T gebouw en verlangde de kamers van Frederik den Groote t te zien. Knopt, die niets van de Franschen wilde weten, gelastte ziju twaalfjarig dochtertje (thans demoeder van Schmidt) de vreemde heeren rond to leiden. Het meisje deed dit en wees hen ouder anderen ook den degen, zeg gende: dat die van Frederik den Groote was. Een uur later werd Knopt namens den keizer gelast den degen af te geven, en of hij nu al betuigde dat dit niet de degen was dien de heeren waarschijnlijk bedoelden, dit hielp niets: hij moest het fraaie wapen uitleveren. Toen ver volgens in de couranten aan de Pruisen werd verweten dat zij zelfs den degen van hun grooteu koning aan den vijand in bezit hadden gegeven, was Knopf zeer verdrie tig dat het publiek omtrent het gebeurde zoozeer in dwa ling verkeerde. Tengevolge daarvan werd later met ko ning Frederik Wilhelm III er over gesproken, en werd hem tevens vrijheid verzocht om het gebeurde openbaar te maken; doch de koning vond het beter dat men de zaak maar zou laten rusten. Thans evenwel meent Schmidt aan het geval publiciteit te moeten geven, en wel op aandrang zijner moeder, die als kind oorzaak is geweest van al wat er over is voorgevallen. T he r mometersta nd 29 Aug.'sav. 11 u. 56 gr. 30 'smor. 7 u.58gr.'smidd. In. 65 gr. 'sav. 6 u. GO gr. Gemeenteraad ran Ylissingen. Zitting van Vrijdag 26 Augustus. Vaststelling rekeningen overlegging gemeentebegrootingverzoek consulaat Noord- Amerika, grafruimte; wijziging verordening brandweer; idem verordening kinderziekteverhuring gemeentegrond mededeelingen benoeming hoofdonderwijzer verzoek P. Forbesmachtiging verkoop boomen; miuisterieele be schikking verzoek afstand wachthuisje; vervulling betrek king leeraar rechtlijnig teekenen; kosten huis van bewaring; bezwaren uitvoering gemeentewerken. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Mestdagh, de Groof en de Gelder. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel tot vaststelling der hierna genoemde rekeningen over het dienstjaar 1869, als: van het algemeen armbestuur in ontvang 15090.87.^, in uit gaaf 15951.05, nadeelig slot 860.171;, van het arra- gast- en weeshuis in ont vang 86,308 22, in uitgaaf 29.963.20, goed slot ƒ6345,0»; van de schutterij, in ont vang 1407.08-h iu uitgaaf 1350.65 V, goed slot ƒ56.43. Alle deze rekeningen worden overeenkomstig het advies der financieele commissie met algemeene stemmen gearresteerd. Voorts is aan de orde het voorstel tot vaststelling der gemeenterekening over 1869. De voorzitter deelt mede dat deze rekening ter griffie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld is geweest, en door de commissie van financiën geene bedenkingen tegen de goedkeuring zijn gemaakt. Ook deze rekening wordt daarna met algemeene stemmen gearresteerd in ontvang op ƒ140,868.83, in uitgaaf op 137,151.58^, goed slot ƒ3717.244. De heer Schraver merkt op dat geen gevolg gegeven is aan het vroeger aangenomen beginsel om de levering der kleedingstukken voor de schutterij aan te besteden. De voorzitter geeft de redenen op waarom zulks niet is geschied en zegt dat voor bet vervolg de levering daar van zal worden aanbesteed. Namens burgemeester en wethouders wordt overgelegd de gemeentebegrooting voor het jaar 1871, in ontvang en uitgaaf ten bedrage van 148,075, welke volgens de bepaling der wetter inzage nedergelegd en tot onderzoek in handen der commissie voor de begrooting wordt gesteld. Van den consulairen agent voor Noord-Amerika te Ylissingen is een verzoek ingekomen om grafruimte in eigendom ter plaatse alwaar de onlangs overledene man schappen van het Amerikaansch fregat Franklin begra ven liggen, en om daarop een gedenkteeken te mogen stellen. De voorzitter zegt dat buvgemeester en wethouders gaarne dit verzoek zouden hebben toegestaan, doch ge stuit zijn op de bepalingen der verordening op het begraven van lijken in deze gemeente, waarin het bezit van eigen graven en het plaatsen van gedenkteekenen alleen wordt toegelaten op de vakken 1, 2 en 3, doch niet op vak 4, alwaar de bedoelde manschappen begraven zijn. Hij stelt daarom voor, in de verordening zoodanige wijziging te brengen dat in buitengewone gevallen, ter beoordeeling van het dagelij ksch bestuur, ook voorde overige vakken daartoe vergunning kan worden verleend. Hij vraagt of de vergadering bereid is deze zaak dadelijk in behandeling te nemen en zoo daartegen ge en-bezwa ren bestaan of de leden