O U R A N T. N°' 225. Donderdag 1870. 22 September. Middelburg 21 September. De eerste kamer der staten-gencraal zal morgen be raadslagen over het heden ter tafel gebrachte ontwerp- adres van antwoord op de troonrede. Blijkens den heden gebleken uitslag der gisteren ge- "houden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Eindhoven, in de plaats van den heer J. B. Bots, is de heer Bots met 802 van de 840 uitgebrachte stemmen gekozen. Bij de gisteren in het kiesdistrict Zierikzee gehou den verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, in de plaats van wijlen den heer H. A. van Ysselsteijn, zijn 461 geldige stemmen uitgebracht. Bij de opening der biljetten is heden gebleken dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. Cr. van der Have, te Ouwerkerk, die 157, en mr. J. C. E. baron van Lijnden, te Zierikzee, die 141 stemmen bekwamen. De heer mr. J. M. Isebree Moens verkreeg 89 stemmen. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden, de heeren mr. A. J. van Eekelen en D. A. Dronkers, onderzocht en in orde bevonden, zoo dat tot hunne toelating is besloten. Van den raad van toezicht der Commercie-compagnie is eene missive ingekomen, betreffende uitlegging van art. 5 van het contract van erfpacht, waaromtrent de be raadslaging is aangehouden. De voorwaarden voor de verpachting van tollen op den Middel burg-Vlissingschen rijweg voor 1871, gelijk luidend met die voor het loopendejaar, zijn goedgekeurd. Tot lid der commissie van toezicht over het middel baar onderwijs, in de plaats van wijlen den heer A. Ma- gielse, is met algemeene stemmen benoemd de heer J. F. W. Conrad. De heer R. C. Engelberts was mede aanbevolen. Het door den heer J. C. de Back gevraagd eervol ont slag als hulponderwijzer op school C. is toegestaan, in gaande met 1 October a. Evenzeer is aan den heer C. L. van Sorge op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de burger avondschool. De voorgedragensuppletoire begrooting voorde dienst doende schutterij, alsmede de rekeningen over 1869 vau het burgerlijk armbestuur en het bestuur der godshuizen zijn goedgekeurd. Voorts zijn ingekomen het verslag van gedeputeerde staten van Zeeland over den toestand der provincie in 1869, hetwelk voor de leden ter inzage is gelegd, bene vens eene dankbetuiging der commissie van uitvoering van de alhier gehouden tentoonstelling van Zeeuwsche oud- en merkwaardigheden, voor de ondervonden wel willendheid en medewerking. Door den heer Lantsheer werd, mede namens de hee ren Snouck Hurgronje en vau Diggelen, rapport uitge bracht over de viaag in hoeverre de eigenaren van per- ceelen, waarvan de uitwatering op eenig stads-water wordt belemmerd, recht hebben te vorderen, dat daarin ten koste der gemeente wordt voorzien. De conclusie van genoemd rapport behelst, dat men billijkerwijs een gedeeltelijke tegemoetkoming kan toestaan, waarvan de hoegrootheid aan het oordeel van den raad moet worden overgelaten. Bij monde van den heer Verbrugge werd, mede namens de heeren Lantsheer en van Diggelen, rapport uitgebracht over de vraag of het al dan niet raadzaam is om in rech ten terug te vorderen de voorgeschoten gelden ter ver pleging van Jannetje denBoerendeechtgenooten Borré, domicilie van onderstaand hebbende te Goes. De commis sie is van oordeel dat de vordering, die men verlangt in te stellen, in rechten gegrond en ontvankelijk moet wor den geacht. De beslissing over beide rapporten is aangehouden. In een gisteren gehouden vevgadering van commis sarissen in het polderbestuur van Walcheren is de voor dracht opgfrëSjdst. welke aan den koning zal worden