OÜRANT. N°- 226. Vrijdag 1870- 23 September. Middelburg 22 September. De eerste kamer der staten-generaal heeft in liare zit ting van heden het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. Gisteren avond te half zes uren heeft zich de commis sie uit de tweede kamer naar den koning begeven om de lijSfvan candidaten voor het voorzitterschap aan Z. M. aan te bieden. In de tweede kamer heeft de heer DuIIert, die door den koning tot voorzitter is benoemd, die betrekking heden aanvaard. Alle wetsontwerpen, die in de vorige zitting door de kamer niet zijn behandeld, zijn door de regeering opnieuw ingediend. De commissie voor het ontwerpen van hef adres van antwoord op de troonrede is samengesteld uit de heeren Viruly Verbrtigge, Cremers, van Goltstein, van Houten en Jonckbloet. Blijkens het bestek voor de op 6 October a. ten be hoeve der staatsspoorwegen te honden aanbesteding van het maken en leveren van ijzeren ponten op het kanaal door Walcheren, moeten drie ponten geleverd worden: éen bij Veere aan het einde van de in aanleg zijnde binnenhaven, éen te Middelburg in het kanaal, en éen in het kanaal tusschen Middelburgen Vlissingen. De lengte der ponten is 12 meter; de breedte in het midden op het dek 4, op 3.20 meter uit het midden op het dek 3.80, aan de einden op tiet dek 3.20 meter, alles gemeten tusschen de plaatijzeren bekleedingen; de diepte in het midden 0 45, op 3.20 meter uit het midden 0.45 en aan de einden 0.16 meter, alles gemeten van den bovenkant van het dek tot den binnenkant van den plaatijzeren bodera. Binnen den tijd van negen maanden na den datum van goedkeuring der aanbesteding moeten de drie pon ten op de bestemde plaatsen ter goedkeuring opgeleverd worden. Het bedrag der voor dit werk geraamde kosten is f 8,150. De Staats-conrant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 20ei> dezer, houdende verbod van in- en doorvoor van buitenslands van versche huiden, versch en gezouten vleesch. Eergisteren avond is te 's Gravenhage eene vergade ring gehouden van belangstellenden in de stichting van een vredebond. Vóór de bijeenkomst hadden zich reeds 130 ingezetenen bereid verklaard tot toetreding en in de bijeenkomst kebbeu daarenboven 160 personen de pre sentielijst geteekend als blijk van gelijke gezindheid. De heer mr. J. A. Jolles opende de vergadering met eene rede ter toelichting van de strekking der pogingen van het voorloopig comité: „den oorlog tusschen be schaafde volkeren te beoorlogen." Ook moet de vereeni- ging Het roode kruis in het beschaafd Europa overbodig worden, daar het beter is de wonden te voorkomen dan te genezen. Hoe zwaar die wonden zijn staafde hij met eene verwijzing naar het werkLes guerres contempo- raines, waaruit blijkt dat in de jaren 1833 tot 1866 door Europa en Amerika 47,830 millioea voor den oorlog zijn besteed, die bovendien 1,800,000 menschenlevens kostte. Volgens het Journal statistique brengt Europa in vre destijd voor oorlog op 3500 millioen of 32 pet. van het totaal der uitgaven op de begrootingen. De vereeniging moet vooral den afkeer van den oorlog in de publieke opinie doen postvatten en de overtuiging verbreiden dat de geschillen tusschen de volken op een andere wijze moeten uitgemaakt worden. Als belangrijke vragen noemde spreker: 1» wat is in de wetgeving te verbeteren dat het verklaren van den oorlog nu nog zou kunnen geacht worden te bevorderen 2«. of niet de oorlogsgezindheid voedsel vindt in de staande legers; 3°. of voorts niet het militaire element in sommige staten niet te zeer en boven noodzakelijk heid wordt aangekweekt, meer dan volksverdediging of oefening in den wapenhandel zou vereischen, en 4«. of eindelijk niet met zorg zou moeten worden gewaakt dat militaire lasten en verplichtingen de nijverheid en den arbeidsman zoo min mogelijk belemmeren. liet bestuur van den vredebond was van oordeel, dat aan die vragen nog niets gedaan moest worden, maar dat eerst de publieke opinie ze in voorbereidende behandeling moest hebben gehad. Het groote doel was voorloopig mede te werken, dat de volksovertuiging zich krachtig uitspreken zou over de noodzakelijkheid om internationale geschillen aan neutrale scheidsrechters op te dragen. Uit het overgelegd voorloopig reglement bleek dat als middelen ter bereiking van bet doel onder anderen wer den genoemd: het uitgeven vau geschriften, het houden van samenkomsten, enz. De leden zouden 50 cent con tributie betalen, doch konden dat ook nalaten. In April 1871 zon een verslag over de werkzaamheid, een nieuw bestuur en een nieuw reglement worden gemaakt. De heer van Lijnden meende dat de leden van den vredebond zich moesten verbinden om nimmer de wa pens te dragen, evenals de leden der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank het besluit hadden geno men om geen drank te gebruiken. De heer Jolles merkte echter dadelijk op dat zoodauig besluit in lijnrechten strijd met de grondwet en met de vaderlandsliefde zou zijn. De heer de Ridder waarschuwde tegen verbrokke ling van krachten, met het oog op de reeds elders opge richte vredebonden, en gaf m bedenking of niet een centraal blad der verschillende vredebonden of hunne afdeelingen gewenscht zou zijn. De heer Ising wenschte dat de vredebond zich in verbinding