prefect van het departement de 1'Allier had bij het ver branden der bevelen tot inhechtenisneming zooveel zele betoond dat hij het gebouw der prefectuur zelf iu brand stak. Men had het er op toegelegd om den coup tfétat te doen na de eerste overwinning van maarschalk Mac- Mahon, waarvan men zich verzekerd meende te mogen houden. De inhechtenisgenomenen zouden als van ouds naar Cayenne of Lambessa zijn gezonden. Voorts zou een volksbesluit de zaken weder hebben ge regeld en later zou dan de jonge prins rustig -den troon hebben kunnen bestijgen. Toen alles, wat Lyon betreft, behoorlijk in gereedheid was gebracht, vroeg men de medewerking van den generaal-opperbevelhebber. De militaire autoriteit weifelde echter eenigszins en wenschte door requisitoiren van het rechterlijk gezag gedekt te zijn. Men wendde zich daarom tot het hoofd van het parket. Een ondergeschikt ambtenaar, die thans voortvluchtig is, verklaarde zich echter bereid om zijne medewerking te verleenen. Ongetwijfeldzegt le Progrès zou men thans eenvoudig de geheele z.iak ontkennen als de op de prefectuur te Lyon gevonden documenten niet als onverbiddelijke getuigen optraden. Het is wel jammer voor de gevallen dynastie dat te Lyon op 4 September de republiek zoo vroeg in den morgen is opgestaan. Een uur later, en even rein als de lucht boven ons, zou ten aanzien der samenzwering het geweten geweest zijn van den ex- keizer en zijn knechten-gespuis. Uit Tours wordt bericht, dat de tegenwoordige minister van marine Fourichon heeft bevolen dat de keizerlijke jachten: Prince imperial, Prince Jéröme, Im- pératrice Eugénie, Jéróme Napoleon en Reine Hortense, voortaan Jupiter, Hoche, Turenne, Dessaix en Kleber zullen heeten. Uit St. Meaux wordt van Duitsche zijde medege deeld, dat de toestand der bevolking rondom Parijs ellendig is,door het verwijderen van alle levensmiddelen. De geestelijken die in hun gemeente waren gebleven loopen met groote scharen arbeiders rond om brood te zoeken. Sommige dier ongelukkigen hadden in verschei dene dagen geen voedsel gehad en kwamen bij de Duit sche voorposten bedelen of voedden zich met onrijpe vruchten. Zij verhaalden dat in Parijs een groote span ning heerschte. Uit Ferrières wordt gemeld dat in het hoofdkwar tier des konings van Pruisen verschillende maatregelen ■worden genomen, welke blijk geven dat men aldaar lang blijven zal. Drie telegraaflijnen zijn uit de andere hoofd kwartieren der Duitsche legers met Ferrières in verbin ding gebracht. Het bericht dat de maarschalk Bazaine een capitu latie zou hebben voorgesteld, wordt tegengesproken. The Times beweert dat de eischen van den heer von Bismarck aan den minister Favre onjuist zijn over gebracht van Parijs naar Tours, eu dat men in plaats van „Verdun" „Valeriën" heeft gelezen, waarop de onzen lezers bekende proclamatie vol verontwaardiging van de gedelegeerde leden te Tours zou gevolgd zijn, met vermelding dier eischen, welke, zoo zij werkelijk waren .gedaan, terecht als overdreven konden worden beschouwd Uit Parijs. De Parijsche correspondent van the Daily News heeft gelegenheid gevonden een brief te verzenden, waarin de volgende bijzonderheden voorkomen. „Het beleg is eindelijk ernstig begonnen. Wij zijn, van de buitenwereld afgescheiden en vernemen niets. De post neemt zonder uitzondering brieven ter verzen ding aan, en men heeft ons met de stelligste bewoordin gen verzekerd dat de brieven verzonden zullen worden. Maar niemand kan zich op de verzekeringen der postbe ambten in Frankrijk verlaten, en ik betwijfel het of onze brieven wel eens over de Seine zullen worden gezonden. Ik hoop dat gij den brief dien ik op de post heb gewor pen, zult ontvangen, maar deze zend ik door een bijzon deren bode. „Parijs is thans geheel omsingeld en al de spoorwegen zijn opgebroken. Het laatst zijn de lijnen over Versailles naar Cherbourg, die over Saint-Germain naar lïouatui en die naar Havre afgesneden. „Ik zal u niet vermoeien met de nieuwstijdingen, waar aan hier het meeste gewicht wordt gehecht, betreffende dé kleine voorposten-gevechten, die in de hoofdstad als groote overwinningen worden uitgekreten. Men heeft de gewone verschijnselen van een beleg, die gij u ge makkelijk kunt voorstellen en waarover gij van buiten overvloedige berichten zult ontvangen. Maar kunt gij u