Onder dagteekening van 24 Juli wordt daaromtrent het volgende medegedeeld Genoemd vaartuig had een zeer spoedige reis van Ma cassar tot aan kaap St. Marie (Madagascar), doch had van daar te kampen met eene reeks van zeer zware westelijke en noordwestelijke stormen, met hooge zeeën, tot omtrent veertien dagen geleden, toen men op de hoogte was van kaap Receiffe. Sedert dien tijd dreef het schip rond in gezelschap van andere vaartuigen, en in den nacht van Donderdag werd het overvallen door een der allervrese lijkste stormen, vergezeld van donder, bliksem en zware regens. Het schip werd bijgedraaid onder voorstengzeil, stagzeil en bazaan, en was, naar men op dien dag vol gens berekening meende, ongeveer veertig mijlen van het vaste land verwijderd. Ongeveer te 2 uren, op Vrijdag morgen, stootte het vaartuig, en in minder dan vijf mi nuten tijds brak het geheel. Toen het vaartuig stootte, kwam de kapitein, die eenigen tijd lang ongesteld was geweest, op dek, en verdween het eerst toen het schip aan stukken ging. Er was geen tijd om de booten te water te laten wegens de ontzettende zeeën, die over het schip sloegen en iedereen moest zich redden zoo goed hij kon. De eerste en tweede stuurman, de timmerman en vijf matrozen vonden elkander terug, gezamenlijk drijvende op de overblijfselen van het wrak, totdat een vreeselijke golf ze uiteensloegen de eerste stuurman zich alleen bevond, en om zijn eigene woorden te gebruiken zichzelven als verloren beschouwde, toen hij standplaats voelde en den bootsman nabij hem zich aan eene rots zag vast houden. Later op den morgen vonden zij nog een van de bemanning op de rotsen, en deze, de eenige overge blevenen, slaagden er met groote moeite in aan land te- komen en de woning te bereiken van een kleurling, Nico- laas Jonas geheeten, van wiens vriendelijkheid en gast vrijheid zij niet in genoegzaam vleiende en dankbare bewoordigen spreken kunnen. De overlevenden zijn goed verzorgd geworden. De lading van het vaartuig had een waarde van 200,000 pond sterling. In het bulletin n°. 5 van het hoofdcomitè der Nederlandsche vereeniging Het roode kruis leest men het volgende: „Van de naar Frankrijk vertrokken geneeslieeren had het hoofdcomité niets verder vernomen als alleen dat zij Zaterdag 27 Augustus, uit Parijs met eene complete ambulance in de richting van Sedan waren vertrokken. Het hoofdcomitè beijverde zich, na de gebeurtenissen van 13 September aldaar door tusschenkomst van het Pruisisch gezantschap, onze gezanten te Brussel en Parijs en de gedelegeerden te Parijs en in België informatiën te verkrijgen, toen in den avond van 6 September het volgende in potlood geschreven briefje het hoofdcomité toekwam. „„Pouilly sur Meuse, 3 September 1870. „„De heer de Pressensé vertrekt over België naar Parijs en biedt zich aan brieven voor ons mede te nemen. Heden zijn wij hier aangekomen; wij bevinden ons op een groote hoeve, geheel nieuw, nog niet afgebouwd. Morgen verwachten wij gekwetsten uit Beaumont. „„Maandag 11. kwamen wij te Besace, juist op het oogenblik dat de slag werd geleverd. Reeds voordat onze tent in allerijl was opgeslagen, bracht men ons ver scheiden gekwetsten. Een 80tal hebben wij behandeld en die nu geëvacueerd naar het dorp, waarbij onze tent stond. „„De heer Sanders is voorloopig te Besace achterge bleven. Wij zullen hier meer hospitaaldienst doen. In een 5tal groote schuren zullen de gekwetsten worden gebracht."" Een der Parij3che dagbladen, l'Histoire, meldt dat het ten gevolge der sluiting van de papierfabrieken en het afbreken der gemeenschap onmogelijk is om het noodige papier te erlangen, zoodat genoemd blad zijne uitgave gedurende eenige dagen zal moeten staken. Zoo spoedig mogelijü zal het trachten om door verschillende maatregelen in zijne behoefte weder te voorzien. Yerkoopingen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden middag in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: 1". Het leggen van 20,000 vierk. meters winter- en 5000 vierk. meters zomer-krammat aan de leidijken van het havenkanaal en langs een gedeelte van het Molenwa ter, met het onderhoud tot den len September 1871. Hiervoor zijn 3 inschrijvingsbiljetten ingekomen, te weten van de heeren G. van der Hooff, te Neuzen, voor 2,700; A. Rinders, te Breskens, voor f 2,649.50, en Zan- dee, te Yerseke, voor f 2,570. 