Tliermometerstaiid. 24 Sept. 'sav. 11 u. 52 gr. 25 's morg. 7 u. 52 gr. 's midd. l]u. 67 gr. 'sav. 6 u. 62 gr. 'sav. 11 u. 57 gr. 26 'amor. 7 u.52gr.'smidd. 1 u. 69 gr. 'sav. 6u. 65 gr. Staten-generaal. Het bij de tweede kamer in behandeling zijnde ont- werp-adres van antwoord op de troonrede luidt' als volgt „Sire! „1. Is het altijd een plechtig oogenblik als de koning spreekt tot de vertegenwoordigersvanhetNederlandsche volk, in de ernstige dagen, die wij beleven, luisterden wij met verdubbelde aandacht naar uw koninklijk woord. Bij den aanvang harer werkzaamheden gevoelt de tweede kamer der staten-generaal zich gedrongen aan uwe majesteit de betuiging harer hulde aan te biedeu. „2. Dankbaar erkennen wij, dat ons dierbaar vader land rust en vrede geniet, terwijl een groot deel van Europa geteisterd wordt door een bloedigen krijg. „Wij waardeeren met uwe majesteit ten volle den va- derlandschen volksgeest, die zich in de jongst verloopen maanden zoo algemeen openbaarde, en den last hielp dragen, aan Nederland opgelegd door de zorg voor het behoud zijner onzijdigheid. „Vereenigen wij ons dus ook gaarne met den lof, door uwe majesteit geschonken aan hen die te wapen snelden, met niet geringere voldoening zagen wij, vertegenwoordi gers van een vredelievend volk, er op gewezen, hoe de opofferende hulpvaardigheid van Nederland's ingezetenen opnieuw heeft uitgeblonken in het verzachten van het leed, door den oorlog teweeggebracht. „3. Aangenaam was het der kamer te vernemen, dat geenerlei stoornis is gebracht in onze vriendschappelijke betrekkingen met andere mogendheden, en dat de oor logvoerenden onze onzijdigheid niet slechts hebben erkend en geëerbiedigd, maar ook welwillend hebben me degewerkt om elke moeielijkheid uit den weg te rui men. „Met bijzonder genoegen zagen wij, dat uwe majesteit heeft besloten tot het huiswaarts zenden der buiten gewoon bijeengeroepen lichtingen. Het verheugt ons, dat ten gevolge van den loop der gebeurtenissen geen buitengewone maatregelen meer schijnen te worden gevorderd. „4. Wij verblijden ons, sire! dat, hoewel sommige takken van nijverheid door den oorlog worden gedrukt, de algemeene toestand des rijks alleszins bevredigend is. „5. Met ingenomenheid vernamen wij, dat het onder wijs in steeds wijderen kring zaden van beschaving en welvaart verspreidt. „6. Uwer majesteits verklaring omtrent den toestand onzer geldmiddelen wekte onze levendige belangstelling. „7. De koloniën en overzeesche bezittingen van het rijk liggen ons na aan het hart. Met nauwgezetheid zullen wij de haar betreffende bijzonderheden overwe gen, vervat in het reeds bij ons ingediend verslag, ter wijl wij de naderende regeling der koloniale aangelegen heden, waarvoor in het afgeloopen zittingjaar de grond slagen door de wetgevende macht zijn vastgesteld, met verlangen tegemoet zien. „8. Wij zijn bereid, sire! onze onverdeelde aandacht te wijden aan alle wetsvoorstellen, die aan ons onderzoek zullen worden onderworpenzoowel die welke in de vorige zitting onafgedaan bleven, als de zoodanige wier aanbieding wij bovendien mogen verwachten. „9. Ook onze innige wensch is het, sire! dat het grondwettig gemeen overleg rijke vruchten drage voor het vaderlanddat Gods zegen ruste op ons werk Door den heer van Houten is voorgesteld om aan 8 als tweede lid toe te voegen „Hieronder behooren voordrachten betreffende de her vorming van ons rechtswezen. Deze zullen nogtans op andere grondslagen behooren te rusten, dan de in het vorige zittingjaar aangebodene." öuitcnlanfc. Algemeen overzicht. De taak der dagbladen, welke, ook ten onzent, de Pruisische regeering a tort et a travers verdedigen, wordt hoe langer hoe moeilijker. Men heeft wel eens beweerd dat Nederland geen gevaar liep om door Duitschlaud te worden aangevallen met het doel eener inlijving, wantNederland had eene geschiedenisNu zal men wel willen erkennen dat Frankrijk toch ook eene ge schiedenis heeft. Volgens het gouvernement te Tours zou Pruisen echter hebben te kennen gegeven aan den minister Favre, dat het Frankrijk wil vernederen tot