O R A N T. N°' 204. Maandag 1870. 29 Augustus. Middelburg 2 7 Augustus. ITet Amerikaansch fregat Franklin is heden morgen, vergezeld van de korvet Juanita, van de reede van Vlis- singen naar zee gestoomd met bestemming naar Enge land. De Staats-courant van heden bevat de koninklijke besluiten van 21 en 22 dezer, houdende: het eerste, be palingen omtrent de uitgifte, opzegging, aflossing cn rentebetaling van schatkistbiljetten het tweede, aanvul ling van het koninklijk besluit van 24 September 1869 (Staatblad n°. 154), tot uitvoering der wet vau 8 Mei 1869 (Staatsblad n<>. 97), regelende het toezicht op het gebruik van stoomtocstellen. Een vervolg van het verslag omtrent de aanwinsten van het koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage, van 1 Januari tot 31 December 1869, is opgenomen in de Staats-courant van heden. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan den gene- raal-mnjoor J. A. Besier, van den generalen staf, chef der topographische inrichting, tot het aannemen en dragen van het kruis 3e klasse van de orde voor militaire ver diensten, hem door Z. H. den regent van Spanje geschon ken. Onderwijs. Eergisteren is te Hulst de zevende algemcene verga dering der ouderwijzers-verceniging in liet 6e schooldis trict, onder voorzitterschap van den heer ra"". J. W. A Schneiders van Greyffenswerfh, gehouden. De heer J. J- Claa8sen, hoofdonderwijzer te Hulst, hield eene rede voering; de heeren P. Stroecken en II. van Wijngaar den, onderwijzers te Axel, leverden bijdragen. Ook werd voor de eerste maal een wedstrijd gehouden in het spreken voor de vuist. De heer Marlet won daarbij den prijs van 10. de lieer Lemon depremie van 5. Voorts werd onderling van gedachten gewisseld over schoolver zuim, schoolbibliotheken en vacantiën. De werkzaamhe den werden afgewisseld door het zingen van zangstukjes, door den heer van Wijngaarden vervaardigd, en besloten met een maaltijd. Marino cn leger. Volgens een officieele aanschrijving moeten alle ca detten, ook de onlangs benoemden, en alle offiieren belioorende tot de koninklijke militaire academie te Breda, den 15en September a. aldaar teruggekeerd zijn. De lessen zullen dan weder worden aangevangen. Gemengde berichten. Te Hulst is eene afdeeling van Het roode kruis opge richt, welke voorloopig uit 17 leden en 1 honorair lid bestaat. Tot voorzitter is gekozen de heer m"\ A. E. Croockewit, tot vice-voorzitter de heer C. C. P. Piers- sens, tot secretaris de heer P. F. Ketner, en voorts de Heeren A. G. V. Hombach en d"". E. Vogelvanger tot be stuursleden. Uit Neuzen wordt gemeld dat eergisteren avond aan den Nieuwen Nenzenpolder, bij de Verkorting, weder eene oeverafschniving heeft plaats gehad, ter lengte van 120 en ter breedte van 60 met^rzij is bijna den teen van den zeedijk genaderd. Gisteren ochtend is per Rijnspoorweg over Rotter dam naar Luxemburg vertrokken de tweede Amster- damsche expeditie van Het roode kruis, bestaande uit prof. J. W. R. Tilanus, dp. D. J. Griot la Cave en de med. candidaten Lehman, Sleeswijk en de Vries, met twintig kisten verbandmateriaal en verkwikkingsmiddclen. Eergisteren en gisteren heeft de Johanniter ridder baron d'Alblaing van Giessenburg, doch niet in bet cos- tuum der orde, in vereeniging met andere heeren, mee- rendeels leden van kerkelijke of andere instellingen van weldadigheid, in den Ikag een omgang gedaan om gif ten voor Het roode kruis in te zamelen. Z. M. de koning, Z. K. H. prins Frederik en onderscheidene particu lieren hadden daartoe rijtuigen ter beschikking ge steld. Meubelwagens, afrijd wagens, door koetsiers in livrei bestuurd en vigilantes van imperiales voorzien, reden door de gemeente, vergezeld