2°. Het leggen van een hoofdriool onder den ouden Arnemuidschen weg, ter lengte van 315 meters, bene vens het bouwen van drie steenen duikers in de berm- sloot aan den Noordwestelijken dijk der Middelburgsche haven. Hiervoor zijn vijf biljetten ingeleverd, zijnde van de heeren:P. Elenbaas, te Zierikzee, voor f 22.990; J.Sonius, alhier, voor f 22,448; W. van Uije, alhier, voor f 22,439 C. Lindeuberg, te Wemeldinge, voor f 20,600, en Dit- mars en Pagé, alhier, voor f 17,289. De uitvoering is, behoudens nadere goedkeuring van burgemeester en wethouders, voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. ^Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den lle» September: G. J. van der Weel, wed"". 26 j., met J. van der Hage jd. 25 j. M. Beun, wedr, 29 j., met E. San- derse jd. 24 j. (Yan 3 tot 10 September.) Vlissingen. Gehuwd: 0. L Serie, jm. 33 j., met G. J. Bethlehem, jd. 19 j. A. Bok, jm. 41 j., met S. Slaakweg, wed*. van j. Leinse, 39 j. P. van Beurden, jm. 41 j., met E. J. Jaeger, wede. van C. de Boer, 38 j. Bevallen: M. C. E. Laport, geb. van Eek, z. W. Kest, geb. de Vries Steinmetz, z. D. Schuurman, geb. Hambeek, z. J. M. Boogaard, geb. Hutchison, z. (doodgeb). Overleden: J. M. Hutchison, vrouw van J. J. Boo gaard, 39 j. Goes. Bevallen: K. Nonnekes,geb. Breeker, z.W. Lae- nen,geb. Haas, d. C.W. Oerlemans, geb. Polderman, d. F. Rijkse, geb. van Loo, z. E. van Boven, geb. Kousemaker, z. J. E. van Houten, geb. Stokmans, d. J. Snoep, geb. van Loo, z. A. C. van Goethem, geb. de Booij, d. C. Wijten- burg, geb. Boeije, z. Overleden: J.S.Reijerse,d. 2m. J. C. Huiskens z.12 d. C. Schipper, d. 4 j. J. Albert, man van C. Brik, 60 j. N. do Graaft', d. 26 j. Zierikzee. Bevallen: c. Kloote, geb. Klink, d.N.J- Hillebregt, geb. Struikman, d. J. den Boer, geb. Heije- rick(l d. en 1 z.) J. M. Merle, geb. Jansons, z. A. van Wezel, geb. van Dijke, d. P. Aleman, geb. Horrevoets, d. J. van de Ree, geb. van de Velde, d. OverledenW. Versteeg, d. 5. m. Thermometerstaiid. 10 Sept. 's av. 11 u. 56 gr. 11 'sraorg. 7 u. 59 gr. 'smidd. lu. 63 gr. 'sav. llu. 51 gr. 12 'smor. 7 u.55gr.'smidd. ln.64gr.'sav. 6u.61gr. Ouitenlanïr. Algemeen overzicht. Mag men de in verschillende Fransche dagbladen voorkomende berichten gelooven, dan telt Frankrijk in den thans gevoerden oorlog ook zijn van Speijk. De kommandeerende officier in de Fransche vesting Laon, generaal Theremin, zou, na de onmogelijkheid van eene verdediging dier stad tegen de Duitache troepen te hebben ingezien, na het binnenrukken van zes honderd man Pruisen zich met den vijand in de lucht hebben doen springen door het ontsteken van een daartoe ge graven mijn onder de citadel. Volgens een andere lezing zou het springen van het kruitmagazijn aan een nog on bekende oorzaak moeten worden toegeschreven en zou de generaal Theremin, hoewel zwaar gekwetst, nog in leven zijn. De gedachten wisselingen tusschen de regeeringen te Londen, St. Petersburg, Weenen en Florence omtrent een gezamenlijken stap bij de oorlogvoerende mogend heden tot herstel des vredes schijnen tot dusverre nog geen re sultaat te hebben opgeleverd. De weifeling van het En- gelsch gouvernement wordt daarvan als de oorzaak be schouwden in een brief, waarvoor the Times zijne publici teit heeft geopend,wordt Engeland thans verantwoordelijk gesteld voor de voortzetting van den oorlog. Bijzonder billijk achten wij echter dergelijke aantijging nietde Engelsche regeering kan toch zeer wel hare politiek verdedigen, om zich niet te mengen in de twisten op het vaste land voor zooverre deze niet direct met Enge- land's belangen in verband staan. Waar zij dus aan die politiek ook onder de bestaande omstandigheden wil getrouw blijken is het veel beter om ook niet interveni- eerend op te treden, waar geheel Europa toch weet dat zij geen plan heeft om eenige materieele pressie uit te oefenen. Dergelijke interventie zou waarschijnlijk ge heel en al nutteloos wezen en aan Engeland slechts het dwaas figuur doen maken, hetwelk onze lezers zich nog wel uit den Deensch-Duitschen oorlog zullen herinneren. De Russische regeering zou thans de taak op zich heb ben genomen om een wapenstilstand aan de oorlogvoe rende partijen voor te stellen en tevens de bijeenroeping van een Europeesch congres, na de vaststelling van eenige grondslagen voor een vredestractaat. Juist over die grondslagen bestaat echter tusschen Berlijn en Parijs een zeer groot verschil. Overigens zou naar men uit de Pruisische hoofdstad beweert Rusland van deze gelegenheid willen gebruik maken om het tractaat van 1856 ten zijnen gunste te doen herzien, waarmede