verbeelden dat Parijs verleden Zondag met zeer weinig verschil even vroolijk was als op een gewonen Zondag? De Parijzenaars zelf schenen verbaasd over hun eigen „Zij maakten hun gewone Zondagswandelingvroolijk door een rinkelbel, geplaagd met een strootje nu eens langs de hokken van den Jardin des plantes, dan weder in de lanen van het Parede Monceaux,drentelende langs de kaden of op de boulevards staande, om te drinken en te pratenhier in verbazing over iemand die de geluiden van verschillende vogels namaakt, daar lachende om de kluchtige sprongen van een paar poedels overal dartelden mannen en vrouwen, jongelieden en jonge meisjes; zij stoeiden en maakten gekheid, evenals men stoeide en gekheid maakte op het oogenblik waarin Herculanum en Pompeji door het vuur werden verwoest en zooals ze waarschijnlijk zullen gekheid maken tot aan het einde der dagen. „Het groote aantrekkingspunt is tegenwoordig het monument van Straatsburg. De mensclicn overladen het met versierselen als een heiligenbeeld. Het volk is zoo vroolijk als het maar zijn kan; het mist echter in zooverre zijn gewoon aanzien, dat de fraaie kleederen ontbreken. Volgens menschengeheugenis heeft mende Parijzenaars nooit zoo onverschillig voor hunne kleeding gezien als thans. Daags voor het vertrek der gezanten was ik verbaasd op de boulevards den voornaamsten ambassadeur te ontmoeten, die steeds als de netst gekleede man van Parijs bekend was, en die thans een ouden jas aan had en een hooglandschen hoed op. Ik herkende hem niet. „Een merkwaardig gevolg van het beleg is de menigte vlaggen die men in Parijs ziet. Van het gebouw der Engelsche ambassade waait de Union Jack. Van al de gebouwen der gezantschappen wapperen de vlaggen. Overal ziet men de gestreepte en met sterren bezaaide vanen. Vele particulieren zelfs hebben de vlag van hun land uitgestoken; men vermoedt om zich door de beide oorlogvoerende partijen te doen eerbiedigen. „De gewonden beginnen thans van de voorposten te komen. Eigenlijk is de vijand binnen de stad, nl. de on tevredenheid, veel gevaarlijker dan die daar buiten. De wijze waarop de mannen der uitersten de regeering zoowel in de dagbladen als in de openbare bijeenkomsten aanvallen, is niet aanmoedigend. Eenige bladen, zooals de Réveil, dringen er op aan, dat er geen vrede zal wor den gesloten, maar dat de oorlog krachtig worde voort gezet, totdat men de overwinning zal hebben behaald. En dezelfde lieden verlangen eveneens, dat alle staats ambtenaren, hooggeplaatste en lagere, die onder het keizerrijk eene betrekking bekleedden, ter zijde zullen worden gesteld en door anderen zullen worden ver vangen. „Hoe kan onder zulke omstandigheden eenig bestuur regeeren? Het is van het uiterste belang, dat de regee ring den vrede sluit, en men vindt een aantal men- schen, die tot geen enkelen prijs vrede willen en er de ministers verwijtingen van maken, dat zij de quaestie van den vrede in overweging willen nemen, terwijl die zelfde personen de gelijkmatige verdeeling der levens middelen onder alle inwoners eischen en met oproer dreigen, als iets niet goed gaat. Deze lieden moet men vreezen. De regeering doet haar best, maar de „rooden" geven iederen dag meer en meer lucht aan hun ontevre denheid; zij kunnen het de regeering nog zeer lastig maken, en het is wel mogelijk, dat Parijs binnen korten tijd den intocht der Pruisen verkieselijker zal achten dan de overheersching der ontevredenen. „Onder deze omstandigheden zijn de vrienden der republiek terneergeslagen, want zij kunnen de toekomst berekenen. Niets kon voor graaf Bismarck gewenschter zijn, dan het bericht van straatgevechten in Parijs. Trots zijne populariteit, trots de populariteit van den zege vierenden koning van Pruisen is de ingenomenheid met den monarchalen regeeringsvorm in Duitsehland niet zóo sterk, dat men aldaar de voorspoedige ontwikkeling van den republikeinschen regeeringövorm in Frankrijk zon der ingenomenheid zou aanzien. Het denkbeeld van den republikeinschen regeeringsvorm werkt in Duitsehland krachtig, en zou zeer machtig kunnen worden als de Fransche republiek de achting harer naburen kon ver werven. „Koning Wilhelm heeft door zijn standvastige weige ring om met het tegenwoordig,bestuur onderhandelingen aan te knoopen voldoende getoond, dat hij geen vertrou wen stelt