OÜRANT. N°' 229. Dinsdag 1870. 27 September. Bij deze conranl behoorl een bijvoegsel. Middelburg 26 September. In de zitting der tweede kamer werd heden door de regeering medegedeeld, dat zij de voorioopige regeering van Frankrijk officieus had erkend. De algemeene strekking van het gewijzigd ontwerp- adres van antwoord op de troonrede werd goedgekeurd. Een amendement van den heer de Roo van Alderwerelt, waarin de wensch wordt uitgedrukt dat bij werkelijk gevaar de weerbaarheids-middelen mogen beantwoorden aan de opofferingen der natie, werd aangenomen. De paragrafen een tot vier zijn goedgekeurd. De aan den gemeenteraad van Vlissingen voorgedra gen begrooting voor 1871 bedraagt f 148.075 in ontvang en uitgaaf. Onder de inkomsten komt onder anderen voor: bet batig slot der rekening over 1868 f 8199.31; opbrengst van de gasfabriek f 27,280 (waaronder verkoop van f 184,000 steres gas ad f 12 per stere)hoofdelijke omslag f 8000; belasting op de dranken 9,900 en op het gemaal 39,400opbrengst van schoolgelden f 5400; uitkeering door het rijk van de 4 van de opbrengst der rijks-belas ting op het personeel f 19,344. Onder de uitgaven wordt onder anderen voorgedragen jaarwedden voor leeraars, onderwijzers enz. aan de scho en voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs f 11,813.50, idem school voor middelbaar onderwijs f 1150; kosten van middelbaar en lager onderwijs f 3007 subsidiën aan armbesturen en kosten voor uit- deeling van warme spijzen f 30,037.28. Bij beschikking van 23 September jl. is aan J. Smit te Ridderkerk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noordbra bant, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht,voor zooveel betreft de Maas, de "Waal, de Lek, de Schelde en de Zeeuwsche stroomen. Het hoofdcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden heeft goedkeuring verleend aan een reglement, ingezonden door de heeren F. F. Hoogen. boom en M. Locker de Bruijne en 25 andere leden van een comité te Noordwelle. In een jl. Vrijdag te Amsterdam gehouden vergadering van den Internationalen vredebond is het concept-regle ment voorloopig aangenomen, de bond geconstitueerd en een bestuur benoemd. Een voorstel tot verbinding van den Vredebond met de Vredevereeniging is aange houden. Volgens berichten bij de regeering ingekomen zijn een aantal torpedo's, die langs de Noordzeekusten van Duitschland en voornamelijk om en in den mond van de Weser waren geplaatst, van hunne ankers geslagen en thans vermoedelijk in volle zee ronddrijvende. De regee ring meent de aandacht der belanghebbenden op dit feit te moeten vestigen. Slaats-cour Van tijd tot tijd zegt Het vaderland hoort men reeds velen ongeduldig vragen naar de uitkomsten der jongste volkstelling. Van welonderrichte zijde ver nemen wij, dat, hoe ijverig ook aan de bewerking dier uitkomsten wordt gearbeid, nog niet spoedig het bekend maken daarvan zal kunnen worden tegemoet gezien. Vóór alles zal de zoogenaamde zuivering moeten plaats hebben of de uitwisseling door de bureaux van statistiek van de tijdelijke aan- en afwezigen. Dit is een werk van zoo grooten omvang, als men zich moeilijk kan verbeelden. Eerst als deze zuivering geheel zal zijn tot stand ge bracht, zal met de verzameling der uit de gemeenten ont vangen opgaven die ook in vele opzichten aanvulling of toelichting vereisehen een aanvang kunnen wor den gemaakt. Bij de laatste volkstelling verliepen ruim twee jaren, eer het geheele werk in druk was versche nen. Het is niet te verwachten, dat dit thans eerder het geval zijn. De Staats-courant van Zondag en Maandag 25 en 26 dezerhet koninklijk besluit van den 15" Septem- ber jt^dioücfepde aanwijzing van kantoren voor den uit- •en'döbïvoer van wijn. