het succes van den heer von Bismarck lieten verblinden en hunne beginselen verzaakten gelijk von Sybel op eene meeting te Koningsbergen als zijn gevoelen ver dedigd: dat Duitschland's waarachtige belangen de ver langde inlijving niet vorderen. „Laat u zeide hij niet door schoone woorden verblinden. Al bood men u al de rijken der wereld, laat dit u niet verleiden om het geweld als uw afgod te aanbidden. Onderzoek de gehalte der argumenten ten gunste der inlijving van den Elzas en Lotharingen, en gij zult ontwaren dat men daarbij slechts weer op verbloemde wijze het oude recht van het kanon verdedigt. Hebben dan de Elzas en Lotharin gen geen bevolking, en is dan deze bevolking iets waar over men zoo maar willekeurig kan beschikken De meest halstarrige annexionist zal toch niet kunnen ont kennen dat de bewoners van den Elzas en Lotharingen Fransehen pijn met hart en ziel. Wat zouden onze natio naal-liberalen wel zeggen als de Polen eenmaal zege vierend optraden en, krachtens het recht van het kanon, Oost-Pruisen en Posen inlijfden? Toch zou men daarvoor nog veel betere argumenten kunnen aanvoeren dan thans geschiedt tot rechtvaardiging der inlijving van den Elzas en Lotharingen. Wij moeten dan ook ons verzetten tegen dergelijke neigingen van nationaal egoïsme. Laat ons getrouw blijven aan de rechtsbegin selen zoowel in ons publiek als in ons privaat leven. Laat ons openlijk onze overtuiging uitspreken dat elke inlijving van vreemde landstreken tegen den wil der bevolking, eene schending is van het recht der volken om over hun lot te beschikken, en bij gevolg een afkeu renswaardige daad, rampzalig voor hen die zich daaraan schuldig maken." De meeling bracht daarop dit votum uit. „De leden der volkspartij, hier vereenigd, spreken als hunne overtuiging uit, dat noch de oorlogsverklaring van Napoleon, noch de wapenfeiten der Duitsche legers aan den overwinnaar het recht geven om over de poli tieke toekomst der inwoners van den Elzas en Lotharin gen te beschikken. Krachtens het recht der volken om over zich zelf te beslissen en in het belang van de vrijheid en den vrede, protesteeren wij tegen elke gedwon gen inlijving van Fransch grondgebied." Dergelijke door den heer Jacoby geprovoceerde uitin gen van oppositie tegen een plan, dat door het Pruisisch gouvernement nog volstrekt niet opgegeven is, wekken de ontevredenheid op der regeering van koning Wil helm, thans prikkelbaarder dan ooit. De figuur van Jacoby schijnt dan ook in het algemeen in Pruisen —op den donkeren achtergrond van mysticisme en militarisme zeer hinderlijk te worden voor de Pruisi sche autoriteiten. Een bericht" uit Koningsbergen meldt dat hij op last van den krijgsraad is gearresteerd. Dat is zeker de eenvoudigste wijze om oppositie tot zwijgen te brengen, eene wijze, welke waarschijnlijk nog wel eens meer in toepassing zal worden gebracht ten aanzien van personen die het Pruisisch gouvernement hinderen en de onbeschaamdheid hebben om eene regeering te durven tegenspreken, welke in hare zündnadel-argumentatie te gen Frankrijk haren tegenstander zoozeer wist te over tuigen dat hij ongelijk had. Het door een deel der Parijsche troepen op een Duitsch legerkorps behaalde voordeelen weegt zoo dit bericht althans juist is in allen gevalle wel op tegen de over winning, welke door de Pruisische troepen op drie Fran- sche divisiën schijnt behaald te zijn en waarbij de laat- sten tot nabij Parijs werden teruggedreven. Het verzoek der republikeinsche partij, om onverwijld de cortes bijeen te roepen en de republiek te proclamee- ren, is door het regentschap natuurlijk geweigerd. Als reden daarvoor schijnt te zijn opgegeven dat de gevoe lens van de meerderheid der cortes bekend kunnen ge acht worden. Laatste berichten. Londen. The Times meldt dat de kanselier van den Duitschen bond, von Bismarck, en de Fransche minister van bui; tenlandsche zaken, Favre, op het landgoed van den heer Rothschild zullen confereeren, en dat voor het oogen- blik slechts sprake is om over de toekomstige bekrach tiging der vredesvoorwaarden door de Assemblée constituante overeen te komen. Tours. Er is hier een gerucht in omloop, volgens hetwelk onder de Arabische stammen in zuidelijk Algeric een op stand zou zijn uitgebarsten. Florence. De Pauselijke troepen, welke, bij het bezetten dezer stad door het Italiaansche leger, de wapenen bebben ne- dergelegd, zullen naar Civita Yecchia worden gezonden- De buitenlanders, welke in het Pauselijk leger dien den, zullen naar hun vaderland moeten terugkeeren. Berlijn. Lunet n°. 