MIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL VAV BE van Woensdag 14 September 1870. No. 218. öuitcnlf.nti. Algemeen overzicht. Tot dusverre zijn 'de Duitsche troepen nog niet zeer gelukkig geweest in hunne belegeringen van Fransche vestingen. Elke vesting, welke zich slechts eenigermate kan verdedigen, biedt nog altijd weerstand en, al mogen de resultaten van den laatsten uitval der Fransche be zettingen te Toul en teMetz overdreven worden voorge steld, toch schijnen de Duitsche belegeringstroepen voor beide plaatsen ernstige verliezen te lijden. Ook Sois- sons schijnt hardnekkigen weerstand te willen bieden en op de sommatie tot overgave is door den komman- dant dier vesting geantwoord dat hij de stad liever in de lucht zou doen springen dan haar aan de Pruisen over te geven. En dat men dergelijke bedreiging niet slechts als bedreiging heeft te beschouwen, leert het springen der citadel van Laon. Volgens de Duitsche lezing zou men van Fransche zijde dit deel der vesting hebben doen springen nadat de generaal Theremin reeds gecapituleerd had en de hertog van Mecklemburg met een deel zijner troepen aldaar zou zijn binnen gerukt. Er wordt alzoo in eene depêche van koning Wilhelm aan koningin Augusta gezegd„Er is ongetwijfeld ver raad gepleegd." Volgens diezelfde depêche werden door het springen der citadel vijftig man der Pruisen en drie honderd manschappen der mobiele garde gedood, terwijl het aantal gewonden groot is. Onder de laatste behoort ook de opperbevelhebber zelf van het zich bij Laon be vindend legerkorps, de hertog van Mecklemburg. Aanvankelijk komt ons de Pruisische lezing als de juiste voor, ten gevolge der tot nog toe door beide partijen medegedeelde omstandigheid dat de hertog van Meck lemburg en zijn staf in de stad waren. Indien het waar was dat men zoo luidt een Fransche voorstelling „gedurende de bestorming" de citadel had doen sprin gen, dan zou men het bijna onmogelijk.althans ongehoord feit moeten aannemen dat de opperbevelhebber en zijn staf aan die bestorming deelnamen. De enkele Parijache dagbladen, welke wij tot dus verre nog met de raidddagpost ontvingen zijn thans geheel en al uitgebleven. Heden bracht die post geen enkel aan. Gisteren meldde ons de telegraaf dat op voorstel van j den heer Bancroft de vertegenwoordiger der Veree- nigde staten te Berlijn in den ministerraad te Wash- ington besloten was, om, geheel en al afzonderlijk, de i goede diensten van Amerika aan te bieden tot herstel des vredes. Oppervlakkig ligt in dit bericht niets belang rijks; het is schijnbaar slechts eene diplomatieke forma liteit en niets meer. Van sommige zijden wordt aan deze tijding echter veel belangrijkheid toegekend. Deze meening berust op de omstandigheid dat deze aanbieding van de goede diensten der Vereenigde staten door het Pruisisch gouvernement of althans door den rijkskanse lier von Bismarck op officieuse wij2e zou zijn uitgelokt. De heer Bancroft toch, op wiens voorstel de ministerraad te Washington tot bedoelde aanbieding heeft besloten, ïs een der intieme vrienden van den heer von Bismarck. Voorts worden deze onderstelde officieuse stappen van den Pruisischen minister bij zijn Araerikaanschen vriend Bancroft in verband gebracht met reeds eenige dagen geleden in omloup gesveest zijnde geruchten dat de heer von Bismark nu gaarne een einde zou zien gemaakt aan den oorlog en wel om een aantal redenen, waaronder ook die zegt de booze wereld dat de generaal von Moltke te veel invloed begint te krijgen op koning Wil helm en de heer von Bismarck ongaarne de derde per soon zou worden in het gouvernement van den Duitschen bond. Men behoeft echter dezen bij den heer von Bismarck onderstelden wensch naar vrede en zijne beweerde officieuse stappen bij den heer Bancroft niet eens gedeel telijk aan eerzucht toe te schrijven om hen waarschijnlijk te maken. Frankrijk is thans genoeg vernederd en machteloos gemaakt om Duitschland in de gelegenheid te stellen onbelemmerd zich aan zijne te verwachten totale reorganisatie te wijden, terwijl het niet geheel en al onwaarschijnlijk te achten is dat het bestuur der Fransche republiek, zoo ooit, zich door de Amerikaansche republiek bet gemakkelijkst zal laten bewegen om con- cessiën te doen wat de vredesvoorwaarden betreft. Wij deelden dezer dagen onder onze telegrammen