eene mogendheid van den tweeden rang. De wegschrap ping van Frankrijk uit de rij der groote mogendheden zal in beginsel toch wel minstens met eene inlijving van Nederland gelijk staan. Indien het dan ook den heer von Bismarck ernst is met dergelijke aanmatigende eischen, of wel indien hij door het Pruisisch gouvernement niet op dit punt wordt gedesavoueerd, kunnen wij ons niet voorstellen dat Rusland, Oostenrijken misschien zelfs wel Engeland dit zouden gedoogen. Het zal in elk gevat aanvankelijk reeds als belangrijk wapen tegen Duitschland kunnen gebezigd worden door den heer Thiers bij het vervullen zijner zending te St.-Petersburg. Uit Berlijn wordt intusschen beweerd dat bij de confe- rentiën tusschen de ministers Favre en von Bismarck, de laatste zich heeft bepaald om de overgave van Straats burg, Toul en Verdun te eischen voor eene wapenschor sing, gedurende welke de verkiezingen voor eene Assem- blée constituante zouden plaats hebben. De bewering in de proclamatie der regeering te Tours aan Frankrijk welke in dit nommer voorkomt dat van Duitsche zijde ook de overgave van den Mont Valérien bij Parijs zou zijn geëischt, wordt ten stelligste tegengesproken. Dit bericht uit de Pruisische hoofdstad draagt echter, naar het schijnt, geen officieel karakter. In afwachting van nadere mededeelingen omtrent den inhoud der eischen van het Pruisisch gouvernement wordt de strijd met verdubbelden ijver voortgezet. Vol gens den Staats-Anzeiger, het officieel orgaan der regee ring te Berlijn, wordt het zuidelijk deel van Parijs reeds bestreken door de Pruisische batterijen, welke zijn opge steld op de hoogten van Sceaux. De verdediging aan die zijde zou dus, altijd volgens het officieel Pruisisch orgaan, niet lang meer kunnen worden volgehouden. Men zal zich herinneren dat do Pruisische troepen van de door hen nabij Parijs bezette hoogten Woensdag kanon- en geweervuur in de straten der hoofdstad hebben gehoord. Het blijkt thans dat de ongeregelde vlucht op Maandag van eenige afdeelingen linie-troepen naar Parijs, hetgeen aldaar zulk een paniek teweegbracht, de toepassing der krijgswet op een aantal manschappen ten gevol geheéft gehad. Wellicht zegt l'Indépendance beige zal het fusilleeren dier militairen voor de Pruisi sche troepen uit de verte den schijn hebben gehad alsof er een strijd in de stad plaats vond. Onder de bestaande' omstandigheden hebben de gemeenteraden van Kiel en Hadersleven weder eene poging gedaan, om de ten uitvoerlegging van het vredestractaat van Praag te erlangen, wat Sleeswijk be treft. Of het tegenwoordig oogenblik echter wel geschikt was om dergelijke poging te doen en of de regeering te Berlijn juist nu wel bereid zal worden bevonden om na alle vroegere weigeringen hare internationale verplichtigen te vervullen valt zeer te betwijfelen. JLaatste berichten. Tours. In tijdingen hier per ballon uit Parijs ontvangen wordt ten stelligste tegengesproken dat de inwendige rust zou verstoord zijn. Er hebben volstrekt geen ongere geldheden plaats gegrepen. De heer Cremieux heeft een brief van den heer Gam- betta ontvangen waarin verzekerd wordt dat Parijs tot den heldhaftigsten tegenstand gereed is, en dat alle burgers de regeering krachtigondersteuncn. De heer Cre mieux wordt voorts aangespoord om geen geloof te hech ten aan depêches welke van Duitsche zijde zouden kun nen verspreid worden, om den inwendigen toestand van Parijs als ongunstig voor te stellen. De aanzienlijke strijdkrachten welke te Parijs vereenigd zijn, zouden, volgens het gevoelen der regeering, den geheelen win ter het beleg kunnen volhouden. Ferrières. Volgens officieele mededeeling is ook het derde Duit sche leger thans onder de muren van Parijs aangekomen De belegerden hebben geen uitvallen meer gedaan. Men heeft een drietal kanonneerbooten op de Seine gezien en overigens zijn in verschillende gedeelten der stad barrikaden opgeworpen. Londen. Volgens the Times is de heer Thiers belast met aan de Pruisische regeering hare hulp te vragen tegen concessiën aan hare politieke plannen in het Oosten. Tours. De