in het bestaan dier regeering. Of hij zich voor stelt de keizerlijke dynastie te herstellen en of eene herstelling daarvan mogelijk is, zal de tijd ons moeten leeren. Als wij hier straatgevechten kregen, zou dat een voorwendsel kunnen zijn om de keizerlijke regeering te herstellen. In ieder geval is de ontevredenheid der „„rooden" een groot gevaar voor de regeering en men kan niet vooruit zeggen hoe deze zich zal houden als het geld en de levensmiddelen zullen opraken. „Ik zie in le Siècle twee zinnen, die de „„rooden" ge noegen zullen doen: „„Er is gebrek aan melk. Dit is het begin van de ellende van den oorlog." Als wij maar geen grootere ellende hebben te wachten, dan gebrek aan melk, waarin door het gebruik van gecondenceerde melk wordt voorzien, dan zouden we weinig te vreezen hebben. „Het vleesch wordt tegen vasten prijs verkocht en wat dien aangaat zijn we hier beter af dan in Londen, hoe wel daar de hoedanigheid van het vleesch het wint. Er is nog geen gebrek aan dierlijk voedsel, en brood is er in overvloed, evenals wijn en water. De gezondheidstoe stand is tegenwoordig bijzonder gunstig. „De Parijzenaars wachten met ongeduld de terugkomst van Jules Favre uit het Pruisisch hoofdkwartier; zij verbeelden zich dat hij de zekerheid van een wapen stilstand zal medebrengen. Een nieuwe illusie. De heer Jules Favre en de Parijzenaars kunnen verzekerd zijn, dat de Pruisen niet voor niets hier zijn gekomen. De hoop die men koestert op de diplomatieke onderhande lingen in het hoofdkwartier van den koning van Pruisen wordt door geen enkel gelukkig wapenfeit gesteund. „Trochu had eerst het plan gevormd Parijs te verde digen, zonder een leger er buiten te brengen. Ducrot heeft wijziging in dat plan gebracht. Hij heeft een leger van 50,000 man gekregen om de hoogten buiten de stad te verdedigen. Het eerste gevecht te Chantillon heeft geleerd wat die beroemde zouaven beteekenden. Zij zijn op de vlucht gegaan, zonder een schot te hebben gedaan. Onder de verwenschingen en het geschreeuw van het volk liepen zij de stad in. Een groot aantal is gearres teerd, om op het veld van Mars te worden gefusilleerd.' De mobiele garden hebben zich echter beter gehouden. Het leger van Ducrot is nu ook binnen de forten gelegerd." Bfftijöintjcn. Gisteren zijn van Yeere naar zee gezeild de Neder- landsche schooners Adriana Francisca, gezagv. A. van Eijk, en Adriana Wilhelma, gezagv. C. Reijuhout, beiden in ballast van Middelburg naar New-Castle. fjani>cbbcricl)tcn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 27 September. Ter markt van heden waren aangevoerd: 917 runderen, 118 vette, 20 nuchtere kalve ren, 217 schapen, 266 varkens en 114 biggen. Runderen, le qual. 70, 2e qua], 55 cent; kalveren le qua 1. 85; 2e qual. 65 cent: schapen 70 cent per kilogram. Middelburg, 27 September. Raapolie 45. Patentolie ƒ47 Lijnolie 37.1. Raapkoeken ƒ98 per 1040 stuks Lijnkoeken: zachte 14, harde 12 per 104 stuks. Vlissingen, 27 September. Boter ƒ1.35 a 1.42 per kilo gram. Prijzen,Tan effecten. Amsterdam 27 September 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 52$$ ♦dito dito dito 3 63-fa ♦dito dito dito 4 83$ ♦Aand. Handelmaatschappij 41 - dito exploitatie Ned. staatssp. 87 België. .^Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816.5 91$ *Certific. adm. Hamburg 5 65$ *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 ♦Cert. ƒ1000 1864 5 91$ ♦dito f 1000 1866 5 „91 ♦Loten 1866 5 „216 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4J 81$ ♦Certific. .dito,4 62 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 62$ ♦Obligatiën 1867 ....,,.,.4 ♦Obl. 1869 4 '♦Certificaten 6 ♦Aand, spoorweg Gr. Maatsch. 5 209$ ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83$ dito dito Jelez Orel 5 83$ dito dito Charkow Azow. 5 82$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 63$ Pruisen. ♦Obligatiën 5 Oostenrijk, ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 52 ♦dito dito April Oct. 5 51$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44j ♦dito dito Febr./Aug. 5 44$ Italië. Leening 18615 49$ ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën,2| thans 3 26 ♦dito 18673 27 ft ♦dito Binnenlandscbe3 23$ Portugal. *Obl. 1856—1363 3 „28$ ♦dito 1867. 3 28$

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3