hare toekomstige aangelegenheden wederom zelve op zich heeft genomen, waar wij zien hoe de republiek reeds niet alleen in Zwitserland en aan gene zijde van den Oceaan, maar ook in Spanje en in Frankrijk bestaat, moeten wij eene leus kiezen, welke, zoo al niet heden, toch in een nabij zijnde toekomst de dageraad der vrij heid in Duitschlaud zal wezen: leve de republiek!" Naast dergelijke republikeinsche vredes-uitingen der democratische partij in Duitschland, verheft ook een deel der liberale partij hare stem tegen de inlijving van Fransch grondgebied. Zoo zegt het Wochenblatt van Mainz zeer terecht,onder meer, het volgende: Reeds te lang hebben wij aan de Franschen verweten van hun gezond verstand te hebben verstikt door ijdel geschreeuw van glorie en grootheid, om ook niet zelf ge waarschuwd te zijn van in dezelfde fouten te vervallen. Wij zijn gehecht aan ons Duitsche vaderland en doen in vaderlandsliefde voor niemand onder. Maar de geschie denis is daar om te bewijzen dat veroveringen nooit rust, volkswelzijn of volksvrijheid onder de met geweld ingelijfde bevolkingen hebben gegrondvest. Dergelijke inlijvingen waren steeds oorzaak van nieuwe verwikke lingen, welke voortdurend oorlog en ellende ten ge volge hadden. Natuurlijk moet het zegevierend Duitsch land zich al zijne oorlogskosten laten betalen: niets is billijker en rechtvaardiger. Maar wat er grootseh gele gen kan zijn in de vereeniging van een of meer provin ciën met Duitschland, tegen haren wil, kunnen wij niet inzien, terwijl wij toch overtuigd zijn dat volken niet als kudden vee, van alle zelfstandigheid beroofd, van hand tot hand moeten gaan. JLaatste berichten. Londen. De buitengewone gevolmachtigde van het gouverne ment der Fransche republiek, de heer Thiers, is gisteren in conferentie geweest met lord Granville en heeft vervolgens een bezoek gebracht aan den heer Gladstone, alsmede aan den ambassadeur van den Noord-Duitschen bond, den heer von Bernstorff. Volgens gerucht zal de heer Thiers tot Zaterdag hier vertoeven. De Engelsche dagbladen zijn zeer verdeeld omtrent de quaestie der interventie van de neutrale mogend heden. Florence De Italiaansche troepen hebben Viterbo, Trosinone en Corneto bezet. De pauselijke zouaven zijn,na wisseling van eenige geweerschoten, naar het kasteel van Civita Castellana teruggetrokken. Brussel Alhier is een gevolmachtigde van het gouvernement der Fransche republiek aangekomen, belastmet een bui tengewone zending. Hij is ontvangen door den minister d'Anethan. Londen. Volgens the Times is de heer Thiers belast met de uitnoodiging tot de neutrale mogendheden, om te inter- venieeren tot terugroeping der Duitsche troepen naar de Fransch-Duitsche grenzen. Parijs. Allerwege worden toebereidselen gemaakt tot het op werpen van barrikaden in verband met de verdedigings werken. De toestand der vesting Staatsburg verergert meer en meer. Het bombardement wordt door de Duitsche be legeringstroepen met kracht voortgezet en een dezer dagen door de Fransche bezetting ondernomen uitval bleef zonder resultaat. Uit Parijs. Eergisteren beeft de eerste proefneming met de luchtballon Neptunus van den heer Nadar plaats gehad, welke zal moeten strekken tot verkenning der vijande lijke positiën bij de aanstaande belegering der hoofdstad. De Neptunus heeft men tot vier honderd meters doen opstijgen, alwaar de heeren Nadar, Dartoïs en Dureuf den omtrek tot op twaalf mijlen konden waarnemen. De proefneming had plaats op de place St. Pierre te Mont- martre. De kommandeerende officier op het fort Charonne heeft bij het aanvaarden van zijn bevel over de aldaar aanwezige afdeeliugen mobiele garde tot zijne onder hebbende officieren, onderofficieren en manschappen de volgende toespraak gericht: „Ik beschouw het als eene groote eer liet bevel te voeren over mannen, die het ver langen bezitten om aan de Pruisen te toonen hoe de Parijzenaars zich in den strijd gedragen. Daarbij heb ik u echter nog mede te deolen dat men in dit fort zich niet overgeven, maar in de lucht zal laten springen." Deze toespraak werd met geestdrift toegejuicht. Eergisteren zjjn de prachtige bosschen van St.