öuitcnlanïr. tot zes maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroor deeling van den appellant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Jannetje Gelis, huisvrouw van P. van Weele, oud 28 jaren, werkvrouw, wonende te Borsselen, was beklaagd ter zake dat zij op 18 Mei jl. 's avonds te 7 uren te Bors selen in de woning van P. van Weele aldaar, moedwillig slagen heeft toegebracht aan Elisabeth Bliek, huisvrouw van Dirk van Dijke, en aan haar kind Mientje van Dijke, acht maanden oud. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes, dd. 20 Juni jl., is zij schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene geldboete van drie gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof bovengenoemd vonnis, wegens ver zuim der op strafte van nietigheid bij artikel 211 jo. 206 van het wetboek van strafvordering voorgeschreven vormen, vernietigd en de geïntimeerde bij verstek vrijgesproken van de haar by dagvaard te last gelegde feiten, als zijnde die niet bewezen; de kosten in beide instantiën gevallen te dragen door den staat. Gemengd© berichten. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier van de orde der Eikenkroon benoemd de he eren P. J. van Beugen, burgemeester, mr C. G. A. Romme, kantonrech ter, A. Willems Ramminnik, pastoor, en J. Wigeri Aber- son, predikant, allen te Oosterhout. Uit Eede wordt gemeld dat jl. Zaterdag ouder Sint- Laureyns, nabij de wijk Vuilpan,een moord is gepleegd- Een kleermakersgezel zwierf den geheelen dag rond en bezocht nu en dan een kleine herberg aan het kanaal daar woonde een arbeidzaam gezin, waarin een tachtig jarig grijsaard: deze werd doodgeslagen en van een vijftig tal franken, zegt men, beroofd. De dader was uit Frankrijk gevlucht. Wij vernemen dat hij teEecloo gearresteerd is. Verschillende Belgische organen dringen aan op een aanzienlijke vermindering van het observatiekorps aan de Fransche greuzen, daar een zoo groot leger thans niet meer door de omstandigheden wordt vereischt Reeds is er zegt de Brusselsche correspondent van le Journal de Liège een deficit van drie en twintig mil- lioen franken, terwijl buitendien de tien of vijftien dui zend Fransche ontwapende krijgsgevangenen de uitga ven nog aanzienlijk zullen vermeerderen. De Belgische regeering geeft aan de Fransche officieren hun halve soldij en aan de onderofficieren en soldaten krijgsgevan- genschaps-soldij, terwijl zij buitendien nog gevoed en gehuisvest moeten worden. Van al deze onkosten, door België's internationale positie veroorzaakt, ontvangt zij nimmer iets terug en kan dit gevoegelijk ook niet van Frankrijk vragen. Zondag heeft in het kantoor der firma Hudig Pie- ters, aan de Boompjes te Rotterdam, een diefstal met inbraak plaats gehad. Er bestonden redenen om te ver moeden, dat dit misdrijf was gepleegd door een jong per soon, die er onlangs als noodhulp-looper in dienst was gekomen. Blijkbaar had hij hiertoe gebruik gemaakt van de gelegenheid dat hij des voormiddags bij het kantoor de wacht moest houden, om kennis te geven van de aan komst eener stoomboot. Daar deze, ten gevolge van het getijde, niet op het bepaalde uur kon arriveeren, moest hij een paar uren langer blijven. In dien tijd heeft hij de kans waargenomen om een raam te for cceren, jteneinde het lokaal in te klimmen. Voor zoover men kan nagaan, moet hij ook uit een andere lokaliteit een priem hebben gehaald, om eene geldlade open te steken, waaruit hij eene som van 1500 in geld heeft ontvreemd. Nadat, de zaak ter kennis van de politie was gebracht, herinnerde men zich dat hij eene amourette had aangeknoopt met eene zangeres uit een café-chanlant te Rotterdam, die men wist dat zich op 't oogenblik te Zierikzee ophield. Toenalsnu naar verschillende zij den werd getelegrapheerd om hem op het spoor te komen, begreep men dus ook naar genoemde plaats bericht te moeten zenden. Het bleek ook Maandag, dat men zich niet had vergist, met te onderstellen dat hij met den vollen buidel naar zijn liefje op reis zou zijn althans hij is aldaar door de poli tie aangehouden. (N. Rott. cour.) De gemeenteraad van Nijmegen heeft jl. Zaterdag op een ingekomen adres van eenige ingezetenen, om wegens den druk der tijden dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben, afwijzend beschikt en met 12 tegen 3 stemmen besloten de kermis op de gewone wijze te doen houden. Als blijk van beleefdheid jegens den ex-keizer Napoleon