der Fransche troepen. Niet door een enkele overwin ning zouden de Duitsche legers tot een terugtocht over den Rijn kunnen genoodzaakt worden. Daartoe zegt Havas zouden daaraan meerdere nederlagen moeten worden toegebracht. In de Fransche vestingen Straatsburg en Metz be ginnen zich eenige verschijnselen te vertoonen welke een aanstaande overgave aan de Duitsche belegeraars kunnen doen voorspellen. Te Metz heeft men reeds eenige honderde Duitsche krijgsgevangenen de stad doen verlaten, hetgeen alleen geschiedt wanneer gebrek aan leeftocht dezen maatregel voorschrijft, terwijl boven dien deze krijgsgevangenen zelve verklaren dat dezelfde hoeveelheid brood,in den aanvang voor elk tweetal hunner uitgereikt, gedurende de laatste dagen tot een ration voor zes man werd verminderd. Wat Straatsburg betreft, daar schijnt de kommandant den bisschop, in plaats van j een officier met witte vlag vergezeld van een trompetter, 1 als parlementair naar den vijand te hebben gezonden, tenzij men mag onderstellen dat deze geestelijke uit eigen beweging zich heeft willen bemoeien met zaken waarmede hij niets te maken had. Het laatste is wel waarschijnlijk daar hij, naar 'tschijnt, begon met bij den chef van den generalen staf der belegerïngstroepen, den 1 overste Leszinsky, teprotesteeren tegen het bombar- I dement, een pretentieuse handelwijze, waartoe de Fran- 1 sche komrnandeerende officier te Metz hem wel geen last zal hebben gegeven. Wat daarvan zij, het voorts volgend verzoek om eene wapenschorsing van vier en twintig uren werd door den Duitschen opperbevelhebber toege staan onder voorwaarde dat binnen een uur de Fransche kommandant niet door middel van een geestelijke, maar door een behoorlijken parlementair zou laten weten dat hij onderhandelingen wilde openen tot over gave der vesting. Daar aan deze voorwaarde niet werd voldaan, hervatte men onmiddellijk het bombardement. De ultramontaansche partij te Rome heeft gebroken met de keizerlijke dynastie in Frankrijk. Bij monde van haar hoofdorgaan, de Unita Catholica, betoogt zij dat eene abdicatie van Napoleon III noodzakelijk is. Wil de keizerlijke familie overigens „ruste kome zoeken in de schaduwen van het vatikaandan kan de keizer, de keizerin en hun zoon, op eene welwillende ontvangst van den paus rekenen. De vraag rijstwelke partij de ultramontaansche partij thans in Frankrijk zal onder steunen. Wellicht de partij der Orleans. Oorlogsnieuws. Gelijk wij reeds mededeelden strekt het uitzenden van eclaireurs in een vijandelijk land niet alleen om in lichtingen in te winnen omtrent verschillende zaken, welke voor een voortrukkend leger van belang zijn, maar ook om allerwege onder de bevolking schrik en versla genheid te verspreiden. Dit systeem wordt in den thans gevoerden oorlog door do Pruisische generaals op zulk een uitgebreide schaal toegepast als vroeger nooit het geval was. Geheel Frankrijk tusschen Parijs en den Rijn is ora eene uitdrukking van een Fransch correspon dent te bezigen „vergeven van Pruisische uhlanen." Tot op zeer verren atstand van eenig belangrijk korps «iet men nu eens in dit dorp en dan weder in een ander hunne lansen schitteren. Soms trachten zij zelts een spoortrein aan te houden, gelijk het geval was met een trein tusschen Nogent en Troyes, welke naar Parijs be stemd was. „Ik bevond mij zoo verhaalt een oogge tuige in een wagon te midden van een aantal dames uit de door Pruisen bezette streek die eene wijkplaats gingen zoeken. Het regende een weinig, doch toch stak ik nu en dan mijn hoofd buiten het portier. Op een