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 1" luitenant bij het 2C bataljon der rustende schut terij in de provincie Zeeland J. Verjaal. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 1" luitenant C. A. van Soelen van het 3e regiment huzaren. Onderwijs. Bij het aan de Utrechtsche hoogeschool gehouden ad- missie-examen zijn 7 adspiranten toegelaten en 5 afge wezen. Kerknieuws. Vrijdag hebben 274 stemgerechtigde lidmaten der Nederduitsehe hervormde gemeente te Zierikzee hunne stembriefjes ingeleverd, teneinde er zich vóór of tegen te verklaren, dat die gemeente zal worden bestuurd vol gens de bepalingen van het algemeen reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der hervormde kerk in Nederland en het toezicht daarop. Bijdeopening den volgenden dag bleek dat 253 stemmen vóór en 21 tegen waren uitgebracht. Gemengde kericliten. Een ernstige' beschuldiging tegen den president der Rijn-spoorwegmaatschappij wordt door den heer Jac- Enschedé Jobz., ingenieur, in de Nieuwe Rotterdamsche courant uitgesproken. Hij schrijft dat op de algemeene vergadering der Rijn-spoorwegmaatschappij te Utrecht door de directie is voorgesteld, uit te deelen eerst f 1,35 en f 0.40.^ voor de gefourneerde aandeelen ad f 240 en f 72 gestort kapitaal, en alsdan verder uit te deelen ƒ8.70 en f 2.61. In plaats van zulks te doen, heeft men doen uitbetalen in het geheel 8.70 en 2.61. Hierdoor is een uit te betalen som eenvoudig verdwenen: daaren tegen heeft de president 2 pet. van f 1, 029,026, dat is f 20,510, strikt toegepast volgens art. 50 der statuten. „Daar ik vrij wel bekend ben," zoo schrijft de inzender voorts, „achter de schermen en in de kleedkamersvan den Nederlandschen Rijnspoorweg, meen ik op deze ad ministratieve handigheid de aandacht van de aandeel houders te mogen vestigen. Hij verklaart zich ten slotte bereid, het onderteckende bewijs van het door hem me degedeelde feit publiek te maken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat de heer H. W. Roelants, luitenant-kolonel-kommandant der dienstdoende schutterij te Schiedam, heden zyn60jarigen werkelijkeu schutterlijken dienst herdenkt, waarvan hij 35 jaren als kommandant werkzaam was. Voor de verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van Het roode kruis zijn aan de hoofdcommissie ten geschenke gegeven: door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden twee geschilderde por seleinen en twee vergulde kristallen vazenvan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden eene schilderij, landschap, vanBurnier, in verguldelijst,een chromo-lithographie, de Nachtwacht naar Rembrandt, mede in lijst, alsmede twee bronzen beeldenvan H. K. prinses Hendrik een zwart marmeren pendule met bronzen beeld. Te Zwolle heeft een 21 jarig jongmensch, student aan de Utrechtsche hoogeschool, zich de vorige week ten huize zijns vaders door een pistoolschot het leven be nomen. Denzelfden dag heeft een genees- en heelkun dige te Heukelom zich met een scheermes den hals afge sneden. Ook heeft een voor weinige dagen te Franeker ontslagen deurwaarder door verdrinking een eind aan zijn leven gemaakt, en is dezelfde daad verricht te Harderwijk door een gepensioneerd militair van het Oost-Indisch leger. Vrijdag is een kind nit Zwolle, drie