Jacobus van Duijnhove, oud 38 jaren, zonder be roep, vaste woonplaats of middelen van bestaan, was beklaagd dat hij den 20en en 21" Juli jl. onder Koude- kerke heeft rondgezworven. Hij is schuldig verklaard aan landlooperij, na reeds vroeger door de rechtbank te Amsterdam wegens landlooperij veroordeeld te zijn ge weest, en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten, met bevel dat hij na het einde dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. Pieter Huibregtse, oud 36 jareu, arbeider te West- kapelle, was beklaagd dat hij den 13cn Juli jl. ten nadeele van den landbouwer J. Corrë een in eene sloot neerge legde zeis arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft. Hij is, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, schuldig verklaard aan diefstal van gereed schap van landbouw op de weide of den akker, en ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Suzanna Baas, oud 36 jaren arbeidster te Breskens, was beklaagd dat zij den 30enJunijl. ten nadeele van den aannemer I. van Male Dz., te Breskens, dijksmate- rialen heeft ontvreemd. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. In de gemeente Axel is deze week een geval van hondsdolheid voorgekomen; tengevolge daarvan zijn in de aangrenzende gemeenten, op last der besturen, alle honden van de publieke straten en wegen, zonder de be kende voorzorgen in acht te nemen, geweerd. Door de rechterlijke macht zijn geen termen gevon den om op de klacht van den heer Knoest, onderwijzer te Brielle, den heer mr. Mounier te vervolgen. Het door den heer Mounier in het Weekblad van Voorne en Putten geplaatste stuk gaf hoegenaamd geen aanleiding tot ver volging wegens hoon. Omtrent de valschheden in de bevolkingsregisters te Amsterdam meldt het Handelsblad nog het volgende: Niet sedert eenigen tijd hebben de vervalschingen plaats gehad, maar vóór een geruimen tijd, immers de personen die bij de verandering belang hebben gehad, hadden zich niet nu, maar vóór een paar jaar ter inschrijving voor de schutterij moeten aanmelden. Toen het feit, ook ten gevolge van de tijdsomstandigheden, werd ontdekt, j is er aan de bevoegde macht kennis van gegeven, nadat j een voorloopig onderzoek zooveel zekerheid had ver- schaft, dat er aan bepaalde valschheid moest worden ge- j dacht. De instructie bij de juistitie is sedert het laatst der vorige maand aangevangen. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat eenige Fransche krijgsgevangenen, uit het kamp te Beverloo gedeserteerd, een bezoek aan ons land hebben gebracht. Woensdag namiddag zouden er vijf te Valkenswaard (Noord-Bra bant), door derijks-politie, en Donderdag morgen 10 on der de gemeente Stratum door de maréchaussée zijn aan gehouden, die allen op last van den officier van justitie, via Valkenswaard, per staatsspoor over de Belgische grenzen zijn gebracht. Verkoopingen en aanbestedingen. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland werd heden bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen eener suatie-siuis aan de Wielingen met bijbehoorende werken, ten behoeve van bet uitwaterings- kana»l door het voormalig 4<= district van Zeeland. De laagste inschrijver is de heer J. Verkuijl Quakke- laar, te Vlissingen, voor f 84,900. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 September. Onderzoek geloofs brieven; verzending ontwerp-adres antwoord troonrede naar de afdeelingen regeerings-bescbeidenbenoemingen. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het te Eindho ven gekozen lid mr. J. B. Bots, welke gesteld worden in handen eener commissie, die in de volgende vergade ring verslag zal uitbrengen. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede zal alleen voor de leden gedrukt, en naar de afdeelingen verzonden worden. Volgens het reglement van orde worden verschillende verslagen en andere aanhangig gebleven regeeringsbe- scheiden weder aanbangig gemaakt, met aanvulling der commissiën voor zoover daarin de afgetreden leden Knoop en Fokker zitting hadden. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden die met den voorzitter de commissie uitmaken voor de huishoudelijke aangelegenheden. Herkozen worden met 47 en 46 van de 49 stemmen de aftredende leden Heemskerk Bz. en de Brauw. öuitrnlanb. Algemeen overzicht. In afwachting der verschijning van het door the Pali- Mall Gazette aangekondigd manifest van den ex-keizer Napoleon die zich daarmede te Wilhelmshöhe ijverig zou bezig houden, en terwijl nu reeds de Parijsche be volking, zelfs nog vóór het eerste kanonschot der Duit- sche belegeringstroepen, meer en meer de wenschelijkheid van het sluiten des vredes schijnt in te zien, is men nog geheel en al in het onzekere omtrent de aanvankelijke resultaten der conferentiën van de heeren Favre en von Bismarck op het landgoed van den heer Rothschild te Ferrières, in de nabijheid van Parijs. Reeds begon men te meenen dat die conferentiën af gebroken waren, doch the Times geeft de geruststellende mededeeling dat zij noch afgebroken noch geschorst zijn, terwijl verschillende dagbladen er op wijzen hoeveel moeilijkheden eene gedachtenwis3eling over vredes-pre- liminairen tuschen die beide staatslieden onder de be staande omstandigheden opleveren, zoodat men reeds een veelbelovend verschijnsel mag zien in het feit dat de gedachtenwisselingen worden voortgezet. Van eene wapenschorsing is inmiddels dan ook nog geenerlei sprake, en de Duitsche legers zetten hunne krijgsopera- tiën voort. Na de o crgave van Toul wordt ook weldra die van Straatsburg verwacht, terwijl een Pruisisch leger korps iu de richting van Tours oprukt. Men vreest ook daar spoedig den vijand te zullen zien verschijnen, in welk geval de zetel der regeerings delegatie waarschijn lijk naar Toulouse zou worden overgebracht. De buitengewoon gevolmachtigde van het gouverne ment der Fransche republiek, de heer Thiers, wordt heden te Weenen verwacht om, na een kort verblijf aldaar, zijne reis naar Petersburg voort te zetten. Na het vervullen zijner diplomatieke zending aldaar zal hij langer in de Oostenrijksche hoofdstad vertoeven. Hieruit mag men opmaken dat het Fransch gouverne ment niet wanhoopt aan de goede resultaten der zendiug van den heer Thiers, gelijk door sommige dagbladen dezer dagen werd beweerd. Het orgaan van den heer von Bismarck te Berlijn, de Norddeutsche Zeitung, wil zich wel de moeite geven om de redenen mede te deelen, welke tot de arrestatie van den heer Jacoby aanleiding hebben gegeven. Het was omdat hij zijne onzen lezers bekende toespraak heeft gehouden op de meeling te Koningsbergen, waar uit de Fransche dagbladen hebben afgeleid dat er in Pruisen eene partij bestond, welke tegeu elke territoriale compensatie bij den aanstaanden vrede gestemd was, en waaraan die dagb! tden nieuwe middelen ontleenen om de volksmassa's tot tegenstand te blijven aansporen. De heer Jacoby beeft dus den Yijand tegen Duitschland aangemoedigd, hetgeen een even slechte daad is als om den vijand middelen te verschaffen tot voorzetting van den oorlog. Ziedaar de logica van des heeren von Bismarck's orgaan in de zaak van den heer Jacoby! Volgens berichten uit Florence zou de regeering van koning Victor Emmanuel het voornemen hebben om de inlijving van het Pauselijk grondgebied bij Italië door een volksbesluit der inwoners te doen bekrachtigen. Indien men overigens de mededeeling uit Rome van the Pail-Mall Gazette mag aannemen, dan zou paus Pius IX geheel en al berusten in den loop der gebeurtenissen en, even opgeruimd als vroeger, door zijne bon mots zijne omgeving in aangename stemming houden. Toen men hem meldde dat zelfs de Fransche vrij willige zoua ven door hun gouvernement waren teruggeroepen, antwoordde hij dat hem dit weinig nadeel zou opleveren: la France ne mord plus. File a perdu ses dents (Sédan). Overigens is het feit, dat de paus de hulp van de Itali- aansche troepen heeft ingeroepen om de rustverstorin gen in de Citta Leonina tegen te gaan, zeker niet weinig merkwaardig onder al het merkwaardige hetwelk Eu ropa dezer dagen oplevert. ILaatste berichten. Tours. Het gouvernement heeft besloten om eene stelling aan de Loire te verdedigen. De hier verschijnende dagbla den meenen te weten dat de conferentiën van den minis ter Favre met den heer von Bismarck, te Ferrières, geen gunstig resultaat hebben opgeleverd. Florence. Onder de bevolking te Rome heerscht eene groote agi tatie. Men dreigde met de vernieling der pauselijke wa penborden. De kommandant van het Italiaansche leger Cadorna heeft maatregelen genomen om alle rustversto ring tegen te gaan. De junta te Viterbo heeft aangekondigd dat in de omliggende gemeenten op 2 October eene volksstemming zal plaats hebben, om te beslissen omtrent hare