drie tal mijlen van Payns, een station op vijftien mijlen af- stands van Troyes, zag ik eensklaps vijf ruiters in grijs met wit afgezette uniform uit een groot wit huis komen. Drie hunner schoten hunne karabijnen af op de locomo tief om den machinist te treffen. In den trein ontstond nu de vreeselijkste angst. De vrouwen gingen zooveel mogelijk onder de banken lig gen en de mannen bereidden zich op alles voor. Plot seling begint de locomotief in tegenovergestelde richting te loopen; de machinist had de band aan de gangkruk ge slagen, werkte achteruiten met duizelingwekkende snel heid begon de trein naar Troyes terug te loopen. Dit scheen echter de uhlanen hun plan niet te doen opge ven. In vliegenden galop vervolgden zij den trein en ter hoogte van den locomotief gekomen losten zij hunne pistolen op de tender, waarop wij hen uit het gezicht verloren. Te Troyes teruggekomen, was spoedig de geheele plaats in opschudding en werden nationale garde en pompiers in allerijl samengeroepen. Te drie uren deden de scherpschutters van Troyes eene verken ning waarbij de Pruisen te Pont-Hubert bleken te zijn. Bijna het geheele garnizoen van Brussel is thans naar de Fransche grenzen vertrokken om het aldaar aanwezig observatiekorps te versterken. Aan 1' Indépendance beige ontleenen wij het vol gende „net blijkt dat niet alleeh de kroonprins van Pruisen, maar ook de andere Duitsche legers naar Parijs opruk ken, en tevens dat zij daarbij met uitzondering van door de Argonne-passen, hun marschroute nemen in eene linie, welke paralel loopt met de spoorweglijn van Eper- nay naar Reims, Rethel en Mézières, en wel van de Belgische grenzen en de Ardennes tot aan de Aube. De afwijking naar Chalons van den linkervleugel is een blijk der voorzichtigheid van de bewegingen der Duitsche generaals en van den tusschen die bewegingen bestaande nauwen samenhang. Hoewel verplicht om op hun hoede te zijn voor het in noordelijke richting aanwezige leger van den maarschalk Mac-Mahon, heb ben de Duitschers zich op die wijze gewacht om hun strijdkracht te verdeden en daardoor de kans te loopen van een deel daarvan te zien afsnijden. „Moeilijk is het overigens om zich van de verplaatsing der troepen van Mac-Mahon rekenschap te geven. In het kamp van Chalons, een waarlijk versterkte positie inne mende, dekte hij Parijs en kon hij ingeval van nederlaag op Soissons en Laon, twee vestingen, terugtrekken zonder de hoofdstad aan haar lot over te laten. Sinds Zaterdag 20 Augustus zien wij hem daarentegen in allerijl over Reims, Rethel en Mézières zich noordwaarts begeven. Heeft hij Bazaine willen ter hulp komen om met hem op Parijs terug te trekken, of wel vreesde hij te Chalons door de overmacht te worden verpletterden wil hij nu met zijn leger positie nemen tegen de Belgische grenzen en de aldaar liggende Fransche vestingen, om met betere kansen tot een aanvallende beweging over te gaan tegen den vijandelijken rechtervleugel? Voor de eerste stelling pleit dat terwijl zijne infanterie in de richting van Montmédy marcheerde, zijne cavalerie en artillerie op Vouziers en Stenay werden gedirigeerd. Een beslis sende overwinning van Mac-Mahon zou hem den weg der Moezel-vallei vrij doen maken en daarmede de beweging van den vijand op Parijs doen vertragen. Een nederlaag berooft hem van alle gemeenschap met de hoofdstad en doet hem terugwerpen tot over de Belgische grenzen of in Fransch Vlaanderen." Dat men in Dnitschland de bezwaren van den oor log gevoelt, kan blijken uit de volgende woorden van de Oostenrijksche Neue Freie