MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 216. Maandag 1870. 12 September. öuitenlrmh. Middelburg 10 September. De Staats-courant van beden bevat het koninklijk be sluit van den SO1-'0 Augustus jl., tot vaststelling der modellen van aangifte voor de gebouwde eigendommen, bedoeld bij art. 88 der wet op de grondbelasting van den 26™ Mei 1870 (Staatsblad n«. 82). Uit den Haag schrijft men ons dd. 8 dezer. „Heden werd te 's-Gravenhage de eerste vergadering der Juristen-vereeniging gehouden, in het lokaal dei- sociëteit De vereeniging. Ongeveer een 300 rechtsge leerden waren ingeschreven als leden, doch niet allen opgekomen. Na do benoeming van een bestuur, waarbij professor Goudsmid uit Leiden tot voorzitter werd ver kozen, ging men over tot de behandeling van het laatste punt van het programma, dat echter om de meer alge- meene strekking het eerst aan de orde was gesteld, na melijk de vraag: welke hoofdbezwaren er aan de herzie ning van onze wetboeken in den weg staan, waarbij natuurlijk de quaestie van het al of niet wenschelijke van partieele herzieningen der wetboeken op den voor grond trad. De gevoelens liepen daarover zóo uiteen, of liever, de discussie week zóózeer af van het hoofdon derwerp, dat moeilijk een résumé van het verhandelde valt mede te deelen. Wanneer van\vege het bestuur niet beter wordt toegezien, dat men voet bij stuk houdt, dan kan men weinig practische resultaten van deze bijeen komst verwachten. Maar het is slechts de eerste dag, en misschien kunnen de beide volgende vergaderingen meer stof tot eert geregeld verslag geven. „De reden dat men het laatste punt het eerst aan de orde gesteld heeft, is dat men ge volg heeft willen geven, naar het schijnt, aan de in verschillende dagbladen ge opperde meening dat er te weinig punten van algeraeene strekking ter behandeling waren voorgedragen. „Intusschen schijnt daarbij uit betoog verloren te zijn, dat het hoofddoel van het programma was, belangrijke quaestiën uit te maken om als leiddraad te dienen bij ontwerpen van een nieuwe rechterlijke organisatie, ten gevolge van het verwerpen van de wet door den heer Godefroi in het leven geroepen. „Dediscussieover het eerste punt zal morgen worden voortgezet." Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meenten Vrijhoeven Cappel en Sprang, J. van Dijk, onder toekenning van eervol ontslag als zoodanig te St.-Phi- lipsland. waterschappen. Benoemd tot leden van het uitvoe rend bestuur van het waterschap der sluis aan de Wie lingen, provincie Zeeland, P. de Brayae, J. Blindenbach, D. Bekaar en J. 0. Risseeuw. Marine en leger. Uit Vlissingen meldt men ons: „Het detachement vesting-artillerie, dat te Ellewouts- dijk is gedetacheerd geweest ter verscheping van het materieel der artillerie aldaar, is hier heden morgen teruggekeerd. Naar ik verneem zullen in de volgende week alle artilleristen, alhier nog in garnizoen, naar elders vertrekken." Gemengde berichten. De beroemde geschiedschrijver Edgar Quinet schrijft aan le Temps dat hij naar Parijs terugkomt: „Na negentien jaren kom ik uit mijne ballingschap terug om de gevaren der republiek te deelen." Felix Pyat, Ti- baldi, Flourens en andere republikeinsche ballingen keeren insgelijks naar Parijs terug. De hertog van Hamilton heeft zijn kasteel Brodick op het eiland Arran, in de golf van Clyde, ter beschik king gesteld van de ex-keizerin van Frankrijk en haar veertienjarigen zoon. Volgens de legende zou Ossian op Arran de laatste jaren zijns levens hel ben doorgebracht. Bij besluit van den prefect van politie te Parijs, den heer de Keratry, is het corps „sergents de ville" opgehe ven. Een nieuwe politie macht onder den naam van „gardiens de la paix" wordt samengesteld. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant zal wellicht te Groningen een bijzonder drukpersproces worden gevoerd, en wel door een particulier tegen de redactie van een der dagbladen. Deze redactie had geweigerd, een stuk van den eerstbedoelde zelfs als.ad vertentie te plaatsen, wijl liet eene zeer ongepaste en beleedigende critiek van handelingen van andereu be vatte. De schrijver beweert, dat de redactie verplicht is, alle haar aangeboden adverteutiën tegen betaling te plaatsen dat de vrijheid der drukpers dat gebiedt, enz. Vermoedelijk zal hij dat nu, bij wijze vaü proces, haar trachten duidelijk te maken! Omtrent bovenstaand bericht zegt de Groninger cou rant het volgende „De heer E. Blink zond ons, een paar dagen na het concert, ten voordeele van Het roode kruis in de Harmo niezaal gegeven, een artikel, waarin hij in heftige woorden uitvoer tegen een der commissarissen van orde, die hem verboden of verzocht had niet te rooken. De heer Blink meende, maar ten onrechte, dit de commissa ris van orde was opgetreden namens de directie van de sociëteit de Harmonie en zonder verder te onderzoeken, stortte bij nu in bedoeld artikel zijn gal uit tegen die directie, haar beschuldigende van allerlei leelijke praktij keu, die, naar hij had vernomen, door haar zouden zijn verricht. Wij hebben geweigerd dat stuk te plaatsen als ingezonden artikel, waarna de heer Blink ons gelastte het tegen betaling van advertentiekosten op te nimen. Mochten wij ook dit niet verkiezen, dan zou hij ons het stuk gerechtelijk ter plaatsing aanbieden, daar wij dan bepaald in strijd handelden met,art.8der grondwet! Te genover zulk ee. e bedreiging moesten wij wel onze vrijheid van h ndelen handhaven en bleven weigeren, toen de gerechtelijke aanbieding werkelijk plaats had. Ot echter de heer Blink ook aan zijn verdere bedreiging om ons in rechten te vervolgen gevolg zal geven, zal de tijd leeren." In een Belgisch blad bespreekt een correspondent de inrichting van het Pruisisch leger en roemt vooral de orde en krijgstucht, die er heerscht. „Het geheele leger, zegt hij, veronachtzaamt de krijgstucht nimmer, en alles, tot zelfs de paarden, kennen de reglementen en handelen er naar. Ja zelfs de paarden eerbiedigen ze en kennen geen onnutte vurigheid. Wij hebben lange rijen paarden in rust en vrijheid gezien, die zich toch steeds in een rechte lijn bevonden en zoowel in de weide als bij het voederen namen zij de bij de reglementen voorschreven afstanden in acht. Het Pruisische leger is het verschrikkelijkste vernielingwerktuig dat ooit be staan heeft, en de vernieling geschiedt met eene regel matigheid die het leger zelf niet in gevaar brengt. Het is een uurwerk om te mitrailleeren." Iemand te Arum had zich in een andere gemeente schuldig gemaakt aan overtreding van een politie-regle- ment, waarbij verboden is op eigen grond te graven zoo als men verkiest. Een hooge boete of anders twee dagen gevangenisstraf werd hem daarvoor opgelegd. Hij koos het laatste en onderging zijn straf te Harlingen. Toch kwamen eeuigen tijd daarna twee politie-agenten hem balen, om hem te Bolsward gevangen te zetten. Hoe hij ook tegenpruttelde, niets baatte: hij moest meê. Eerst toen hij, op eigen kosten, aan den ofikier vari justitie te Sneek getelegrapheerd en antwoord ontvangen had, bleek datde justitie zich vergist had en de man op het punt had gestaan van zijne straf tweemaal te onder gaan! In plaats dat hem toen de gemaakte kosten ver goed werden, ontving de met recht vertoornde burger op zijn beklag het lakonieke antwoord: „Wij kunnen het niet helpenAan wie dan de schuld Het in vele dagbladen uit le Réveil overgenomen bericht van prinses Mathilde's arrestatie -- welk dagblad dezer dagen ook de arrestatie der ex-keizerin van Frank rijk meldde is onjuist. La Vigie de Dieppe geeft omtrent de aanleiding tot dit gerucht het