MIDDELBUHGSCHE COURANT. r 222. Maandag 1870. 19 September. Middelburg 17 September. De tegenwoordige vergadering van de staten- is heden namiddag door den minister van binnenland- jsche zaken, in naam des konings, op de gebruikelijke wijze gesloten. De minister betuigde in zijne uitgespro ken rede den danks des konings voorde ijverige behar tiging van de belangen des rijks, en bracht in herinne^ ring de vele gewichtige wetten, die in het afgeloopen zittingjaar zijn tot stand gebracht. Op de afschaffing der doodstraf werd gewezen als een treffend bewijs van voor uitgaande beschaving. De Staats cpurant van heden bevat het koninklijk be sluit van den2en dezer, houdende vernietiging van eenige artikelen van het reglement van politie voor de gemeèft^p Oostkape^e, van 21 Juni 1855. Sgdert jl. Dinsdag avond is te 's-Gravenhage, aan het departement van binnenlandsche zaken, vergaderd de commissie van deskundigen, door den koning benoemd ter uitvoering van art. 34 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 181), tot regeling van het veeartsenijkun dig'staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie. De verzending van gesloten brievenmalen tusschen Nederland en Italië over Frankrijk is tijdelijk gestaakt, De Italiaansche correspondentie wordt dus tot nadere beschikking'uitsluitend over Duitschland verzonden. Staats-cour Ueiioemiugen eii besluiten ebreteekenen. Toegekend, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid, aan P. Ykelenstam, loods te Vreeswijk, de bronzen medaille, ingesteld bij konink lijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een in de groote schutsluis aldaar gevallen persoon op 20 Juli jl. middelbaar onderwijs. Bepaald dat een der rijks, hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Win terswijk zal gevestigd zijn, en bij die school benoemd tot directeur en leeraar R. E. de Haan, te Nijmegen; tot leeraren: E. Zuidema, te Nijmegen, C. van Kempe Valk, te Maastricht, J. Jurling, te Nijkerk, J. W. Scheper», te Winterswijk, H. J. Wansink, te Huissen, M. W. Gerret- sen, te Zutfen, G. W. Schut, te Zutfen. Onderwijs. Aan dc landbouwschool te Groningen zijn tot leeraren in de landbouwvakken benoemd de heeren H. M. Har- tog, landbouwer te Barneveld, tevens benoemd tot direc teur; en W. J. D. van Iterson, vroeger leeraar aan de landhuishoudkundige school te Groningen. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sluis is gisteren tot predikant beroepen de heer P. C. van der Horst, thans predikant te Asch, bij Buren in Gelderland. Marine en leger. Het gedeelte van het 2« regiment vesting-artillerie, tot dusver nog te VIissingen in garnizoen, is gisteren morgen van daar vertrokken, met bestemming naar Naarden. Volgens berichten, Donderdag ontvangen van den kommandant van Zr. M». fregat Wassenaer, heeft de ver schijning daarvan ter reede van Laguayra spoedig ten gevolge gehad dat de twee aangehouden Nederlandsche schepen Honfleur en Sarah aan hunnen rechtmatigen eigenaar zijn teruggegeven. Staats-cour Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Cornelis Kramer, oud 16 jaren, arbeider te Arnemui- den beklaagd dat hij den 25e" Juli jl. Leuntje Groot- jans in hare woning aldaar moedwillig een schop tegen het onderlijf heeft gegeven is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waar door geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en ƒ8 boete, benevens in de kosten. Huberdina Waterman, oud 47 jaren, werkster alhier, was beklaagd dat zij, terwijl zij voor kost en loon was bij P. J. Tisserand alhier, ten nadeele van dezenophet laatst van Juni of in bet begin van Juli ver schillende kleedingstukken, tor waarde .va.i ongeveer f 10, arglistig weggenomen en zich toegeëigend en ver volgens verkocht heeftalsmede dat zij ten nadeele van A. M. C. Casteleijn een koperen ketel, ter waarde van 50 cent, benevens een jas en een vest, ter waarde van f 2.25, heeft ontvreemd en verkocht. Zij is schuldig ver klaard I°-aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van' meester, en 2° aan eenvoudigen diefstal, en, onder aanneming van hare bekentenis en armoede als verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en in de kosten. Jacobus Luweijn, oud 26 jaren, werkman te Aar denburg beklaagd dat hij den 26c" Junijl. op de openbare straat aldaar H. Miljoen moedwillig mishandeld heeft is schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Hendrik Albert Heijblom, oud 28 jaren, brood bakker en winkelier te Middelburg, en zijne huisvrouw Rosetta van Rems, oud 34 jaren, waren beklaagd dat zij den 29CD Mei jl., in de gelagkamer van het Hotel Roland te Veere, gezamenlijk den tiufmerinan II. H. Beijer moed willig stooten hebben toegebracht. De aanleiding daartoe was het volgende. De getuige Beijer zat met twee andere getuigen kaart te spelen. Een hunner roemde „een derde van boer," welke echter moest onderdoen voor „een derde van vrouw," waarop Beijer tot zijn medespe lers zeide: „zie je wel, de vrouw is de baas over den man!" De tweede beklaagde die reeds te voren even als haar man over slechte bediening had geklaagd en daarover ontevreden was begon op het gezegde van Beijer te schelden voor „gemeene rakkers! opvreters van het land!" enz. Toen de spelers bedaard bleven, stond zij op eu legde de