Presse: „Het is waar, de oorlog tusschen Duitschland en Frank rijk wordt niet voor nict3, niet vooreen dooden schijn ge voerd,maar is het denkbeeld dat om iets grootsch wordt ge streden, in staat de wondende heelen, maakt het 't verlies van een dierbare minder bitter? De tijden zij n voorbij, waar in de moeder tot haar zoon, als hij ten strijde trekt, zegt, dat zij hem slechts met zijn schild of er op, slechts als overwinnaar of dood wil terugzien; de aandoeningen der menschheid zijn zachter geworden. Daarom blijft iedere oorlog, hij mag zooveel roem en eer aanbrengen, de uit slag mag no2 zoozeer toegejuicht worden, een ongeluk en een geesel voor beide oorlogvoerende partijen. In Duitschland gevoelt men dat, en eere aan het volk, dat men het gevoelt. Zesoverwinningen zijn op deFranschen behaald; in alle Duitsche steden waaien de vlaggen van de daken, en de vreugdeschoten die de overwinning verkondigen wekken overal de geestdrift op, maar toch zinkt in ieder gemoed droefheid en weemoed neder, en, onder het gejubel van de zege, mengen zich hcete tranen om de gevallenen. Duitschland zegeviert, maar het verheft niet trotsch het hoofd en lacht niet honend over den verslagen vijand, het weent veeleer over zijn verlo ren kinderen. Het schrikt niet terug voor de grootte der offers, die een roekeloozen aanval noodzakelijk maken het zal er desnoods nieuwe brengen, maar het brengt ze met droefheid. De overwinning stelt het Duitsche volk niet schadeloos voor het verlies; wij zijn geen ij dele, door hoogmoed opgeblazen natie, die aan den moloch van den ïoem slachtoffers brengt om onze eerzucht te voldoen. Nooit heeft het Duitsche karakter zich schooner getoond dan door deze diepe droefheid bij de schoonste over winningen. Geheel anders toonen zich de Franschen. nunne verliezen zijn, zoo niet grooter, toch even groot als de Duitsche, terwijl daarenboven op hen de smart der nederlaag drukt. Men zou denken, dat in Frankrijk de smart en het gejammer over de tallooze offers van dezen oorlog nog grooter moesten zijn dan in Duitsch land, maar wij hooren geen enkele stem, die de gevoelens der menschelijkheid uitdrukt; wij lezen in geen enkel Parijsch blad een artikel^ dat om de gevallen zonen van het land treurt. Integendeel, een wilde bloeddorst en roofzucht heerscht over de Franschen. Volgens de Gaulois is de reden waarom de gene raal de Failly van zijn bevel ontslagen is, de volgende Bij de ontruiming van het kamp van Ch&lons had de ge neraal een park van honderd stukken geschut vergeten. Hij had geen bevel tot vertrek gegeven, maar gelukkig zond graaf Palikao een van zijn ordonancen, om zich te overtuigen of al zijne bevelen waren nagekomen en alleen aan deze nuttige voorzorg is het te danken dat de geheele artillerie van het 5e korps niet in handen der Duitschers is gevallen. Te Parijs zijn maatregelen genomen om de sergeni? de ville ter verdediging van de stad tegen den vijand te kunnen gebruiken. Zij zullen in een regiment vereenigd worden, waarvan men goede diensten verwacht, daar het bestaan zal uit beproefde personen, die met wapenen kunnen omgaan. Men verzekert dat de heeren Gambetta, Laurier en Floquet als gunst hebben gevraagd en verkregen om het fort Bicêtre te mogen verdedigenZij zouden reeds tien of twaalf duizend vrijwilligers, meest werklieden, hebben aangeworven. Volgens berichten van Fransche zijde hebben de Duitsche troepen het dorp Falaize verbrand en aldaar twee personen gedood. Den 27®* dezer waren de Duitschers voor Longwy aangekomen en hadden de stad opgeëischt, doch de