52 van Straatsburg is thans insgelijks door Duitsche troepen bezet geworden. Tours. Volgens bericht uit Schelestadt heeft het garnizoen van Straatsburg in den nacht van 14 September een uit val gedaan, waarbij twee regimenten Duitschers in den afgrond werden geworpen. In den nacht van 18 Septem ber werd eene bestorming der Duitsche troepen afgesla gen, waarbij zij groote verliezen leden. Brussel. De Fransche ambassadeur bij het Turksche hof, de Laguéronnière, is uit Constantinopel te Marseille aan gekomen en aldaar gearresteerd. Florence. De Italiaansche troepen hebben bij de bemachtiging van Rome acht man aan gesneuvelden verloren. Vijf en twintig man werden gewond. Te Rome heerscht de geele koorts. frankrijk. De gouverneur van Parijs heeft aan de nationale garde? welke dienst doet aan de buitenwerken, bevel gegeven om de consignes niet zoo streng te volgen als geschiedt, zoodat genie-officieren, hoewel van een circulatie-verlof voorzien, en zelfs voertuigen met materieel in de laatste dagen werden aangehouden. Het gouvernement der republiek hëeft tot herzie ning van het rechtswezen in Frankrijk eene commissie benoemd, waarin, behalve de minister Cremieux ook zit ting hebbenEmmanuel Arago, Faustin Hélie, Mare Dufraisse, Valette, Chaudey, Dareste en de secretaris generaal van het departement van justitie F. Hérold, als secretaris. De generaal Trochu heeft als gouverneur van Pa rijs in het belang der krijgstucht bepaald dat de man schappen der mobiele garde, die bij ingezetenen zijn in gekwartierd, te tien uren 's avonds in hun kwartier moe ten wezen. Elk die na dat uur zich op straat zal bevin den, zonder behoorlijken pas, zal worden gearresteerd en disciplinair gestraft. De inwoners behoeven overigens na tien uur de bij hun ingekwartierde manschappen niet meer binnen te laten. De toestand der Parijsche dagbladpers is tengevolge der insluiting van Parijs zeer gewijzigd. Le Volontaire, l'Histoire, le Public en le Parlement verschijnen niet meer. Le Charivari, l'Electeur libre, la Libertë, le Monde en le Réveil geven slechts een half vel uit. Le Constitu- tionnel, le Pays, le Francais, la Gazette de France, le Siècle en l'Union zullen te Tours worden uitgegeven. De kommandant der Duitsche belegeringstroepen voor Straatsburg heeft geweigerd om langer vrijgeleide te verleenen aan de bewoners dier stad, welke naar elders willen vertrekken, en heeft met een algemeen bombardement gedreigd als de vesting niet werd over gegeven. Te Tours is uit Colmar het bericht ontvangen dat de vijand het departement van den boven-Rijn heeft ont ruimd. Op 19 September is een aanval der Duitsche bele geringstroepen op de vesting Toul afgeslagen, terwijl eenige Pruisische kanonnen werden gedemonteerd. Berichten uit Orleans melden dat de Pruisische troepen in een paar gevechten de nederlaag zouden hebben geleden te Athis-Mont en bij Lagny. Het bericht dat een der lunetten van Straatsburg stormenderhand door eenige afdeelingen landwehr-troe- pen is bemachtigd, zal ten gevolge hebben dat alleen de citadel nog te verdedigen is. De heer Felix Pyat heeft een manifest gericht tot deltalianen en Spanjaarden,die hij als stamgenooten der Franschen oproept, om ter hulpe te snellen enden onder gang, waarmede het Latijnsche ras door de Duitsche stammen wordt bedreigd, te verhinderen. Het manifest is een ware noodkreet en de vrees van den heer Pyat voor de Pruisen schijnt haar toppunt te hebben bereikt. Hij smeekt bijna om hulp. De predikanten der protestantsche gemeenten te Parijs hebben zich met een adres tot hun Duitsche ge- loofsgenooten gewend, waarin zij er op aandringen, dat de oorlog niet langer worde voortgezet en hun Duitsche broeders pogingen zullen aanwenden tot een spoedigen vrede. De argumenten tegen den oorlog en voor den vrede, die worden aangevoerd en voornamelijk op chris telijke leerstellingen steunen, bevatten niets nieuws, terwijl het beroep op het christelijk geweten der Duitsche protestanten krachtig genoeg is, om aan te toonen dat adressanten niet zeer op hun gemak zijn. De correspondent van the Standard prijst zeer de militaire maatregelen, die door den generaal Trochu zijn genomen. De linietroepen zijn geheel georganiseerd en buiten de stad gezonden. De mobiele garde is goed ge oefend en boezemt in alle opzichten vertrouwen