N°' 200. Woensdag 1870. OÜRANT. 24 Augustus. Ouitmlauü Middelburg 23 Augustus. Volgens de Stoorapost heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen van den minister van binnenlandsche zaken machtigiug ontvangen tot vracht vrij vervoer over hare lijnen van materieel, bestemd tot het verleeuen van hulp en het verschaffen van lafenis aan gekwetsten, zieke of uitgeputte militairen, benevens de personen die deze transporten begeleiden, en gekwet ste en-zieke krijgslieden die naar de hospitalen bin nenslands worden gedirigeerd; een en ander voor zoover de gewone treinen gelegenheid tot dit vervoer aanbieden^ en de transporten gelegitimeerd worden als van de ver- eeniging Het roode kruis afkomstig. Benoemingen en besluiten. nationale schüld. Benoemd bij de directie der groot boeken van de nationale schuld: tot opperboekhouder bij het bureau van in- en overschrijving, met rang van hoofdcommies, J. P. C. M. van Ilelsdingen, thans commies aan het bureau van rentebetaling; en tot commies bij de bureaux van rentebetaling G. J. van der Burgh, thans adjunct-commies. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein-magazijn meester der artillerie le klasse te Nijmegen J.F. W. M. P. Ninaber; tot kapitein, de le luitenant-magazijnmeester der artillerie 2e klasse F. J. Iïafkemijer, werkzaam bij het departement van oorlog; tot len luitenant-magazijnmeester der artillerie 2e klasse, de 2e luitenants T. Arens en T. Yisscher, magazijnmeesters der artillerie 3e klasse respectievelijk te Brielle en te Woerden bij het 2e regi ment vesting artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2« luitenant J. G. Frankamp, van het korps; bij het 3e regiment vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. F. van Grasveld, van het kórps. Op verzoek ingetrokken de benoeming van den len luitenant J. baron Taets van Amerongen van het 6e regiment infanterie tot Zr. M\ ordonnance-officier, en als zoodanig benoemd de 2e luitenant W. M. baron Forst- ner van Dambenoy, van het korps ingenieurs,mineurs en sapeurs. Kerknieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Koude- kerke is beroepen de heer J. C. Eijkman, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Zaamslag is gisteren beroepen de heer N». de Jonge, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Over- ijsel. Yoor het beroep naar de christelijk gereformeerde gemeente te Schiedam is door den heer A. Brink, predi kant bij die gemeente te Neuzen, bedankt. Marine en leger. Het Utrechtsch dagblad verneemt dat het 2e bataljon van het 7e regiment infanterie, hetwelk den 2len dezer weder in zijn garnizoen te Utrecht is teruggekeerd, den 6en September a. het 4C bataljon van dat regiment, gekan onneerd in de forten de Bildt, Vossegat, Vechten en de Lunetten, zal aflossen. Laatstgenoemd bataljon zal alsdan tot nader order te Utrecht verblijven. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 8 Juli. Zij bevatten weinig meldenswaardig nieuws. Uit bet mailoverzicht van den Java-bode blijkt, dat het hooggerechtshof zich, op dezelfde rechtsgronden als de raad van justitie, onbevoegd heeft verklaard om de Oost-Indische maatschappij van administratie en lijfrente failliet te verklaren, zoodat het vonnis van genoemden raad bekrachtigd is. Gemengde berichten. Niettegenstaande het kamp achter de Bildfc ruim anderhalf uur van Utrecht verwijderd is, ging jl. Zondag weder een massa menschen daarheenDaar de komman- dant echter de posten had laten verdubbelen, om het volk tegen te houden, mocht bet slechts aan betrekkelijk weinigen gelukken binnen het kamp te komen, dat met zijne doelmatig aangelegde straten een fraai gezicht moet opleveren. Zaterdag morgen is de