ingezonden ter benoeming- der leden van het college van dagelijksch bestuur, welk college bestaat uit een voorzitter en vier raden. Op de voordracht ter benoeming van een voorzitter zijn geplaatst de heeren H. D. von Brucken Fock, J. J. I. Spreuger en mp. N. C. Lambrechtsen-van Ritthem, alhier. Als raden worden voorgedragen de heeren le drietal":' J. yJ. I. Spreuger, m»\ N. C. Lambrechtsen van Ritth'ëm,-Uêiden alhier, en J. Louwerse Az., te Seroos- kefke 2C drietal: mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier, J. Louwerse Az. en P. Melis, beiden te Serooskerke 3e drietal: J. Louwerse Az., P. Mei is, beiden te Seroos kerke, en A. de Noord te Vrouwepolder 4e drietalP. Melis, te Serooskerke, in1'. N. J. C. Snouck Hurgronje, alhier, en J. de Visser, te Aagtekerke. Uit Goes schrijft men ons heden „Gisteren avond werd de tweede vergadering van den Goeschen vredebond gehouden,waarin de statuten werden vastgesteld. De eerste vier artikelen dier statuten luiden: „Art. 1. Het doel van den bond is, den vrede te bevor deren. „Art. 2. De middelen tot bereiking van dat doel zijn a door het verspreiden van geschriften en het houden van voorlezingen de overtuiging levendig te maken dat d e oorlog verderfelijk is. b Door alle mogelijke grondwettige middelen het voeren van oorlog onmogelijk te maken» c. Zich in verband te stellen met internationale vereen i- gingen van dien aard. „Art. 3. Men wordt lid door onderteekening der statu ten. „Art. 4. De jaarlijksche contributie bedraagt f 0,25." „Tot leden van het bestuur ziju gekozen de heeren J. N. A. Fransen van de Putte, mp. M. Jacq de Wit Hamer, F. C. Faisély, A. W. Anemaet en dr. A. P. Fokker. Het aantal leden van den bond bedraagt reeds 124. De adressen tot grondwetsverandering, door 57 personen onderteekend, zijn verzonden. „Tegen gemeld adres wordt hier op verschillende wijze oppositie gevoerd. De nieuwe Goesche courant verbreidde o. «a. het gerucht, dat gemeld adres van 25 handteekenin- gen was voorzien, waaronder een aantal leerlingen der hoogere burgerschool zouden behooren. „Ofschoon haar daaromtrent terecht een dementi gegeven werd, daar geen enkel leerling der hoo gere burgerschool het adres had geteekend, zoo hield zij in het hoofdartikel van het volgend nummer deze be wering vol. Voorts heeft de kapellaan, naar men mij meldt, van het preekgestoelte eveneens tegen gemeld adres gewaarschuwd. Ook andere handelingen geven den indruk dat de reactionaire partijen in ons land schijnen voorbestemd te zijn tot oorlogzuchtig ijveren." Het Vaderland, sprekende over de geruchten die in omloop zijn omtrent het aftreden van den heer Roest van Limburg als minister van buitenlandsche zaken, acht het waarschijnlijk en wenschelijk dat die geruchten niet zullen blijken uit de lucht te zijn gegrepen, vooral nu de toestand van Europa niet zoo gespannen is, dat daarom een wisseling van personen aan het departemeut van buitenlandsche zaken moet worden ontraden. De minister heeft, volgens dat blad, bij het uitbreken van den oorlog uit de houding der dagbladen kunnen be merken dat hij het vertrouwen der natie niet bezit, en hij beeft in geen enkele omstandigheid de overtuiging gevestigd dat hij de rechte man op de rechte plaats is; daarenboven heeft de quaestie van het zalmtractaat en van het Ghineesche gezantschap getoond dat hij ook de steun der tweede kamer niet geniet. Kerknieuws. Ter vervulling der vacature van predikant bij de Nederduitschehervormde gemeente te Utrecht, ontstaan door het vertrek van dp. A. Kuijper naar Amsterdam, is het navolgende drietal predikanten opgemaaktde heeren