MIDDELBURGSCHE COURANT. 1870. Vrijdag 16 September. N°' 220. Middelburg 15 September. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden de wet tot afschaffing van de doodstraf na een breed voerige verdediging door den minister van justitie, waarop verschillende sprekers hebben gerepliceerd met 20 tegen 18 stemmen aangenomen. De heer Taets van Amerongen was afwezig. Volgens ministerieele bekendmaking in de Staats courant van heden, is de telegrafische gemeenschap met den Kerkelijken staat tijdelijk opgeheven. Eergisteren avond is te Amsterdam tot stand geko men de Algemeene vrede-vereeniging. Zij neemt tot grondslag aan de beginselen welke reeds bestaande trac- taten en conventiën beheerschen en wel hoofdzakelijk art. 8 van het Protocol n°. XXIII, dato 14 April 1856, toe gevoegd aan het Parijsche vredestractaat van 30 Maart 1856, betreffende de bemiddeling der mogendheden in geval van conflict, alvorens naar de wapenen worde ge grepen de conventie van St. Petersburg, regelende het gebruik vun oorlogswerktuigen en de conventie van Gcnève, dato 22 Augustus 1864, ten aanzien van de ver- eeniging Het roode kruis. Ongeveer 230leden zijn toegetreden. {Nieuws van den dag) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mp. W. de Sitter, burgemeester der gemeente Groningen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hein door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Benóemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw W. van Beuuingen, predikant bij de hervormde gemeente te Ameidc en Tienhoven. leger. Benoemd tot adjudant des konings in buiten gewonen dienst de kapitein J. Itoosmale Nepveu, van het regiment rijdende artillerie, en bepaald vlat genoemde kapitein zal worden gedetacheerd bij den staf van Z. K. H. den prins van Oranje. Benoemd tot kapitein bij de infanterie van de land macht in West-Indië, de le luitenant bij die infanterie J. F. A. E. van Lansberge. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Leerdam 11. W. de Ridder, thans directeur van het postkantoor te Veeuendaal; te Veenendaal jonkheer E. 1'. E. baron van Asbeck, thans directeur van het postkantoor te Leerdam. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, in de plaats van den heer J. C. G. Boot, tot hoogleeraar in de Griek- sche en Romeinsche letteren en oudheden aan het athe naeum illustre aldaar benoemd dp. S. A. Naber, rector aan het gymnasium te Zwolle. Kerknieuws. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Vli9singen heeft het volgende viertal van predikanten opgemaakt: de heeren Broekhuijzen, te Wissekerke; Ringnalda, te Aarianderveen; Verhoeff, te Heruvekl, en Lasonder, te Berkel en Rodenrijs. Het beroep tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Koudekerke is door den heer J. O. Eykman, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van "Utrecht, aangenomen. Marine en leger. Eergisteren is te Neuzen een detachement van het 3C regiment infanterie uit Middelburg aangekomen, ten einde in den garnizoensdienst aldaar te voorzien. Gemengde berichten. In de jl. Maandag gehouden vergadering der'afdee- Jing letterkunde van de koninklijke academie van we tenschappen is mcdedecling gedaan, dat bij de commissie voor de overblijfselen der vaderlandsche kunst onder anderen zijn ingekomen vier photogrammen van geslechte rijks-gebouwen te Vlissingen. Iemand, wiens naam bij de snelle opeenvolgingder gebeurtenissen in Frankrijk reeds bijna tot de oude ge schiedenis behoort, Emile Ollivier, is Donderdag te Bologne naar Engeland scheep gegaan. Sedert eenige dagen komen te Rotterdam achter eenvolgens aan een groote menigte Nederlanders, woon achtig in