MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 208, Vrijdag 1870. 2 September. ©innrnlcmir. Öuitenlanïi. Burgemeester en Wethouders van Neuzen maken bekend, dat de IKL ZE IR, live I S in die gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben van af Maandag den 19" tot en met Zaterdag den 24L September aanstaande. Neuzen, den 29" Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Middelburg 1 September» Bij de heden te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding van 60,000 a 80,000 scheepston zuilen-bazalt, bestemd voor aan de spoorweghavens te Vlissingen te bouwen bazaltkaden, zijn 7 biljetten ingeleverd. De laagste in schrijving is van den heer F. Linskens, te Blerik, voor f 833,700. De centrale directie van Walcheren heeft den opzich ter in algemeencn dienst des polders, deu heer L. W. Roelse alhier, met ingang van heden, op zijn verzoek eer vol ontslagen. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant bestaat bij de eerste kamer, die tegen Maandag 12 September is bijeengeroepen, het voornemen om nog in den loop. van die week, en dus vóór de sluiting van het tegen, woordig zittingjaar, het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf te behandelen. Z. M. de koning heeft gisteren morgen te 6 uren, ver gezeld van de prinsen van Oranje en Alexander, de forten in Utrecht geïnspecteerd. Daarna heeft hij het kamp bezocht en de troepenbewegingen van het garnizoen bijgewoond. De commissaris des konings in Utrecht gat des namid dags een diner, waarop verschillende autoriteiten genoo- digd waren en waarbij de muziek der schutterij eenige stukken uitvoerde. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- w egen zijn, na vergelijkend examen, de volgende personen benoemd alssurnumcrair: II. W. Corton,van Hilversum, te Borne; P. Gorter, van Arasterdam, te Gildehaus; J. W. A. Lem, van St. Pancras, te Njeuweschans; J. P. W. van Pienbroek, van Neuzen, te Dieren J. L. Schnel. van Culemborg, te Heerenveen. Benoemingen en besluiten. marine. Onder dankbetuiging eervol ontheven van het kommandement over het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord de kapitein ter zee J. P. G. Muller, en dit kommandement, benevens de betrekking van directeur van het onderwijs, opgedragen aan den kapitein-luiteDant ter zee K. F. R. Andrau, thans eerste officier-instructeur bij genoemd instituut. 31 arine en leger. Onlangs heeft dr. Broers te Utrecht aan den chef van den geneeskundigen dienst bij de landmacht het voorstel gedaan, aan Z. M. den koning de toestemming te vragen om de meeste officieren van gezondheid, en vooral de ongehuwden, met behoud van hun traktement naar het oorlogsveld te doen vertrekken. Dr. Has antwoordt daarop thans, dat hij tot het doen van zulk een voorstel volstrekt geen vrijheid had kunnen vinden, om reden dat voor Nederland de staat van neutraliteit aangenomen zijnde, hij het onverantwoordelijk zou achten thans ons zoo vol tallig leger van een tal van officieren van gezondheid te berooven, en door dien maatregel tevens de goede waar neming van den geneeskundigen dienst in de nu zoozeer gevulde hospitalen noodeloos te bemoeilijken. De minister van oorlog heeft bepaald dat miliciens, in eene militaire ziekeninriebting opgenomen, die blij ken te lijder aan eene ziekte of ongesteldheid welke hun waarschijnlijk nog geruiraen tijd zal beletten mili taire diensten te verrichten, zulks verlangende, zonder soldij met verlof gezonden zullen worden; ook zal dit worden toegepast op miliciens van alle lichtingen, die in hun garnizoen of bij hun korps ziek zijn geworden, zoomede op vrijwillig dienende soldaten; en dat wanneer naar het oordeel van den eerstaanwezenden officier van gezondheid voorschreven verlof met behoud van soldij dient te worden verleend, daartoe de gewone aanvrage aan het departement van oorlog behoort te worden gedaan. Xj jX Koloniën. Bij resolutie van den minister van koloniën van den 30" Augustus zijn de heeren m<\ L. A. P. F. Buyn, mr. D. J. M. P. Mulder, A. J. Sloot, W. O. Gallois, L. F. Wesly, J. TT. H.Gubbels, mr.F. J. Tyndall de Veer, J. M. G. Nlimans, W. A. van Aken, G. van Genderen Stort, P. F. Sijthoff, A. J. Haaxman. L. G. J. Heller, zich noemende Mansveld, J. Vijzelaar, D. H. Fraenkel, B. T. W. van Hasselt, m>\ K. A. de Jongh, A. C. Vreede, A. IT. Westra, H. IT. Peters, mr. A. A. de Vries, mr. J. F. J. Pliester H. R. Rookmaaker, J. L. J. A. Ruyssenaers, K. A. Schnei der, J. C. Dirksen, E. A. O. F. W. C. Gasinjet, M. A. F. Goossens, G. de Heer jr.A. C. Schepper, J. van Wijk, W. H. de Jong, A. van der Ploeg, G. J. Harrebomée, K. W. Mac Donald, J. II. D. van der Palm, A. W. C. Verwcy, H. E. D. Engelhard, jonkheer W. H. W. de Koek en jonkheer mr. W. D. J. van der Feltz, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië,om te worden benoemd: de eerstvermelde tot rechter lijk ambtenaar, en de overigen tot ambtenaar bij den bur gerlijken dienst daar te lande. Gemengde berichten. Morgen avond, te 7 uren, zal, bij gunstig weder, op het Molenwater alhier weder eene muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij plaatshebben. Onder de gemeenten Zwaluwe en Made en Drum- melen zijn, door het inloopen van het water in de pol ders, zeventien stuks