Wc OÜRANT. N0, 205. Dinsdag 1870. 30 Augustus. Bij deze couraul behoort een bijvoegsel. Middelburg 29 Augustus, de verkiezing te middelburg. In Middelburg schijnt men er over het algemeen niet veel belang in te stellen wie in den gemeenteraad zit ting hebben. Ware het anders, dan zouden de kiezers zich toch wel meer beijveren om aan de verkiezing deel te nemen, zoowel uit eigen aandrift als op aansporing van anderen die geen kiezers zijn en die er toch ook be lang bij hebben dat hunne belangen goed behartigd worden. Wij kunnen niet telkens opsommen wat al nadeelen er voor ons uit dat gebrek aan belangstelling geboren worden. Het heeft invloed op onze beurzen, op onze ge zondheid, op onze veiligheid! Maar er is buiten dat al les waarvan wij vroeger voorbeelden genoeg hebben bijgebracht nog een gevaar aan die geringe belang stelling verbonden, dat meer nog dan andere bezwaren gewoonlijk wordt voorbij gezien. Een gemeenteraad, gekozen door een gering aantal kiezers, is niet de uitdrukking van den wensch der in gezetenen, maar het product van toevallige omstandig heden, terwijl het juist in sommige opzichten zeer wen- schelijk zou zijn dat uit de samenstelling van een gemeenteraad kon worden opgemaaitt hoe de geest der bevolking is. Er kunnen toch omstandigheden zijn waarbij door de regeering, meer dan anders, op het resultaat der verkiezingen zou kunnen worden acht ge slagen, en waarbij het bestaan van een valschen maatstaf in deze voor tal van jaren voor de gemeente belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Men moge van meening zijn dat deze opmerking o. a. een drietal jaren geleden meer van pas zou geweest zijn, dit belet toch niet dat zij ook thans overweging verdient. Eu die gebrekkige opkomst der kiezers, die ons zooveel nadeel berokkenen kan, waaraan zou zij wel moeten toegeschreven worden Aan hooge ingenomenheid met den loop der zaken, die toch weer wel bij het oude zullen blijven Of aan moedeloosheid, omdat men meent dat men toch op den geest van het bestuur geen invloed zou kunnen uit oefenen? „Het gaat immers goed, en het zal weer wel bij het oude blijven!" Ziedaar een theorie die zeker aanhangers vindt, maar vergeten wij het niet veel minder dan vroeger. Thans gaat het niet zoo gemakkelijk meer deze leer op te dringen aan menschen die langzamerhand vrij duidelijk beginnen in te zien dat dit blijven bij het oude, zelfs met samenwerking van al de vrienden van onwrik- baren stilstand, toch niet meer tot de mogelijkheden behoort. Bij het oude kan het nergens blijven,zelfs niet op ons eiland dat weldra wij hebben dezer dagen ge lukkig weder opnieuw grond voor onze verwachting ge kregen geen eiland meer wezen zal. Bij het oude kan het niet blijven, want den geest die van buiten tot ons doordringt kan men niet tegenhouden. En wan neer het nu toch niet bij het oude blijven kan, mag ieder wel medewerken om te zorgen dat men dien weg opga dien hij voor den goede houdt. Dit argument moet thans ook gelden voor hen die zich uit moedeloosheid van het stemmen onthouden. Niet dat de redeneering„wij kunnen er toch niets aan verande ren" ooit een gezonden zin zou gehad hebben, maar zij was vroeger toch eenigszins verklaarbaar, toen meer dan thans de invloed van enkelen de geïsoleerde pogingen van velen gemakkelijk verijdelen kon. Maar laten wij het verledene in dit opzicht als een afgesloten tijdperk beschouwen, en alleen op het tegen woordige letten. Wat er vroeger moge geschied zijn, thans zijn de ver kiezingen vrij en onbelemmerd; over ongeoorloofde pressie hoort men immers niet klagen. Meer dan vroeger vertoont zich strijd over beginselen, en, wat vooral een verblijdend teeken is, er ontstaat meer aansluiting onder eensgezinden. Drie vereenigingen die ieder verschillende ^■1 belangen voorstaan, hebben voor de verkiezing die morgen moet plaats hebben hunne candidaten