zich vereenigen kunnen met het voorstel van burgemeester en wethouders? Dit voorstel geeft aanleiding tot een uitgebreide dis cussie, waaruit blijkt dat alle leden genegen zijn het gedaan verzoek in te willigen, doch de gevoelens zeer uiteenloopend zijn, zoowel aangaande de voorgestelde wijziging in de verordening op zichzelf, als aangaande het geoorloofde om dergelijk voorstel dadelijk te behan delen. Daar de gevoerde discussiën tot geene overeen stemming leiden, worden deze door den voorzitter gesloten en in omvraag gebracht: 1*. of het voorstel dadelijk in behandeling zal worden genomen, en 2<>. of de vergadering zich met het voorstel door burgemeester en wethouders gedaan kan vereenigen? Het eerste wordt aangenomen met 9 tegen 2; het tweede met 6 tegen 5 stemmen. De heer Kleijuhens hield zich buiten stemming, op grond dat de dadelijke behandeling dezer wijziging in strijd was met het reglement van orde en dus volgens zijn gevoelen niet mocht plaats hebben. Volgens, het uitgebracht rapport der commissie voor de strafverordeningen worden vele water- en vuurnerin- gen gedreven op plaatsen die daarvoor volstrekt onge schikt moeteu geacht worden en gevaar voor brand doen vreezeu, waarom de commissie voorstelt de verordening op het brandwezen te wijzigen, door het opnemen der bepalingen dat voor het vervolg geen water- en vuur- nering zal mogen worden uitgeoefend dan na verkregen vergunning van burgemeester en wethouders, eu dat de bestaande inrichtingen van dien aard zullen worden onderzocht en zoo noodig zullen moeten verauderd worden, volgens de aanwijzing die zal gedaan worden. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen be sloten. Een tweede voorstel der commissie betreft het wijzi gen der verordening tot beteugeling der kinderziekteen heeft ten doel de afschaffing van artikel 1, 4». der verordening, waarin bepaald wordt dat door de zorg van den commissaris van politie opdekdeuren der huizen waar de kinderziekte heersebteen opschrift ill geplaatst worden met het woord „kinderziekte" in letters van minstens 3 Nederlandsche duimen groot. Dit voorstel wordt krachtig bestreden door de meerder heid der leden, die dit voorschrift hoogst nuttig en noodzakelijk oordeelen en het daarom wenschen te be houden, opdat niemand zoodanig huis betrede tenzij bekend met de heerschende ziekte. Ook vond het over tuigde voorstanders, opgrond dat dit voorschrift zelden wordt toegepast, omdat het bestaan der ziekte, vooral in de huizen der meergegoeden, bijna nooit ter kennis van den commissaris van politie wordt gebrachtdat het de verspreiding der ziekte in geeuen deele belet en dat vele neringdoenden doordoor onnoodig schade lijden. In omvraag gebracht wordt het voorstel met 8 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Gallen fels stelt daarop voor, om art 4 der ver ordening, waarbij eene boete van ƒ1—ƒ3 bedreigd wordt tegen de overtreding der bepaliugen dezer veror dening, te verhoogen van 3 tot 10 gulden. Dit voorstel, door den heer Kleijnhens ondersteund, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Zonder hoofdelijke omvraag wordt besloten om het terrein op de Kaaskaai aan den heer J. Filis nog voor een jaar te verharen, teneinde het na expiratie van dien termijn tegelijk met andere gemeente-eigendommen te kunnen verpachten. De medodeeling des voorzitters dat de goedkeuring ontvangen is tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1870, wegens uitgaaf voor het in orde brengen der gewichten, wordt voor kennisgeving aange nomen. Wordt voorgelezen een dankbetuiging van het be stuur der gemeente Bodegraven voor de ondersteuning die het van de gemeente Ylissingen heeft mogen onder vinden in de ontzettende ramp die haar getroffen heeft. Ook deze wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens is uan de orde de benoeming van een hoofdonderwijzer op de school voor on- cn minvermo genden. Op de voordracht, die bij de leden is rondgezon den, komen voor de heeren: A. M, Sitsen, hulponderwij zer te Bergen op Zoom; P. G. de Jager, hulponderwijzer te Middelburg; en A. Minderhout, hulponderwijzer te Schoonhoven. Tot de stemming overgegaan zijnde, wordt de heer A. M. Sitsen benoeuidmet 11 stemmen. Op den heer A. Minderhout was 1 stem uitgebracht. Omtrent een verzoek van P. Forbe.s om in het gast huis te worden opgenomen, deelt de voorzitter mede dat reeds vroeger een gelijk verzoek aan burgemeester