maarschalk Bazaine te Metz heeft aan den Pruisi. schen opperbevelhebber eene capitulatie voorgesteld, krachtens welke hij met zijne troepen met vliegende vaandels en slaande trom zou uittrekken, onder belofte van gedurende de drie eerstvolgende maanden niet tegen Pruisen te zullen dienen. jBrussel. Het blijkt thans uit Berlijn dat de heer von Bismarck werkelijk de overgave van den mont Valérien als voor waarde tot eene wapenschorsing heeft gesteld. Frankrijk, De proclamatie der te Tours resideerende gedelegeer den van het gouvernement der Fransche republiekin ons vorig nommer reeds in hoofdzaak in een telegram vermeld luidt in haar geheel aldus: „Aan Frankrijk „Vóór de insluiting van Parijs heeft de heer Jules Favre, minister van buitenlandsche zaken, den heer von Bismarck willen bezoeken om de gevoelens van den vijand te vernemen. „Ziehier de verklaring van den vijand: „„Pruisen wil den oorlog voortzetten en Frankrijk tot den toestand eener mogendheid van den tweeden rang terugbrengen „„Pruisen wil den Elzas en Lotharingen tot aan Metz, krachtens veroveriugsrecht 5 „Pruisen heeft als voorwaarde voor eene wapen schorsing durven vragen de overgave van Straatsburg, van Toul en van den Mont Valérien. „Parijs zou zich, alzoo tot het uiterste gebracht, liever onder zijne puinhoopen begraven. Op zulke onbe schaamde eischen antwoordt men dan ook slechts door den strijd'tot het alleruiterste voort te zetten. „Frankrijk aanvaardt dien strijd en rekent daarbij op al zijne kinderen. „De gedelegeerde leden van het gouvernement „Cremieüx, Glais-Bizoin. „Admiraal Fourichox." „Het gouvernement, „Gezien bovenstaande proclamatie waarbij het ernstige van den toestand wordt medegedeeld, „Besluit: „1°. Alle gemeenteraadsverkiezingen en de verkiezin gen voor de Assemblee constituante zijn geschorst en uitgesteld; „2<>. Alle gemeenteraadsverkiezingen, welke reeds mochten hebben plaats gehad, zijn vernietigd; „3°. De prefecten zulllen door handhaving van de bestaande municipaliteiten of door de benoeming van voorloopige municipaliteiten in het tegenwoordige voorzien. „De gedelegeerde leden van het gouvernement „Cremieüx, Glais-Bizoin. „Admiraal Fouriciion." Een Fransch oorlogschip heeft in de nabijheid van Calais een met hout geladen Duitschen koopvaarder genomen en te Calais biunengebracht. De telegraphische gemeenschap met Parijs is ge heel verbroken. De depêches werden echter Vrijdag avond nog door estafettes tot Chartres gebracht en van daar per telegraaf verder geseind. Uit Tours wordt het bericht, als zou er in de straten van Parijs een gevecht hebben plaats gehad, op grond van tijdingen van 22 September te Tours per luchtbal lon ontvangen, bepaald tegengesproken. Per luchtballon is uit Parijs eene depêche ontvan. gen van het departement van binnenlandsche zaken, waarin erkend wordt dat de Fransche troepen, die onder den generaal Ducrot op verkenning waren, voor de Prui sen hebben moeten wijken. Het bevel is daarop gegeven dat alle troepen zich definitief binnen Parijs concen- treeren moeten. De minister Jules Favre maakt een verslag gereed van zijn bezoek aan het Pruisische hoofdkwartier. Het officieel orgaan te Parijs bekrachtigt de pro clamatie der gedelegeerden van het gouvernement, te Tours, en voegt er bij„wij hadden een barbaarschen oorlog, welke de volken ten voordeele van eenige eer- zuchtigen decimeert, willen staken. Wij zijn gereed om billijke voorwaarden aan te nemen, maar wij zullen geen duimgronds noch een steen onzer vestingen afstaan. De Pruisische troepen hebben Bougival, Ruel en Nanterre bezet.Vijandelijke detachementen zijn gezien op den weg van Chatillon naar Chevreuse. Te St.Cloud zijn uhlanen verschenen. Bij de capitulatie van Toul zijn 109 officieren en 2240 manschappen krijgsgevangen gemaakt. Uit New-York. Een Duitscher schrijft van den 5en September het volgende uit New-York „De bonte menigte, die verleden Zaterdag, toen ik mij naar mijn bureau begaf, zich voor het gebouw van den Herald bevond, had een buitengewoon voorkomen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2