O R A N T. N°' 224. Woensdag 1870. 21 September. Middelburg 20 September. De heer van Beeck Vollenhoven heeft heden het voor zitterschap der eerste kamer aanvaard met eene redevoe ring, waarin hij hulde bracht aan de verdiensten van den afgetreden voorzitter den heer Philipse. De tweede kamer heeft heden de lijst van drie candida- ten opgemaakt, welke den koning ter benoeming van een voorzitter zal worden aangeboden. Daarop zijn ge plaatst: als eerste candidaat de heer Dullert, als tweede eandidaat de heer Storm van 's Gravesaude. als derde candidaat de heer Guljé. De genoemde heeren zijn dezelfde candidaten die het vorige jaar op de lijst werden geplaatst. De heer van Foreest, in het kiesdistrict Alkmaar tot lid der kamer gekozen, heeft heden zitting genomen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 17en dezer tot afschaffing der doodstraf. Het hoofdcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden heeft goedkeuring verleend aan reglementen, ingezonden door de heeren A. C. Croocke- wifc en P. F. Ketner en 25 andere leden van een comité te Hulst. (-Staats-cour Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid 3C klasse D. Dronkers, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2e klasse J. J. van Effen en B. Léon. leger. Benoemd tot adjudant des konings in buiten gewonen dienst de generaal-majoor W. K. J. baron van Dedum, bevelhebber in 'de 2« militaire afdeeling. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den len luitenant der infanterie M. W. Jaeger, thans op nonactiviteit. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot apotheker 2e klasse (naar ouderdom van rang) de apotheker 3C klasse H. Romeyn, van gemeld personeel. telegraphie. Uit 's lands dienst ontslagen de telegrafist 2e klasse J. G. J. Bonarius. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Gulpen, jonkheer J. A. Wichers, thans ontvanger der registratie en domeinen te Texel; te Texel, C. A. Yriesendorp, thans surnumerair der regis tratie en domeinen; te Gennep, H. Kaijser, thans surnu merair der registratie en domeinen. Onderwijs. Yoor het Vrijdag en Zaterdag gehouden admissie- examen aan de hoogeschool te Leiden hadden zich aan gemeld 41 jongelieden, waarvan 22 zijn toegelaten. Voor het admissie-examen te Groningen op jl. Zater dag hadden zich 3 jongelingen aangemeld, waarvan 1 is afgewezen. Kerknieuws. Door den heer A. Brink, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Neuzen, is bedankt voor het beroep naar die gemeente te Meliskerke (Walcheren). Veeziekte. Het Provinciaal blad van Zeeland n«. 120 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 16cn dezer, tot geheele opheffing der maatregelen, ter voorkoming van de verspreiding der longziekteonder het rundvee te Nieuwerkerk bevolen. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren in hooger beroep de volgende arresten uitgesproken. Johannes van de Perel, oud 37 jaren, schipper, wonende teBaarland, was beklaagd terzake dat hij op 8 of 10 Jul te Baarland uit een varkenshok, ten nadeele van A. van Duine, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een varken, of dat althans heeft geheeld, wetende dat het door misdrijf verkregen was. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes, dd. 8 Augustus jl., schuldig vprjHa^F*L.aan het helen en bergen van gesto len goederen, die hy wist dat door misdrijf verkregen waren, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officier van. justi tie ingesteld hooger beroep, he^-ft bet hof genoemd von nis wogens verzuim van op straffe van nietigheid bij art. 211ï%etbo$lji, van strafvordering voorgeschreven vormen, vernietigd, en de zaak zelve afdoende, den beklaagde schuffiig verklaard aan: medeplichtigheid aan het wanbedrijf van eenvoudigen diefstal, door het des bewust helen van het gestolene, en hem te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kos ten der procedure in beide instantiën gevallen. Wordt vervolgd.) Z. M. de koning heeft verminderd tot op tien gulden de geldboete van honderd guldeu, en tot éen dag de »ub- sidiaire gevangenisstraf van veertien dagen, waartoe J. Glerum, te Schore, bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes, dd. 20 Juni jl., wegens overtreding der verordeningen op de spoorwegen, o. a., is veroordeeld. Sloomposl Gemengde berichten. Heden morgen te ongeveer-zeven uren is een polder werker, werkzaam aan de spoorweg- en kanaal werken bij den ouden havendijk buiten de Veersche barrière alhier, door een tengevolge van afgraving nedervallende aard laag bedolven geworden en is zijn linkerbeen, naar wij vernemen, op twee plaatsen gebroken. Hij is dadelijk naar het gasthuis vervoerd. Het Nieuws van den dag meldt, dat mejufvrouwde weduwe Engel, geboren van Ooijen, thans werkelijk als volontair bij de staatsspoorwegen te Venlo is geplaatst. Vroeger benoemd, noopten omstandigheden haar te be danken. Zij is thans opnieuw aangesteld. Bij besluit van den maire van Parijs is de naam van de Rue du Dix-Décembre veranderd in dien van Rue du Quatre Septembre