en wethouders is gericht, waarop afwijzend is beschikt omdat deze persoon nog geschikt geoordeeld wordt om te werken, doch dat adressant gemeend heeft zich nog maals tot den raad te moeten wenden. Wordt besloten ten opzichte van dit verzoek over te gaan tot de orde van den dag. Geschiedt mededeeling dat de kas van den gemeente ontvanger nagezien en in orde bevonden is. Aan den voorzitter wordt op zijn verzoek met alge meene stemmen machtiging verleend tot den verkoop van vijf boomen bij de Rammekenspoort, die in verband met de rijkswerken aldaar weggenomen zullen behooren te worden. Voorts wordt nog voorgelezen een missive van den minister van oorlog, houdende beschikking, op een de zerzijds gedaan verzoek, om het wachthuisje buiten de Duinpoort aan de gemeente in eigendom af te staan, teneinde dat te bestemmen tot bewaarplaats van petro leum. De minister maakt bezwaar om bedoeld gebouwtje vooralsnog in eigendom af te staan, doch toont zich be reid om het aan de gemeente te verharen voor ƒ24 s'jaars; vergoeding aan het rijk eener som van ƒ350, inge val het huisje mocht afbranden, of zooyeel rainderals noo dig zijn zal om het te herstellen, en voorts onder beding dat het binnen eene maand na bekomen aanzegging ont ruimd zal moeten zijn. Vooral deze laatste voorwaarde vindt bij sommige leden bezwaar, zoodat besloten wordt het aanbod van den minister van oorlog aan te nemen, doch te verzoe ken om den bedoelden termijn van opzegging te ver lengen. De voorzitter bericht dat op de oproeping van sollici tanten voor de betrekking van leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de school van middelbaar onderwijs, slechts éen persoon zich heeft aangemeld, dieevenwel van geene akte is voorzien. De voorzitter zegt daarover het gevoelen van den inspecteur van het middelbaar onderwijs te hebben inge wonnen, en stelt alsnu voor den adressant tijdelijk die betrekking op te dragen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Is ingekomen eene missive van gedeputeerde staten 1 met opgave van de kosten van het huis van bewaring over 1869, ten bedrage van ƒ29.30. Daar de rekening over 1869 echter reeds was afgesloten, wordt met alge meene stemmen goedgekeurd ze op de begrooting van. dit jaar te brengen. De heer van der Hij den vraagt nog het woord en deelt aan de vergadering eenige bedenkingen mede betreffen de de uitvoering van sommige gemeentewerken, zooals die bij de begrooting zijn voorgedragen en waarop hij in de volgende vergadering bij de behandeling der begroo ting wenscht terug te komen. Zijne bezwaren bepalen zich hoofdzakelijk tot het straatwerk, de uitbaggering der haven, den toren en de helling. Hij treedt in eene becijfering van de kosten dier werken indien die werden uitgevoerd volgens zijn plan, waardoor een aanzienlijke besparing voor de gemeente verkregen zou worden. Hij verklaart dat het doel zijner mededeoling in deze ver gadering alleen is om den leden gelegenheid te geven hierover hunne gedachten te laten gaan. Op verzoek van den voorzitter worden de berekenin gen van den heer van der Hijden in handen gesteld van de commissie voor de begrooting, om daarvan het noo- dige gebruik te maken. De vergadering wordt daarna door den voorzitter gesloten. Gemeenteraad yau Zierikzee. In de gisteren gehouden zitting werd o. a. de nieuw - benoemde gemeente-ontvanger, de heer M. F. van den Thoorn, beëedigd. De gemeenterekening over 1869 is voorloopig vastge steld, in ontvang op f 124,320.22, in uitgaaf op 119,610.77, goed slot ƒ4709.45. De gemeentebegrooting voor 1871 is aangeboden en tot onderzoek gesteld in handen eener commissie, be staande uit dc heeren Moens, Koole cn Labrijn tot onderzoek en rapport, in wier banden tot gelijk doel werden gesteld voorstellen van burgemeester en wethouders tot voortdurende heffing van ho rfdelijken omslag en van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Een suppletoire begrooting der dienstdoende schutter ij voor 1870, in ontvang en uitgaaf bedragende 308, is goedgekeurd. Tot hulponderwijzer aan de school voor onvermogen- den is met algemeene stemmen benoemd de eenig voorgedragene, P. LakermaD. Ook werd besloten tot openbare verpachting van ge- meente-eigeDdommen en met 6 tegen 5 stemmen tot de onderhandsche verpachting van het terrein aan de zelke voor 7 jaren aan J. van der Jagt, voor dezelfde som als vroeger.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2