verschillende gemeenten van ons vaderland, die uit Parijs en andere groote steden van Frankrijk door de politie zijn verwijderd, als zonder direct raiddel van bestaan of weigerachtig om militairen dienst te ne men, of niet bij machte zich voor eenige maanden of we ken behoorlijk te kunnen proviandeeren. Deze menscben, meestal handwerkslieden, als: diamantslijpers, kleerma kers, wevers, naaisters en rondventende kooplieden, enkele met vrouw en kinderen, konden van hunne eigen dommen niets meer dan het draagbare medenemen, terwijl ze, zonder middelen om te kunnen reizen, dooi de Nederlandsche politie naar hunne woonplaatsen moesten worden voortgeholpen. Onder de te Berlijn in omloop zijnde geruchten, het eene al dwazer dan het andere, omtrent het eind van den oorlog behoort ook behalve de restauratie der Napo leontische dynastie dat koning Leopold II van België door Pruisiscken invloed tot koning van Frankrijk zou worden gemaakt, terwijl dan tevens België tot aan de Maas met het Fransch koninkrijk zou worden ver- eenigd. Het Vlaamsche deel van België zou dan naar 't schijnt een nieuw afzonderlijk rijk moeten uitmaken, want bij al het onzekere der toekomst is althans dit zeker dat de Nederlandsche vertegenwoordiging nooit hare toestemming zou geven tot vereeniging hiervan met Nederland. De commissie, die door bijdragen van vrienden en vereerders in staat gesteld werd het graf van mr. .Jacob van Lennep te Oosterbeek met een gedenkteeken te ver sieren, heeft gemeend hare taak nog verder te moeten uitstrekken. Het is bekend, dat de heer van Lennep groote waarde hechtte aan het bewaren van herinnerin gen ook door gevelsfceenen. De commissie was dus van oordeel, ook te moeten zorgen dat de plaats waar van Lennep te Amsterdam het grootste deel van zijn werk zaam leven doorbracht, bij tijdgenoot en nakomeling schap in duurzaam aandenken bleef. De nieuwe eigenaar maakte hiertegen geen het minste bezwaar, en gaf der commissie op de loyaalste wijze volle vrijheid van han delen. De heer Stracké beitelde derhalve op haar ver zoek in fraai wit marmer vaa Lennep's geslachtswapen, waaronder op een lint, in gouden letters, 's dichters naam werd geplaatst. De noodige zekerheid werd ver kregen, dat, welke wisselingen het huis mocht ondergaan en ook bij opvolging van eigenaren, dit gedenkteeken altijd in denzeifden staat aldaar bewaard en zichtbaar zou blijven. En zoo prijkt thans de sierlijke steen in den voorgevel der woning, binnen welker wanden een der grootste burgers van Amsterdam geleefd en gearbeid heeft. {Amsterd. cour.) Jl. Zaterdag avond zijn te Wijlré in Noord Brabant acht huizen, met den daarin geborgen oogst, bijna al de meubelen en twee paarden, door brand vernield. De schade wordt op 20,000 geschat. Gelukkig was bijna alles verzekerd. Een jeugdige vrouw is bij dit ongeval zoo deerlijk gebrand, dat men voor haar leven vreest. De Westphalischer Merkur deelt den volgenden brief van Blncher aan zijne vrouw mede: „Op weg naar Parijs den ,26tn Juni 1815. Ik ben ge zond en nog 12 mijlen van Parijs, die ik spoedig zal heb ben afgelegd. Reeds hebben de Parijzenaars en de voor- loopige regeering afgevaardigden gezonden om een wapenstilstand te vragen,dien ik echter niet heb verleend. Bonaparte is afgezet cn wil naar Amerika gaan. Ik heb heden Nostiz naar Lacn gezonden om van de afgevaar digden den dood of de uitlevering van Bonaparte te. eischcn en de overgave van alle vestingen aan de Sarabre én de Maas te vragen; dit zijn de voorwaarden waarop ik wil onderhandelen. Intnsschen ruk ik nog heden recht op Parijs aan en zal het ijzer smeden terwijl het heet is want ik wil nog voor den herfst te