„Ontzaglijk was de indruk dien hier liet plotseling ontvangen bericht teweegbracht, dat de oorlog tus- schen Frankrijken Pruisen is uitgebarsten. Zr. Ms. stoom schip Borneo kwam in den namiddag van den 1«Q Augus tus ter reede, met de Straits Times Extra bij zich, van 'Singapora naar Riouw door onzen consul gezonden, Be halve de regeering ontving de Fransche consul dergelijk exemplaar en had onze agent ons deze tijdingen weten te doen toekomen, zoodat wij een extra-nummer in den morgen van 2 dezer verspreidden op het oogenblik dat ook de bevelhebber der zeemacht de goedheid had een afschrift van de telegrammen, die tot 17 Juli liepen, in de Handelsvereeniging te doen deponeeren. „Men verzekert dat de regeering een vaartuig naar Galle zal zenden om tusschen het vertrek der mails aan komende depêches over te brengen. Het bedoelde vaar tuig is de Marnix, uit Japan teruggekeerd. Generaal Kroesen, die een inspectiereis deed, zal voor korten tijd alhier terugkomen, en de heer Andreae heeft voorloopig van soortgelijke reis afgezien. „Radhen Moestapha, een der hoofdleiders van de vroe gere Bekasische beweging, zou nu in de Preanger-Regent- schappen gevat zijn. „De zoogenaamde linie van defensie van Soerabaija is opgeheven, als onnoodig voor de verdediging, en de ver boden kring om het fort prins Frederik alhier gesuppri meerd. „Volgens de Soerabaija-courant heeft de regeering een besluit in vrijzinniger geest dan het bekende besluit van 1854 genomen, wat de openbaarmaking van gouverne- ments-archieven tot wetenschappelijke doeleinden be treft. „In de Indische pers gaat slechts éene stem op om op intrekking van het besluit van verbanning van den heer Roorda van Eijsinga aan te dringen. „De Oostmoesson is zeer gezond, en er valt betrekkelijk veel regen." Het Bataviaasch handelsblad verneemt den 3en Augustus, dat in verband met de uit Europa ontvangen oorlogzuchtige berichten de luitenant-generaal komman- dant van het leger is uitgenoodigd zijn inspectiereis niet voort te zetteD, maar naar de hoofdplaats weder te keeren. Rechtzaken. Behalve het gisteren reeds medegedeelde, heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland jl. Maandag nog het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Willem Bekker, oud 14 jaren, wonende te Vlissin- gen, Jacob de Pagter, oud 16 jaren, wonende te Vlissin- gen, en Adriana van Dongelen, oud 51 jaren, woonplaats onbekend, waren beklaagd dat de beide eersten den 28en Maart jl., te zamen en in vereeniging, en de eerste daar enboven nog op 4 April daaraanvolgende, arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben eenig lood van bet dak der smederij, staande op de rondom afgesloten, maar niet tot de aanhoorigheid eener voor bewoning be stemde woning behoorende marinewerf te Vlissingen; alsmede dat de derde beklaagde van de beide eersten het door hen gestolene lood heeft gekocht, wetende dat het door diefstal verkregen was, hebbende de beide eerste beklaagden zich den toegang tot genoemde werf ver schaft door te kruipen door een gat, zich bevindende in het de werf omsluitend hekwerk. Bij vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Middelburg, dd. 30 Juni jl., zijn de beide eerste beklaagden schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op plaatsen die niet als bewoonde hui zen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, ge pleegd door meer dan éen persoon en met oordeel des onderscheids, en te dier zake veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangennisstraf van acht dagen eu solidair in de kosten der procedure, terwijl de derde beklaagde ia vrijgesproken, als zijnde het haar bij dagvaard te last gelegde feit niet bewezen, de kosten ten haren aanzien gevallen te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis vernietigd, voor wat betreft de door den eersten rechter aan de eerste en tweede beklaagden opgelegde straf, en hen veroordeeld, den 2e" bij verstek, tot eene gevangenisstraf van eene maand, en voor wat betreft de uitgesprokene vrijspraak van de derde beklaagde, haar schuldig ver. klaardaan: medeplichtigheid aan diefstal, gepleegd door middel van inklimming, op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld door des bewust de aldus verkregen goederen te helen; en te dier zake bij verstek veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 maanden, en voorts met veroordeeling van alle drie de beklaagden, nu geïntimeerden, solidair in de kosten der procedure in beide instantiëngo vallen. Th ermometerstand. 