MIDDELBURGSCHE COURANT, N°" 198, Maandag 1870. 22 Augustus. Bij deze courant belioori een bijvoegsel. Middelburg 20 Augustus. Bij de gisteren plaats gehad hebbende opening der jl. Dinsdag ingeleverde biljetten voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Alkmaar, is gebleken dat 1760 geldige stem men zijn uitgebracht; 11 biljetten zijn van onwaarde verklaard. De heer Knoop verkreeg 878, de heer van Foreest mede 878 stemmen, zoodat eene herstemming moet geschieden. Tot lid van den gemeenteraad van "Westdorpe is, ter vervanging van den heer P. Goethals, gekozen de heer J. de Smet. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 20eD Juli jl., houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn. De nieuw benoemde Nederlandsche gezant bij het hof van Groot-Britannie, mp. J. L. H. A. baron van Gericke van Herwijnen, is eergisteren in den llaag aan gekomen en door Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen. Na afloop der vergadering, eergisteren door den prins opperbevelhebber met de hoogste militaire autoriteiten, waaronder de ministers van oorlog en marine, gehouden, hebben IIU. KK. HH. de prins van Oianje en prins Hen drik met zijne adjudanten en eenige generaals bij Z. 11. K. prins Alexander in het l.utel les Pays-Bas gedi neerd, waarna Z. K. H. prins Hendrik en zijn adjudant wederom naar Soestdijk zijn vertrokken. In gemeld hotel zijn afgestapt de generaal-minister van oorlog van Mul ken, generaal von Preuschen, gene raal van Hartbeek en generaal Hardenberg en de minis ter van marine Brocx; na het diner gebruikt te hebben zijn zij per spoor weder naar 's Gravenhage vertrokken. De kommissaris des konings en de leden van ge deputeerde staten met den griffier der staten hebben gisteren hunne opwachting gemaakt bij HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Alexander. (JJtr. dagbl.) De volgende mededeeling ontleenen wij aan de Staats courant van gisteren: „Volgens berichten bij de regeering ingekomen heeft de admiraal van het Fransch eskader bij Helgoland aan den gouverneur van dat eiland eene notificatie ter hand gesteld, volgens welke, te rekenen van 15 Augustus, de kasten van Pruisen en van den Noord Duitschen bond, zich uitstrekkende van het eiland Baltrum, ten noordeu van de Eider, met hare havens, stroomen,^ree- dfcii en kreeken in den toestand van effectieve blokkade worden gehouden door de scheepsmacht onder zijne beve len geplaatst, en dat de neutrale schepen een uitstel van 10 dagen zullen hebben om hunne lading te voltooien en de geblokkeerde plaatsen te verlaten. „Tegen de schepen, welke mochten trachten de blok kade te schenden, zal gehandeld worden overeenkomstig de beginselen van het volkenrecht en de bestaande tractaten met de onzijdige mogendheden." Naar men aan net vaderland mededeelt, heeft de minis ter van justitie de redactiën van eenige Nederlandsche dagbladen vermaand, zich te onthouden van heftige aanvallen tegen vreemde souvereinen. Waarschijnlijk doelt deze vermaning op de wet van 28 September 1816 (S. 51), wier eerste artikel luidt: „Degeneu, die in hunne geschriften vreemde souverei nen of vorsten in hun personeel karakter honen of be- leedigeu, de wettigheid van hun geslacht en regeering tegenspreken of in twijfel trekken, of hunne daden met honende of beleedigende woorden berispen, zullen voor de eerste reize worden bestraft met een geldboete van /"500, of bijaldien zij niet. in staat zijn dezelve te voldoen, met eene gevangenisstraf van zes maanden. Het herhaald misdrijf zal bestraft worden met eene ge vangenis vfjji^en tot drie jaren." „Het doet ons genoegen zegt liet vaderland dat de aandacht van dén minister van justitie gevallen is op de wet van 1816, wier bestaan velen hier te lande onbe kend is. We hopen dat die geschonken aandacht tenge volge hebben zal een wetsvoord'acht aan de staten-gene raal tot haar afschaffing, daar ze geheel in strijd is met bet beginsel van drukpersvrijheid in onze wetgeving opgenomen, en waaraan de afschaffing van het dagblad zegel de kroon opzette. „Maar de wet van 1816 heeft nog een ander bezwaar dat haar vooral in deze dagen zeer gevaarlijk maakt voor de Nederlandsche journalistiek, namelijk datze (in art. 4) bepaalt dat aanklachten wegens de in art. 1 genoemde overtredingen, wanneer ze door de vertegenwoordigers der vreemde gouvernementen bij den minister van bui- tenlandsche zaken worden gedaan, door de justitie moe ten vervolgd worden. „De wet van 1816 strijdt derhalve niet alleen met de drukpersvrijheid, maar met de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, en behoort hoe eer hoe beter uit ons Staatsblad geschrapt te worden." Onderwijs. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkunde van het gymnasium te Brielle zijn geplaatst de heeren dp. A. Rutgers en W. F. H. Recsink. In de zitting van den gemeenteraad van Schiedam is het voorstel gedaan om op de beide armscholen, bij wijze van proef, de meisjes onderwijs in de vrouwelijke handwerken te doen geven. De gemeenteraad van Kampen heeft den heer R.van Putten aldaar benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool, op eene jaarwedde van 1800. Marino en leger. Heden zou te Nieuwediep het schroefstoomschip le klasse het Zilveren kruis in dienst worden gesteld. Het bevel daarover is opgedragen aan den kapitein ter zee W. C. Klis. Gemengde berichten. Het lossen der in de nabijheid der gemeente Brui- nisse gestrande stoomboot verschaft in die gemeente een ongewone drukte. De schippers en varensgezellen ontzien moeite noch inspanning om de lading te redden. Het voorschip is reeds nagenoeg geledigd. De te Zierik- zee aangebrachte goederen bestaan in buffelvellen, suiker, pijpkaneel, kisten met sabels en macbineriën enz. De goederen die zich in het achterschip bevinden zullen vermoedelijk niet gered kunnen worden, daar de schip pers deze niet kunnen bereiken, omdat er bij laag water 14 voet water in staat. De geredde goederen die droog zijn, worden weder ingeladen om vervoerd te worden de natte goederen worden zooveel mogelijk gedroogd. Naar wij vernemen zijn reeds twee personen in hechtenis genomen als verdacht van den diefstal van geld in het badhotel te Domburg. Een schutter, die provoost-arrest op het raadhuis te Scheveningen onderging, heeft eergisteren weten te ontvluchten. De kamer van koophandel en fabrieken te Schie dam heeft eergisteren middag van den heer van Zuylen, Nederlandsch gezant te Parijs, een telegram ontvangen waarin wordt gemeld dat de uitvoer van granen over land 'dien dag verboden was, en gelijk verbod voor den uitvoer ter zee vermoedelijk den volgenden dag zou uit gevaardigd worden. De invoer bleef toegestaan. Blijkens eene mededeeling van den burgemeester van Amsterdam aan den gemeenteraad is voor de onver zorgde betrekkingen van opgeroepen mililairen reeds 15,000 ingekomen, terwijl slechts 300 personen zich hebben aangemeld. Een algemeene collecte zal dus vooreerst niet noodig zijn. Op verschillende plaatsen in den omtrek van Leiden heersebt eene ziekte onder de varkens. Ook te Deventer zijn twee ter consumtie bestemde varkens bij een spek slager in beslag genomen, nadat gebleken was dat zij aan eene ziekte geleden hadden. Zij waren afkomstig van een landbouwer uit Diepenveen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Wij vernemen, dat het personeel en materieel, door het Amsterdarasche comité van Het roode kruis ter dis positie van het hoofdcomité voor de Luxemburgscbe expeditie gesteld, tot vertrek gereed is en vertrekken zal zoodra het hoofdcomité zulks geschikt zal achten. Hetzelfde verneemt men uit Utrecht en Groningen, Naast deze officieele hu,p heeft nü Amsterdam twee geneeskundigen naar het oorlogstooneel gezonden., een zeer belangrijke hoeveelheid verband- en verkwikkings middelen naar Parijs en Berlijn, en evenzoo belangrijke bijdragen naar de la/.aretten te Munster, Dusseldorf en Bonn. Utrecht zendt ook naar Biberich, Bentheim en Dusseldorf. Handelsblad De twee beruchte Engelsche kinderverpleegsters Waters en Ellis zullen in de volgende week terecht staan, aangeklaagd van vijf moordaanslagen, volbracht op het kind van Jeanette Tassie Cowan en vier onbe kende kinderen. Op den spoorweg van Gray naar Nancy zijn nabij Chatel twee treinen tegen elkander ingereden, waarbij twee stokers en een machinist zijn omgekomen en zeven personen zwaar gekwetst. Twee der lijken heeft men eerst den volgenden morgen uit de brokstukken der tenders en wagons kunnen halen. Het hootd van het eene lijk was letterlijk afgesneden, het andere was geheel verkoold. Een som van 50,000 franken, bestemd voorden tresorier-geneiaal van het departement Des Vosges, ten dienste van het leger, werd op den weg en in de slooten uitgestrooid, en is slechts gedeeltelijk teruggevonden. Door een Parijsche dame wordt het volgende idee geoppeid. Te Parijs zijn uit ruim 10,000 gezinnen zonen als garde-mobile uitgetrokken. Derhalve zijn die 10,000 slaapplaatsen onbezet, en zouden die ter beschikking- kunnen gesteld worden van de ambulances; men zou zich aldus kunnen belasten met de verpleging van een gekwetste, die de verlaten legerstee van den zoon of broeder zou innemen. Het Engelsch tijdschrift the Nature deelt eenige bijzonderheden mede aangaande de tropische landen, in betrekking tot het dierenrijk. Niet lang geleden beletten in Oostelijk-Azië de sprinkhanen een spoortrein tegen eene helling op te komen. Sprinkhanen schijnen eene voorliefde te hebben om zich op de rails neder te zetten. De locomotiefraderen, daarover gaande, verpletteren ze bij honderdduizendtallen en het daardoor ontstane sprinkhanenmoes maakt de rails zoo glad, dat zij alle wrijving verliezen en de radereu wel draaien, maar zich niet voortbewegen kunnen, vooral wanneer de weg naar boven helt. Op éene lijn heeft men daarom in het sprink- hanenseizoen zandbussen aan de locomotieven aange bracht, om dat euvel weg te nemen. Oesters zijn soms niet minder lastig. Eenige liefhebbers van oesters had den de haven van Tuticorin uitnemend geschikt bevon den voor de teelt dier sclielpdiereu, en het gouverne ment van Madras, dat daarin een voordeel zag, zoowel wegens den verkoop der oesters voor consumtie als met bet oog op de parels, bleef doof voor de waar schuwingen van den waterstaat. Inmiddels zijn de oesters er zóo toegenomen, dat de haven er zoo goed als ontoegankelijk door werd, en het gouvernement er nu op bedacht is, hoe de oesterbanken te verwijderen, want de kust van Madras is zeer arm aan havens. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is op het Zand, gemeente Koudekerke, te koop aangeboden een huis en erf met schuur en 5 ares 19 centiares moesland, in genoemde gemeente, gemerkt C n°. 43. Opgehouden op /I676.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1