de Oostersche quaestie weder te berde zou worden gebracht. Deze laatste omstandigheid zou de oppositie in Duitschland tegen een Europeesch congres niet wei nig hebben verminderd. Uit Italië wordt bevestigd dat men zich indeRomein- sche quaestie slechts meer bezig houdt met het bepalen van den vorm waarin de bezetting van Rome en het pauselijk territoir door Italiaansche troepen zal plaats hebben, en van de waarborgen welke aan Pio nono daarbij zullen worden gegeven door het gouvernement te Flo rence. De bekende gemachtigde der Italiaansche regee ring in hare onderhandelingen met den paus, de heer Ponza di San-Martino, doet thans naar het schijnt eene laatste poging om eene schikking in der minne tot stand te brengen. Men beweert dat de regeering te Florence door den paus bereid zou gevonden worden om zelfs het oude transactie-plan aan te nemen, waarbij een klein ge deelte der stad Rome nog onder wereldlijk bestuur van het pauselijk gezag zou blijven, en hij daarbij het recht zou behouden om zich door diplomatieke agenten bij de vreemde gouvernementen te doen vertegenwoordigen. Een deel der ultramontaansche dagbladpers blijft intus- schen aandringen dat de paus Rome voor de revolutie zal verlaten, om alzoo al zijne rechten intact te bewaren. Oorlogsnieuws. Het dagblad van St. Petersburg bevat een zeer scherp artikel tegen de Fransche republiek, waarin be weerd wordt dat aan de thans aan het bestuur gekomen democratie slechts ongunstige resultaten zullen ten deel vallen. Frankrijk wenscht thans zichzelf geluk met de republiek, evenals het zich vroeger geluk wenschte met het keizerrijk. Laat het deze nieuwe proefneming voort zetten, maar zijne naburen daarin niet medesleepen. Eenige afdeelingen Fransche scherpschutters heb ben een inval gedaan in het Badensch Oberland. Overal was daardoor schrik en ontsteltenis op het platte land verspreid. Eenige troepen, onder bevel van den generaal von Sponneck, zijn tegen hen afgezonden. L'Etoile beige meent dat onder de Bonapartistische uitgewekenen te Londen het plan bestaat om Pruisen tot eene restauratie van den veertienjarigen zoon des cx-keizers te bewegen en dat men zich in de Pruisische politieke kringen hiertoe niet ongeneigd zou betoonen. Het Belgisch orgaan wijst in verband hiermede op de omstandigheden, dat de ex-keizer van Frankrijk te Wil- helmshöhe met militaire eer werd ontvangen en het voorwerp is van de uiterste welwillendheid der autori teiten. Volgens den Pruisischen Staats-Anzeiger rukken de Pruisische legers hoofdzakelijk in twee richtingen op Parijs aan en wel deels over Soissons langs den groo- ten weg van Villers Cotterets, Nauteuil en Saint-Denis, alsmede deels over Epernay, Chateau-Thierry, Meaux, Neuilly en Pantin. Blijkens mededeeling van den minister van binnen- landsche zaken te Parijs waren er, volgens ingekomen rapporten, reeds op 8 dezer Pruisische verkennings-de- tachementen te Chateau-Thierry aangekomen. Naar aanleiding van het bericht dat Rusland te Constantinopel het verlangen zou hebben te kennen gegeven om het tractaat van 1856 te herzien, heeft de Oostenrijksche regeering verschillende krijgsmaatregelen bevolen. Een Pruisisch leger is ten Zuiden van Straatsburg den Rijn gepasseerd. De operatiën dezer troepen zullen waarschijnlijk moeten strekken om het in Zuidelijk Frank rijk georganiseerd wordend leger tegen te houden. TELEGRAMMEN. na het afdrukken van het vorig nommer ontvangen. Parijs. De koramandant, generaal Trochu, heeft bevel gegeven om de bosschen in de nabijheid der hoofdstad bij het naderen der vijandelijke legers in brand testeken. Het Spaansch regentschap heeft de Fransche repu bliek erkend. Volgens officieele mededeeling zijn zes honderd man Duitsche troepen Zaterdag te Chateau Thierry aangekomen. Bij het in de lucht springen der citadel van Laon en van het kruitmagazijn zijn een aantal Pruisische staf officieren en honderde manschappen omgekomen. Volgens verschillende berichten hebben de laatste uitvallen der bezetting van Metz in de richting van Pont a Mousson belangrijke verliezen aan de Duitsche belegeraars toegebracht. Florence. Men verzekert hier dat aan den generaal Cadornabevel is gezonden om met zijne troepen de Romeinschegrenzen over te trekken, zoodra de aldaar heerschende agitatie mocht toenemen, of conflicten mochten te vreezen zijn tusschen de bevolking en de vreemde soldaten, waaruit het pauselijk leger bestaat.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2