aan bevolen. De meeste kiezers zullen zich wel met de be doelingen van een dezer drie kunnen vereenigen, zeker althans die der eene liever de zegepraal gunnen dan die der andere. Niemands sympathie kan op dit punt ver deeld zijn. En al drukt nu de een of andere vereeniging ©duiver als men zouwenschen die beginselen uit welke men verlangt ingang te doen vinden al zijn nu mogelijk de aanbevolen personen niet die welke men, naar zijne eigene keuze indeeersteplaats geschikt zou achten, waarom zou men dan toch niet ter wille van die beginselen een weiDig toegeven en de aanbeveling die men dan nog de beste acht, willen volgen, al ware het alleen om te voorkomen dat eene niet gewenschte partij de ov^f'winning mocht behalen. De herziene statuten vandekiesvereenlgingDe grond wet ziju nog onlangs in zeer ruimen kring verspreid. Het is dus zeker geen geheim dat zij zich ten doel stelt de keuze van vertegenwoordigers die door kunde, door onafhankelijkheid en zelfstandigheid van karakter, het vertrouwen en deachting hunner medeburgers verdienen en van wien men met grond de oprechte en eerlijke uit voering van de beginselen onzer grondwet in vrijgeoigen zin (die woorden worden door haar onderschrapt) mag worden verwacht. De kiesvereeniging Zeeland hebben wij het meest uit de door haar bij verschillende gelegenheden gestelde candidaten leeren kennen. Deze waren: in Januari 1868 voor de tweede kamer jonkheer mr. H. J. van der He im ea jonkheer J. L. de Jonge, in Mei 186S voor de provin ciale staten de aftredende leden; in Juni 1869 voor de tweede kamer jonkheer mr. vau Tets van Goudriaan in Juli 1869 voor den gemeenteraiJ. behalve de aftredende leden, de heeren d<\ S. Dobbelaer de Wind en jonkheer mr. A. van Reigersberg Yersluijs. De kiezersvereeniging Nederland en Oranje wordt ge acht meer door kerkelijke dan door politieke of sociale belangen zich te laten leiden en alom een orthodox ge reformeerde richting te willen bevorderen. Getrouw aan ons beginsel om bij verkiezingen geen personen te bestrijden of aan te bevelen, dau alleen voor zoover zij die io aanmerking komen openbare betrek kingen hebben bekleed of geschriften hebben uitgegeven waaraan de door hen voorgestane beginselen openlij k kunnen worden getoetst, zullen wij ons, na het hierbo ven aangevoerde, ook hedeu bepalen tot den weusch dat ieder kiezer naar eigen oordeel eene keuze doe, en, ind ien het hem eenigszins mogelijk is, aan de stemming de el- neme, opdat ditmaal de uitslag met recht zou kunnen geacht worden de uitdrukking van den wensch der meer derheid te zijn. De Hollandsche post is heden namiddag hier niet aan gekomen, zoodat wij brieven noch dagbladen on tvangen hebben. De Staats-courant van Zondag 28 en Maandag 29 dezer bevat het koninklijk besluit van den 17"» jl. tot regeling der voorwaar Ien waarop, met medewerking der gemeen ten, rijks-telegraafkantoren in kleinere plaatsen kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Volgens koninklijk besluit van den 27cn dezer zullen de stembriefjes, bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdis trict Alkmaar op a. Dinsdag in te leveren, geopend worden op Vrijdag 2 September a. In de Staats courant van Zondag en Maandag 28 en 29 dezer zijn opgenomen de verslagen der commissiën, in 1870 belast met het afnemen der examens vau leerling apotheker, volgens art. 7 der wet van 1 Juni 1865 (Staats blad n° 59) uitgebracht aan den minister van binnen- landsche zaken. Uit die verslagen blijkt dat te 's Hertogenbosch van de 6 candidaten 4 zijn toegelaten, te weten II. van Beynen geboren te 's Bosch; H. Lammerschop, geboren te Beek; C. M. van Reysel, geboren te Tholen; X. Thissen, gebo ren te Echt. Te Amsterdam werden van de 52 geëxamineerden 42 tot het practisch examen toegelaten en aan 40 candidaten eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde naar volg