van degenen die de inzameling deden en voorafgegaan door weesjongens met 4rtrS~S'eïï>De ontvangst, zoowel in geld als in verple- gingsmidde'en en ververschingen,is ruim geweest. Eergisteren heeft een jongeling op den sneltrein van Amsterdam zich gezet op de treeplank in plaats van in den wagon. Hij bleef er op tot Abcoude, waar hij tns8chen de treêplank en het perron letterlijk ver pieterd werd. Hij was dadelijk een lijk. De__verinelding van een aantal ongelukken en de herhaalde waarschuwingen in de dagbladen tegen het spelen met vuurwapenen schijnen nog maar niet te ba ten. Jl. Dinsdag is dit bij vernieuwing gebleken. Te Warrtfbnd nam zekere A. Kortekaas, in dienst bij den landbouwer J. Ivoblenzwey, een geweer uit de schuur zijns meesters Ier band. Niet wetende dat bet geladen was, deed hij er een slaghoedje op en zeide schertsende tot een kleinen jongen: „Wil ik je eens doodschieten De jongen bedankte daarvoor en. liep weg. Toen wendde Kortekaas zich met dezelfde vraag tot zekere Naatje Schelling, dienstbude bij genoemden landbouwer. Zij antwoordde „Wat zou je kunnen Kortekaas mikte en de dienstmaagd kreeg het volle schot hagel in den hals. De gevolgen zijn nog niet te berekenen. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier van de orde der Eikenkroon benoemd den kapitein der artillerie in Nederlandsch»n dienst II. Beijerman, toege voegd aan prins Alexander der Nederlanden. Uit Brielle wordt aan het Utrechtsch dagblad gi? meld dat bij aldaar genomen proeven met torpedo's een ongeluk is gebeurd en vier officieren gewond werden. Als een bewijs der spionnen-vrees in Frankrijk wordt het volgende gemeldEen Nederlander, te Celebes geboren, die in Zwitserland op kostschool had gelegen, werd op den boulevard te Parijs aangesproken. „Gij zijt vreemdeling„Ja, mijnbeer." „Wat zegt ge van de zaken?" „Ik zeg niets, want ik ben vreemdeling; maar de Franschen hadden den oorlog wel wat latei- kunnen beginnen." De onbekende verwijderde zich doch dadelijk daarop werd de Hollander door twee lieden opgenomen en. ondanks zijn verzet, naar 't politiebureau vervoerd en onder boeven opgesloten. Den eersten dag kreeg hij geen voedsel, den tweeden oneetbare soep en brood. De nachten waren vreeselijk. Men kwam hem in 'toor fluisteren: „Neem dienst in 't vreemden-legioen voor Algerië, en ge zijt vrij."'De Hollander bedankte. Verscheidene personen heeft men op die wijze tot dienst- nemeu overgehaald. De tusschenkomst van gezanten baatte niet. Alleen door een advocaat te nemen is de Nederlander uit de klauwen van de Afrikaansche wer vers gered. In een der cafés op de Parijsche boulevards wilde iemand the Times in bescherming nemen tegen de lie vige aanvallen zijner vrienden, die daaraan vele leugens verweten en zeide: eest loujours Ie roi desjournaux Och kom, antwooidde men hem: Jest lout au plus le jout- nal des rois! Op de bijeenkomst van Nederlandsche en Pruisi sche waterstaats-beambten en gevolmachtigden, die dezer dagen te Bentheim zou worden gehouden, teneinde over wederzijdsche belangen te spreken en den aan- en af voer van water op de grenzen zoo goed mogelijk te rege len, waren de Nederlanders present, maar de Pruisen zijn niet verschenen. De oorlog schijnt er alles te over- heerschen en zelfs zóo geheel de aandacht in te nemen, dat de Pruisische regeeriug, die, wat de zaken betreft welke officieel worden behandeld, stipt is op tijd en plaats, ditmaal een internationale quaestie vergeten schijnt te hebben. Overigens is de badplaats Bentheim thans druk bezocht door Hollanders, die, door het krijgs gerucht van Duitsche uitspanningsplaatsen verdreven, in het voormalig zoo gevierde Bentheim een gedeelte van dezen heerlijken zomer doorbrengen. Men begroot het getal onzer landgenooten, waaronder vele Grooin- gers, Friezen en Drenthers, die thans aan genoemde bad plaats vertoeven, op 70 a 80. Opmerkelijk is het, dat onder de gasten geen enkele Duitscher is. [Asser cour.) Tlier m ometerstand. 