MIDDELRURGSCHE COURANT. r 207. Donderdag 1870. 1 September. öuitertlïinö. Middelburg 31 Augustus. Bij de opening der gisteren ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van twee leden voor den Middelburg- schen gemeenteraad, in de plaats van de hecren H. J. van Deinse en A. Magielse, is gebleken dat 11 biljetten van onwaarde zijn verklaard, zijnde 6 blauwe en 5 roode stembriefjes. De volstrekte meerderheid was alzoo 195 en 196 stemm en. Uitgebrachte stemmen Blauw stembriefje. Mr. A. J. van Eekelen161 stemmen. Jonkheer mr. A. van Reigersberg Yersluijs 118 J. Koole50 A; de Landmeter13 D. A. Dronkers13 A. den Boer9 S. van Straten7 Rood stembriefje. I>. A. Dronkers171 stemmen. A. de Landmeter136 DirkJerasMKz17 Jonkheer mr. A. van Reigersberg Versluijs 14 DirkJeras11 J. F. "W. Conrad6 D. Dronkers6 A. den Boer5 S. van Straten5 De overige stemmen waren over verschillende perso nen verdeeld. Er moet alzoo eene herstem ning plaats hebben tus- schen de heeren ru<\ A. J. van Eekelen en jonkheer mr, A. van Reigersberg Versluijs (blauw stembriefje), en D A. Dronkers en A. de Landmeter (rood stembriefje). Deze herstemming zal den 13e» September a. gehou den worden. Z. M. de koning is gisteren in den vroegen morgen, vergezeld van zijn gevolg, te Utrecht aangekomen eu beeft zijn intrek genomen bij den commissaris des ko- niugs. Na aldaar een dejeuner te hebben gebruikt heeft de koning aan prins Alexander in het hotel des Pays-Bas en later aan den prins van Oranje in diens hotel een be zoek gebracht, eu zich vervolgens per rijtuig alleen naar Soestdijk begeven, waar hij bij prins Hendrik heeft ge dineerd. In de tot de Staats-courant van heden behoorende bijvoegsels is opgenomen het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Januari tot 30 Juni 1870. Benoem in gen eu besluiten. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. A. Trüter als Nederlandscli eonsu'.-generaal te Kaap stad, en als zoodanig benoemd G. Mijburgh, buiten be zwaar van het rijk. Op verzoek eervol ontslag verleend aan C. N. Stibolt als Nederlandsch consul te Christiania. telegiiapiiie. Op verzoek ingetrokken de benoeming van P. de Hoog tot tijdelijk telegrafist bij de rij ks-tele- graaf. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 699 'sjaars, de apotheker 2« klasse van de konink lijke militaire academie J. F. E. Pieper, met toekenning van den rang van apotheker lc klasse. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar J. H. Beddigs, laatstelijk docent in de hederlandsche taal bij het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof hier te lande; aan A. J. Fleury, laatstelijk opziener 3» klasse bij het mijnwezen in Nederlandsch-Indië, thans met verlof in Europa; en aan den Oost-Indischen -ambtenaar J. W. Portengen laatstelijk le opziener voor het vak van scheepsbouw bij het marine etablissement te Soerabalja, thans met ver lof hier te lande. Onderwijs. Tot tecrêtarTïTde wis- en natuurkunde aan het gymna sium te Brielle is benoemd dr. A. Rutgers, te Alphen aan den Rijn. De gemeenteraad van Breda heeft tot leeraren bij de hoogere burgerschool aldaar benoemd: indeFransche en Hoogduitsche talen en letterkunde den beer G. N. Sluymers, docent aan het gymnasium te Winschoten; en iade Engelsche taal en letterkunde en de aardrijkskunde den heer R. F. Modderman,privaat-docent te Hoorn. Kerknieuws. Op de nominatie ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en- St. Joosland zijn geplaatst de heeren: P. Deetraan, te Bennekom; P. Bartstra, te Gaast; L. D. G. Krol,te Schoon- dijke; J. J. H. Doorenbos, te Kleverskerke; G. C. Boomer, te Ritthem, en N. de Jonge, candidaat bij het provinci aal kerkbestuur van Overijsel. Gemengde berichten. Gisteren is eene bezending van vijf geneesheeren en vier aanstaande geneesheeren uit den Haag naar Mannheim vertrokken, onder geleide van den baron van Zuylen van Nyevelt, als gedelegeerde van het hoofd - comité, en bijgestaan als secretaris door den graaf van Randwijck, commies van staat. Donderdag voegt zicli eene bezending uit Utrecht daarbij, zijnde een volle dige en rijk voorziene ambulance van het Utrechtsche comité, met de dokters SchS$>ï.it en Templeman van der Hoeve, en drie dames verpleegsters. Te Amsterdam zal a. Vrijdag een eerste alge- meene vergadering worden gehouden tot het oprichten van een internationalen voortdurenden vredebond. Zij die door hunne handteekening van hunne ingenomen heid met het denkbeeld hebben doen blijken, ziju tot die vergadering opgeroepen. Te Velp is jl. Zaterdag in 8ójarigen ouderdom overleden Maria van de Kraineer huisvrouw van J. Sfe- veoswaart, met wien zij 62jaren gehuwd is geweest. Als merketentster heeft zij met haar man al de veldtochten van 1813 en 1830 medegemaakt. Te Straatsburg is, naar men verhaalt, een bom ge vallen op de binnenplaats eener kostschool. Zeven meis jes zouden gedood en van vier anderen de beenen ver brijzeld zijn. In Duitschland doet zich het zonderlinge geval voor dat tusschen vreedzame verplegers van gewonden zel/en kleine