schipbrug in de Waal aan de zijde van Nijmegen voor de tweede maal door een bovenlandsch schip aangevaren, zoodat dit eerst na veel moeite van twee gezonken pontons is kunnen afgehaald worden. De schipbrug ligt thans in stukken over de Waal verspreid. De oorzaak der aanvaring schijnt vooral aan den was van het water geweten te moeten worden. De gewone feesten op den verjaardag van Gronin- gen's ontzet in 1672 zullen dit jaar den 28«q dezer te Groningen niet plaats hebben. Te Parijs is het volgende cijferspel in omloop: Het jaar 1848 is het jaar van den val der Orleans in Frankrijk. Nu merkt men op dat, wanneer men bij het jaar der troonsbestijging van Louis Philippe, 1830, optelt de som der cijfers van zijn geboorte (1 -f 7 -}- 7 -f 3), of de som der cijfers van het geboortejaar zijner gemalin (1 -f 7 -f- 8 -j- 2), of de som der cijfers van zijn huwe lijksjaar (1 8 -}- 0 -j- 9), de optelling telkens het jaar 1848 oplevert. Het merkwaardige is dat dezelfde optel lingen met de jaartallen, derzelfde gebeurtenissen uit Napoleon's leven, telkens op dezelfde wijze het jaartal 1869 opleveren. Napoleon is keizer geworden in 1852. Telt men daarbij (1 8 -f- 0 -j- 8) het jaar zijner ge boorte, of (1. j— 8 J— 2 j— 6) het geboortejaar van Eugé- nie, of (1 -{- 8 -j- 5 3) het huwelijksjaar van Napoleon zoo is de som telkens 1869, het jaar, waarin met de alge- meene verkiezingen in Frankaijk de moeilijkheden der Napoleontische dynastie bego.inen zijn. En datzelfde jaar is het 100e sedert de geboorte van Napoleon I. Het uitrusten der vrijwilliger-scherpschutters valt te Parijs hoe langer zoo moeilijker. Men heeft 't reeds opgegeven hen in uniform te kleeden. Daar echter velen een soort van witte ké p i dragen, die uit de verte gezien, gelijken op de hoofddeksels van sommige Pruisi sche regimenten, vreest men dat zij door de Fransche soldaten wel eens konden worden aangezien voor Prui sen. De hospitalen te Parijs worden ontruimd om er voor de gekwetste militairen plaats te maken, die met eiken trein in grooten getale worden aangevoerd. Eenige Parijsche bladen meenen, dat het beter zou zijn hen te vervoeren naar andere groote steden, zoowel om den gezondheidstoestand der hoofdstad, als om het beleg dat zij misschien zal moeten doorstaan. In het faillissement van de firma Vrancken en Ver- schure te Tilburg, blijkt dat het actief het passief met f 56,000 overtreft, zoodat dan ook door de crediteuren surséance van betaling toegestaan is. In zijn nommer van Zaterdag der voorlaatste week maakte the Times gebruik van het bloedbad, dat in Frankrijk aangericht wordt, om zeer ernstig de Engel- sche aristocratie op de vingers te tikken over hun harts tochtelijk grouse shooting (jacht op korhoenders). Het blad maakt eene vergelijking tusschen den i2,f» Augustus aan den Rijn, en de razernij voor grouse shooting in Enge land en zegt: „terwijl er iets edels is in het schouwspel van twee natiën, die elkander ter dood brengen, de een om een aanval te beantwoorden, de andere om een vijandig leger van haar grondgebied te verdrijven, is het pijnlijk eene geheele aristocratie overgegeven te zien aan het schieten op korhoenders met eene devotie en zelfopoffering, die in zeer vele gevallen tot het verzui men van staatsplichten aanleiding geeft." De Pall Mail gazette verdedigt de aristocratie in zooverre, dat zij het niet alleen is, maar het getal jagers door een aantal kooplieden en beursmannen wordt vermeerderd. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2i«» Augustus: A. Akkermans, jin. 26 j. met H. Broeren, jd 25 j. J. I. H. Bostelaar, jm. 20 j. met W.M. van der Beek, jd. _21 j. I. de Bruijne, jm. 32 j. met N. Bosdijk, jd. 36 j. (Van 13 tot 20 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: A. J. Terwiel, jm. 30j., met M. T. Fritz, jd. 25 j. Bevallen: C. van de Cool wijk, geb. Theunissen, d. Overleden: L. Tollenaar, z. 13 m. J. H. Roelofs, z. 7 w. E. D. van Olm, z. 6 j. Goes. Gehuwd: W. J. Koen, jm. 34 j., met J. Reijerse, jd. 22 j. C. J. Koning, jm. 30 j., met J. Visser, jd. 23 j. BevallenM. Guuster, geb. Fischer, z. J. J. de Ronde, geb. Sloover, z. W. Schipper, geb. Touw, z. Overleden: Th. J. Cappello, z. 7 m. W. M. Rombouts, d. 8 w. C. Paassen, z. 2 m. J. M. de Witte, d. 19 j. J. de Keyzer, d. 4 j. Zierikzeb. Gehuwd: I. Keieman, weduwn., 37 j., met J. van den Boom, wede 47 j. Bevallen: P. Missel, geb. Knoops, d. J. Wijsman, geb. van Campenhout, z. A. Anker, geb.Versteeg, z. W. Lok ker, geb. de Vlieger, d. J. Duson, geb. van Wijk z. Overleden: J. J. Stein,z. 2 ra. M. A. van 't Noordende, z. 17 j. P. Pavia, z. 4 in. C. Timmermans, weduwne. van J. van Bezooijen, 75 j. C. van der Vliet, z. 18 m. Tliei uiOHieterstand. 22 Aug. 'sav. 11 u. 58 gr. 23 'smorg. 7u.57gr.'smidd. lu.65gr.'sav. 6u.65gr. Algemeen overzicht. De verklaringen der Fransche regeering omtrent den gunstigen afloop der laatste gevechten, zijn volstrekt niet in overeenstemming met de berichten die melding maken van verschillende pogingen, om tot vredesonder handelingen te geraken. Wanneer toch het Fransche leger werkelijk voordeelen had behaald zou men terstond daarop den gezant in Eugeland de La Valette niet opdragen om de bemiddeling van het hof van St. James in te roepen en evenmin prins Napoleon met een gelijke zending naar het Italiaansche hof belasten. Of de mogendheden echter bereid zullen zijn terstond aan het verzoek van Frankrijk te voldoen, is lang niet zeker, nadat de laatste krachtige pogingen vóór het uitbreken van den oorlog grootendeels op den onwil van Frankrijk zijn afgestuit. Wanneer het zich dan ook mocht bevestigen dat de koningin van Engeland een onbepaald antwoord heeft gegeven op een verzoek tot tusschenkomst van keizerin Eugénie, dan kan dat volstrekt geen verwondering baren, vooral niet met het oog op den toestand waarin zich thans de Napoleon tische dynastie bevindt. Wie bekommert zich tegen woordig in Frankrijk om dea keizer, de keizerin, of het keizerrijk? De soldaten roepen nVioe la Franceen Vive r armee F maar het Five fempereur verneemt men nergens meer, en een Troehu stelt zich wel verant woordelijk voor het behoud van Frankrijk, maar schijnt weinig lust te gevoelen een gelijke verantwoordelijkheid ten opzichte van het keizerrijk op zich te nemen. Men verneemt weinig meer van de Marseillaise: als zij thans weer gezongen wordt, zal ze hare oude beteekenis waar schijnlijk herkregen hebben, en zal het „Aux armes ci- toyens" een anderen zin hebben daD vóór eenige weken. Wat overigens de vredesonderhandelingen betreft, waarvan sommigen met zooveel vertrouwen schrijven, met name de Londensche correspondent van l'Indépen- dance, die eene overeenkomst tusschen Rusland en Eu- gelaud, om zich te verzetten tegen een verbrokkeling van Frankrijk, als reeds bestaande voorstelt, men wil er te Berlijn niets van hooren, zoolang de vijand niet volkomen verslagen zal zijn. Men mag nu deze Pruisi sche illusie niet deelen, maar van een meer onzijdig standpunt zal men toch ook moeten toestemmen, dat vóór de Duitsche legers voor Parijs staan, de verwezen lijking der plannen, waarmede de diplomatie aan ver scheidene hoven zich bezig houdt, niet wel mogelijk is. Inmiddels schijnt de regeering te Parijs nog altijd te ver trouwen dat verdichte mededeclingeu omtrent behaalde overwinningen en voorspiegelingen van nieuwe lauwe"

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1