Rome. De Italiaaosche troepen zijn Dinsdag de stad binnen getrokken. Na een gevecht van omstreeks vier uren, heeft de paus de witte vlag doen hijschen. Tours. De heer Thiers is naar St. Petersburg vertrokken en zal, hetzij op zijn reis derwaarts, hetzij op zijn terugreis, Weenen aandoen. Brussel. Men heeft hier nog geenerlei bericht omtrent de onder handelingen van Jules Favre in het Duitsche hoofd kwartier. De beurs geeft echter blijk van het volste vertrouwen op het tot .stand komen van den vrede. Het ontslag van den generaal von Steinmetz wordt bevestigd. De regeering heeft aan de vertegenwoordiging op nieuw een krediet van 10 milioen fianken gevraagd, om het leger op voet van oorlog te houden, niettegen staande '28,000 man zijn naar huis gezonden. Frankrijk. De ex-keizer van Frankrijk heeft te Londen een dagblad opgericht om zijne belangen te verdedigen. Het heeft den naam aangenomen van la Situation en het erkent in Frankrijk slechts het gezag der keizerin regentes en van hare ministers. Eene afdeeling Fransche scherpschutters is bij Melun in gevecht geweest met een detachement Fransche dragonders, welke daarbij weiden teruggedreven. Volgens the Times verwachtte men in den nacht van 18 op 19 September een uitval van het in Metz op gesloten Fransch leger. Deze had echter geen plaats. Volgens mededeeling van Fransche deserteurs te Saar- bruck was de toestand der inwoners van Metz allertreu rigst. Dinsdag morgen heeft bij Tours eene botsing tus- schen twee treinen plaats gehad, waarbij negentien personen omkwamen en vijf en twintig gewond werden. De heer Jules Duvai, redacteur van het Journal des débats, is bij dit ongeval omgekomen. De heer Thiers heeft voorloopig het voornemen opgegeven om naar St.-Petersburg en Weenen te reizen. Hij bevindt zich thans te Tours. De gemeenteraad van Rijssel heeft een buitenge woon krediet van een millioen vijf honderd duizend franken toegestaan ter verdediging der stad en tot wapening der mobiel verklaarde nationale garde. De ellende op de Fransch Duitsche grenzen is vreeselijk. Een £rief uit een dorp in de nabijheid van Saarbruck meldt dat vijf honderd inwoners dier plaats in militairen dienst zijn, die, bijna allen gehuwd, een aantal onverzorgde huisgezinnen hebben achtergelaten, in wier behoeften de gemeente niet in staat is te voor zien. Brood en vleesch zijn niet meer te krijgen, slechts koffie en slechte aardappelen. Overigens, wordt de nog overgeblevene bevolking door ziekten gedecimeerd, terwijl voordurend passeerende troepen moeten worden ingekwartierd. Reeds een groot deel der bevolking van Straatsburg heeft, met toestemming van de opperbevelhebbers van beide legers,die stad verlaten en zich naar Zwitserland begeven, alwaar zij door de Zwitsersche autoriteiten met de meeste welwillendheid worden ontvangen. Volgens mededeeling van een correspondent van the Standard in het Pruisisch hoofdkwartier zou de heer van Bismarck verwachten dat er spoedig verdeeld heid in Parijs zal ontstaan en zou hij aandringen op het bemachtigen der stad door insluiting en uithongering. De heer Henri Eochefort is benoemd tot president dercommissie, belast met de uitvoering van den bevolen maatregel om Parijs door een volledig barrikaden-stelsel nog meer in staat van verdediging te brengen. Uit een atrategisch oogpunt wordt echter aan deze barrikaden weinig waarde gehecht. Volgens berichten uit Parijs aan de Engelsche dag bladen zou de prefect van policie de Keratry officieele brieven in beslag hebben genomen, waaruit zou blijken dat de minister Palikao en de keizerin-regentes besloten hadden om de leden der linker zijde te doen arresteeren) teneinde alzoo zonder oppositie zulk een vredestrac- taat met Pruisen te sluiten als zij verkozen. In verschillende Fransche departementen worden met den meesten spoed maatregelen genomen om alle weerbare mannen te wapenen en te oefenen in de behan deling van het geweer. De prefect van het departement d'Eure-et-Loire lieeft bevolen dat alle in het departe ment aanwezige jachtgeweren zouden afgegeven wor den ten behoeve der nationale garde. Aan vrijwillige geldelijke bijdragen in het belang der landsverdediging ontbreekt het overigens niet. Een Duitsch oordeel oyer de vredes voorwaarden. Over de te