orde: J. A. Vroom, geboren te Rotterdam; H. A. Hooft- man, geboren te Boskoop; A. Nijdam, geboren te Sneek; F. J. Abresch, geboren te Muntendam; T Beidschat, ge boren te Harliugen; W. J. Schutte, geboren te Neder- horst den Berg; N. Adriani, geboren te Zuidbroek; S. van Vu ure, geboren te Broek in Waterland; S. Kers- sens, geboren te Krommenie: P. G Romijn, geboren te Soest; J. van Beverwijk, geboren te Kampen; B. B. van den Hoorn, geboren te Bodegraven; S A. van Kralin gen, geboren te Boskoop; A. Adeina, geboren te Frane- keradeel; H. D. Uitterdijk, geboren te Aduari; IJ. van der Feer, geboren te Sneek; G. F. F. van Woerden, ge boren te Norg; P. J. J. Paling, geboren te Delft; J. Jur- rewitz, geboren te Rotterdam; D. Gauw,, geboren te Haskerland: E. Nunes, geboren te Suriname; B. S. Eng- bers, geboren te Losser; A. Jacobson, geboren te Amster dam; F. M. G. van Walsem, geboren te Hoorn; A II. Sand- vos, geboren te Arasterdam; *L. J. van Asperen, geboren te 's Gravcnhage; J. Vreeling geboren te Beemster; K. Wieling, geboren te Westdongeradeel; A. L. Cardozo, geboren te 's Gravenhage; J. da Silva Solis, geboren te Amsterdam; H. C. Larabers, geboren te Assen; me juf vrouw J. ten Gate, geboren te Wormerveer; mej ut vrouw C. E. Pel, geboren te Smallingerland; mejufvrouw D. G. Koen, geboren te Houten; mejufvrouw A. H. Jacobs, ge boren te Sappemeer; mejufvrouw A. J. M. Sonnenberg, geboren te Zwolle; mejufvrouw J. Verwijnen, geboren te Amsterdam; mejufvrouw D. ter Veen, geboren te Amsterdam; mejutvrouw E. J. van de Linde, geboren te Amsterdam; mejufvrouw E. C. S. Hofker, geboren te Nieuwer-Amstel. Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontheven en in rang overgeplaatst bij het korps pontonniers de kapitein G. N. Ninaber, van den staf den artillerie, onder-directeur van het wapen depot te Dordrecht, en tot laatstgenoemde betrekking benoemd de kapitein R. Verschoor van het korps pon tonniers, die, in verband daarmede, in zijn rang wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen der artillerie. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de lc luitenant* T. J. G. A. Boele, van dien staf, werkzaam bij de koninklijke militaire academie; C. L. W. Moorrees, van het 3c regiment vesting-artillerie, mits gaders F. H. Boogaard, van dien staf, adjudant van den inspecteur van het wapen; tot len luitenant, de 2e lui tenant D. van der Linden, magazijnmeester der artillerie 3e klasse, te Wierickerschansbij het lc regiment ves ting-artillerie, tot kapitein 3C klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant F. G. Visscher, van het korps; tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants B. Reiger, S. A. Bisschop en A. H. vau Breda, allen van het korps; bij het 2e regiment vesting artillerie, tot kapi tein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de 1« luitenant P. A. Scheltus, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire academie; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2c luitenant A. A. van Doesburgh, van het korps; bij het 3e regiment vesting artillerie,tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), Zr Ms ordonnance-ofiicier, de lc luitenant jonk heer V. A. de Pesters, van het regiment veld-artillerie, mitsgaders de lc luitenant L. E. W. de Munnick, van het korps; bij het korps pontonniers, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2c luitenant O. A. van Maanen, van het korps. Op verzoek eervol ontslag uit Zr M« militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den met veilof hier te lande terruggekeerden apotheker 3c klasse bij den militairen geneeskundigen dienstin Nederlandsch Indië G. W. F. van Vogelpoel, met ingang van 1 Sep tember a., wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, tengevolge van ziels- en lichaamsgebreken.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1