiddellijk na afloop der stemming werd eene vergadering van kerk voogden en notabelen gehouden, ter mededeeling van den uitslag. Na langdurige bespreking verklaarden drie van de vijf kerkvoogden en vijf van de opgekomen zeven notabelen, dat tengevolge van de niet-aanneming van het reglement, alles verviel wat had plaats gehad naar aanleiding van het voorloopig reglement van 1868, en dus ook hunne benoeming tot notabelen en kerkvoogden. De overigen verklaarden echter dat de benoeming van notabelen op rechtmatige wijze was geschied en dus alleszins wettig blijft. Door het kiescollege der Nederduitsch-bervormde gemeente teOosterland is op Maandag uit een drietal pre dikanten, zijnde de heeren Ruysch van Dugteren te St- Aunaland, Muui-ing te 8t. Pliilipsland en Schiiller te Ei kerzee, eerstgenoemde tot predikant aldaar beroepen. Gemengde berichten. Te Zwartsluis hebben zich Maardag avond vóór en in het kerkgebouw der Christelijk gereformeerde ge meente eenige ongeregeldheden vertoond, doordien twee voorgangers elkander het recht betwistten van den kansel te spreken. Het gevolg was dat niemand sprak en de lichten uitgeblnscht werden. In eene eergisteren avond te Amsterdam gehouden vergadering, door het Algemeen beurscomité voor pu blieke fondsen,in vereenigingmet eenige firma's belegd, is met 157 tegen 4 stemmen besloten: de wenschelijkheid te erkennen dat te Amsterdam wordt opgericht een nieuwe bijzondere effectenbeurs in verbinding met de groote koopmansbeurs. Het doen der noodige stappen om aan dit in beginsel aangenomen plan een begin van uitvoering te geven, is opgedragen aan eene commissie van vijf leden, die zal worden bijgestaan door het Beurs comité. In de Provinciale Groninger courant adverteert eene weduwe het overlijden van haren man aldus „Heden overleed, zacht en kalm, na eene korstondige ziekte, mijn dierbare man Tjasse Willems van den Ploeg, thans rentenier." Voorburg was gisteren geheel met vlaggen ge tooid, uithoofde van de aankomst van prinses Marianne op haar buitenverblijf aldaar. II. K. H. was sinds acht jaren daar niet meer geweest. Het verblijf schijnt echter van korten duur te zullen zijn, althans door den secre taris van de prinses, den heer van Rossura, die een paar dagen te voren was gearriveerd, zijn slechts schikkingen voor een verblijf van enkele dagen gemaakt. Eergisteren heeft er weder een groote brand ge woed te Antwerpen, De uitgebreide suikerrafinaderij van de gebroeders Meeuws is met vier groote belendende gebouwen een prooi der vlamraeu geworden. De brand begon in een der werkplaatsen, doch de oorzaak is nog onbekend. Een pompier werd bij het aanwenden der bluschmiddelen gewond. De schade wordt aanvankelijk begroot op acht honderd duizend franken. Het nabijge- Iegeu hotel Pavilion du Commerce, het estaminet De Visser en het café-chantant leNouvel Anversois hebben veel geleden. De Vesuvius begint, volgens professor Palmiere, we der teekenen van leven te geven, en men kan weldra een nieuwe uitbarsting verwachten. Uit een der kraters zag men reeds rook en asck opstijgen. In l'Echo du Nord wordt beweerd dat er in de omstreken van Reims dezer dagen door een afdeeling Fransche vrij willigers eenige door kurassiers geëscor teerde hofrijtuigen zijn aangevallen, waarbij een daarin gezeten persoon van hoogen rang zou zijn gedood. Te Reims Hepen allerlei geruchten daaromtrent, volgens welke bedoelde persoon koning "Wilhelm, prins Frede- rik Karei of de kroonprins zou zijn geweest. In den Haag bestaat, naar men zegt, het voornemen om een derde dagblad in het leven te roepen, hetwelk, onder den naam van De telegraaf, de democratische be ginselen zou huldigen. Jl. Maandag heeft de broederschap van candidaat- notarissen in Nederland te Groningen hare twintigste algemeene vergadering gehouden. De volgendealgemeene vergadering zal te Maastricht plaats hebben. De aftre dende leden van het hoofdbestuur zijn allen herkozen. Uit Dresden wordt, hoewel geheel en al onnoodig, de beweerde poging tot zelfmoord van den ex keizer van Frankrijk op Wilhelmshöhe tegengesproken. Verkoopiugen eii aanbestedingen. Bij de aanbesteding, gisteren te 's-Gravenhage gehou den, van het maken van den spoorweg tusschen het Sloe en de Arneiüuidsche haven en het uitdiepen van een ge deelte dier haven en eenige verdere werken, waren ingekomen 8 biljetten, zijnde van de heeren; J. van Haaften, te Sliedrccht, 239,000; J. van der Velde en A. Visser Pz., te Sliedrecht,/*229,400; A. G. Huyskes, te Hedel, f 203,800; D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrechf, f 203,000; G. M. Sigmond, te Werkendam, f 197,945; H. G. de Wilde, te Millingen. f 197,770; K. van Wijngaarden en W. J. Schram, to Sliedrecht, f 196,000, en J. Verwaaijen en J. Kooij, te Arasterdam, f 194,000. Algemeen overzicht. Bij de debatten in de Nederlandsche tweede kamer over het adres van antwoord op de troonrede werd door een der leden beweerd dat in de dagen, die wij thans beleven, de onafhankelijkheid van kleine staten even groot gevaar loopt als in de bangste dagen van den eer sten Napoleon en dat men nog in de 19c eeuw van de Nederlanders zou kunnen zeggen wat de Witt reeds ge tuigde: „De aard der Nederlanders is zoodanig, dat zij het gevaar niet zien alvorens het zoo duidelijk voor hen staat, dat het te laat is om daarin te voorzien." De mi nister van buitenlandsche zaken meende hieromtrent „te mogen aanmerken dat er in Nederland, zoowel nu als ten tijde van de Witr, ongetwijfeld mannen zijn, die de ge varen zien zonder er over te spreken." Wij hebben het zonderlinge van dergelijke leer hier niet aan te toonen/ evenmin als te onderzoeken of men niet met het oog op des ministers verklaring zou moeten aannemen dat men dan sedert de tijden van de Witt nog achteruit gegaan is. Toen zag men de gevaren niet en kon daarin dus niet voorzien, thans ziet men de gevaren wèl, maar „men spreekt er niet over." De gevaren welke de kleine staten in het algemeen en Nederland in het bijzonder bedreigen behooren echter zeer zeker te worden besproken, opdat zij, denkbeeldig bevonden, als ijdele schrikbeelden weggevaagd, of wel, als bestaande te achten, zooveel mogelijk nog afgewend zouden kunnen worden. Die gevaren maken thans hefi onderwerp uit van een brief van den heer von Rellwald, onderbiblic ibecaris der keizerlijke bibliotheek te Wee-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1