vee verdronkan en aan den nog te veld staanden oogst is voor duizende guldens schade toegebracht. Het Bois de Boulogne is bij besluit van den prefect van bet Seine-departement voor het publiek ontoe gankelijk verklaard. Sedert, zich aldaar zoovele ossen en schapen beviuden werd er opgroote schaal gestolen. Gehêele benden dieven maakten zich meester van ossen en schapen die op de plaats zelve werden geslacht en aan het spit gebraden. Brandbaar hout was er natuurlijk in overvloed. Zoo hadden er dan Homerische feesten plaats onder den blooten hemel op kosten van den staat. Hier aan moest een einde worden gemaakt en men tracht dit nu te doen door den toegang tot het bosch te verbieden aan het publiek. Volgens l'Avenir national zal bij de verdediging van Parijs ook de luchtballon worden gebezigd om de vijandelijke bewegingen op te nemen. Twee luchtballon diensten zijn thans in bet leven geroepen. Aan het hoofd van den dienst aan den rechter-Seineoever staat de bekende luchtreiziger Nadar en aan het hoofd van den linker Seineoever is de luchtreiniger Godard geplaatst. Het geheele garnizoen van Brussel is naar de gren zen vertrokken. De garde civique is bijeengeroepen om garnizoensdienst te do^n. Er heersehl een groote be weging in de stad naar aanleiding der depêches, welke van de Belgisch-Fransche grenzen komen. Gisterenis te Brussel een ministerraad gehouden, waarin de koning tegenwoordig was. Eergisteren zijn door de politie op de weekmarkt te Deventer eenige menden met onrijp ooft, als pruimen, appelen en peren, in beslag genomen en in den IJsel geworpen. Tegen de eigenaars is proces verbaal opge maakt. Volgens Het Noorden ontving iemand, die wijn in Duitschlandhad besteld, van den Duitseher ten antwoord „Mijnheer, ik had vier zonen: ze zijn allen gesneuveld; mijn zaak heb ik gequitteerd." De vergadering der Groningsche kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" heeft eene commissie, ook uit niet-leden, benoemd, om een ontwerp-adres op te maken, teneinde bij de tweede kamer aan te dringen op behoud van de hoogesehool aldaar. Zaterdag avond vertoonde zich te Calais eene onweerswolk aan üet hemelruim. Plotseling zag men aan de uiterste omgeving dier door de ondergaande zon verlichte wolk een donkere vlek, die al breeder en lan ger werd en eindelijk in een zwarte streep veranderde, totdat ze eindelijk de zee bereikte, 't Was eene hoos. Toen zij de oppervlakte der zee naderde stonden de bruisende golven in massa omhoog en men zag een witten stoom opstijgen, die de ontzaglijke meteoor volgde. Na 20 minuten verbleekte de zwarte streep en verdween eindelijk geheel. Vier uren later zag men in 't Noorden een groenachtigen bol, die verdween terwijl bij eene roodachtige vuurstreep, van het Westen naar het Oosten, achterliet. Therm ometerstaml. 31 Aug.'sav. 11 u. 53 gr. 1 Sept.'s mor. 7 u.56gr.'smidd. 1 n. 66 gr. 'sav. 6 u. 62 gr. Algemeen overzicht. Lodewijk Napoleon Bonaparte had zijne keizerskroon, en het bezit daarvan gedurende een betrekkelijk lang durig tijdsverloop, te danken aan het succes. De fortuin keert hem thans den rug toe en dagelijks wordt het waarschijnlijker dat daarmede ook het verlies zijner kroon zal gepaard gaan. Het succes blijft voortdurend aan dezijde der overwin naars van Sadowa en Frederik Wilhelm Lodewijk von Hohcnzollern, koning van Pruisen, zal wellicht nu op zijne beurt een keizerskroon aan het succes te danken hebbeu. In een Oostenrijksch blad wordt thans gewaarschuwd tegen dergelijke aanbidding van het succes, alleen door het Duitsche volk verkregen. Wie heeft de overwinning op al de slagvelden der laatste weken bevochten vraagt de schrijver. Wel verklaart hij zich bereid om de verdienste der aanvoerders te erkennen, maar hij acht zich verplicht om te waarschuwen tegen hunne vergo ding. „Wie de oorlogsberichten leest, kan niet in twijfel trekken dat de moed, de geestdritt, de zelfopoffering, de veraebtiug van den dood, door de Duitsche soldaten be toond, de zege hebben doen verkrijgen. En daarom, Duitsche natie, zoo vervolgt hijwees u zelf be wust en daal niet af tot onwaardige afgoderij jegens hen, die hunne verdiensten bezitten, maar die ten voordeele van eigen bedoelingen en eigen belangen de zege zich toeschrijven en zoodoende bet vae victoribusl o-'er de overwinningen van het Duitsche volk inroepen. Het volk heeft, gezegevierd, het volk! ITet blijke zich dat bewust; het geve aan zijne aanvoerders wat hun toe komt, maar vordere ook zijn deel van de volkseer, de volksvrijheid, liet volksrecht. Dan zal het vae vicloribu* daaraan bespaard blijven, maar ook dan alleen!" Wij betwijfelen intusschen of men zich van dezen oorlog veel goede resultaten mag voorspellen op het gebied van volks vrijheid en volksrechten. Gewoonlijk is dit. toch niet het geval en is het dan ook meer waarschijnlijk dat bet mili tarisme in Doitschland een nog schitterender tijdperk van bloei tegemoet, gaat dan thans reeds het geval was. De aanvankelijke overwinning op het leger van den Franschen maarschalk Mac-Mahon door de Pruisische troepen wordt bevestigd. Het dagblad van Turijn mei It dat prins Napoleon zijn intrek in het paleis Pitti aldaar heeft genomen en geen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1