schermutselingen ontstaan. Er bestaat na melijk zekere rivaliteit tusschen de begeleiders van liefdegiften voor de troepen en de Johanniters. Als de eerstgenoeraden met bczendingen aankomen verlangen de Johanniters dat de goederen naar hunne depots afge zonden worden, terwijl de afgevaardigden van de ver- schillendecomité's van ondersteuning den hun opgedragen last willen volgen, volgens welken zij-zei ven de verdeeling onder de verschillende lazaretten moeten verrichten. Van beide zijden zijn reeds verschillende klachten inge diend. Een inwoner van Ixelles heeft van zijn zoon, die tot de ambulance behoort, een brief uit Saarbrück ontvangen, waarin onder meer het volgende voorkomt: „Wij plassen hier letterlijk in het bloed. De dooden zijn zoo slecht begraven, dat men op het slagveld hier een voet, ginds een hand ziet uitsteken, die door de raven, die b'j gansche zwerm en heen en weer gieren worden verslonden. Het is afschuwelijk tot in het hersenschim mige Naar aanleiding van het bericht, dat de twee zonen van den burgemeester van EIten gewond en verminkt van het slagveld zijn teruggekeerd, wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant uit Emmerik geschreven, dat daaromtrent eene vergissing moet bestaan, daar de burge- ees' r v in Site i, Jheer Rnieloff, geen kinderen heefc. Ook de verdere inhoud van bedoeld bericht schijnt op geheel onjuiste informatiën te berusten; althans uit Emmerik zijn tot dusver slechts drie personen op het slagveld gewond, waarvan éen gehuwd was. Terwijl de Franscben nog altijd tevergeefs wach ten naar overwinningen op de Pruisische linie troepen en landwehr-mannen, schijnen de naar Duitschland ver voerde Fransche krijgsgevangenen de harten der Duitsche vrouwen te veroveren. Fanny Lewald meldt dat zij een aan tal brieven heeft ontvangen, waarin de door bespottelijke sentimentaliteit zich kenmerkende omgang van de Duit sche dames met Fransche krijgsgevangenen wordt afge keurd De bekende schrijfster waarschuwt voor den invloed der Fransche krijgsgevangene officieren die in de familie kringen zullen worden toegelaten eene raadgeving waarover de Fransche dagbladen zich natuurlijk zeer vroolijk zullen maken, onderopmerking dat de Fransche officier, zelfs als ongewapend en onder toezicht staand krijgsgevangene, voor Duitschland een voorwerp van vrees is. Fanny Lewald tracht de Duitsche vrouwen te bewegen om zich alzoo te matigen in haar medelijden met de Fransche krijgsgevangene officieren en soldaten De Duitsche vrouwen, moeten zegt zij, niet vergeten dat zij vijanden van het vaderland zijn. Men moet erken nen dat deze brief, naar aanleiding van den bestaanden toestand geschreven, een vreemden indruk maken zal. Uit Meppel schrijft men aan het Handelsblad dat de heer Dionigi Biancardi, ingenieur te Lodi, voor reke ning van het Italiaansch gouvernement de koloniën van weldadigheid. Veenhuizen, Frederiksoord, "Willemsoord en Ommersclians heett bezocht, met het doel om, wan neer de uitslag van dit onderzoek gunstig mocht zijn, dergelijke inrichtingen in Lombardije te vestigen. Dr J. Ali Coheh heett den vreemdeling begeleid, op wien d'j koloniën, naar het schijnt, een allergnnstigsten indruk hebben gemaakt. nj heeft ook de Hunnebedden ti Rolde bezichtigd. TIiermometerstaiKl. 30 Aug.'sav. 11 u. 54 gr. 31 'smor. 7 u. 56 gr. 'smidd. 1 n.64gr. 'sav. 6 u. 60gr. Algemeen overzicht. Men zal zich wel herinneren dat vclgens een op de Parijsche boulevards verspreid gerucht de minister van oorlog, graaf Palikao, dezer dagen gezegd zou hebben: „indien ik mededeelde wat ik wist, zon geheel Parijs illuraineeren!" De verslaggever van het dagblad la France heeft thans ontdekt wat de minister van oor log wist. maar niet wilde zeggen. Het was namelijk de inhoud van het ingekomen rapport dat de maarschalk Mac-Mahon thans een wel uitgerust leger bezit en zijne gemeenschap met den maarschalk Bazaine hersteld is. De Parijsche bevolking is echter zoo voorzichtig geweest om na deze ontdekking van la France nog geen illumi neerglazen op te hangen en waarschijnlijk zeer terecht. Uit de sedert Zondag ontvangen vrij verwarde depêches mag toch worden opgemaakt dat juist thans wordt beslist of het de maarschalken Bazaine en Mac-Mahon gelukken zal om zich met elkander te vereenigen. Van deze vereeniging hangt voor het oogenblik het lot van Frankrijk af. Wordt de vereeniging tot stand gebracht, na eene nederlaag der Duitsche. troepen, dan is Parijs tijdelijk gered. Wordt Mac-Mahon verplet terd russcben de Belgische grenzen en bet tegen hem oprukkend Pruisisch leger, dan mag men wel onder stellen dat ook Parijs zich niet lang zal kunnen verdedi gen tegen de honderd duizenden, welke dan slechts een observatie-korps bij Metz zullen hebben achter te laten, hetwelk tevens dienen kan tot handhaving der gemeen schap met de Duitsche grenzen. Terecht wordt intusschen door het correspondent schap navas gewaarschuwd voor een overdreven voor stelling der beteekenis van eene eventueele overwinning

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1