maken vredesvoorwaarden schrijft Heinrich von Sybel in de Kölnische Zeitung o. a. het volgende: „In het algemeen zijn er drie verschillende meeningen, die om verschillende gronden verdedigd worden. De eene vordert vrede zonder afstand van grondgebied, de tweede wenscht den afstand van den Elzas en Lotha ringen, de d' rde eischt teruggave van alles wat Frank rijk sedert de 16e eeuw van ons heeft afgenomen. „De eerste meening wordt het meest in het buiten land verdedigd, vooral door l'Indépendance Beige. Deze meent, dat door een belangloozen vrede Duitschland de dankbaarheid van Frankrijk zal verwerven en daardoor een voortdurende vrede kan worden verwacht, terwijl door een afstand van grondgebied de eer van Frankrijk wordt gekrenkt en steeds een kiem voor nieuwen strijd aanwezig zal zijn. Deze redeneering is van het begin tot het eindè valsch, omdat zij van de meening uitgaat dat Frankrijk, door het behoud van zijn grenzen, zich tot voortdurenden vrede met Duitschland zou gebonden achten. Het is voldoende bekend, dat de laatste oorlog alleen een gevolg is van onze overwinningen in 1866, en hoe kan men nu aannemen, dat een volk dat om zulke reden een oorlog begint, geen voldoening voor de neder lagen van Metz en Sedan zal verlangen, al zijn de vredes voorwaarden nog zoo voordeelig. Hoe treurig het ook moge zijn, het is echter zeker dat de politiek van Gra- mont en Ollivier voor een menschenleeftijd den haat en het wantrouwen tusschen twee groote en beschaafde natiën heeft gevoed. Het zou lichtzinnig zijn onze waar borgen voor de toekomst op de dankbaarheid van Frank rijk en niet op ouze eigene kracnt te bouwen. „Gelukkig is dit ook de overtuiging van onze regee- riDg en van het grootste gedeelte van het volk. Na het ontstaan der republiek in Frankrijk zijn de ultra demo cratische bladen in Duitschland wel een tegenoverge stelde meenig toegedaan, maar niets zou voor de vol tooiing van onzesedert 2866 bestaande bondseenheid gevaarlijker zijn dan een belanglooze vrede, zooals die thans door de republiek zou worden gewenscht, en wie zich daarvan een denkbeeld wil maken moet zich den toe stand der Zuid-Duitsche staten voorstellen. De kanonnen van Straatsburg beheerschen, om zoo te zeggen, de geheele breedte van het Badensche groudgebied, het uitbrengen van een enkele afdeeling Fransche troepen is voldoende om geheel Wurtemberg tot onder de wallen van Ulm te bezetten. Tegen het einde der maand Juli was men in Karlsruhe en Stuttgart in ongunstige spanning over de bewegingen van Mac Mahon, daar eene afdeeling van 10,000 man voldoende zou zijn om in de beide staten alle militaire bewegiugen van Duitsche zijde te verhin deren. Het is daarom hoog noodig de Duitsche grenzen tot aan de bergruggen der Vogeezen uit te breiden, en dan kan men tegen de voortdurend dreigende aanvallen van Frankrijk veiliger zijn. De verbetering onzer gren zen in het zuiden is eene levensquaestie, wordt zij niet bevredigend opgelost, dan loopt de door bloed en over winning tusschen het zuiden en noorden vastgehechte band weder gevaar zijn kracht te verliezen en de geluk kige gevolgen van de kracht onzer eenheid gaan verlo ren. Opnieuw zullen de vragen outstaan:waartoe intrede in den Noord Duitscheu boudwaartoe de bezwaren van een groote legerordening De terugwerking op den Noord- Duitsche bondstoestand zal niet uitblijven als de Duit sche eenheid zelfs niet door onze voorbeeldige overwin ningen tot stand komt. „Onder zoodanige omstandigheden kan men begrijpen dat ware patriotten het uiterste en eene bijvoeging van groote Fransche landstreken bij Duitschlan d verlangen. Men heeft in den laatsten tijd veel gesproken over het herstel van het Duitsche rijk van Frederik Bar- barossa. Wij zouden het voor een ongeluk houden en gevaarlijk voor ons land dergelijke plannen te maken. Wij wenschen denDuitsclien staat maar niet het heilige rij k, den bondstaat, die de Duitsche stammen tegenover het buitenland machtig vereenigt, maar niet het wereld rijk dat Duitschers en vreemden los aan elkander hecht. Door eenige millioenen Fransehen te annexeeren zouden de zuilen van onze staatsinstellingen worden weggerukt. De hemel moge ons bewaren, dat wij landstreken bij den bond zouden willen voegen, waarin wij onmogelijk