Wc O l R A N T. N° 496. Vrijdag 1870. 19 Augustus. Middelburg 18 Augustus. Een bericht in Het vaderland van gisteren, dat bij de xegeering plan zou bestaan de gehuwde miliciens, die thans bij hun korpsen zijn ingedeeld, in't genot van verlof te stellen, moet aldus worden opgevat, dat terwijl op vroegere aanvragen om verlof van gehuwden steeds afwijzend is beschikt, thans op vernieuwde aanvragen is te kennen gegeven dat bij eventueele toekenning van verlof de gehuwde miliciens het eerst aan de beurt zul len zijn. Volgens bericht van den consul der Nederlanden te Brest is het Duitsche schip Graf von Krasseau, kapitein Nausch, komende van de zee van Azof met eene lading rogge, bestemd voor Amsterdam, door Fransche kruisers genomen en te Brest binnengebracht. De lading blijft aan boord en is verzegeld geworden. De consul, de beer E. Person, stelt zich ter beschik king van belanghebbenden. Staats-cour De minister van biunenlandsche zaken brengt in de Staatscourant van lieden ter kennis, dat bij zijn depar tement, na vergelijkend onderzoek, eenige tweede klerken zullen aangesteld worden op een jaarwedde aanvankelijk van f 400. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op 15 September a. en daartoe zullen alleen worden toegela ten zij die op genoemden datum den leeftijd van 18 jaren be reikt hebben, doch niet ouder zijn dan 23 jaren, en wier aanvragen tot toelating, geschreven op zegel, bij zijn departement zijn ingeleverd uiterlijk op 5 September a. De verdere vereischten worden in de Staatscourant opgegeven. Benoemingen en besluiten. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de le luitenants A. J. A. A. Roth- pletz, van het 7C regiment infanterie, en jonkheer W. C. Godin de Pesters, van het regiment rijdende artillerie. Kerknieuws. Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen is gisteren beroepen de heer J. J. Richard, thans te Breda. Op het viertal waren mede ge plaatst de heeren G. llingnalda, te Aarlanderveen, J. C. Verhoef, te Ilerveld, en F. J. Herman, te Baarn. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Geerling, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen bericht, den 22en Juli jl. te Cura$ao aange komen. Gisteren morgen rukte de in den Haag garnizo en houdende eerste brigade te zeven,uren uit tot het doen eener groote manoeuvre, als vervolg op die van Maandag. De veronderstelling was, dat de aan den hoek van Hol land gelande vijand tot Wateringen en Loosduinen was doorgedrongen. De brigade, aan welker hoofd Z. M. de koning zich bevond, trok gisteren tot aan den Leidschen- dam terug, terwijl een bataljon onder bevel van den majoor van Bel, met de daarbij ingedeelde artillerie en cavalerie, den terugtocht dekte, na daartoe alvorens in en om Rijswijk stelling te hebben genomen. Rechtzaken. De conclusie van het openbaar ministerie bij den hoogen raad der Nederlanden, in zake den procureur- generaal bij het hof van Zeeland tegen een arrest van dat hof tegen A. Slok, waarbij laatstgenoemde wegens het maken en in omloop brengen van in Nederland gang bare muntspeciën enz., is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en vier geldboeten elk van f 50, strekt tot vernietiging van het arrest van het hof van Zeeland en dat de hooge raad, ten principale rechtdoende, den gerequireerde veroordecle tot vijf jaren tuchthuisstraf overeenkomstig het requisitoir van het openbaar minis terie bij het hof in Zeeland. De uitspraak is bepaald op 27 dezer. Koloniën. De volgende berichten betreffende West-Indië worden uit Curasao onder dagteekening van 16 Juli gemeld. De koloniale raad heeft de koloniale huishoudelijke begrooting voor 1870 met eenige wijziging aange nomen Het federale hooge gerechtshof te Caracas heeft het vonnis bekrachtigd van het maritieme gerechtshof te La Guayra tegen den Nederlandschen schooner Sarah, ter reede van La Guayra aangehouden en ver beurd verklaard. Dit vonnis was onder anderen daarop gegrond, dat het vaartuig krijgsbehoeften naar den vijand vervoerd heeft; dat het een bevelhebber van hoogen rang, die den oorlog in de staten van het oosten moest staande houden, heeft