in. Iedere 24 uren begeven zich 70,000 man van de rustende nationale garde naar de forten, om als schildwachten dienst te doen. Ieder bataljoD, iedere compagnie, ieder man kent zijn post, zoodat hij ingeval vaneen onver- wachten aanval terstond weet waar zijn plaats is. De legers van de Loire en van Lyon zijn met groote snelheid georganiseerd. Het eerste heeft zijn hoofdkwar tier te Tours. Verschillende afdeelingen van dit leger zijn naar het noorden tot Orleans opgerukt. Het leger van Lyon moet voornamelijk in de oostelijke departemen ten opereeren en afdeelingen daarvan zijn naarBezangon en de Vogeezen getrokken. In de kleine stad Verneuil (Eure) heeft men op de markt al den levensvoorraad, granen en vruchten, die bij de inwoners der stad en omliggende dorpen voor handen waren, bijeengebracht, om bij de nadering van den vijand te worden verbrand, daar men de stad niet kan verdedigen, Eene afdeeling van 600 man infanterie, vergezeld van 500 werklieden, heeft Cherbourg verlaten om overal waar het mogelijk en noodig is de dijken door te steken en de landen onder water te zetten. Te Havre zijn 500 vrijwillige Amerikanen aange komen, die de voorhoede van een korps van 10,000 man zouden vormen, dat de Franschen ter hulp komt. Zelfs onder de vrijwillige scherpschutters te Douai heeft men een Pruisischen spion ontdekt, die gearresteerd en naar de Citadel de Lille gebracht is. ïïit Berlijn. Men herinnert dat in de zitting van het wetgevend lichaam in Frankrijk, in den nacht van 15 Juli, tot hen die tegen het oorlogskrediet stemden ook behoorden Emile Arago, Jules Favre, Gamier Pagès, Grévy en Pel- letau, terwijl onder degenen die vóór stemden ook waren Ferry, Gambetta, Magnin, Ernest Picard en Jules Simon. Volgens te Berlijn in omloop zijnde beweringen zou de regeering het voornemen hebben om vooreerst den Elzas en Lotharingen onder bestuur van het bonds- gouvernement zonder vertegenwoordiging in het parle ment te laten. De president der bondskanselarij, Delbruck, dien men met eene diplomatieke zending naar Munchen belast meende, is van daar naar Berlijn teruggekeerd. Uit de reeds in ons vorig nommer in hoofdzaak medegedeelde berichten van den correspondent van the Evening Standard in het Pruisisch hoofdkwartier, om trent de Duitsche belegeringsplannen van Parijs, blijkt nader dat het voornemen is, niet zoo zeer om de stad in te sluiten, waartoe men meer dan een millioen soldaten zou behoeven, maar om de legerkorpsen zóo te plaatsen dat alle communicatie van eenig belang verbroken is, terwijl vijftig duizend man cavalerie onophoudelijk de niet door troepen afgesloten streken zullen doorkruisen. De Duitsche troepen in Frankrijk hebben in de laat ste weken veel geleden door het gure, natte weder. Hun kleeding en schoeisel verkeert in zeer slechten toestand, zoodat men alle pogingen in het werk stelt hen uit Ber lijn van het noodige te voorzien. In den slag bij Metz op den 14®" Augustus werden bij twee stukken veldartillerie de officieren en de man schappen buiten gevecht gesteld, behalve de onderofficier Bohne, die alleen overbleef. Hoewel ook de paarden der stukken vielen, bleef deze bedaard daar hij zijne stel ling voor zich gewichtig hield zijn geschut bedienen en vuurde gedurende een kwartier zoo hevig met kar tetsen, dat hij tweemaal den storm eener vijandelijke kolonne belette. Toen kwam hem een bataljon infante rie te hulp, die den vijand met de bajoiinet aanviel. Bohne kreeg den 7en September het ijzeren kruis. Julius von Wickede deelt eenige bijzonderheden mede over de verschillende regeeringstukken, die in de Fransche archieven gevonden worden en belangrijk zijn voor de zoo dikwijls gewijzigde politieke geschiedenis van Frankrijk. Zoo heeft hij in het archief te Nancy bevelschriften gevonden van 1846 en 1848 om Charles Louis Napoleon Bonaparte te arresteeren, waarbij het volgende signalement: is geboren te Parijs, ouderdom 40 jaren, groot 1.66 meter, haren en wenkbrauwen donker bruin, voorhoofd middelmatig, oogen grijs en klein, neus groot, mond gewoon, baard bruin, kin spits, gezicht ovaal, gelaatskleur bleek. Bijzondere kenteekenen: Het hoofd tusschen de schouders gezakt, schouders breed, lippen dikenkele grijze haren. In ditzelfde archief vindt men gelijke bevelschriften van Louis Philippe tegen de hertogin van Berry uit 1832, van de Fransche republiek in 1848 tegen de prin-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3