MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 199. Dinsdag 1870. 23 Augustus. fihnnrnlanö r KENNISGEVING, Opening der jagt op klein wild. Da commissaris de3 konings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, de dato 19 Augustus 1870, no. 80; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekend, dat de opening der jagt op klein wild ln deze provincie, is bepaald op Zaturdag den 3en Sep tember aanstaande; voorts, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt op den Maandag, Woensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt, zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 20«n Augustus 1870. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 22 Augustus. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen den heer H. A. van IJsselsteijn, in het hoofdkies district Zierikzee, bepaald op Dinsdag 20 September en de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag 4 October a. De gemeenteraad van Middelburg zal a. Woensdag namiddag, te half 2 uur, een openbare zitting houden ter behandeling van de rekening der gemeente over 1869, tot het opmaken eener voordracht voor zetters bij 's-rijks belastingen, en de vaststelling eener siipplutoire begroo ting voor 1870 ten behoeve der dienstdoende schutterij. Aan de Zaanlandsche courant wordt uit den Haag ge schreven dat de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer, die gereed is met haar verslag over de defensie- wet, besloten heeft de openbaarmaking daarvan, op grond van den oorlogstoestand, tot later uit te stellen. Volgens een eergisteren te Delft ontvangen mededee- ling van een handelsbuis te Ruhrort, zou er veel kans bestaan dat binnen kort ook de uitvoer van steenkolen uit Pruisen naar Nederland, ten behoeve van den handel, zal worden toegestaan. {Delflsche cour.) Door het hoofdcomité tot het verleenon van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden is goedkeuring verleend aan een reglement, ingezonden door de liecren H. A. Gillot en P. A. J. Bouvin en 89 andere leden van een comité te Zierikzee, en mitsdien dit comité erkend als afdeeling der Nederlandsche vereeniging, ingesteld bij 's konings besluit van 19 Juli 1867, n°. 60, en 29 Decem ber 1869, n°. 210. (Slaats-cour.) De heer P. A C. Hugenholtz is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Helder, onder de ge wone bepalingen van onderhoorigheid. Benoemingen en besluiten. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Pernau D. Rodde. kerkelijke zaken. Ontbonden, met ingang van 1 Sep tember a., de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlie ten, cn dientengevolge eervol ontslag verleend aan mr. E. J. Asser, te Amsterdam, als voorzittermr. A. de Pinto, te's-Gravenhage, als vice-voorzitter; S.Mendes da Costa, te Amsterdam, mr. n. H. Tels, te Rotterdam, mr. S. E. Nijkerk, te Amsterdam. J. E. Andries, te's-Gravenhage, mr. A. C. Cosmau, te Amsterdam, mr. D. Polak Daniels, te 's-Gravenhage, en D. Mendes.. te Arasterdam, als leden; en A. B. Wolff, als secretaris; en zulks onder dankbetui ging voor de vele en goede door hen aan den lande bewe zen diensten. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van flOSO 'sjaars, de paardenarts le klasse J. J. van Laar, van het 3e regiment huzaren. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den majoor der infanterie van het leger in Nedcrlandsch-Indië N .G van Huffel, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. De gemeenteraad van Kampen heeft tot leeraren aan de lioogere burgerschool aldaar benoemd de heeren R. van Putten, te Kampen, voor de wiskunde (reeds in ons vorig nommer gemeld)dr .T. W. de Groot, thans leeraar aan 4e hoogere burgerschool te Maastricht, voor de geschiedenis en aardrijkskunde, en G- H.L. Bakhoven, doctorandus te Utrecht, voor de scheikunde, elk op eene jaarwedde van 1800, den eerst- cnlaatstgenoemden voor- loopig voor den tijd van éen Jaar. Voorts heeft de raad den heer G. Schouten definitief benoemd tot leeraar bij de hoogere burgerschool, en den heer de Gruijterals leeaar in de gymnastiek, provisioneel voor éen jaar, tegen éene toelage van f 200 boven hetgeen hij reeds vanwege de gemeente geniet, zijnde alzoo te zamen /800. Marine eir leger. Bij de jl. Zaterdag door den prins van Oranje als opperbevelhebber in Utrecht gehouden inspectie over da tweede brigade, hebben de troepen, onder leiding van den kommandant Araiot, verschillende manoeuvres uit gevoerd. Prins Alexander, de majoor Hooft en de kapi tein Beijerman, benevens vele officieren, waren daarbij tegenwoordig. Gisteren morgen heeft de prins van Oranje een bezoek aan het groot rijks-hospitaal gebracht. Het D bataljon van het 7e regiment infanterie, onder bevel van den majoor Tihange, dat gisteren weder te Utrecht in garnizoen is gekomen, is voor eea deel nog twee dagen in de Buurtkerk ingekwartierd en zal daarna de Willemskazerne betrekken. De minister van oorlog beeft bepaald dat tot nader order geene inhoudingen mogen plaats hebben op de soldijen van onderofficieren, korporaals en manschap pen ten behoeve van huq kleeding- en reparatiefoads. Zaterdag morgen zijn de troepen