huis zijn. Vaarwel, enz. Blucher." Het volgend staaltje van kinderlijken eerbied wordt van het oorlogstooneel bericht. Bij de Israëlieten van alle richtingen is het een streng inachtgenoraen ge bruik otn den sterfdag zijner ouders te herdenken door de waarnemi.jgder godsdienstoefening. Een Israëlietisch militair geneesheer meldt nu dat hij in de nabijheid van Wörth voor een huis een gewond soldaat hinkend heen en weër zag lQ/ap'è'n "(rtrt-ondkijken. Vermoedende dat hij geneeskundige hulp noodig had, vroeg hij hem wat hij zocht. „Een jood" was het antwoord. „Welnu, dien hebt ge- dan in mij gevonden," zeide de dokter. „In dat geval heb ik u een verzoek te doen," zeide de soldaat: „een mijner kameraads moet heden den sterfdag van zijn vader her denken: nog nooit heeft hij dat verzuimd, maar wij zijn nog maar met ons negenen, den tienden hebben wij niet. (Er worden tien man gevorderd tot het houden der plechtigheid.) Natuurlijk willigde de arts gereedelijkhet verzoek in. In een klein kamertje, zegt hij, vond ik negen gewonde soldaten bijeen; zij behoorden meest tot het regiment uit de provincie Posen; op de tafel brandde een nachtlampje; de rouwdragende l ad voor en zeide de ge beden voor de gestorvenen ter gedachtenis van zijn vader op, die op zijn verre geboorteplaats jaren geleden de laatste rustplaats had gevonden. Het Engelsche torenschip Captain bevond zich den September des nachts twee uren.bij kaap Finistère in de nabijheid van het admiraalschip lord Warden. Bij een zuidwesten storm ontstond plotseling een hevige windhoos en toen de dag aanbrak was de Captain ver dwenen slechts de booten en een menigte wrakhout werden gevonden. Het grootste gedeelteder bemanning, bestaaude uit 500 koppen, is omgekomen. De Engelsche marine heeft door het vergaan van dit schip een belang rijk verlies geleden, maar vooral door het omkomen van den ontwerper en van kapitein Coles, die zich aan boord bevond. Hij was de eerste, die het voorstel deed om het stelsel van de bewapening voor pantserschepen te laten varen en draaibare, door torens gedekte kanonnen op het dek aan te brengen. Het plan werd met eenige wijzi gingen door Ericson uitgevoerd. Het duurde echter nog geruimen tijd eer Coles zijn denkbeelden geheel ten uitvoer kon brengen, en eerst korten tijd geleden gaf het ministerie van marine hem vrijheid een schip geheel overeenkomstig zijn eigen plan te doen bouwen. Ter stond daarop werd met den bouw van den Captain aan gevangen, die, nadat hij van stapel was geloopen, door alle zeelieden bet volmaaktste van alle oorlogschepen werd genoemd. Yerkoopiugen en aanbestedingen. Jl. Dinsdag zijn te Neuzen ten verkoop aangeboden de volgende in die gemeente gelegen perceelen: I. 8 hek- taron 77 aren en 70 centiaren bouwland. Verkocht voor 16,127.70. II. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, Verkocht voor f 3,610. III. 29 aren en 99 centiaren erfpacht-grond. Verkocht voor 242. IV. Een twintigste aandeel in de meestoof enz., genaamdde Hoop. Ver kocht voor f 165. Thermometer stand. 14 Sept. 's av. 11 u. 55 gr. 15 'smorg. 7 u. 55 gr. 'sraidd. 1 u. 62 gr. 'saw 6 u.58 gr. Stateii-generaal. eekstb kamer. Zitting vau Woensdag 14 September. Behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf. Bij de hervatting der beraadslaging over de afscbaf- fiug der doodstraf verdedigen de heeren Hein en van Bylandt het wetsvoorstel., Eerstgenoemde wijst op En geland, waar niettegenstaande liet bestaan der doodstraf in den laatsten tijd nog zulke afschuwelijke moorden zijn gepleegd. Uit een humanitair beginsel acht bij de doodstraf verwerpelijk.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1