en die van 1'Avenue de l'Iin- pératrice en dien van Avenue du général Uhrich. Uit Vlaardingen wordt het volgende geschreven: De haringvisscherij gaat in de laatste veertien dagen bij uitstek goed,"maar de prijzen zijn laag. Er zijn schepen hier teruggekeerd wier netten gezonken en geheel in de diepte verdweneu zijn tengevolge van de massa haring. Onder anderen kwam er de vorige week een binnen die 26 netten dientengevolge verloren had. Elk net heeft een waarde van plus minus 65, behalve de kabels en repen, die ze onderling verbinden. Iedere logger of sloep neemt een 70tal daarvan .mede. Te Graz in Oostenrijk is een werkstaking ontstaan onder de rijtuigverhuurders, tot groot ongerief van de reizigers. Te Praag heeft een nog gevaarlijker werk staking plaatsde bakkersknechts, ten getale van 600, weigeren den oven te stoken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 18cn dezer: M. de Bekker, jm. 27 j., met E. C. de Doelder, jd. 24 j. J. Wondergemjm. 21 j., met A. Pouwer, jd. 23j. (Van 10 tot 17 September.) Vlissingen. Gehuwd: k. Wondergem, jm. 31 j., met C. J. van Zwijndregt, jd. 26 j. J. B. Sterzenbach, jm. 41 j., met N. van den Ende, jd. 27 j. BevallenJ. H. Passenier, geb. de Koster, d. J. A. de Klerk, geb. Hansen, z. P. M. Welters, geb. van Raams- donk, d. A. C. Geijsen, geb. Pacilly, d. L. S. Maes, geb. Lefebure, d. P. J. Maquelin, geb. Mariek, d. M. Geertse, geb. Wouterse, d. L. Polderman, geb. van de Zande, d. A. Gelijn, geb. van der Veen, z. M. Kroese,geb. Pierens, z. (levenl.) Overleden: T. Moeth, wede. van P. Huvers, 80 j. F. L. Pharasyn, z. 18 d. J. T. Gunter, z. 5 m. B. H. Buisman, wedQ. van J. Engels, 66 j. J. van Boven, wed", van A. "Wemeijer80 j. D. L. C. van Acker, d. 6 m. M. Reyn- hout, wede. van J. P. Guedon, 80 j. Goes. Bevallen: W. Smalheere, geb. Landman, z. J. Th. Geene, geb. van Ettinger, d. S. C. Goorsen, geb. de Bruyne, d. E. Hoek, geb. Biersteker, z. Overleden: F. X. Larsen, z. 7 w. E. Koens, d. 10 d» P. Bal, z. 5 m. J. W. Boutens, z. 3 m. S. J. de Jonge, wedc. P. Hoogesfeger, 69 j. J. P. de Munck, z. 3 m. Zierikzee. Gehuwd: J. Wetting, jm., 22 j. met J. J. Proost, jd. 24 j. D. Ruselaar, jm. 25 j-, met B. C. Bas- kop, jd. 25 j. BevallenJ. Kort, geb. van der Klift, d. P. J. Pilaar, geb. van Borrendaui, d. A. C. den Boer, geb. Rombouts, z. J. M. Leijdekkérs, geb. Smits, d. A. Koevoets, geb. Plaum, z. M. de Vlieger, geb. Loemaate z. J. Vos, geb. van der Maas, z. en d. (tweeling), Overleden. W. C. Koevoets, d. 3 m. J. Bosman, man van S. J. de Vrieze, 52 j. J. C. Monté, wede. van P. Lan- goumois de Does, 72 j. F. A. Schoonakker, vrouw van P. Simmers, 70 j. Therraometerstand. 19 Sept. 's av. 11 u. 54 gr. 20 's morg. 7 u. 52 gr. 'smidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 60 gr. Staten-generaal. De troonrede, waarmede Z. M. de koning gisteren de zitting der kamers geopend heeft, luidt als volgt „Mijne heeren! „Is het mij telkenmale aangenaam, mij omringd te zien door de vertegenwoordigers van het Nederlaudsche volk, met ongemeen genoegen begroet ik u heden. Ik gevoel behoefte het in deze vergadering uit te spreken, hoe ik hoogelijk de trouw en vaderlandsliefde waardeer, door het Nederlandsche volk, gedurende de ernstige omstan digheden der laatste maanden, op zoo indrukwekkende wijze aan den dag gelegd. Eenparig bleek de wil, wat ook gebeuren zoude, de zelfstandigheid van den staat te handhaven. Zee- en landmacht, nationale militie, schut terijen, vrijwillige vereenigingen, wedijverden in dien geest. Orde en rust heerschten overal. De last der in kwartieringen werd met toewijding gedragen; voorde gezinnen der opgeroepen militieplicbtigen mildelijk ge zorgd. En bij dit alles mogen wij met voldoening wijzen op de gelijktijdige werkzaamheid onzer Iandgenooten voor Het roode kruis. „In onze vriendschappelijke betrekkingen met de an dere mogendheden bracht de uitgebroken oorlog geener lei stoornis. De oorlogvoerenden hebben niet alleen de door mij aangekondigde strikte onzijdigheid erkend, maar tot de oplossing der daaraan, uit haren aard, ver bonden moeilijkheden welwillend de hand geboden. Vele zijn de bewijzen van vertrouwen, in dezen hacbelijken tijd door ons ontvangen. „Het is mijn bepaald voornemen bij de gekozen onzij digheid te volharden. „Intusschen heeft de loop der gebeurtenissen mij vrij heid doen vinden, met het huiswaarts zenden der buiten gewoon bijeengeroepen lichtingen een aanvang te maken; en daardoor de ingezetenen van buitengewone lasten te ontheffen. „Moge weldra die buitengewone maatregelen niet meer noodig zijn! „De algemeene gesteldheid des rijks levert alleszins reden tot dank. De landbouw bloeit. De vloot der vis- scherij is in de laatste driejaren aanmerkelijk uitgebreid. Andere takken van nijverheid, ofschoon thans door den oorlog gedrukt, vertoonen toenemende veerkracht. Meer en meer groote werken voor het versneld verkeer, van staatswege en door maatschappijen ondernomen, bedek-' ken het Nederlandsch gebied.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1