vereeni- gingmet Italië. Berlijn. Uit het hoofdkwartier van het leger voor Parijs wordt gemeld dat van de door Pruisische troepen in de nabijheid der hoofdstad bezette hoogten Woensdagavond een sterk kanon- en geweer-vuur in de straten van Parijs werd gehoord. Wie de strijdende partijen waren is onbe kend. De Parijsche dagbladen melden dat de vlucht der door Pruisische troepen verslagen afdeelingen naar Pa rijs Maandag aldaar een algemeene paniek had veroor zaakt. Ferrières. Men heeft hier kanonvuur in de straten van Parijs ge hoord zonder daarvan de reden te kunnen bevroeden. Toul. De militaire autoriteiten alhier hebben de vesting aan de Pruisische troepen overgegeven op dezelfde voor waarden als te Sedan werden aangenomen. Tours. Volgens bier ontvangen berichten uit Ferrières zou de heer von Bismarck, bij de gedachtenwisselingover de vredesgrondslagen, vóór alles tot voorwaarde hebben gesleld: dat alle vestingen in den Elzas en Lo'hariugen zullen worden overgegeven aan Pruisen, en zoo ook het fort van Mont Valérien bij Parijs. Deze voorwaar den zouden door het Fransch gouvernement als onaan nemelijk zijn beschouwd, zoodat eene proclamatie tot de Fransche natie zal worden gericht, waarin de toestand zal worden medegedeeld en nieuwe maatregelen bevolen om de middelen tot verdediging des lands te vermeerderen; voorts zonden de uitgeschreven verkie zingen voor de Assemblée constituante tegen 2 October, worden uitgesteld. Parijs. Onze dagbladen erkennen dat bij het gevecht van Maandag vier divisies der linietroepen de vlucht hebben genomen en zich in aller haast door de straten van Parijs verspreid hebben. De houding der linietroepen wordt door de dagbladen in sterke bewoordingen gelaakt en die van de garde mobile geprezen. De onrust is door het gebeurde zeer toegenomen. Over de vredes-agitatie. Opmerkelijk is het hoe onder bet meer ontwikkelde deel der Europeesche natiën langzamerhand bet verlangen zich openbaart om naar middelen te zoeken ter voorko ming van oorlogen, gelijk thans tusschen de monarchen van Frankrijk en Pruisen werd aangevangen,en ten min ste in zooverre eene schrede te doen in voorwaartsche richting,dat voortaan de natiën tegen dergelijke vorsten- duels gewaarborgd waren. Sommigen zien daartoe slechts een middel in den republikeinschen regeeringsvorm. Anderen, veel minder radicaal, wenschen aan de kroon het vreesselijk recht van oorlogsverklaring te zien ont nomen. In vroegeren tijd beweerde men wel eens dat in constitutioneele staten de vorsten toch geen oorlog konden voeren omdat immers de volksvertegenwoordiging, door bet al of niet toestaan der noodige gelden, het al of niet voeren van den oorlog in handen heeft, en dat de aanvrage daartoe zoowel als de oorlogsverklaring moet gaan door de handen van een verantwoordelijken minis ter. Dergelijke stellingen mogen in theorie tot op zekere hoogte te verdedigen zijn, in de praktijk zijn het niets dan illusiën. Gewoonlijk komt men met bedoelde krediet aanvragen in de vergadering der vertegenwoordigingen nadat de oorlog reeds lang is verklaard, de troepen reeds naar of over de grenzen zijn en de nationale eer reeds zoozeer is geëxploiteerd dat terugtreden geheel en al on mogelijk is. Bovendien zou bijv. de Pruisische regeerings- politiek medebrengen om bij weigering van het gevraagd krediet zich daaraan eenvoudig niette storen, maar de vertegenwoordiging te ontbinden en intusschen na tuurlijk met oorlogvoeren voort te gaan. De koning geeft immers het recht om de vertegenwoordiging te ontbinden en bij weigering van den eenen minister een ander te benoemen, teneinde het contraseign voor de geweDsebte oorlogsverklaring te erlangen. Dergelijke argumenten evenals dat men, in eene er. felijke monarchie zelfs, vertrouwen moet op „de edele denkwijze" van alle „telgen uit het regeerend vorstenhuis" hebben dan ook in de practijk al bijzonder weinig waarde. Van meer beteekenis zijn de bezwaren, ontleend aan andere overwegingen. Men heeft wel eens beweerd dat de publieke beraadslaging over het verklaren van oorlog of het handhaven van den vrede en het openbaar debat over de redenen welke tot het eerste of tot het laatste zullen leiden, groote moeilijkheden zouden op leveren. Stel schreef Necker, in zijn werk Over het uitvoerend gezag in groote staten dat twee mogend-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2