OURANT. N°' 214. Vrijdag 4870. 9 September. Middelburg 8 September. Z. M. de koning is Maandag morgen te 's-Hertogen- bosch aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen hij den commissaris des konings in Noord-Brabant. Dins dag morgen heelt de koning Boxtel bezocht. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat en ten bedrage van f 652 's jaars, aan H. J. Dhae- nens, gewezen adjunct-commies 2« klasse bij de provin ciale griffie van Zeeland. Onderwijs. Heden zijn de lessen aan de rijks-hoogere burger school alhier weder aangevangen, en wel met 88 leer lingen. Tot de lc klasse hehooren 27tot de 2e klasse 21, tot de 3e klasse 22, tot de 4C klasse 9 en tot de 5e klasse insgelijks 9 leerlingen. Hieronder zijn 8 leerlingen begrepen, die niet alle lessen bijwonen. Het vorige jaar werden de lessen begonnen met 66 leerlingen die alle en 10 die enkele lessen volgden. In 1868 bedroegen die cijfers 53 en 23. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdra gen voor onderwijs en opvoeding van Augustus 1870, bedraagt het getal vacante scholen openbare voor ge woon lager- 30, gewoon en meer- 3, en meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer- 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponder wijzersbetrekkingen 31. Kerknieuws. De heer Fruitier de Talina, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft voor het beroep naar Vrouwepolder bedankt. Murine en leger. Z. K. II. de prins van Oranje is eergisteren, vergezeld van zijn adjudant baron Bcntinck tot Schoonbeten en den majoor Grisart, uit Utrecht naar het noorden des rijks vertrokken, om eerst Groningen te bezoeken en daarna de linie Helpman te inspecteeren. Koloniën. Behalve de bisteren reeds medegedeelde heeft de gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 22«" Juli civieldepartement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den controleur 2c klasse b'j de landelijke inkomsten en cultures in de residentie Kedri, C. L. G. Brcssler aan den ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures W. F. van Rijckevorsel; aan den commies-ontvanger der in- en uitvoerrechten, tevens fungeerend havenmeester te Tandjong-Pandan, F. A. Horn; en aan den binnen- regent van het roomsch-catholiek weeshuis te Samarang J. W. Rogh. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, uit zijne betrekking, de postcoramies, chef van het postkan toor te Tjüatjap M. A. van Kervel. Ontheven: eervol van de verdere vervulling der betrekking van binnenre'gentes van het roomsch-catho liek weeshuis te Samarang F. E. Rogh, geboren Orsius; op verzoek, eervol,van de waarneming van den civielen ge neeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Bandong, de civiele geneesheer aldaar Th., Keyzer. Benoemd: tot postcommies, chef van het postkan toor te Tjilatjap, de ambtenaar op wachtgeld L. J.Berlijn, laatstelijk postcommies te Anjer, van verlof uit Neder land teruggekeerd. Gesteld: ter beschikking van den gouverneur van Sumatra's Westkust, teneinde te worden opgeleid tot controleur bij hetbinnenlandsch bestuur aldaar, de ambte naar ter beschikking van den algemeenen seeretaris P. D. Vreede. G e p 1 a a t s tbij de statistieke opname van Java de controleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cul tures O. A. Burnaby Lautier, met bepaling dat hij bij het kader der landelijke inkomsten en cultures zal worden gevoerd a la suite. Benoemd: door den resident van Soerabaija, tot lc klerk tevens griffier bij den landraad të Bawean, J. A. Losse, klerk ten bureele van ^Öen adsistent-resident aldaar. departement*van oorlog. ver 1 eend; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte aan den officier van gezondheid 2e klasse R. W. Deiöel. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de 2e commies op het bureau van den chef over den geneeskundigen dienst J. A. Walsarie. Benoemd: tot adjudant bij het 14c bataljon infante rie, de le luitenant M. H. Vis, van het korps. Be vor derd: tot lfn luitenant bij het wapen der infan terie, de voor den tijd van vijfjaar bij het leger in Neder land gedetacheerde 2* luitenant W. P. van der Schalk. departement der marine. O n t s 1 a g e nop verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toe kenning van wachtgeld, de 2C machinist der gouverne- ments-marine L. C. Middendorp. Benoemd: tot 2C" machinist bij den dienst der gou- vernements-marine de machinist bij bet marine etablisse ment te Soerabaija N. Plagge. Gemengde berichten. Uit Boxtel schrijft men van 6 dezer: „Reeds ettelijke dagen was de bevolking in gespannen verwachting door de tijding dat men gelegenheid zou hebben Z. M. koning Willem III van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen; de onzekerheid omtrent dag, 'uur en tijd van verblijf veroorzaakte zekere onrust. Gisteren kwam het bericht, dat Z. M. te '"s- Hertogen bosch was aangekomen en heden morgen te negen uren. dat de gemeente slechts éen uur daarna door een koninklijk bezoek zou worden vereerd. „De omstandigheid dat de hier gecantonneerde huza ren en rijdende artilleristen op het marktveld geschaard stonden was, in verband met het verwacht bezoek, reeds voldoende om de ingezetenen in ontelbaar aantal ter stond daarheen te lokkenmaar de aanwezigheid van twee koninklijke rijtuigen, met vier en twee paarden bespannen en van het zaal gereden, ontnam al het onaan gename, aan zulk een entre-acte van half tien tot twaalf uren wachtens eigen. „De huzaren-uniform der jockey's en van den voorrij der, hun sjerp, revolver, zwaard, veldfiesch