OURANT. Donderdag 8 September. öuttmlanö. N°- 213. Middelburg 7 September. Te Zierikzee had gisteren eene vergadering plaats van de ingelanden van den polder van Schouwen, om te beraadslagen over de al of niet vrijverklaring van dien polder. De voorzitter van de centrale directie van dien polder, mr B. C. Cau, gaf o. a. te kennen, dat de directie daaromtrent nog geen voorstel kon doen, maar wenschte zich toegevoegd te zien eene commissie van 7 leden, teneinde gezamenlijk deze gewichtige zaak nauwkeurig te onderzoeken, om dan in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Op voorstel van den heer R. Koole werd dit getal op 10 gebracht. Het aldus gewij zigd voorstel van den voorzitter aangenomen zijnde, Worden door de vergadering tot leden dier commissie gekozen de heeren mr C. van der Lek de Clereq, R. Koolo en m>" J. Moolenburgh, te Zierikzee, J. Hoogenboom Bz., te Renesse, J. Hoogenboom Mz. te Noordwelle. C. Hoeke Hoogenboom, te Zonnemaire, L. Krepel, te Serooskerke, A. Moolenburg, te Eikerzee, Smallegange, te Haamstede en Speelman, te Burgh. Voorts is nog op voorstel des voorzitters besloten dat het uit te brengen rapport zal gedrukt worden en 14 dagen vóór de vergadering waar in het behandeld zal worden, verkrijgbaar zal zijn. De mimister van financiën heeft bepaald, dat de vol gende surnumerairs der posterijen zullen worden ge plaatst: M. C. Hennequin, te Tilburg, H. A. Hoxel, te Goes en C. IJssel de Schepper, te Deventer. De openstelling voor het publiek van het gedeelte van den spoorweg van Hedel tot 's-Bosch is bepaald op 15 dezer. Bij koninklijk besluit van den 3cn dezer is bepaald, dat op het besluit van den 24cn Juli, 11., houdende verbod van uit- en doorvoer van amunitie en buskruit, door de mi nisters van oorlog en marine uitzonderingen kunnen worden toegestaan, voor zooverre betreft de verzending naar bezittingen van het rijk in andere werelddeelen of naar audere rijken, die geen oorlog voeren. Bij de regeering is van den Nederlandschen gezant te Berlijn mededeeling ontvangen, dat de regeering van den Noordduitschen bond den uitvoer van steenkolen naar Nederland, die bestemd zijn voor Nederlandsche kolenhandelaars, heeft toegestaan, onder voorwaarde dat die handelaars aan liet gemeentebestuur hunner woon plaats eene verklaring afgeven, dat de door hen uit Duitschland ontvangen kolen voor binnenlandsch ge bruik bestemd zijn: en de gemeentebesturen op de teruggaande vrachtbrieven eene verklaring stellen, dat de ladingen op de opgegeven plaats van bestemming zijn aangekomen en gelost. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid D klas se bij de zeemacht de officier van gezondheid 2e klasse W. F. Meijboom, met bepaling dat hij zal rangnemen tusschen de officieren van gezondheid le klasse N. C. Slegt en H. L. Reeder. (Herplaatst wegens eene mistelling in de Staats courant.) Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitscbe hervormde ge meente te Oosterland heeft tot predikant aldaar beroepen den heer J. C. Eijkman, candidaat. Marine en leger. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de staf van ieder der regimenten vesting-artillerie van het leger Wordt vermeerderd met twee kapiteins voor speciale diensten. Koloniën. De gonverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javascbe courant van den 19^ Juli.