OURANT. Vrijdag 30 September. r 232. Middelburg 29 September. Heden is te 's-Gravenhage ten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed: het maken van den spoorweg tusseben het Sloe en de Arnemuidsche haven, het uit diepen van een gedeelte dier haven en eeuige verdere i werken. De laagste inschrijvers zijn de heeren J. Yerwaaijen en J. Kooy, te Amsterdam, voor f 194,000. Volgens Het Vaderland heeft de heer van Foreest aan den generaal Knoop een beleefd schrijven gericht, om hem te vragen ot by zich weder candidaat voor de tweede kamer wilde stellen, daar hij in dat geval onmiddellijk zijn lidmaatschap weder zou neerleggen. Generaal Knoop heelt op dien brief geantwoord, dat hij meende het aanbod van den Alkmaarschen afgevaar digde niet te moeten aaunemen. Door den koning is eene staatscommissie benoemd tot samenstelling van een nieuw wetboek van strafrecht. Tot voorzitter dier commissie is benoemd de heer J. de Wal, hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit bij de hoogeschool te Leiden. Na gehouden vergelijkend onderzoek zijn door den minister van binneulandsche zaken met ingang van 1 October a tot tweede klerken aan zijn departement benoemd: J. P. van Gelder, E. 11. van Weideren Rengers en J. W. E. Scheltus. Staals-cour In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van de afdee- ling Natuurkunde der Koninklijke academie van weten schappen heeft de heer Kaiser zich verplicht geacht, der academie eenige ophelderingen te geven nopens de omstandigheid, dat, bij de eerste zitting der internatio nale meter-commissie te Parijs, Nederland niet vertegen woordigd is geweest. Hij, zoowel als zijn medebehoemde, de heer Stam kart, hadden van den minister van binnen- landsche zaken den 4™ Augustus de uitdrukkelijke mededeeling ontvangen, dat de bijeenkomst der coin- missje (waartoe zij onder dagteekening van den 2" der zelfde maand opgeroepen waren) wegens de tijdsomstan digheden onbepaald was uitgesteld, welk bericht nader hand gebleken is op een misverstand te hebben berust. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier van het kantongerecht te Kortgene mr. B. M. de Jonge van Elleme.et, advocaat. militie. Eervol ontslag verleend met 1 Januari 1871 aau H. A. J. B. de Quay, als militie-commissaris in het eerste militie-district der provincie Noord-Brabant, on der dankbetuiging voor zijne bewezene langdurige en goede diensten en behoudens aanspraak op pensioen; en als, zoodanig met ingang van l Januari a. benoemd de gepensioneerde luitenant kolonel, laatstelijk plaatselijke kommandant te 's-Hertogenboscb, J. Ph. Doelen. leger. Op nonactiviteit gesteld, voor den tijd van twee jaren, de D luitenant J. Sluiter, van het regiment veldartiller ie. Onderwijs. Te Zaandam is een cursus van middelbaar onderwijs voor vrouwen ge >pend, omvattende het onderricht in wiskunde, Italiaansch boekhouden, natuurkunde en staathuishoudkunde. Voor dezen cursus verleenen drie leeraren der hoogere burgerschool aldaar hunne mede werking. Marine en leger. Volgens de Helderscbe en Nieuwediepsche courant zou de viceadmiraal O. A. Uhlenbeck benoemd zijn tot kom mandant der zeemacht in Oost-Indië, ter vervanging van den schout bij nacht J. Andreae, en in het laatst van November de reis derwaarts aanvaarden. De luitenant ter zee le klasse H. D. Guyot zal den viceadmiraal Uhlenbeck als adjudant worden toege voegd. De minister van marine brengt in deStaats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van het derde kwartaal van 1871 als cadet bij het korps mariniers na behoorlijk afgelegd examen twee jongelingen kunnen worden toegelateu. De voorwaarden van toelating, alsmede de vereischte kundigheden zul len later door den minister worden bekend gemaakt. Rechtzaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Johanntftt Maria de Munk, oud 16 jaren, dienstbode alhier, was beklaagd dat zij in de maanden AprilJuli dezes jaars, in dienst zijnde bij mejufvrouw Leupeu alhier, gelden welke haar voor het koopen van huiselijke benoo- digdheden bij de winkeliers Götzke, Breed veld en Boiis- son waren ter hand gesteld, geheel of gedeeltelijk achter gehouden en op die wijze zich arglistig toegeëigend heeft. De rechtbank heeft haar, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gel den enz., en haar veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede drie geldboeten van f 12.50 ieder en in de kosten. Charles Theeuwes, oud 33 jaren, polderwerker alhier, was beklaagd dat hij den 7<* Augustus jl. in de herberg Havenzicht buiten de Havenbarrière alhier J. Overloop en J. Dingemanse moedwillig mishandeld heeft. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toe- breugen van slagen en stooten, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. Angelus Kokhout en Johannes van den Broeke, beide boerenknechts te IJzendijke, waren beklaagd dat zij den li1" Juli jl. in en buiten de schuur op de hofstede waar zij dienden hun medeknecht J. van Voorde moed willig hebben mishandeld, na vooraf de deur van het convent te hebben afgesloten, teneinde den anderen daarin nog aanwezigen knecht te beletten hulp te komen bieden. De rechtbank heeft de ten laste gelegde mishandeling buiten de schuur, alsmede het vooraf beramen van bet plan tot mishandeling onbewezen ver klaard en de beklaagden daarvan vrijgesproken, doch hen overigens schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en hen veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf eene geldboete van f 8 en solidair in de kosten. Bart Harms, oud 53 jaren, werkman alhier, was beklaagd dat hij den 11CD Juli op de openbare straat alhier zijne huisvrouw Cornelia Lamotte moedwillig mis handeld heeft. Ter terechtzitting bleek dat tusschen man en vrouw eene vechtpartij heeft plaats gehad om dat de vrouw weigerde haar man, die veel uithuizig schijnt te zijn, in de echtelijke woning toe te laten. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waar door geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hem, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jacob Zonnevijlle, oud 24 jaren, boerenknecht te Retranchement, was beklaagd van in het openbaar in een herberg te Kadzand beleedigende uitdrukkingen gebezigd te hebben ten nadeele van W. J. Kommers en Maria de Koster, als zou laatsgenoemde tot eerstgemel- den in ongeoorloofde betrekking staan. Met gedeelte lijke vrijspraak der hem ten laste gelegde uitdrukkin gen, is de beklaagde schuldig verklaard aan laster en, ouder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene geldboete van /"Sen in de kosten Eduard Steppe (beroep en woonplaats onbekend), was beklaagd dat hij den 25cn Juli jl. Maria Nelle, huis vrouw van W. Merk, in hare tapperij op het Vlissingsch wagenpleiu alhier heeft gescholden voor „afzetster" enz, en haar en ook haren man mishandeld heeft, alsmede dat hij vier ruiten der woning stukgeslagen, en een daar gelogeerde onbekende berenleider mede mishandeld heeft. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan: 1". het uiten van smaad-en scheldwoorden; 2°. het moedwillig 1870. toebrengen van slagen en stooten, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is onstaan; en 3°. het moedwillig verbreken van afsluiting; en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, drie geldboeten van f 8, en eene geldboete van f 25, alsmede in de kosten. Joseph Colon is vrijgesproken van eene hem ten laste gelegde aanranding der eerbaarheid, zijnde dit feit onbewezen verklaard. Gemengde berichten. De Maatschappij ter bevordering van de belangen der zoetwater-visscherijen in Nederland beeft zich te Dordrecht geconstitueerd en in het bestuur gekozen den heer Blussé, lid der tweede kamer, als secretaris-penning meester, den heer Stal als voorzitter, en de heeren Quaker - naat van Spijk, van Seteren, Luite,Kersbergenen F.P.L. Pollen. Te Deventer hebben in een jl. Maandag gehouden bijeenkomst 80 ingezetenen zich voorloopig tot een Vredebond vereenigd. Daar de denkbeelden uiteenliepen bij welke der tot dit doel bestaande vereenigingen men zich zou aansluiten, is aan eene commissie van 7 leden opgedragen de statuten te ontwerpen en in eene later te houden vergadering ter bespreking over te leggen. Het proces der beruchte kinderverpleegsters te Brixton is thans afgeloopen zonder nieuwe bijzonderhe den aan 't licht te brengen. Vrouw Waters is schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade en ter dood veroordeeld. Aan vrouw Ellis werd een gevange nisstraf van anderhalfjaar opgelegd. Eergisteren werd het l"2jarig zoontje van een land bouwer, wonende in de Gagel onder Utrecht, door zijn vader stadwaarts gezonden om twee modderschoppen, met de boodschap van de helft op deu prijs af te dingen. De snuggere kuaap komt in den winkel en maakt de winkelierster dadelijk met die laatste boodschap bekend. De jufvrouw maakt hiernaar hare berekening en de veelbelovende knaap gaat, trotsch op zijne overwinning, huiswaarts. Utrechtsck dagbl.) Te Vlaai-dingen is eergisteren het volgende voor gevallen. Een matroos op een kofschip is des nachts in de kajuit van den gezagvoerder geslopen en heeft dezen en zijne vrouw door messteken trachten te dooden. De gezagvoerder verkeert in zorgvollen toestand. Als ver moedelijke oorzaak wordt opgegeven dat de daderdie in hechtenis is genomen zich in het bezit wilde stel len van de geldssvaarde die hij des middags in de portefeuille van den gezagvoerder had ontwaard. De groothertog van Luxemburg heeft den heer W. Twiss, burgemeester, van Maartensdijk, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Ter voorziening in de behoeften der Vereeniging van 's lauds weerbaarheid te Rotterdam heeft men aldaar het plan opgevat om eene loterijleening uit te schrijven van f 1.000.000. Als prijzen zijn sommen gesteld van f 80,000, f 75,000, f 40,000, f 30,000, f 25,000, f 20,000 en f 10,000. De prijs van het lot is f 2.50. Te Antwerpen heeft dezer dagen aan boord van het Amerikaansch schip Elisabeth Hamilton een verzet plaats gehad tegen den gezagvoerder. De eerste stuur man, die de bemanning tot haar plicht wilde brengen, werd ernstig gewond. De zeepolitie, die zich van de belhamels trachtte meester te maken, had daarbij zeer veel moeite, daar de matrozen met hunne messen in de hand de agenten afwachtten. De directie eener tapijtfabriek, in de nijbijheid van Keulen, heeft eene prieuiieuitgeloofd voor den Dnitschen militair, die te Parijs de eerste Duitache vlag op het pa leis der Tuileriën zal doen wapperen. Onder de vele carricaturen, waarmede op de Boule vards gevent wordt, is er éen die de Parijzenaars in 't bij zonder bevalt. Zij stelt eene vesting voor, waarin eene moedige jonge vrouw (Parijs) staat, met de eene hand vriendelijk een kleinen knaap (den koning van Pruisen) wenkende, die op eenigen afstand buiten de vesting staat te kijken en niet naderbij durft komen. In de an dere hand houdt zij, achter den rug, een geduchte bullepees verborgen, om den knaap, als hij aan haren vcrleidelijken raad gehoor geeft, ongemakkelijk af te ranselen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1