en overjas deden zeker het diep ontzag stijgen, evenals de wacht- meestersstrepen van dienzelfden voorrijder, veldfiesch eD zwaard der lakeienal het vervelende van het wach ten werd er door vergoed. „Te twaalf uren kwam Z. M. van den tegenovergestel- den kant van waar men den vorst verwachtte, hetgeen zoozeer niet te verwonderen was, daar het publiek gerucht drie verschillende punten van aankomst ver meldde. „Zijne majesteit reed onder luid: hoera! en: Oranje boven! te paard het plein op, beantwoordde groetend de hooggestemde vreugdekreten, steeg van het paard af begroette het dagelijksch bestuur der gemeente, dat gelegenheid had gevonden om zich overal doorheen te te dringen en de benijdenswaardige buiging te maken, steeg in het rijtuig, en voort stoof de gansohe zoo lang verwachte verschijning. „Zijne majesteit had te paard dien morgen uit 's-Bosch, Berlicum bezocht, Schijndel, St.-Oedenrode en Boxtel, waardoor de spoed verklaard wordt, welke echter vele eerzuchtige dorpsplannen verijdelde." {Het faderl) De heer Muntz, parlementslid voor Birmingham, bericht in the Times dat de mededeeling vau graafPali- kao, dat uit Eugelsche fabrieken 40,000 buksen waren afgeleverd en de leverantie van grooter hoeveelheden aangenomen, onjuist is. Ilij heeft de zaak onderzocht, vooral omdat die mededeeling aan deDuitsche dagbladen aanleiding tot bittere opmerkingen jegens Engeland ge geven had, en verklaart dat van de gedane aflevering hem niets is gebleken, en dat hij in alle geval ten stelligste verklaren kan dat te Birmingham, waar Engeland's be langrijkste wapenfabrieken zijn, geen bestellingen voor. Fransche rekening ontvangen zijn. In de strafgevangenissen, ook in het huis van cor rectie te Hoorn, wordt reeds sedert eenige weken druk gewerkt aan alle soorten van militaire kleed in gstukkeu en andere militaire benoodigdheden. Heden nacht omstreeks half éen uur is brand ontstaan te Rotterdam in de Hoogstraat over het hotel Lucas. Daarbij is echter slechts eene bovenverdieping uitgebrand. Aan de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt uit Amsterdam geschreven„Het begin der gemeenteraads zitting van 31 Aug. jl. leverde aan een groot deel van het talrijk opgekomen publiek groote teleurstellingen op. Men had namelijkg erekend op de behandeling van een door bijna alle bewoners van het tusscben de Heeren- graebt en Botermarkt gelegen deel van de Utrechfcsche straat ingediend adres, inhoudende klachten over het onvoldoende der brandbluschmiddelen en der genomen maatregelen bij den jongsten feilen brand, die zeven hui zen in die straat vernielde. De algemeene wensch is toch, dat die gebrekkige toestand ophoude en het even als in Londen, Berlijn en vele andere groote steden hier mogelijkzij, dat de sfoombrandspuiteu zich onmiddellijk naar de plaats van den brand begeven, en niet, gelijk hier gewoonlijk geschiedt, eerst een paar uren na het uitbreken van den brand daar verschijnen. Gp voor stel van den burgemeester werd intusschen besloten het adres, welks inhoud men lang kende en waar omtrent een direct praeadvies en een bepaald besluit dus zeer mogelijk waren geweest, te renvoieeren aan burgemeester en wethouders ten fine van preadvies. Hierop volgde alweder een zitting met gesloten deuren, iets dat hier meer dan in andere gemeenten aan de orde van den dag is. Dj doofpot is onder de stadhuismeubelen nog altijd meer in aanzien, dan bij een milde beschou wing van de ontwikkelingsvuren noodzakelijk schijnt. Daarbij komt nog dat men die geheime zittingen niet houdt óf aan het begin óf op het einrl der raadszitting, maar meestal plotseling aankondigt in het midden, en dus de belangstelling van het publiek in de gemeente aangelegenheid letterlijk uitdooft. Deter bijwoning der raadsvergadering opgekomen burgers worden wegge jaagd en komen meestal niet terug." De regeering van Turkije heeft een som van dui zend Turksehe ponden (23,000 franken) gesteld op het hoofd van Tako-Arvaniti. den aanvoerder der bende, die de Engelsche toeristen bij Marathon heeft vermoord. Naar men zegt, is die rooverkapitein in Candia geland; volgens anderen evenwel zwierf hij in Klein-Azië, in den omtrek van Aidin, rond. In Nancy hebben eenige Fransche vrouwen een verfoeilijken moord gepleegd op eenige gewonde Pruisen. In een huis aldaar lagen vijf zwaar gewonde Pruisische soldaten. In den avond van den 28cn Augustus liet de ziekenoppasser hen eenigen tijd alleentoen hij tegen 1 uur 's nachts terugkwam vond hij de kamer met kolen damp gevuld en de gewonden bij de deur op den grond liggenzij waren vreeselijk mishandeld. Twee man van de garde, die een wond aan den voet hadden, waren verworgd; van een uhlaan, die een schot in den huls had, was de sche del opengespleten; aan de twee andere gewonden waren on telbare messteken toegebracht: alle vijf waren dood. Toen men de kamer nader doorzocht, vond men iri een hoek een jong meisje licht gewond in zwijm liggen. Toen zij weer was bijgekomen deelde zij, onder bedreiging van doodgeschoten te worden als zij niet bekende, mede, dat acht vrouwen en meisjes, waaronder de eigenares van het huis met hare beide dochters en vijf andere burger vrouwen, uit wraak de Pruisen gedood haddeneerst hadden zij hen door kolendamp bedwelmd en daarna om het leven gebracht. Deze vrouwen, ook de drie meisjes van 17 tot 23 jaar, allen uit Nancy, werden door den krijgsraad tot den strop veroordeeld. Den 27,;n Augus tus werd het vonnis voltrokken.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1