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eer vol, uit 's lands dienst, de klerk op het residentie-bnreau te Soerakarta A. Vogel. Ingetrokken: op verzoek, de benoeming van G. F. R. Portier, tot derden onderwijzer aan de kweekschool tot opleiding van inlandsche onderwijzers te Soerakarta; met bepaling, dat hij wordt hersteld in zijne vorige betrekking van eersten hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta. Ontslagen: bij den raad van justitie te Macasser (Celebes), eervol, wegens vertrek als lid, J. W. Kroon, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig be wezen diensten. B e n o e m dtot lid, jonkheer H. K. F. A. van Raders, havenmeester aldaar. dèPTRTement/van oorlog. Geplaatst: door den comnmnd^^^'an het jigger en chef van het departement van oorlog, bij het 9e bataljon infanterie de 2e luitenants J. F. J. van Retjen, L. F. J. A. Winckel en G. F. P. van Emmerik, onlangs uit Nederland aangekomen, als besterad voor den dienst hier te lande; bij het 10e bataljon, de ka pitein L. W. A. Kessler; bij het 14® bataljon, de l« luitenant A. H. van de Pol, beiden onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: militaire administratie, als adjunct intendant, de le luitenant-kwartiermeester H. W. J. Va- lois; infanterie,bij het bataljon, de 2« luitenants L. Sieberg, W. J. Kruyt en R. II. van Schaik, respectivelyk van het garnizoensbataljon van Palembang, het 5e en 4ebataljon bij het 3e bataljon, de lc luitenant F. J. Resner, van het garaizoens-bata'jon van Celebes en onderhoorigheden bij het 5e bataljon, de 2e luitenant J. Hesse, van het le bataljon; bij het 6e bataljon, de 2eluitenant J. W. Ernste, van het garnizoens bataljon var: Celebes en onderhoorig heden; bij het 8e bataljon, de kapitein G. L. van Door man, van het 13e bataljonbij het 12c bataljon, de lc lui tenant L. A. F. Nil, van het garnizoens-bataljon van Palembang; bij het 14e bataljon, de le luitenant F. F. Weber, van het garnizoens-bataljon van de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo; bij het 16e bataljon, dekapi- teiu A. Wijnoldij, van het 17e bataljon bij het garni zoens-bataljon van Palembang, de le luintenant jonkheer J. P. Blois van Treslong en de 2e luitenant H. A.N. Cate- nius, beiden van het 9e bataljonbij het garnizoens-batal jon van Banka, de 2« luitenant H. Nuy, van het le batal jon; by het garnizoens-bataljon van Riouw en onderhoo righeden, de kapitein D. Lucas, van het 2e bataljonbij het garnizoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo, de kapitein W. J. J. Docters van Leeuwen, en de 2e lui tenant W. Dumortier, respectivelyk van het 16e en 12e bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Celebes en onderhoorigheden, de 2e luitenant A. de Vletter, van het 6e bataljon; bij het garnizoens-bataljon der Moluksche eilanden, de lc luitenant G. A. de Vogel, benevens de 2« luitenants A. M. H. Badings, L. J. Populier en J. A. F. Cramer, respectivelijk van het le, 8C, 6e en 13e bataljon bij degarnizoens-compagnie der Lampongsclie districten, de le luitenant F. J. D. Paré, van het 10e bataljon artillerie, bij het personeel, als commandant der veld- en bergbatterijen op Java, de luitenant-kolonel van het materieel H. G. Boumeester, directeur van den artillerie constructiewinkel te Soerabaija. Gesteld op nonactivi teit: genie en sapeurs, de kapitein W. J. Leers, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement der marine. Benoemd: tot tweeden commies, de derde commies C. Specht, tot derden com mies C. Ylstra, laatstelijk ter beschikking van den resi dent te Soerabaija. IVordt vervolgd.) Gemengde berichten. Niettegenstaande de tijdsomstandigheden zullen de Belgische onafhankelijksfeesten op uitdrukkelijk ver langen van koning Leopold plaats hebbén, en wel van 23 tot 26 September a. Zondagmidag is de spoortrien uit Duitschland te 1870. Venlo gearriveerd, van