20 Sept. 'sav. 11 u. 51 gr. 21 'smorg. 7 u.52 gr.'smidd. lu.66gr.'sav. 6u.6igr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting van Dinsdag 20 September. De nieuw benoemde voorzitter, de heer van Beeck Vol- ienhoven,opentdevergaderingmetde volgende toespraak: „Mijne heeren! „Het behaagde Z.M. onzen geëerbiedigden koning mij de hoogst eervolle taak op te dragen, uwe vergaderingen gedurende dit zittingjaar te leiden. Had de ondervinding niet geleerd, dat de man, wien 'skonings vertrouwen tot dezen zetel riep, steeds op uwe welwillende medewerking mocht rekenen, ik zou het niet gewaagd hebben eene be trekking te aanvaarden, tot nutoe zóo bij uitnemendheid vervuld. Wie uwer immers betreurt niet met mij dat li chaamszwakte de oorzaak moest zijn, dat wij onzen zoo hooggeachten Philipse niet meer op deze plaats mogen zien? Wie uwer deelt niet mijn leedgevoel, dat hij daar door genoopt werd zijn wensch aan den koning te ken nen te geven, niet opnieuw tot een werkkring geroepen te worden, waarvan deze kamer gedurende 18 jaren de vruchten mocht plukken? Maar dan ook, mijne heeren, ben ik gewis uw aller tolk, wanneer ik hier openlijk hulde breng aan hem, die ons dat verleden voor den geest brengt, het beleid, de onpartijdigheid, de waardigheid, waarmede hij steeds het voorzitterschap dezer kamer be kleedde; uw tolk voorzeker, mijne heeren, wanneer ik daarbij de bede uit, dat wij ons nog in zijn herstel zullen mogen verheugen. „Mijne heeren, het zooeven gesproken woord doet het dubbel gewicht gevoelen der hooge onderscheiding, die mij is te beurt gevallen. Hoe dankbaar daarvoor ook, ont veins ik toch geenszins de verantwoordelijkheid die ik op mij laad, noch de verplichtingen die voortaan op mij rusten. Ik weet te goed welke eischen gij mij zoudt kun nen stellen. Behoef ik wel te verzekeren dat het mij niet aan goeden wil zal ontbreken om daaraan te voldoen? Maar zal het vermogen aan dien wil geëvenredigd zijn? Ware ik daarvan overtuigd, ik zou hier nog andere ge moedsaandoeningen kunnen aanvoeren. Onder Gods hulp echter zal ik trachten te volbrengen wat mij is opgedra gen. Maar ook uwe medewerking, uwe ondersteuning, mijne heeren, mag mij daarbij niet ontbreken. Ik roep ze met den meesten aandrang in. Hoogst gewichtige werk zaamheden gij hebt het gisteren uit 's konings mond vernomen wachten ons. Bij de verwikkelingen die elders plaatsvinden kunnen wij niet genoeg waardeeren overeenstemming tusschen vorst en volk, om Nederland een toestand te verzekeren waarin de wetgevende macht onbelemmerd haar gewichtige taak kan voortzetten. Mocht daarop wat God genadiglijk verhoede geen storende invloed plaats vinden, dan toch, mijne heeren, zullen ook onze beraadslagingen ten nutte leiden. Want naar éen doel streven wij allen, de bevordering van het welzijn van ons dierbaar vaderland. „Ik verklaar het voorzitterschap te aanvaarden." Na mededeeling van verschillende ingekomen be scheiden en boekwerken, benoemt de voorzitter tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de heeren Hein,Verschuif, Messchert, Cremers en Tonckens, en tot leden der commissie voor de stenographic de heeren Blankenheym, Hartsen en Eijsinga. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, de troon rede met een adres te beantwoorden, waarna tot het trekken der aldeelingen wordt overgegaan. TWEEDE KAMER. De werkzaamheden in de zitting van 20 dezer be paalden zich tot de installatie van den heer van Foreest en het opmaken der lijst van drie candidaten voor het voorzitterschap, reeds gisteren medegedeeld. fiSuitmlanö. Aan de van vele zijden ook door Victor Hugo aan bevolen guerilla-oorlog beginnen overigens reeds in ver schillende streken van Frankrijk de plattelandbewoners j deel te nemen. De strijd erlangt daardoor weder meer- dere barbaarscheid, daar de Pruisen alle gewapende boeren die hun in handen vallen fusilleeren,hetgeen dan weer aanleiding geeft tot allerlei represaille-maatregelen hunnerzijds. Zelfs de veldpost en de veldhospitalen zijn daardoor op sommige punten niet meer veilig. Tusschen Nancy en Bar Ie Due schijnen vooral benden gewapende boeren in de omliggende bosschen rond te zwerven en zich aan dergelijke handelingen schuldig te maken. In dien men zich echter de gemoedstemming voorstelt der Fransche plattelandsbewoners in verschillende streken, die hunne bouwhoeven zagen verbrand, hunne velden verwoest en hun oogst door de Pruisen of door de Fransche troepen zelf zagen vernield, dan laat het zich verklaren dat