van het garnizoen in den Haag andermaal uitgerukt tot oefeningen op groote schaal. De veronderstelling hierbij was dat de vijand de legerplaats te Waalsdorp had vermeesterd en om hem nu het verder doordringen zoo mogelijk te be letten, rukten er drie kolonnes allen de gecombineerde formatie van drie wapens hebbende in verschillendo richtingen de residentie uit. De eerste, die reeds te zes uren uitrukte en de eer genoot Z. M. den koning aan het hoofd te hebben, marcheerde het Haagsche Bosch in de tweede dekte de Kanaalbrug, terwijl de derde zich langs den Scheveningschen weg op raarsch begaf. Z. M. heeft de „looze" manoeuvres der drie kolonnes met alle aandacht nagegaan, en is daarop langs den Loosduin- schen weg te circa elf uren in de hofstad wedergekeerd. Dagblad, van Grav.) Gemengde berichten. Een der twee verdachten van den in het badhotel te Domburg gepleegden diefstal is te Dordrecht gevangen genomenuit welke plaats dienaangaande het volgende wordt gemeld „Jl. Dinsdag is alhier gearresteerd een wel gekleed heer, die zich te Domburg bad schuldig gemaakt aan diefstal eeuer som van 1700. Onmiddellijk nadat de diefstal was bemerkt, werd daarvan per telegraaf aan de politie alhier mededeeling gedaan, daar de dief zich op een naar hier bestemde boot had begeven. Onze inspec teur van politie, de heer Walraven, daartoe gelast zijnde, begaf zich terstond op weg. Aan het Groothoofd infor- meerende, zag hij uit het hotel Bellevne een heer stap pen, die scheen te beantwoorden aan het uit Domburg ontvangen signalement. Hij vroeg in genoemd hotel nog naar den naam van den vreemdeling, doch dien wist men daar niet. Alleen had men hem hooren spreken van Dom burg en Middelburg. Dit was genoeg voor onzen inspec teur, die, zijn man onmiddellijk nazettende, hem op den Ried ijk voor zich zag uitgaan. Hij riep hem bij zijn naam, waarop do vreemdeling omzag, eh daardoor aan onzen inspecteur bevestigde dat hij den rechten man had. Als- toen naar het bureau van politie vervoerd, is de vreemde ling, na eerst hier een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, naar Middelburg getransporteerd. Van de f 1700 werden er nog ruim f 1500 bij hem gevonden." Het Vaderland deelt mede dat het bericht volgens hetwelk prins Albert van Pruisen, de zoon van prin ses Marianne, (gelijk het Dagblad meldde) jl. Dinsdag zou zijn gesneuveld, ongegrond is. Hij zou zelfs niet gewond zijn. De Figaro zegt dat niet prins Albert, de zoon, in een der gevechten van jl. Dinsdag gesneuveld is, maar diens vader, prins Frederik Hendrik Albert, de jongste broeder van den koning van Pruisen, geboren den 4™ October 1809. Bij beschikking van den minister van marine van den 20i» dezer, is aan den provoost in bet vaste korps dek- en onderofficieren J. Peter toegekend de gouden medaille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen militai ren dienst. Jl. Woensdagzijn weder twee jongelingen uit Maastricht cn een uit Valkenburg als vrijwilligers naar Rome vertrokken. Zij zouden zich aansluiten aan een 39tal Belgen, die evenmin als zij bezwaar maken hun vaderland in de tegenwoordige omstandigheden te ver laten en bij een vreemden vorst in dienst te treden. Ook uit Nijmegen hebben zich weder twee jongelieden naar Rome begeven. Emile de Girardin herinnert in een brief aan den hoofdredacteur van le Figaro, dat hij in Februari 1868 met den graaf Hoenckel de Donnesmarck een wedden schap om 10,000 franken heeft aangegaan dat, zoo de oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen uitbrak, Landau bij Frankrijk zou worden ingelijfd. Hij verklaart die weddenschap nog heden ten volle gestand te doen, niet tegenstaande de door het Fransche leger geleden neder lagen. Als men Pruis is en zich te Parijs op de impériale van een omuibus bevindt, is het zaak zich geen uitdruk kingen ten nadeele van bet Fransche leger te laten ont vallen. Dit bleek de vorige week toen een Pruisisch officier, in politiek gekleed, door zijne verontwaardigde medereizigers van een omnibus-impériale werd afgewor pen, tengevolge waarvan bij eenige oogenhlikkeu later overleed. Hij had iets gezegd wat het leger van Frankrijk niet tot eer strekte. De volgende mededeeling uit een schrijven uit het bivouak Morlange bewijst, dat in het Duitsche leger nog geen gebrek heerscht: „Heden zullen wij bij het nooit ontbrekende gevogelte ook nog een schotel wild braad hebben, daar de manschappen gisteren een vroolijke drijfjacht op brazen hebben gehouden en menigte voor de keuken hebben gereed gemaakt. In het paardenpark ligt gerust een groote gemeste os, als een levend beeld van „Leboeuf in vrede", die over eeu uur geslacht wordt en ons tegen morgen een heerlijk maal belooft." Maarschalk Leboeuf, de afgetreden minister van ODrlog, heeft van de Parijzenaars den bijnaam gekregen; „Guide de l'étrangcr eu France." Als een staaltje van de* behandelingen, die de vreemdelingen te Parijs ondervinden, meldt de Nieuwe Rotterdarasche courant het volgende „Wat echter de kroon spant is hetgecrr mevrouw L. wedervoer. Haar gemaal is sedert jaren een der beste

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1