H. V. Hogerzeil, te Driebergen; P. Huët, te VeenendaaJ, en J. Drost, te Leiden.lAanstaanden Maandag zal het be roep geschieden. Marine en leger. Bij koninklijk besluit van 29 Augustus jl. is goedge keurd een nieuw reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, hetwelk onder anderen de volgende bepalingen bevat. Het instituut is gevestigd to Willemsoordde directeur en kommandantder marine te Willemsoord is belast met het oppertoezicht over het instituut; een hoofdofficier der marine is kommandant der inrichting en tevens directeur van het onderwijs. Do belangen van het instituut, in den ruimsten omvang, en het geldelijk beheer zijn opgedragen aan een raad van bestuur, bestaande uit den kommandant als voorzit ter, de twee oudsten in rang van de officieren-instructeuis, den leeraar belast met het onderwijs in de hoogere wis-, de natuur- en weiktuigkunde, en den officier van admi nistratie bij het instituut. De raad van bestuur raad pleegt den voorzitter der commissie tot het examineeren der zeeofficieren in alle zaken betreffende de regeling van het onderwijs. Het getal jongelingen die als adel-, borsten 1>klasse voor de marine kunnen worden aange nomen, wordt jaarlijks door den koning bepaald. Zij worden niet op het instituut toegelaten dan na behoorlijk atgelqgd examen. De opneming heeft plaats op 1 Sep tember van ieder jaar. Bij zijne aankomst op het instituut verbindt de adelborst zich onmiddellijk om, na zijne be noeming tot adelborst lc klasse, het rijk tien jaren te dienen. In de maand April wordt, bij aankondiging in de Staats-courant, kennis gegeven van het getal te plaat-, sen adelborsten eu der voorwaarden van aanneming. Het examen vangt, in den regel, in de maand Juni aan» De adspiranten ontvangen ieder een afzonderlijke oproe ping tot het examen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het eerstvolgend examen mededingen, dienen in de maand Mei een verzoekschrift aan den minister van marine in. Het examen wordt ge houden door eene jaarlijks door den minister van marine te benoemen commissie. Voor driejarige opleiding aan het instituut wordt 1000 betaald, waarvan f 100 voor de aan den adelborst verstrekte boeken, instrumenten en, teekengereed schappen. Veeziekte. Omtrent de runderpest wordt uit den Beierschen Paltz gemeld, dat de ziekte te Kaisers lautern zoo goed als geweken is, maar zich in de omstreken zoodanig heeft uitgebreid, dat aldaar alle wegen naar de Pruisische en Badensche grenzen voor het vervoer van vee gesloten zijn. Ook te Schwerin, Straalsund en Oraniënburg is zij' uitgebroken, tengevolge waarvan in het groothertogdom Mecklenburg-Schwerin en in de Pruisische provinciën Brandenburg en Pommeren de in- en doorvoer van levend en geslacht rundvee, schapen, geiten, honden, haar, afval, enz. verboden is. Te Berlijn zijn 12 dezer 14 stuks vee, als vau besmetting verdacht, afgemaakt. Denzelfden dag werd geconstateerd, dat bij een veehouder in een ander gedeelte der stad de ziekte was uitgebroken, ten- ge olge waarvan in zijn stal 31 stuks op last der auto riteit gedood werden. De veemarkt is naar de Stroua- berger weide verplaatst en tevens is bepaald dat al het aldaar aangekocht vee dadelijk of ten spoedigste moet geslacht worden. Dinsdag 13 dezer is het vervoer van vee in het dorp Lichtenberg verboden, en zijn in dien omtrek verdere maatregelen tegen verspreiding der ziekte vastgesteld. Kolomen. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 5 Augustus. In het algemeen over/.icbt van hot NienwBataviaasph Handelsblad leest men Let volgende

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1