onze groote instellingen kunnen iuvoeren en waardoor wij op dtn gevaarlijken weg zouden komen, die het middeleeuw- sche rijk ten val heeft geleid. Wij zouden ons bedroeven als ook de titel van keizerrijk weder te voorschijn zou worden gebracht, maar mocht het door de betrekkingen tot Zuid Duitschland noodzakelijk blijken, dan zouden wij ten minste wenschen dat ook die op andere grond slagen rustte dan op de middeleeuwsche vormen. „Wij hebben alle reden om op politiek gebied te blij- ven en geen veroveringszucht te koesteren, en wenschen van Frankrijk niet anders dan eene uitbreiding onzer grenzen zoover en niet verder dan tot beveiliging van Gramontsche aanvallen noodig is, en zonder schade voor onze eigene verhoudingen kan geschieden. Dit dubbel doel wordt bereikt door eene inlijving van den Elzas Duitsch Lotharingen en het rechtsgebied van Metz. „Daardoor krijgen wij een strategische kracht en een uitmuntend te verdedigen grens, terwijl het verlies van grondgebied voor Frankrijk niet opweegt tegen het in 1859 verworven Savoye en Nizza. Wij willen ook nu niet onze kracht zoeken in de vernietiging onzer nabu ren, en hebben het in oorlogstijd niet vergeten, dat een bloeiend en voorspoedig Frankrijk in vredestijd ook voor ons gunstig is, als het maar vrede wil houden. Na een onwaardigen aanval en ongehoorde overwinningen verlangt ons volk niets anders dan een zekeren grens, die door het gebergte en het spraakgebied inderdaad een natuurlijke is. Het weet dat zelfs deze geringe uit breiding ons inwendige moeilijkheden zal kosten, door de stemming van de meerderheid des bewoners van den Elzas, en het telt de bezwaren daaraan verbonden niet licht. Wij zullen evenwel den Elzas, die eerst sedert 1789 Fransch is, weder bij Duitschland voegen en éen menschenleeftijd zal voldoende zijn er weder een geheel Duitsche landstreek van te maken." i]anMsbmci)tm. In de op gisteren door de Nederlandsche handelmaat schappij te Rotterdam gehoudene veiling van 60,363 kranjangs Java-suiker is alles verkocht tot f 1 a 1^ bo ven taxatie. Graanmarkten enz. Amsterdam, 21 September. Raapolie op 6 weken f 45* Lijnolie op 6 weken f 34i- Prijzen ran effecten. Amsterdam 21 September 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 52f| ♦dito dito dito 3 64 ♦dito dito dito 4 84| dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 91$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 66$ ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75$ ♦Cert. f 1000 1864 5 90| ♦dito f 1000 1866 5 90 ♦Loten 1866 5 „209 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4j 80$ ♦Certific. dito4 62 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 61$ ♦Obligatiën 1867 4 66^ ♦Obl. 1869 4 66f$ ♦Certificaten 6 40$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 210$ ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4$ dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83$ dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 82$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 52$ ♦dito dito April/Oct. 5 52 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 45 Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën,2£ thans 3 26^ ♦dito 18673 27$ ♦dito Binnenland8che3 23 f$ Portugal. *Obl. 1856—1863 3 „30 ♦dito 18673 28$ Turkije. dito (binnenl.) 5 42$ Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 74$ Amerika. *Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 91 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 94$^ ♦dito dito dito (1885) 6 93$. ♦Obl. Illinois7 86 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 65 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. Ie sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 61$ dito dito 1869 dito 7 63| Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 88$ Mexico. dito 1851 3 14 Grenada, dito afgestempeld6 23 Ecuador, dito1 Venezuela dito3 8$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 20 September. Metall. f 19.75 ;Dito zilver f 24.25. Dito Eng. per f 11.80; Eng. Russen per f Eng. Portugal per f Fransche Belg. 55$; Pruis. \f 34$; Hamb. Russen /28; Russen inZ.R. 28$; Pools, in F1 .fSpaans,/"Amerik Dollars ƒ2.37; ditopapier Spaans.-Frana.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3