mede dat het Fransch gouvernement aan koning Wil helm van Pruisen eene sommatie had gezonden „om onmiddellijk het Fransch grondgebied te verlaten." Terecht indien dit uit Berlijn ontvangen sommatie- bericht juist is schrijft the Morning Post dienaan gaande: Indien de bestaande crisis minder ernstig ware zou er iets grotesk liggen in het sommeeren van den zegevierenden bevelhebber van een halfmilioen soldaten om Frankrijk te ontruimen; en, waar die sommatie ge paard gaat met de uitdagende bewering dat men geen duim gronds van Frankrijk zal afstaan, daar moet de houding van het gouvernement te Parijs medelijden wekken. Onder deze omstandigheden is eene interventie der neutrale mogendheden onmogelijk en het ultimatum van den heer Jules Favre dwingt Pruisen om de zege pralen tot zijne uiterste consequentiëu door te voeren. Volgens berichten in het Italiaansch dagblad de Nazi- one zou paus Pius IX besloten hebben om door zijne troepen geen weerstand te laten bieden aan het Itali- aansche leger. De officieren der Romeinsche troepen en vooral de generaal Kanzier zouden echter, niettegen staande de bepaalde bevelen van den paus, het voorne men hebben om tegen de Italiaansche legerkorpsen op te rukken. JLaatste berichten. Berlijn. Het bericht dat de regeering van Washington hare bemiddeling aan het bestuur der Fransche republiek zou hebben aangeboden, wordt door onze officieuse bla den ten stelligste tegengesproken. Parijs. De minister van justitie Cremieux is naar Tours ver trokken, om daar de regeering te vertegenwoordigen. De gezanten van Engeland, Spanje en Italië hebben verklaard te Parijs te zullen blijven. De Pruisen zijn heden te Carlepont aangekomen. Te Provins (8* uur O. Melun) werden heden 20,000 man Duitsche troepen verwacht. Oorlogsnieuws. Een Duitsch ooggetuige schrijf t het volgende uit Sedan „Het is mij bijna onmogelijk woorden te vinden om eene beschrijving van den toestand der stad na de capi tulatie te gevenmen moest bet penseel vaneen Rem brand hebbenhet was een groot nachtstuk met vreese- Iijke lichteffecten; de geboorteplaats van den grooten Turenne is thans de kweekplaats van de pest. Reeds als men bij de buitenste vestingwerken kwam ontdekte men dat de lucht met de schadelijkste uitdampingen be zwangerd was; overal zag men doode paarden die reeds tot ontbinding overgingen, en de droge grachten lagen vol met van de wallen afgestorte verhongerde paarden en daartuaschen de door de ratten afgeknaagde men- scbelijke lijken. Men zou veeleer gemeend hebben in eene vesting te zijn die een belegering van eenige maan den dan een insluiting van twee dagen had doorstaan. Nog nooit in mijn leven heb ik in een st..d zooveel mod der en vuil gezien. De Pruisische koramandant heeft terstond maatregelen genomen om de stad te desinfec teeren en den dreigenden hoogersnood door toevoer van levensmiddelen at te wenden. De vreeselijke, gevaarlijke miasraen die de lucht vervullen, worden door groote vuren, die op verschillende plaatsen branden, vernietigd. Om de vuren te onderhouden verbrandt men alle over blijfselen van den krijg, die brandbaar zijn, ledergoed, chakots, helmen, zadels, tuigen, geweren, kleedingstuk- ken enz. De modder, die een voet hoog op de straten ligt en het vuile stroo wordt op hoopen gelegd, en alle karren en wagens zijn in het werk gesteld om het vuil en de cada vers weg te voeren. Ongeveer 100,000 Fransche keur troepen hebben de stad gedurende vijf dagen letterlijk geplunderd. Op den tweeden September liepen minstens twee derde der nog aanwezige doch ontwapende Fran sche soldaten geheel dronken door de stad, en ik zelf moesteen artillerist die drie chevrons had, alzoo 21 jaren dienst, en die mij aangreep, van mij afwerpen; als een zak meel viel hij iu den modder en bleef daar liggen. De vrijwilligers behoort men niet als soldaten maar als ban dieten te behandelen, want de weinigen waarmede onze troepen in aanraking zijn gekomen, hebben alleen hun I moed bewezen door op transporten van gewonden of op enkele ordonnancen te schieten." Volgens eene opgaaf van Duitsche zijde heeft de oorlogsbuit, die door de capitulatie van Sedan in handen der Duitschers is gevallen, eene waarde van 6 tot 8 mil- lioen thalers of van ruim 10 tot 14 millioen gulden. Uit Parijs. Bij het decreet van den generaal Trochu, waarin het