26 Aug. 'sav. 11 u. 56 gr. 27 'smorg. 7 u.58gr. 'smidd. In.66gr. 'sav.6u.62gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 24- Augustus. Missives goedkeuring raadsbesluiten; ontvangen geschenk snppletoire begrooting scliuttersvaadkosten aanvoer drinkwater; wijziging besluit helling plaatselijke belasting gebruik gemeentewerken en be zittingen vaststelling gemeenterekening 18G9; verzoek ontslag hulponderwijzer J. C. de Back overlegging snpple toire gcmeentel)e£rooting]87>} en gemeentebegrootiog 1871 benoeming dubbeltal college van zetters. Voorzitter de heer Bijleveld van Seroo3kerke. Afwezig de heeren Lantsheer en van Diggelen. De heer Lambrechtsen van Ritthem komt later. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het ver handelde in de zitting van 10 dezer, deelt de voorzitter mede dat de heeren Lantsheer en van Diggelen schrifte lijk bericht "hebben ingezonden dat zij verhinderd zijn deze zitting bij te wonen, welke mededeeling voor ken nisgeving wordt aangenomen. Dit is mede het geval met drie missives yan gedepu teerde staten, houdende bericht van goedkeuring van de rekening der dienstdoende schutterij over 1869, het besluit tot at- en overschrijving op de geraeentebe- grooting, alsmede dat tot onderhandsche verhuring en verkoop van gemeentegrond, beiden in de vorige zitting genomen. Van den heer mr. TV. C. M. de Jonge van Ellemeet is voor de boekerij ten geschenke ontvangen een exemplaar van zijn Museum Catsianum, waarvoor hem namens deu raad door burgemeester en wethouders dank is betuigd. Een door den schuttersraad ingezonden suppletoire begrooting van kosten voor de dienstdoende schutterij over het loopende jaar, met daarbij behoorende inemoiie van toelichting, is tot advies gesteld in handen der financieele commissie. Op voordracht van burgemeester en wethouders is goedgekeurd een staat van kosten wegens van elders aangevoerd water, bedragende ƒ73,68 na aftrek van den opbrengst van het verkochte water ad ƒ8.26. De heer Lambrechtsen van Ilitthem is inmiddels ter vergadering gekomen. Op de voordracht van burgemeester en wethouders tot. wijziging van bet besluit tot heffing eener plaatselijke belasting voor het gebruik vau openbare gemeentewer ken en bezittingen, welke voor de ledèu ter inzage heeft gelegen en tot onderzoek in banden der fiuancieele com missie is gesteld, zijn door laatstgenoemde geen beden kingen gemaakt. Zonder beraadslaging is tot goedkeu ring dier wijziging besloten. De beer van Visvliet brengt namens de financieele commissie mondeling rapport uit over de in hare handen gestelde gemeenterekening over 1869. Uit dit rapport blijkt dat de commissie geen bedenkingen heeft, zoodat zij adviseert tot goedkeuring. De heer Snijders wensebt eenige inlichtingen te ont vangen. Vooreerst merkt hij op dat onder den post voor schoolgelden voorkomt eene som van 100 van een heer van Grijpskerke, en vraagt of' dit bedrag wel onder schoolgelden behoort verantwoord te worden De heer van Visvliet antwoordt bevestigend, daar genoemd bedraggevolg eener testamentaire beschikking, strekt tot betaling van het gebruik der oude school in de St. Janstraat. Na voor de ontvangen inlichting dank te hebben be tuigd, vraagt de heer Snijders verder, of geen mogelijk heid bestaat om den gemeente-ontvanger in het vervolg zooveel doenlijk te belasten met alle ontvangsten, gelijk

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1