-Cloud in brand gestoken en vernield. Minder gemakkelijk ging het met het verbranden van hetBois de Vincennes. Ove rigens heeft men reeds allerwege de bruggen en tunnels laten springen. Na l'Histoire hebben ook andere dagbladen te wor stelen met het gebrek aan papier. Het dagblad le Monde geeft reeds sedert eenige dagen exemplaren uit van een half vel. Uit Chambéry is het bericht ontvangen dat Gari baldi spoedig verwacht wordt. Verschillende vrijwilliger- ltorpsen worden georganiseerd onder den naam van Alpenjagers. Het centraal bureau daarvan is te Cham béry in Savoye gevestigd. Het dagblad Movimento bevat intusschen een manifest uit Caprera van 7 Sep tember, waarin Garibaldi zijne vrienden oproept om de Fransche republiek op alle mogelijke wijze te onder steunen en waarbij hij het gerucht bevestigt dat hij zich aangeboden heeft aan het voorloopig gouvernement te Parijs. De prefect van politie de Keratry heeft zekeren commissaris van politie, met name Blanchet, uit zijne betrekking ontslagen, op grond dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan misbruik van gezag door in den nacht van 1 op 2 December achttien honderd een en vijftig een volksvertegenwoordiger te arresteeren. Bij decreet van het voorloopig gouvernement is de minister van justitie, Crémieux, aangewezen om het gouvernement tijdens de belegering van Parijs en Tours te verdedigen. De heer Crémieux heeft gisteren te Tours eene procla matie uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op de vaderlandsliefde der bevolking om een onoverwinlijk bolwerk op te werpen tegen den inval der vijandelijke legers. De oud-minister Senard is belast met eene zending naar Florence. De Fransche vertegenwoordiger aldaar, de Malaret, is teruggeroepen. Bij decreet is bevolen dat alle militairen in buiten- landschen dienst onmiddellijk naar Frankrijk moeten terugkeeren. Een stoomboot is reeds van Marseille ver trokken om de Fransche militairen in pauselijken dienst terug te brengen, De Pruisische troepen hebben Nogent-sur-Seine met een bombardement bedreigd indien men de brug liet springen. Soissons en La Fère zullen belegerd worden. De heer Charles Baudin, vertegenwoordiger van Frankrijk te 's-Gravenhage, heeft zijn ontslag ingezon den. De Nederlandsche regeering heeft de Fransche re publiek nog niet erkend, gelijk reeds verre de meeste andere mogendheden hebben gedaan. Gisteren heeft de generaal Trochu een groote wa penschouwing gehouden over de in Parijs aanwezige troep n. Uit Rome is te Parijs het bericht ontvangen dat paus Pi us IX, die aanvankelijk besloten had om op een Engelsch vaartuig zich naar Malta te begeven, thans besloten heeft om te Rome te blijven. Hij heeft echter geprotesteerd bij het corps diplomatique tegen het bin nenrukken der Itaiiaansche troepen. Deze laatste bevin den zich op een afstand vau eenige weinige mijlen van Rome. ïïit het kamp bij Sedan. Een brief uit het Duitsch bivouak bij Sedan van den 3cn September bevat de volgende bijzonderheden. Wij hebben het gedurende deze laatste dagen zeer moeilijk gehad. Dagelijks van het aanbreken van den morgen tot des avonds laat moesten wij marcheeren, dan spoedig een os slachten, verdeelen en koken, en vervolgens ons op het gras onder den blooten hemel ter ruste leggen om door de morgenkoelte en den dauw wakker te wor den en het dagwerk opnieuw te beginnen. Zoo iets, en dat met zulke onvermoeidheid, kunnen alleen onze troepen, met hun goeden luim, doen. Deze zware tochten hebben echter goddank een goed resultaat opgeleverd. Het leger van den kroonprins van Pruisen vereenigde zich heden aan den linkervleugel met dat van den kroonprins van Saksen en zij sloten het leger, de laatste hoop van de „grande nation" in. Voor den strijd bij Mouzon waren wij te laat gekomen. Wij stieteD op de cavalerie-divisie van prins Albrecht, moesten daardoor een uur halt hou den en bereikten eerst bij het invallen van den avond het slagveld. Het voorbijtrekken van de cavalerie divisie met den ridderlijken aanvoerder aan het hoofd maakte een treffenden indruk. Escadrons van de meest verschillende regimenten, batterijen, 'colonnes, veldhos pitalen enz., volgden elkander in bonte afwisseling op en vlogen in galop voorbij, begroet met aanhoudende hoera's, die vaak vergezeld