alle zijden versierd met vlaggen. De politie aldaar heeft van dit feit, naar men zegt, proces-verbaal opgemaakt. De Duitsche fusilier Kutschke, de dichter van het in den laatsten tijd beroemd geworden lied„Was krauebt da in dem Wald herum", zat na den slag van Pont k Mousson met een onderofficier in het bivouak te praten over „hoogere politiek". De onderofficier die, gaarne met den aardigen Kutschke praat, vroeg hemwat denk je, Kutschke, wat voor een regeering zouden de Franschen nu wel krijgen?" Kutschke haalde een stuk krijt uit zijn zak en maakte een kruis op zijn ransel, „zie, zei hij toen als onze „„oude"" genomen heeft wat hem van God en de menschen toekomt, dan trekt Bismarck twee lijnen over de kaart van Frankrijk, die juist vier vierendeelen vormen. In de eene hoek kunnen ze republiekeinsch zijn, de audere hoek krijgt de familie van Louis Philippe het derde vierendeel komt aan de Bourbons en het vierde blijft aan Lodewijk Bonaparte en zijn familie. Ik verzeker je, dat dan die verschillende stukken elkaar zullen vernielen en Duitschland van Frankrijk verder geen last meer zal hebben!" Bij de te 's-Gravenhage gevestigde hoofdcommis sie der verloting ten behoeve van Het roode kruis is reeds jl. Zondag van Z. M. den koning ontvangen een prachtig servies Ohristophe zilver, bestaande uit blad met onderscheidene stukken en daarbij twee bijzonder fraaie candelabres. Tot directeur der academie voor beeldende kun sten te Amsterdam is benoemd de heer B. de Poorter. Het Parijsch dagblad la Liberté drukt den wenBch uit dat Frankrijk nu meerdere republieken in Europa zal zien verrijzen. Naast Zwitserland hoopt het nu spoe dig eene Spaansche en eene Italiaansche republiek te zullen zien proclameeren. Mocht ook zegt la Liberté spoedig Duitschland, wars van het militairisme, de repu bliek uitroepen, welke schoone afleiding zou dit voor Frankrijk opleveren! Wij willen het waarlijk wel gelooven. Het bericht, dat de bekende pianist Tausig in den slag bij Gravelotte zou zijn gesneuveld, wordt uit Am sterdam tegengesproken, alwaar de tijding zou zijn ont vangen, dat hij niet'aan den oorlog deelneemt en verleden Vrijdag nog te Berlijn was. Te Hagenau is het eerste nommer verschenen van een Amtliche Anzeiger fiir das General-Gouvernement im Elsasz. Het niet officieel gedeelte is aan een zeer oude Kreuz-Zeitung ontleend en slecht gedrukt. Men vond dan ook in Hagenau een stad van 1200 inwoners met een fraai theater, een kazerne, een manege, enz. slechts éen drukkerij met vier werklieden. Tliermometerstand. 6 Sept. 'sav. 11 u. 59 gr. 7 'smorg. 7 u. 59 gr. 'smidd. 1 u. 60 gr. 'sav. 6u. 60 gr Algemeen orerzicht. Ware de bewering van sommigen juistdat de zich nu en dan bij de natiën uitende revolutionaire neiging als eene besmettelijke ziekte is te beschouwen, dan zou daar dergelijke ziekten steeds zekere bepaalde richting nemen ditmaal de noordelijke richting schijnen ge volgd, te worden en alzoo,na de revolutiën in Spanje en in Frankryk, thans België aan de beurt liggen. Iutus- schen is er eene poging gedaan om den revolutionairen stroom eene oostelijke richting te doen nemen en wel door de internationale arbeidersvereniging. Deze heeft aan de socialistische democraten in Duitschland een manifest gericht, waarin het volgende wordt gezegd „Uw gouvernement heeft verklaard dat het oorlog voerde tegen den keizer en niet tegen de Frausehe natie. „De man die dezen broederstrijd heeft aangevangen, dien man hebt gij in handenhij bestaat niet meer voor ons. Het republikeinsch Frankryk noodigt u alzoo, in

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1