hand op den schouder van Beijer, dien zij, onder vernieuwde scheldwoorden, een stomp en een slag toebracht. Den eersten beklaagde was ten laste gelegd dat hij later, toen de ongeregeldheden in het voorhuis zouden zijn voortgezet, Beijer ook een stomp zou hebben ge geven, hetgeen echttr onbewezen is verklaard. Volgens de voorstelling der beklaagden zouden niet zij, maar de getuigen aanleiding tot het gebeurde gege ven hebben, en zou Beijer met schelden begonnen zijn en gezegd heblen: „ik zal je op je dspelen", onder bedreiging van „volk van het werk te zullen laten komen." De rechtbank heeft' den eersten beklaagde, wiens schuld onbewezen is verklaard, vrijgesprokendoch de tweede beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. Het.niet toebrengen van schade, het geringe der mishandeling en de voorafgegane woordenwisseling zijn als verzachtende omstandigheden aangenomen, met toepassing waarvan zij is veroordeeld- tot eene geldboete van f 16 en in de kosten. Willem de Klerk, oud 56 jaren, houtzager te Vlis- singen, was beklaagd dat hij den 28™ Juni op den open baren weg buiten Vlissingen een vrouwenzak gevonden heeft, waarin zich verschillende, ook zilveren, voorwer pen en een bos sleutels bevonden, welken zak hij, niet tegenstaande de gedane navraag, arglistig zou behouden hebben, terwijl hij de zilveren voorwerpen bij den kas houder van Zon alhier voor f4. zou hebben verkocht. Niettegenstaande de verklaringen der getuigen en het ook tegen hem ingebrachte bezwaar, dat hij, om zich van alle verdenking te zuiveren, de sleutels op een dijk zou hebben neergelegd en die daar doen vinden door een kind van zijn broeder, dat hij daartoe opzettelijk zou hebben medegenomen, met welk kind hij de sleutels op het politie-bureau heeft gebracht, bewerende dat hij die in het bezit van de sleutels was geweest ook in het bezit van de andere voorwerpen moest zijn, bleef de beklaag de alle schuld ontkennen. De getuige van Zon, die onder eede den koop van het zilver van den beklaagde consta teerde, moest, zeide de beklaagde, krankzinnig of gek zijn geweest, daar hij niet bij dien getuige is geweest en een auder dus zeker op zijn naam heeft verkocht. Hot openbaar ministerie requireerde de schuldigver klaring van den beklaagde aan diefstal op den openba ren weg, zonder geweld of bedreiging gepleegd, en ver oordeeling tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank he> ft echter de schuld des beklaagden onbewezen ver klaard, en hem alzoo vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Koloniën. De gisteren per mail uit Oost-lndië hier aangbrachte berichten loopen tot 30 Juli jl. Zij bevatten niets mel denswaardigs. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 26?" Juli civiel departement. Ontslage neer.vol, uit zijne betrekking, onder toekenningvan wachtgeld, de zout- lioofddepot-pakhuismeester te Errettan, J. W. Eysbach, en zulks wegens staking van den zoutaanmaak aldaar. Benoemd: tot ingenieur 2e klasse bij den algemeenen dienst van het stoomwezen G. A, Hoogenstraaten, on langs van verlof uit Nederlaud teruggekeerd tot adspi- rant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, de op verzoek eervol ontslagen adel borst 1° klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine A. Mij er. departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen .dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapi tein der infanterie G. J. W. van Rbijn. Geplaatst door den kommandant van het leger en chef van het departement van oorlog: geneeskundigen dienst, bij het groot militair-hospitaal te 8oerabaija, de officier van ge zondheid le klasse J. R. Hessig, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij den geneeskundigen dienst di r Westerafdeeling vaD Borneo, de officier van gezond heid 3C klasse B. Loeckener, onlangs uit Nederland aan- gpkoraen, als bestemd voor den dienst hier te lande infanterie, bij het 13e bataljon, de lc luitenant F. IR Albrecht, ter beschikking te Batavia. (Javasche courant van den 29e" Juli.) civiel departement. Beno emd: tot adsistent-resi- dent van Ponorogo, tevens vendumeester aldaar, de adsistent resident van Panaroekan J. Baart de la Faille; tot adsistent-resident van Panaroekan, tevens vendu meester aldaar, de ambtenaar op nonactiviteit A. H. G. Blokzeyltot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Ternate, de eerste hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Samarang J. L. Roduner tot eersten hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Samarang, de onderwijzer 2e klasse voor den dienst in Nederlandsch-Indië K. G. van Wijnen bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken tot hoofdingenieur Ie klasse, de hoofdingenieur 2e klasse jonkheer W. II.Tedingvan Berkhout ;tothoofdingenieur 2c klasse, de ingenieur le klasse H. M. Dibbetz. Ontslagen: eervol, bij den residentie-raad te Riouw, wegens vertrek, als buitengewoon lid G. J. Putman Cra mer, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. Benoemd: tot buitengewoon lid, D. H. Buys, haven meester aldaar. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan deu 1CD luite nant der infanterie B. II. N. van'Reyn. Ontslagen: op verzoek, eervol, als adjudant bij het

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1