gingen van een homerisch gelach, wanneer een infanterist door een voorbij jagen® den ruiter zóo zacht aangeraakt w.erd, dat hij lang uit in de sloot stortte. Den volgenden morgen braken wij uit het bivouak op, terwijl de duisternis ons nog bijna belette den weg te vinden. Zoodra het begon te schemeren zagen wij overal, zoo ver ons oog reikte, troepen door middel van twee opgeslagen bruggen de Maas overtrekken en naar de plaats van het gevecht marcheerenwij hoorden toen de eerste kanonschoten die elkander al sneller en sneller opvolgden. Het geratel der mitrailleuses werd overstemd door den donder van het geschut en het springen der granaten. Had reeds de Pruisische artillerie bij Woerth de onverdeelde bewon dering van alle andere wapenen tot zich getrokken, gisteren bereikte zij het toppunt van haar roem. Zij schoot en manoeuvreerde voortreffelijk, vooral als de batterijen afzonderlijk konden werken.Wij trokken voort durend links', want in die richting poogde de vijand, die tusschen de legers van den kroonprins van Pruisen en den kroonprins van Saksen stond, door te breken. Het terrein werd voet voor voet den vijaud ontnomen, en iedere voorwaartsche beweging berokkende ons nieuwe verliezen, doch leverde ons nog meer buit aan geschut, munitiewagens enz. Het 87l' regiment van onze brigade vond in een nauwen weg, waaruitzij den vijand verjaagde, tien stukken geschut; het eene was nog ge heel bespannen. Het derde bataljon van het 80® regi ment verjaagde een cavalerie-afdeeling, die tot bedek king der bagage diende, en maakte zich meester van een kleine veldkas met ongeveer 1000 franken. Terwijl het 87c regiment aanmerkelijke verliezen heeft geleden, zijn wij er ditmaal tamelijk goed afgekomen slechts 1 officier werd gewond. Ziehier nog een voorval dat den echt Pruisischen artillerist kenmerkt: een „Gefreiter" van de af deeling artillerie van Wiesbaden werd door een granaat splinter zóo gewond, dat de rechter arm hem nog slechts met een stuk der huid aan den schouder hing. Terwijl hij den arm vasthield ging hij naar zijn kapitein en zeide„Ik verzoek het gelid te mogen ver laten, ik ben gewond." Des namiddags deed bet derde bataljon van het 80e regiment gedurende een aanval op den vijand, die den zoom van het woud bezette, de ont dekking, dat op de andere zijde, links van ons af, de vijand werd aangevallen. Spoedig daarop stieten wij op het garderegiment van het leger van den kroonprins van Saksen. De vreugde was natuurlijk groot, de vijand was geheel ingesloten De gevolgen hiervan hebben wij heden gezien in het hoofdkwartier van den koning te Donchery aan de Maas, alwaar wij keizer Napoleon met graaf von Bismarck in genoegelijkè rust op eene bank voor een huis zagen zitten en eene sigaar rooken. Als men hun gesprek eens had kunnen hooren! Op dit oogenblik wordt Sedan en 80,000 man genomen. Zooeven kwam de gevangen keizerin een rijtuig voorbij, vergezeld van den generaal-adjudant des konings, den generaal van de infanterie von Boyen, en den keizerlij ken lijfarts dr. Nelaton. De keizer ziet er volstrekt niet zoo ziekelijk uit als de couranten wel vertellen. Voor en achter het rijtuig reed eeu eskadron van het 2e regi ment huzaren, en daarachter volgde een rij vau 12 of 18 bagagewagens, en 40 rijpaarden. Op zijn rid door de troepen naar de Belgische grens ontmoet de kei zer eindelooze rijen van gevaugenen, die zwijgend hun weggaan. C)anürlsbcrtcl}tm. Graanmarkten enz. Vlissingen, 14 September. Boter /1.25 a 1.33 per kilogram. Amsterdam, 14 September. Raapolie op 6 weken 45 Lijnolie op 6 weken f 34}. Prijzen Tan effecten Amsterdam 14 September 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld pet. 52 x\ *dito dito dito 3 *dito dito dito 4 83f *Aand. Handelmaatschappij 4i dito exploitatie Ned. staatssp. 871 België. *Certificaten bij Rothschild 2Jf Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 91^ *Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74 J ♦Cert. /"1000 1864 5 „90 ♦dito f 1000 1866 5 89£ ♦Loten 1866 5 „208 ♦Oblig. Hope &Oo. Leening 1860 41 S0f ♦Certific. dito4 61$ *In8cript.Stieglitz&Co.2ea4^L. 4 ♦Obligatiën 1867 4 66 J- ♦Obl. 1869 4 „66

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3