verbranden van alle groote en kleine boschen wordt bevolen, wordt gezegd dat dit geschiedt omdat deze na- deelig zoude nkunnen wezen voor de verdediging en aan den vijand gelegenheid zouden geven om zijne bewe gingen te maskeeren. Overigens wordt bevolen dat de noodige maatregelen moeten genomen worden om de steden, dorpen, gehuchten en woonsteden behoorlijk te isoleeren en voor de vlammen te behoeden, terwijl voorts de noodige voorzichtigheid behoort in acht genomen te worden bij het vervoer der brandbare stoffen. „Inwoners van Parijs want op eenigzins zonderlinge wijze ein digt het decreet in den vorm van een ma nifest uw geduld en uwe vastberadenheid zullen tegenover den vijand beletselen doen stellen, waarvan hij de uitwerking niet kent. Bereidt hem de reusachtige verrassing voor van eene hoofdstad, welke hij ontzenuwd gelooft door de genietingen des vredes, doch nu, bij de rampen waar door het vaderland wordt getroffen, geheel en al ten strijde toegerust ziet." Met het in brand steken is men reeds aangevangen van Melun af. De heer Mercier de Lostende, ambassadeur van Frankrijk bij de regeering te Madrid, is door het gouver nement der republiek uit zijne betrekking ontslagen. Met het oog op de te verwachten belegering van Parijs is eene gezondheidscommissie in het leven ge roepen met subcommissiën in elk arrondissement. Door het gouvernement is besloten dat de gasfa brieken te Parijs binnen een paar dagen zullen gesloten worden en de winkeliers alzoo op een andere wyze in de verlichting hunner winkels zullen hebben te voorzien. Des avonds zal ieder persoon, die zijne woning verlaat, van een brandende lantaarn voorzien moeten zijn. Het dagblad le Volontaire meldt, als bewijs dat een leger van tachtig duizend man, indien het goed ge- kommandeerd wordt, 2ick nooit behoeft over te geven dat bij de capitulatie van Sedan het 3e regiment zouaren halstarrig weigerde om zich krijgsgevangen te laten maken. In gesloten kolonne rukte het op de Pruisische troepen in en baaridezich den doortocht. Drie honderd man slechts bleven van het regimenf over. Volgens berichten in the Times is de ex-keizerin Eugénie zonder eenige bagage te Deauviile bij Trouville aangekomen, alwaar zich juist een Engelsch jacht van veertig ton bevond om sir John en Lady Burjoyne, die esne reis in Zwitserland hadden gedaan, naar Engeland terug te brengen. De ex keizerin verzocht aan sir John Burgoync om aan boord van zijn jacht naar Engeland o/er te steken. Hiertegen werd door hem geen bezwaar gemaakt, en op 7 September des morgens vroeg lichtte het Engelsche jacht de aDkers en kwam na een stormachtige reis Donderdag nacht te Ryde aan, vanwaar de ex-keize rin, ofschoon zeer vermoeid, zich dadelijk per stoomboot naar Portsmouth begaf. Des avonds kwam zij te Hastings aan, en haar gestel is door de laatste gebeurtenissen zoo geschokt dat zij thans onder geneeskundige behande ling is. Volgens Ie Constitutionnel is Garibaldi met een korps vrijwilligers op weg naarParijB, terwijl te Havre een Amerikaansch schip is binnengeloopen met eene atdee- ling Amerikaansche vrijvvilligers Brieven uit België. Gent, 9 September. Het is geen gemakkelijke taak voor eenen correspon dent uit eene provinciestad in de tegenwoordige tijdsom standigheden iets te melden dat waardig is de aandacht der lezers te trekken. De groote gebeurtenissen die sedert eenigen tijd elkander hebben opgevolgd houden uitsluitend aller belangstelling bezig. Voor beschou wingen van welken aard ook is het de tijd niet. La parole est aux/ails. Laat ik u dus alleen melden, dat de politieke gebeur tenissen in Frankrijk, namelijk de val van Napoleon III en de uitroeping der republiek, in onze stad bij al de vrijzinnige lieden een goeden indruk heeft gemaakt vooral het eerste feit, want wat de nieuwe repubiek be treft is men over bet algemeen niet zonder vrees dat zij zich moeilijk zal kunnen staande houden. Het Belgisch ministerie en dat laat zich verkla ren is niet op zijn gemak met eene republiek naast de deur. Vooreerst bezit het noch het vertrouwen, noch de genegenheid der bevolkingen van de groote steden, en overigens zal het nu onmogelijk met reactionaire maatregelen kunnen voor den dag komen, op straffe van daardoor wanorde te zien verwekken. Vroeger is de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 5