„Wat de vijanden niet met geweld konden gedaan krijgen, beproefden zij toen door list. Zoodra zij van ons het signaal hadden gehoord om het gevecht te eindigen, drongen zij met de bajonet op onze voorposten in, vielen de bezetting der loopgraven aan, bemachtigden tegen half een in den nacht van 31 Augustus op 1 September de dorpen Retonfay en Flanville en drongen tot Noisse- ville en Servigny door. Onze generaal meende echter den vijand niet in de veroverde stellingen te kunnen laten, en, had men in den laatsten tijd tegenover Bazaine slechts verdedigenderwijs gehandeld, thans moest men aanvallenderwijs te werk gaan. De Oostpruisen vielen den vijand aan en verdreven hem met de bajonet en kolfslagen op den len September uit Noisseville en Ser vigny; de 28e brigade infanterie nam Flanville en ook Retonfay kwam weder in ons bezit. De 18e divisie maakte een krachtige voorwaartsche beweging naar Chiculles. Dat alles was in den namiddag van den l«n September afgeloopen; een aantal Franschen waren krijgsgevangen gemaakt en volgens hunne verklaringen waren de troepen zoo ontmoedigd, dat zij weigerde te gehoorzamen. Met die verklaring komt overeen eene gebeurtenis, die uit het leger van den kroonprins van Saksen wordt medegedeeld. In een dorp n. 1., waar eenige uhlanen van het 4« korps waren afgestegen en de Fran- sche infanterie zou binnendringen, was alleen het gezicht der ruiters voldoende om de geheele infanterie den aftocht te doen blazen." Uit Dinant wordt het volgend dramatisch verhaal gezonden aan le Soir, welk blad wij voor de juistheid daarvan geheel en al verantwoordelijk laten: Eene bladzijde uit de geschiedenis. Nadat Napoleon III aan den koning van Pruisen had geschreven dat hij zijn degen ter zijner beschikking stelde, zeide koning Wilhelm: „laat hij zelf komen of hij zal als gemeen sol daat behandeld worden, ofschoon hij geen beter lot verdient." Napoleon ging daarop, gelijk men weet, naar de hofstede alwaar het hoofdkwartier des konings was. Nadat hij met zijn rijtuig bij de deur der boerenwoning was gekomen, wierp Napoleon zijne cigarette weg en trad eene kamer binnen van lage verdieping, alwaar de koning, in generaalsuniform met den heimop het hoofd, in koortsachtige stemming heen en weder wandelde met de handen op den rug. De kroonprins en eenige officie ren bevonden zich in den hoek van het vertrek. Het was vrij donker in de kamer. De ex-keizer nam den hoed af en groette den koning in het Duitsch. Koning Wilhelm beantwoordde hem met woord noch gebaar, deed nog eenige schreden en kwam toen voor den keizer staan die de hoed in de hand hield, rechtop, koud, verschrikkelijk. Sire, zeide Napoleon, steeds in het Duitsch, ik kom mondeling aan uwe majesteit herhalen, wat ik de eer had gisteren avond haar schriftelijk te melden. 'tls wel, mijnheer, antwoordde de koning, wiens gelaat hooggekleurd was en wiens stem geheel ongewoon klonk tengevolge der moeite welke hij scheen te doen om zich te beheerschen. Ik heb besloten dat Spandau u zal worden aangewezen tot gevangenis tot verblijf plaats wil ik zeggen. Gij zult daar mijne verdere beve len afwachten. Sire Gelijk ik gezegd heb, mijnheer! riep de koning terwijl hij met zijn sabel op den met stof bedekten grond stampte. Au revoir donemonsieur mon frere zeide de ex-kei- zer, nu Fransch sprekende. Hij groette daarop de in het vertrek aanwezige personen op hoffelijke wijze en verliet de zaal, even kalm alsof hij eene openingszitting van het wetgevend lichaam had bijgewoond. Buiten gekomen, haalde hij eene cigarette uit den zak en stak haar aan bij een der manschappen van het regi ment witte kurassiers. Reeds maakte hij zich gereed om weder in zijn rijtuig te stappen toen een hoofdofficier hem namens koning Wilhelm kwam verzoeken om naar een binnenplein der hoeve te gaan, alwaar de koning hem zou Jaten halen, daar hij hem nog wilde spreken. De ex-keizer antwoordde niet, maar ging tusschen twee kurassiers naar de hem aangewezen plaats, alwaar hij zich nederzette op een houten bankje. Nadat hij daar een half uur ongeveer gewacht had kwam een offi cier hem verzoeken om weder in het vertrek terug te komen, alwaar koning Wilhelm zich nu geheel alleen bevond. Ongeveer anderhalf uur bleven zij hier alleen, terwijl er zeer zacht gesproken werd. Na afloop van dit onderhoud vertrok