kommandant heeft de overgave geweigerd. De wegen rondom de stad zijn bedekt met voertuigen en personen, die met hunne goederen de stad verlaten. Uit Reims wordt gemeld dat sedert eenige dagen een leger van 12000 Duitschers een kamp gevormd heeft bij het dorp les Petites Loges, op een afstand van onge veer 21 kilometers van Reims. Een ander kamp was te Beine, waarin echter slechts eenige honderden gele gerd waren. In vijf dorpen rondom Reims waren de Duitsche troepen dezer dagen verschenen n.l. Ie Cernay, Berm, Sillery, Beaumont en les Petites-Loges. De buitentorten en de vestingwerken van Parijs zij n voorzien met 40 millioen kilogram kruit. Ieder fort heeft voldoenden voorraad om met ieder stuk 800 schoten te kunnen doen. De verdeeling van de in de magazijnen opgelegde kogels is ook begonnen. In de Champs Elysées te Parijs had Vrijdag avond een voorval plaats dat veel gerucht heeft gemaakt. Een Pruis, eigenaar van het hotel Meijerbeer, zag des avonds te negen uren een vrijwillig scherpschut ter voorbij zijn hotel gaan, juist toen een groot aantal personen voor de deur zat te eten. Hij riep hem toe „gij behoeft niet uit de stad te gaan om met de Pruisen te ^echten, want binnen vier of vijf dagen zullen zij te Parijs zijn. Ik heb een maaltijd voor tachtig personen be steld voor den dag van hun aankomst." Op deze woorden vlogen al de gasten op en wilden zich op den hotelhouder werpen, maar hij ontkwam juist op het oogonblik toen het stokslagen begon te regenen, en verdween. Te gelijkertijd werden llesscheD, glazen, stoelen, steenen en alles wat er voor de hand was, door de glazen geworpen, en de verbitterde menigte, die steeds in aantal toeaam, dreigde reeds het hotel in brand te steken, toen een veertigtal sergenis de ville toesnelden en verhinderden dat men tot het uiterste overging. De concierge van het hotel werd gevangen genomen. Deze bleek een Prui3 te zijn en hij had niet minder dan 15,000 franken bij zich. Een bericht uit Parijs dat weinig geloof verdient, verzekert dat inMünchen een oproer is uitgebarsten,omdat het volk ontevreden was over den kroonprins van Prui sen, den opperbevelhebber van het Zuidduitscheleger.Het beschuldigt den prins dat hij de krachten van Beieren opzettelijk vermindert, door de Beiersche troepen steeds in den strijd te doen voorgaan. Er hebben in München inderdaad eenige bewegingen onder het volk plaats ge had, doch juist van zeer vaderlandslie/enden aard, uit tevredenheid over de laatste overwinningen en om deel te nemen aan de inschrijvingen voor de leening van vijf tien millioen, waardoor de aandrang zoo groot was dat de politie de orde moest handhaven. Het Parijsch dagblad le Figaro bevat een telegram uit de Yereenigde staten, volgens hetwelk een twintigtal uitmuntend uitgeruste schepen met Duitsche vrijbuiters de Amerikaansche havens zonden hebben verlaten met het ioel om ter zee de rol der Pruisische eclaireurs te vervullen en op verschillende plaatsen der Fransche kust te landen, aldaar brandschattingen te heffen en overal schrik en ontsteltenis te verspreiden. Van regee- ringswege wordt dit bericht der Figaro tegengesproken onder de eenigszins zonderlinge bijvoeging „dat in allen gevalle de noodige maatregelen genomen zijn om de Amerikaansche vrijbuiters krachtdadig tekeer te gaan." In het Fransch wetgevend lichaam hebben een paar leden geprotesteerd tegen de van zekere zijde tegen de protestanten ingebrachte beschuldigingen van minder vaderlandsliefde te bezitten dan de roomsch-catholieken.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2