heeft koningin Augusta van Pruisen verschil lende in haren dienst zijnde koks naav Wilhelmshöhe gezonden. Dezer dagen wordt het decreet verwacht van het Fransch gouvernement, waarbij de doodstraf wordt afge schaft verklaard, Julius von Wickede geeft in een brief uit het leger voor Straatsburg als zijn gevoelen te kennen, dat hij de overgave van die vesting vooreerst nog niet verwacht, want het vuur van de vijandelijke wallen kwam hem, in verhouding tot belangrijke hoeveelheden geschut en munitie, waarover generaal Ulrich nog kan beschikken, zeer zwak voor. Hij besluit daaruit, dat de generaal meent, dat het juiste oogenblik, om al zijn krachten tegen de belegeraars te ontwikkelen, nog niet is aangebroken en ze daarom tot gunstiger tijdstip bewaart. Tlienuoiiieterstand. 13 Sept. 'sav. 11 u. 61 gr. 14 'smorg. 7 u. 59 gr. 'smidd. 1 n. 62 gr. 'sav. 11 u. 59 gr. State n-g ener aal. EEKSTR KAMER. Zitting van Maandag 12 September. Het voorzitterschap wordt weder waargenomen door den heer Philipse. Na mededeeling van de verschillende ingekomen regeeriiigsbescheiden en andere stukken, stelt de voor zitter voor om de behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf bepalen op Dinsdag 13 September, te 1 uur. De heer Messchert van Vollenhoven doet daarop een tegenvoorstel, strekkende om de behandeling van dit onderwerp uit te stellen totdat de vrede daar zal zijn. Hij was in de vorige vergadering tegen de motie van den heer van Nispen van Pannerden geweest, maar hij wenscht zich nu consequent aan het gevoelen der meerderheid te houden, die toen van oordeel was dat men kalmer tijden behoorde af te wachten. Die kalmte is er nog niet. De beer van Twist ziet in het voorstel van den vori- gen spreker eene inconsequentie, daar hij vroeger be weerde dat de kamer moest afdoen wat af te doen viel. Hij vraagt bovendien tot welken vrede men zou wachten De heer Hein zegt dat de gebeurtenissen der laatste dagen niet ongunstig voor ons zijn. Bovendien, nu elders zoo vele menschen om het leven worden gebracht, moet een kalm land als Nederland toonen hoeveel waarde daar aan een menschenleven wordt gehecht. Ook de heer Cremers wijst er op dat er nieuwe oorlo* gen kunnen uitbreken, en dus uitstel tot den vrede einde loos verschuiven zou zijn. De heer van Beek Vollenhoven is voor de afdoening, vooral ook om de moeilijke quaestie te vermijden of slui ting eener zitting ook stuiting der werkzaamheden medebrengt. Het voorstel des voorzitters wordt daarna aangenomen met 28 tegen 6 stemmen, waardoor het tegenvoorstel van den heer Messchert vervalt. Voor het uitstel waren de heeren Sassen, Rahusen, van Meeuwen, Mickiels, Hengst en Messchert. Zitting van Dinsdag 13 September. Behandeling der wet tot afschaffing van de doodstraf. Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf. De heer Schimmelpenninck van der Oije bestrijdt het voorstel, met aanhaling van een aantal voorvallen uit het buitenland, waaruit hij tracht te betoogen dat overal waar men de doodstraf heeft afgeschaft, men ook weer door den drang der omstandigheden verplicht is gewor den die straf opnieuw in het leven te roepen. Hij wenscht die straf te behouden als beginsel, maar hij erkent dat zij in sommige landen verkeerd wordt toegepast, zooals in Frankrijk, waar men er eene comedie-vertooning van maakt. Enkel opsluiting acht hij onvoldoende voor de pu blieke veiligheidhadden wij evenals Frankrijk, Enge land en Portugal, strafkoloniën, hij zou zich wellicht dan met dit ontwerp vereenigd knnnen hebben. De heer van Rhemen van Rhemenshuizen acht de af schaffing der doodstraf uit een staats- en ook maat schappelijk belang verkeerd. Er moet eene afschrikking voor groote booswichten blijven bestaan. Een 20jarige gevangenisstraf acht de regeering zelve niet voldoende om waarborgen voor de veiligheid der maatschappij te verschaffenzij stelt in plaats van doodstraf levenslange gevangenis voor; alzoo wordt erkend dat groote boos wichten niet tot bekeering te brengen zijn. Door dit wetsontwerp geeft men een vrij brief aan hoeven; zij krijgen toch de zekerheid dat zijwat zij ook doen, het leven zullen behouden. Wat rechterlijke dwalingen be treft, hij gelooft niet sterk aan vergissingen van de rechterlijke macht, waar bij ons het feitelijk bewijs der schuld voor de veroordeeling gevorderd wordt. Bij de stroomen bloeds van onschuldigen die in den laatsten tijd in Frankrijk gevloeid hebben, acht