zou stellen met dergelijke vereenigingen buitenslands. Een en ander zal door het bestuur overwogen worden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer der staten-generaal, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der hertogelijk SaksischeErnestische buisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen Heiningen geschonken. marine. Op verzoek op pensioen gesteld, ter zake van langdurigen dienst, de.kapiteins ter zee J. E. W. F. baron Raders en jonkheer J. B. E. von Schmidt auf Altenstadt en de kapitein-luitenant ter zee H. D. Slegt, met vergun ning aan de beide eersten om de activiteits-uniform van hunnen rang te dragen, en onder toekenning, aan ieder der beide eersten van een pensioen van f 1800, en aan den laatstgenoemden van f 1500 'sjaars. Bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein luitenants ter zee P. van der Velden Erdbrink en C. J. Damme; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee lc klasse P. J. Buyskes, J. H. P. E. Kniphorst en A. Rietveld; tot luitenant ter zee ie klasse, de luitenants ter zee 2« klasse P. E. Winkelman, G. J. W. Hooghwinkel en J. P. Mer- cier; en tot luitenant ter zee 2« klasse, de adelborsten 1* klasse J. J. Kraakman, W. H. Tromp en C. J. II. van den Broek. telegraph ie. Op verzoek eervol ontslag uit's lands dienst verleend aan den telegrafist 3ö klasse J. W. de Wolf. Kerknieuws. Het bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen opgemaakt viertal van predikanten is, door de aanneming van het beroep naar Doornspijk door den heer Ringnalda, on voltallig geworden, en daarom gisteren aangevuld met den heer Jansens Schoonhoven, predi kant te Moerdijk, die daaruit onmiddellijk beroepen is. Thermometerstand. 21 Sept. 'sav. 11 u. 55 gr. 22 's morg. 7 u. 51 gr. 'sraidd. 1 u. 62 gr. 'saw 6 u, 60 gr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting van Woensdag 21 September. De voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren van der Lek, van Bylandt, van Rhemen en van Eysinga, en tot onder-voor zitters de heeren Messchert, Schimmelpenninck, Hein eu Michiels, en tot leden der commissie voor het ontwer pen van een adres van antwoord op de troonrede de heeren van S winder en, de Vos van Steenwijk, Cremers en Smit. De commissie gereed zijnde met haar concept, wordt besloten dat onmiddellijk in de afdeelingen te onder zoeken. Bij de hervatting der zitting in den namiddag gaat de kamer over tot verkiezing van twee leden voor de huis houdelijke commissie, waartoe benoemd worden de heeren van Nispeu van Pannerden en van Rhemen van Rhemenshuizen. Het verslag gereed zijnde over het ontwerp-antwoord op de troonrede, wordt besloten de beraadslaging daarover te bepalen op Donderdag 23 September, te 11 uren 's voormiddags. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 21 September. Onderzoek geloofs brieven; lezing notulen; overlegging Provinciaal blad; dankbetuiging commissie tentoonstellingmissive raad van. toezicht Comincrcie-compagnie; verpachting tollen Vlis- singscben rijweg; aanbeveling lid commissie toezicht middelbaar onderwijs; ontslag hulponderwijzer; idem leeraar burger-avondschool; goedkeuring snppletoire be grooting schutterij, rekening burgerlijk armbestuur en rekening bestuur godshuizen; rapport uitloozing riolen; idem onderstaudsdoinicilie; benoeming lid commissie toe zicht middelbaar onderwijs. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Waarnemend secretaris de heer de raad. Afwezig de heer Luteijn. De heeren Fokker, van Dig gelen en van Visvliet komen later. In de eerste plaats is aan de orde het onderzoek dei- ingekomen geloofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden, de heeren mr. A. J. van Eekelen en D. A. Dronkers. Tot leden der commissie met dit onderzoek belast worden dobr den voorzitter aangewezen de heeren Rekker, Lam- brechtsen van Ritthem en Mathon. Ha afloop van het onderzoek brengt de heer Rekker daaromtrent rapport uit, waaruit blijkt dat de stukken in orde zijn bevonden, zoodat de commissie tot toelating van de genoemde hee ren adviseert. Dienovereenkomstig wordt besloten, van welk besluit aan gedeputeerde staten bericht zal worden gezonden, om binnen acht dagen tot installatie van ge noemde heeren over te gaan. De heeren Fokker en van Diggelen zijn inmiddels ter vergadering verschenen. De mededeeling des voorzitters, dat de heer Luteijn verhinderd is deze zitting bij te wonen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 26 Augustus voorgelezen zijnde, zegt de heer Snijders dat hij daarin niet vindt opgenomen dat hij in bedoelde zit ting gewezen heeft op het vei keerde van schoolgelden te doen beffen door onderwijzers, welke vermelding bij te meer noodig acht bij het bestaan van het koninklijk be sluit van 2 Juli 1856 (Staatsblad no. 66), hetwelk de be voegdheid van onderwijzers tot dergelijke heffing bepaald ontkent. De voorzitter vraagt of iemand der leden hierover het woord wenscht te voeren. De heer van Diggelen merkt op dat de heer Snijders niets meer verlangt dan opnemingin de notulen van het geen hij werkelijk gesproken heeft, en hij mitsdien in zijn recht is. Hierna wordt tot de gevraagde aanvulling besloten.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1