de ex-keizerin een postrijtuig voor zien van de wapens des konings van Pruisen. Merkwaardig is een bericht in den Pruisischen Staats-Anzeiger, niet alleen om den inhoud maar in de allereerste plaats wegens de omstandigheid dat het Pruisisch officieel orgaan het mededeelt. Het luidt: j Volgens berichten uit eene zekere bron en van 1 ooggetuigen zou keizer Napoleon zich in den slag van Sedan op zoodanige wijze hebben blootgesteld dat zijn oogmerk om zich te laten doodschieten onbetwistbaar was. Het defensief comité te Parijs heeft bevel gegeven om in de verschillende buitenste gedeelten der stad barri- kaden op te werpen, in verband met de verdedigings werken der stad tegen de Duitsche troepen. TELEG-RAMMEIf. na het afdrukken van het vorig nommer ontvangen. Florence. Er heerscht hier groote agitatie. Te Rome en in de 1 omliggende streken worden adressen gericht aan koning Victor Emmanuel, om de Italiaansche troepen naar Rome te doen oprukken. Parijs. De leden van het corps diplomatique alhier beraadsla gen over een voorstel om nog heden zich naar het hoofd kwartier des konings van Pruisen te begeven. De prinsen van Orleans zijn van hier weder naar Londen teruggekeerd op verzoek van het gouvernement j der republiek, hetwelk vreesde dat men uit hunne tegen woordigheid te Parijs verkeerde gevolgtrekkingen zou maken. Laatste berichten. Parijs De communicatie langs de noorder-spoorweglljn is verbroken. Men verwacht de voorhoede van het Duitsche leger morgen in de nabijheid van de hoofdstad. De verschillende vertegenwoordigers der vreemde mogendheden zullen ingeval van belegering naar eene andere stad vertrekken. Naar diezelfde plaats zal zich ook eene delegatie van hét gouvernement der republiek begeven. De mobiele garde heeft bevel ontvangen om zich binnen vier en twintig uren op de voor elk korps aan gewezen forten te bevinden. De vestiug Laon wordt door een Duitsch legerkorps onder bevel van den hertog van Mecklemburg belegerd. Bij decreet van het gouve-nement zijn de verkie zingen totsamenstellingqpner Assemblée constituante op den zestienden September bepaald. Parijs. Het decreet van het gouvernement, waarbij de verkie zingen voor de Assemblée constituante op 16 September worden bepaald, beroept zich op de wet van L5 Maart 1849. De geruchten omtrent door het corps diplomatique in het werk gestelde pogingen tot het aanknoopen van onderhandelingen tusschen de oorlogvoerende partijen worden bevestigd. Si. Petersburg. Het dagblad van St. Petersburg zegt ten aanzien der diplomatieke circulaire van den minister Favre dat hij de vaderlandsliefde te ver drijft, wanneer hij weigert om een paar ves'ingen aan het tot stand komen van den vrede ten offer te brengen, welke vrede een vernieti- gingskrijg zou voorkomen. Laat ons hopen aldus ein digt genoemd dagblad zijn artikel dat Europa den noodigen invloed zal kunnen uitoefenen om een duurza-" men vrede tot stand te doen komen. Brussel. De ex-keizerin van Frankrijk vertrekt morgen naar Ostende, om zich naar Engeland te begeven. De Fransche republiek. Blijkens bericht van den minister van binnenlandsche zaken in het officieel orgaan, zijn een aantal brieven van de keizerlijke familie in beslaggenomen, welke publiek zullen worden gemaakt. In het kamp van Sathonay, waarin eenige bataljons mobiele garde waren samengetrokken, heeft het procla- meereu der republiek tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Tegen eenige officieren, die weigerden om het republikeinsch bestuur te erkennen, had verzet van de zijde der manschappen plaats. De slotsom was dat eenige bataljons mobiele garde eenvoudig uiteengingen. En met zulke lieden wil men tegen de Pruisische landweer en linie-troepen oprukken Volgens mededeelingen van het Engelsch orgaan the Daily News zou als reden, waarom het keizerlijk gou vernement tot den oorlog besloot, ofschoon daartoe nog niet gereed, moeten worden aangenomen dat ongeveer vijftig millioen franken van de begrooting voor het de partement van oorlog jaarlijks door den keizer tot aan vulling der civiele lijst en bezoldiging zijner creaturen werden gebruikt.Als gevolg daarvan werden valschheden op reusachtige schaal gepleegd in de rekeningen van dat departement en telden regimenten op het papier twee duizend man, doch in werkelijkheid slechts vijftien hon