hij het een zonderling verschijnsel dat wij nu een bewijs van sym pathie voor moordenaars zouden gaan geven. De heer Michiels van Kessenich vindt het ook een zonderling verschijnsel dat men nu ten behoeve van allerlei slecht geboefte de doodstraf zal gaan afschaffen, waarvoor gevangenisstraf eigenlijk geen straf is, omdat die lieden in onze gevangenissen het dikwerf beter heb ben dan in hun eigene omgeving. Zoolang men de oor logen niet kan voorkomen acht hij afschaffing der dood straf voor boosdoeners en moordenaars en dergelijke godvergeten menschen eene zwakheid. Hij erkent dat de rechters dwalen kunnen, maar hem zijn, wat het uitspreken dezer kapitale straf betreft, hier te lande daarvan geen voorbeelden bekend. Hij wijst voorts op het gevaar waaraan men gevangenbewaarders blootstelt. Dat in de laatste jaren het uitoefenen van het recht van gratie regel is geworden, acht hij een verkeerde daad van de ministers, die steeds tot gratie hebben geadvi seerd. De goede bedoelingen van den minister van justitie betreffen in sprekers oog alleen degenen die het kwaad plegen; hij, spreker, heeft meer erbarmen voor de slachtoffers. De heer Messchert van Vollenhoven zet op den voor grond dat de staat het recht heeft te dooden en dus ook van dat recht afstand te doen; hij acht den tijd echter niet gekomen om thans daartoe over te gaan. Hij zet daarbij uitvoerig uiteen op welke gronden, die hij reeds bekend acht, hij zijne stem niet aan dit voorstel zal kunnen geven. De heer van Eijsinga verklaart zich een voorstander van het wetsvoorstel. Hij bestrijdt vooral de^argumenten vroeger en ook nu voor het behoud van de doodstraf uit den bijbel geput. Het evangelie predikt alleen verzoe nende liefde, en hoe is daarmede het dooden van een weerlooze te rijmen Hij wijst verder op het voorbeeld van Christus, die een den dood schuldige heeft toege voegd: „Gaat henen en zondig niet meer." Van het uit oefenen der doodstiaf is het denkbeeld van wraak niet af te scheiden. Op welke boosdoeners, vraagt hij, zal men hier de doodstraf toepassen, waar men in België gratie verleend heeft aan menschen zooals Dessous le Moustier en Lathouwers. Vooral in deze tijden moeten wij een voorbeeld geven van met echte hnmaniteitsbeginselen bezield te zijn. Algemeen overzicht. Ook van de Duitsche afdeelingen der internationale arbeidersvereeniging is een vredesmanifest uitgegaan waarin de Duitsche bevolkingen worden opgeroepen om hare stem ten gunste van den vrede te verheffen, en wel ten gunste van een voor de Fransche republiek eervol- ]en vrede. „De Duitsche arbeiders moeten verklaren zegt dit manifest dat zij in Frankrijk's belang zoowel als in dat van Duitschland geene beleedigingen zullen dulden voor de Fransche natie, nadat deze zich voor altijd bevrijd heeft van den ellendeling die den vrede ver stoorde." „Men zegt ons zoo gaat het manifest voort dat het noodig is om ten minste deu Elzas en Lotharingen aan Frankrijk te ontnemen. Het zijn eenigo leden der jonkerpartij, professoren, burgers en bierhuis- foliticidie beweren dat dit het middel is om voor altijd Duitschland tegen een oorlog met Frankrijk te beveili gen. Doch dit is onjuisthet zou juist het zekerste mid del zyn om den oorlog tot een Europeesclie instelling te maken, en het militair despotisme te bestendigen als noodzakelijk ter verdediging van dit Westersch Polen. Het zou een onfeilbaar middel wezen om den vrede, wel- ken wij verlangen, het karakter te doen aannemen van een wapenstilstand, welke juist zoo lang zou duren als Frankrijk tijd noodig had om tot terugvordering van zijn verloren grondgebied op te treden. Het zou een onver gelijkelijk middel wezen om Duitschland zoowel als Frankrijk geheelen al te ruïneeren." Rusland zou daarbij, volgens de in dit manifest uitgedrukte meening, Frank rijk's bondgenoot tegen Duitschland worden in de toekomst. Dat Duitschland begint met zijne eenheid te vinden in een Pruisische kazerne, heeft het tot op zekere hoogte verdiend. Maar éen belangrijk doel is thans bereikt: de treurige twisten tusschen de nationaal-libe- ralen van het noorden en de democratiën van het zuiden zijn voortaan onmogelijk. Het oogenblik is thans geko men voor den werkman om eene vol te spelen. Laat ons zorgen van op de hoogte onzer taak te zijn! Het mani fest eindigt aldus i „Waar wij zien hoe een groote natie de leiding van

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2