en een half jaar oud, door dr. Fock te Utrecht, van twee onge meen lange lintwormen verlost. De leeftijd van het kind en het ongewone getal lintwormen zijn alleen reeds der vermelding waardig, maar het geval wordt vooral daarom medegedeeld, omdat het tot waarschuwin g zou strekken. Het patiëntje werd namelijk van zeer jongs af ter zijner versterkingmetrauw vleeseh gevoed, en het is zeer waarschijnlijk, dat daaraan toegeschreven moet worden het aanwezig zijn van die parasiten. TJtr. Dagbl.) Onder de pauselijke zouaven, die aan het gevecht te Bahnorea of Monte-Fiascone op 11 dezer hebben deel genomen en die door de Italiaansche troepen gevangen genomen zijn, worden de volgende, uit Nederland afkom stig, genoemdvan der Ven, van Mierlo uit 's-Hertogen- bosch, Versteeg uit Bodegraven, Doll uit Bloemendaal, Smits uit Tiel, Rutten uit Wijchem, Seling uit Amster dam, Mouts uit Rotterdam en van der Veer uit Amers foort. De Norddeutsche algemeine Zeitung geeft den wenseh te kennen, dat de Franschen de meening dat zij door tegenstand tot betere vredesvoorwaarden kunnen ge raken toch zullen opgeven, want met ieder nieuw offer neemt de onwil van Duitschland toe en zullen de eischen hooger worden. Uit Berlijn wordt verzekerd, dat de oudste man schappen, die nog niet naar het vijandelijke land zijn uitgetrokken, maar tot de bezettingstroepen der vesting gen behooren, met groot verlof naar buis zullen gezon den worden. De herstelling der Fransche republiek heeft bij de groote Amerikaansche bladen vee] belangstelling gevon den. De meesten geven daarover hunne vreugde te ken nen, doch drukken tevens den wensch uit, dat spoedig de vrede moge worden gesloten, daar de oorlog hun sj'mpa- thie volstrekt niet bezit. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwlijksaf kondiging van den 25" dezerA. de Vos, wedr. 47 j. met A. J. Bosdijk, jd. 35 j. P. Koppejan,jm. 24 j. met J. Lampers, jd. 22 j. J. P. van Kamer, jm.*27 j. met M. P. Blom, jd. 26 j. M. de Keijzer, jm. 30 j. met H. Douw, jd. 27 j. J. J. la Bruijeere, jm. 25 j. met M. de Pagter, jd. 26 j. A. Blom, jm. 21 j. met A. P. H. P. Bouwman, jd. 23 j. (Van 17 tot 24 September.) Vlissingen. Bevallen: F. Blok, geb. de Waeij,z.; J. F. Theuns, geb. Verplanken, z. J. A. Wels, geb. van der Minne, z. P. J. Lauwereins, geb. Klijberg, z. A. M. Pot ters, geb. Beurskens, z. E. J. Dermout, geb. Goglui, z. OverledenL. A. W. de Wolf, z. 6 w. G. T. van Nieu- kerken, weduwn. van J. van Waas, 77 jaar. Goes. GehuwdM. Blommaart, weduwn. van M. A. de Blunger,56j.met A. Meulblok, wed. vanL. J. Theuns,40j. BevallenF. van Hese, geb. Kloosterman, z. G. van Immerzeel, geb. Rookelaar, z. F. H. Ramondt, geb. Stok- mans, z. M. Th. Koens, geb. de Meulemeester, z. A. Zan- dee, geb. Geense, z. OverledenD. Nonnekens, z. 15 d. J. H. Bolland, d. 2 m C. van Hese, z. 2 d. J. A. Mets, z. 3 m. P. G. Bolters- dorff, d. 6 j. Zierikzee. Gehuwd: J. van den Hoek, jm. 36 j. met C. Keuters, jd. 36 j. W. Janse, jm. 24 j. met N. J. Over- beeke, jd. 21 j. BevallenC. J. Le Clercq, geb. Brandt, z. M. Juijn, geb. de Keijzer, d. H. F. Jasperse, geb. Schouten, z. S. H Vroegop, geb. Pampoene, z. M. J. den Uartog,geb.Maijs, z, N. van Schaagen, geb de Bruijn, z. L. de Looze geb Lopse Hocke, z. OverledenK. Beukelaar, wed. van L. Kooiman, 74 j. J. 'van der Jagt, vrouw van H. Hage, 24 j. T. Grave lijn, z. 11 m. J. G. Nijland, jm. 42 j. J. Vos, z. 5 d. P. Kore- mans, wed. van J. Bienefeld, 84 j.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1