derd. Toen nu de keizer genoopt werd om een meer parle mentair bestuur in het leven te roepen, was hij bang dat al die schandalen aan 't licht zouden komen. Een gelukkige oorlog kon in dit alles verandering brengen, en oorlogskosten zijn niet zoo gemakkelijk te veri- fieeren. Ik heb dit alles zegt de berichtgever van the Daily News vernomen van personen die in de gele genheid zijn te weten wat er zoo al achter de schermen is gebeurd. Wat hunne raededeeling naar mijne meening bevestigt is dat verschillende personen, tot de omge ving des keizers behoorende, ofschoon vroeger geen fortuin bezittende, tweemaal meer verteerden dan hunne bezoldiging bedroeg en thans eigenaars zijn van hotels, landgoederen en andere bronnen van inkomsten. The Daily Telegraph meldt dat een brief van den m aarschalk Bazaiue aan zijne vrouw in handen der Pruisische troepen is gevallen. Daarin zou het volgende voorkomen: „Voor zooveel mij zelf betreft zal ik den loop der gebeurtenissen afwachten. Zoodra men met Napoleon zal gehandeld hebben, gelijk hij verdient, ben ik gereed om zekere propositiën, welke mij door hem ge daan zijn, aan het licht te brengen, waardoor ik mij dadelijk in eene goede positie tegenover het nieuw gou vernement zal plaatsen. Volgens le Siècle zullen waarschijnlijk de heeren Louis Blanc, Ledru-Rollin en Dufraisse als ambassadeurs van Frankrijk naar Londen, Washington en Bern worden gezonden. Te Parijs is de Avenue Prince-Jéróme herdoopt in Avenue Mac-Mahon. De Avenue-Napoleon heet voortaan Avenue de la républiquenadat men eerst voornemens was geweest haar den naam van Victor Noir te geven. De circulaire aan de mogendheden. De telegraaf meldde ons reeds eenige zinsneden uit de door den Franschen minister van buitenlandsche zaken Favre aan de Fransche vertegenwoordigers bij de vreemde gouvernementen gerichte circulaire, bestemd ter mededeeling aan de ministers van buitenlandsche zaken dier gouvernementen. Dit stuk luidt in zijn geheel aldus: „Mijnheer, de gebeurtenissen, welke te Parijs hebben plaats gehad, wordeo door de onverbiddelijke logica der feiten zoo volledig verklaard, dat het onnoodig is om breedvoerig op haren zin en strekking te wijzen. Geleid door een onwederstaanbaren aandrang, te lang bedwon gen, heeft de bevolking van Parijs gehoorzaamd aan eene hoogere noodzakelijkheid, die van zijn eigen behoud. Zij heeft niet willen tenondergaan met het schuldige gezag, dat Frankrijk in het verderf heeft gestort. Zij heeft de vervallenverklaring van Napoleon III en zijne dynastie daarbij niet uitgesproken, maar slechts gecon stateerd inden naam van het recht, der rechtvaardigheid en van het algemeen welzijn. „En die uitspraak was reeds te voren zoozeer door elks overtuiging bekrachtigd dat niemand der levendig ste verdedigers van het tenondergaand gezag opstond om he t nog te ondersteunen. Het is uit zich zelf uiteen gevallen, onder den last zijner fouten, te midden der toejuichingen eener groote volksmenigte, zonder dat een enkele droppel bloed vergoten werd en zonder dat iemand van zijn vrijheid is beroofd geworden. En men heeft kunnen zien eene in de geschiedenis onbekende om- standigheid dat de burgers, waaraan de uitingen van he t volk het gevaarlijk mandaat opdroegen om te strijden en te overwinnen, geen enkel oogenblik hebben gedacht aan hunne tegenstanders die hun den vorigen dag nog hadden gedreigd met militaire executiën. Door hun de eer van eenigen repressieven maatregel te weigeren hebben zij hun verblinding en machteloosheid gecon stateerd. De orde is geen enkel oogenblik verstoord geworden; ons vertrouwen in de wijsheid en vaderlands liefde der nationale garde en der geheele bevolking veroorlooft ons de verzekering dat dit ook in het vervolg niet zal plaats hebben. Bevrijd van de schande en het gevaar eener regeering welke al hare plichten verzaakte, begrijpt ieder dat de eerste daad der eindelijk heroverde volkssouvereiniteit is om zich-zelve te beheerschen en hare kracht te zoeken in de eerbiediging van het recht. Bovendien, de tijd dringtde vijand is voor onze poorten wij zijn slechts door ëene gedachte bezield: hem van ons grondgebied te verdrijven. „Die taak, welke wij thans met vastberadenheid op ons nemen, is echter niet door ons aan Frankrijk opgelegd.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2