de boeren naar geweer en wapenen grijpen om daarvoor wraak te nemen op alles wat een Duitsche uniform draagt. Deze en dergelijke verschijnselen van demoralisatie zijn de meer directe gevolgen van den oorlog bij de tal- looze indirecte gevolgen, welke zich niet dadelijk zoo zichtbaar vertoonen en waartoe zeer zeker wel behooren de krenking van het rechts- en vrijheids-gevoel bij de natiën. Het militarisme werkt vernietigend op het laatste5 en ook hetrechtsgevoel moet wel lijden bij de gedachte dat aan den sterkste, aan de talrijkste legermassa's, de zege praal, het succes en de wapenroem in het algemeen is ge waarborgd. Dit is de moreele ellende, welke, naast de materieele, het gevolg zal wezen van den door de monar chen van Frankrijk eu Pruisen aangevangen oorlog. Bij al die ellende moge dan ook opnieuw overal krach tig eene stem opgaan om de volken te wijzen op de nood zakelijkheid van vermeerdering der beschaving en ver lichting, op de uitbreiding van het niet genoeg gewaar deerd volksonderwijs, welke de natiën niet langer doet nederknielen voor vorsten willekeur en haar het slacht offer doen wordeu van de exploitatie harer edelste maar niet genoeg gezond ontwikkelde neigingen. „Maakt de vol ken bekend zeide onlangs de hoogleeraar Opzoomer met hun waarachtig belang, eD hun geopend oog zal den weg vinden, waarop het veilig kan zijn voor eiken aan slag. Toont het hun dat zij broeders zijn, door éen zelfde belang verbonden, en geroepen om wederkeerigde vruch ten van elkanders arbeid te genieten, en beter dan door een tal van tractaten, even licht geschonden als bezwo ren, hebt gij een eind gemaakt aan den heilloozen broe dermoord, die den naam van oorlog draagt." In verschillende landen, alwaar men de toekomst met vreeze te gemoet zag, begint men inmiddels totkalmtete komen, nu de oorlog zoodanig gelocaliseerd schijnt dat men geene uitbreiding meent te moeten verwachten, welke meening, voorhetoogenblikalthans, niet on- gegrondschijnt. Nederland en België ontwapenen zich dan ook iu het Westen evenals Turkije en de Donauvorsten dommen in het Oosten. De regeering te Constantinopel schijnt de meest geruststellende verzekeringen van Rus land te hebben ontvangen omtrent de aan deze mogend heid toegedichte plannen tot een inval op Turksch grond gebied en in de Donauvorstendommen. Alle wapenings maatregelen zijn dan ook gestaakt. In afwachting van de tijding dat het geduld van den Italiaanschen generaal Cadorna eindelijk uitgeput is over den te Rome, niet van paus Pius, maar van den aan hem ondergeschikten generaal Kanzier ondervonden wederstand, wordt uit Florence gemeld dat het Italiaansch gouvernement het voornemen zou hebben om de eerstvol gende vergadering van het parlement te Rome te doen houden. Eene andere mededeeling zegt echter dat in elk geval de eerstvolgende parlements-zittiug nog in de te genwoordige hoofdstad zal gehouden worden. Algemeen overzicht. Volgens berichten uit Parijs hebben de troepen, welke dezer dagen waren uitgerukt om verkenningen te doen en de naar de hoofdstad op marsch zijnde vijandelijke legers te harceleeren, op verschillende punten ernstige gevechten geleverd. Zoo zou gisteren een legerkorps van vijf en twintig duizend man Fransche troepen in de nabijheid van Montlery waarheeo de Pruisen na het gevecht in de vlakte van Champlan zich zouden hebben teruggetrokken eene overwinning hebben behaald op den vijand, waain dezen belangrijke verliezen zouden zijn toegebracht. Dergelijke kleine overwinningen zijn echter onder de bestaande omstandigheden van geenerlei beteekenis en kunnen slechts een moreelen invloed uitoefenen op de verdedigers der hoofdstad. Laatste berichten. Berlijn. Uit het hoofdkwartier is gisteren alhier het bericht ontvangen dat de geheele insluiting van Parijs door het oprukken der gezamenlijke troepen den vorigen dag was tot stand gekomen. Koning Wilhelm heeft gisteren een telegram ge zonden aan de koningin, waarin hij meldde dat de Prui sische troepen den vorigen dag drie divisiën onder bevel van den Franschen generaal Vinoy hadden aangetast bij Villeneuve en met verlies van zeven kanonnen tot achter de forten van Parijs hadden teruggeworpen, terwijl een aantal krijgsgevangenen in handen der Pruisen achter bleven. De lunet n°. 53 der fortificatiën van Straatsburg is door de landweer bij verrassing genomen, en het geweer vuur der bezetting tot zwijgen gebracht. Orleans Nemours is door Pruisische troepen bezet.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2