volgend ver haal. Twee personen waren te Dieppe aangekomen met twee kisten, voorzien van het zegel van het departement van binnenlandsche zaken. Deze kisten waren geadres seerd aan de Fransche ambassade te Londen. Weldra verzamelde zich eene menigte voor het Hötel de Lon- dres alwaar de reizigers hun intrek hadden genomen, verlangende dat deze geheimzinnige kisten zouden wor den gevisiteerd. De commissarissen van politie, verge zeld vaif yier ingezetenen der stad, meldden zich daarop aan bij défpelde"rfeizigers met verzoek te mogen weten wat de JftsièiiTiïhieldeD. Men antwoordde hun dat zij di plomatieke stukken bevatten van hooge waarde, welke men tijdelijk naar de Fransche ambassade wilde zenden. Daarop werd tot meerderen waarborg zegt la Vigie het zegel van het commissariaat van politie op de kisten gesteld, terwijl tevens per telegraaf aan den ministervan binnenlandsche zaken te Parijs, Chevreau, werd getele grapheerd om nadere iustuctiën. Deze gaf bevel om de kisten te laten vertrekken. De voor het hotel verzamelde menigte verzette zich echter tegen het vervoer. Weinige uren later kwam uit Parijs het telegram: dat de keizerlijke dynastie van den troon was vervallen verklaard, en toen werd opnieuw aan den nu opgetreden minister van bin nenlandsche zaken Gambetta gevraagd wat er met de kisten moest gebeuren. Deze telegrapheerde dat men de kisten naar Parijs moest terugzenden. Dit ge schiedde den volgenden morgen en de minister ver klaarde dat men zeer wel gedaan had van de kisten niet te laten vertrekken. Sommige dagbladen beweren dat de maarschalk Mac-Mahon te Brussel in het hotel de Suède is aangeko men. Dit bericht is niet juist. De maarschalk is nog steeds in het kasteel de Fouru les Bois bij Sedan, alwaar zich ook zijne vrouw ophoudt. Zijn toestand is vri^ gun stig. In het hotel de Suède bevindt zich echter de schoonmoeder met de vier kinderen van den maarschalk. r Gisteren namiddag is brand ontstaan in eene in aanbouw zijnde villa aan den Westersingel te Rotterdam. Door den hevigen wind aangewakkerd, breidde het vuur zich snel door het gebouw uit, met het gevolg dat dit van binnen geheel is uitgebrand. De gemeenteraad van Rotterdam heeft bij accla matie tot aanschaffing van een tweede stoom brandspuit besloten. The Pall Mall Gazette zegt, dat, als Napoleon III op de lijst van de onttroonde vorsten moet voorkomen, het voor zijn aanhangers aangenaam moet zijn dat zij gerust kunnen wezen omtrent zijn financieele aangele genheden, want dat het te Amsterdam voor niemand een geheim is, dat hij in niet minder dan eene maand 10,000,000 franken in Hollandsche spoorwegaandelen heeft geplaatst, waardoor hij en zijne familie zich het leven aangenaam genoeg kunnen maken Theriiiometerstaiid. 9 Sept. 'sav. 11 u. 61 gr. 10 'smorg. 7 u. 60 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 6u. 62 gr. Algemeen overzicht. De ambassadeur der Vereenigde staten van Noord- Amerika heeft namens zijne regeering gelijk wij reeds mededeelden de Fransche republiek erkend. In zijn brief aan den minister van buitenlandschd zaken schrijft hij onder meer: „Gedurende bijna eene eeuw reeds de tallooze voordeelen van het republikeinsch gouvernement genietende, kan de bevolking der Vereenigde staten slechts met de meeste belangstelling de pogingen aan schouwen van het Fransche volk, waaraan zij door zoo vele banden van traditioneele vriendschap is verbonden, hetwelk thans staatsinstellingen tracht te vestigen, waardoor men aan het thans levend geslacht zoowel als aan de nakomelingschap het onvervreemdbaar recht zal verzekeren om te leven en te werken in het belang van allen." Behalve in deze woorden ligt vooral in de betuigiug van den ambassadeur van zijn „hoop en geloof" dat de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1