overgebracht, en te La Guayra is teruggekeerd met correspondenties van den vijand. Den 5cn Juli jl. is de onafhankelijkheid van Venezuela plechtig te Caracas gevierd. De beer St. Ro bert, Fransch gezant, voerde namens het corps diploma tique het woord. De president, generaal Guzman Blanco gaf de verzekering dat het volk van Venezuela en zijne regeering zich meer en meer de door het corps diploma tique uitgedrukte gevoelens en heilwenschen zouden waardig maken en daaraan beantwoorden. -Het Britschestoomschip Couway is door het gouver nement van Venezuela en St. Thomas gekocht en den 5C" Juli onder bevel van kommandaut Aricus, ter reede van La Guayra aangekomen. Het wordt gewapend met ge schut van zwaar kaliber en voert thans den naam van Guzman Blanco. Gemengde berichten. De Berlijnsche Montag-Zeitung bevat het volgende telegram: „St-Helena, 7 Augustus. Men is bezig met schoonmaken." In den Haag is het bericht ontvangen, dat de expe ditie van het Ilaagsche comité van Het roode kruis met al het materieel in goede orde te Luxemburg is aange komen. Eergisteren morgen is de vierde ijzeren spanning van de brug over het Ilollandsch diep verplaatst van de paaljukken aan den Zuid-ïïollandschen wal naar en op de pijlers bij den Noord-Brabantschen wal. In éen uur tijds was deze arbeid volbracht. Omtrent hetstaken der betaling van het kassiershuis Vrancken en Verschure (kassier J. Vrancken),te Tilburg, wordt van daar aan de Nieuwe Rotterd. courant gemeld dat op eene vergadering van krediteuren te 's Bosch is gebleken dat er een bijna ongelooflijk deficit is van f 384,000. De vier compagniën der dienstdoende schutterij te Leeuwarden, die beurtelings de wacht betrekken vooral ter bewaking van de groote strafgevangenis, zullen, naar het Utrechtsch dagblad verneemt, binnen een paar dagen daarin worden tegemoet gekomen. Er zijn namelijk de noodige kleedingstukken en wapens gearriveerd, om de ongehuwden en weduwnaars zonder kinderen, behoorende tot den eersten ban, vaardig te maken; de schutterij zal alsdan met een of twee com pagniën worden vermeerderd. Wat echter de oproeping betreft om eene burgerwacht samen te stellen, daarvan hoort men weinig of niets, zoodat het niet te verwachten is dat de dienst der schutterij daardoor veel zal worden verlicht. Daar de nachten nu reeds koud beginnen te worden, wordt de wensch te kennen gegeven dat voor de schutters spoedig kapotjassen worden afgeleverd. De in de vorige maand zoo plotseling opgekomen oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen, met al zijne ge volgen, vooral ook wat de militaire maatregelen onzer regeering betreft, veroorzaakte zulk een druk gebruik van de telegraaf in Nederland, dat het slechts door eene gedurende verscheidene dagen betoonde buitengewone krachtsinspanning mogelijk is geweest, om met de be staande middelen aan den buitengewonen toestand het hoofd te bieden. Dientengevolge heeft de minister van financiën bij eene circulaire van 11 Augustus, gericht aan het personeel van de rijkstelegraaf, zijn groote inge nomenheid betuigd aan de inspecteuren der afdeelingen en aan de directeuren der kantoren voor hun beleidvoL en krachtig handelenen aan de overige ambtenaren,, niets slechts wegens het vele werk in die dagen verricht, maar vooral wegens den ijver en de bereidvaardigheid, waarmede vele van hen, buiten den gewonen diensttijd geheel vrijwillig hebben medegewerkt om het publiek belang te behartigen. Door den minister van binnenlandsche zaken is be volen, in den loop dezer maand alle verpleegde vrouwen ook de gehuwden van de gestichten Ommerschans en Veenhuizen n«s 2 en 3 naar het 1« gesticht te doen over gaan, om daar, geheel afgescheiden van de mannelijke be^óRwit^te worden verpleegd. Kinderen beneden de 13 jaren oud gaan met de moeders mede. In de op 14 September a. te Arnhem te houden jaarlijksche algeraeene vergadering der Maatschappij tot nut van den Javaan zal een nieuw hoofdbestuur moeten gekozen worden. Het tegenwoordig hoofdbestuur treedt af, omdat het geen ernstige sympathie gevonden heeft voor het doel dier maatschappij en voor hare beginselen, die door de oprichters naar vermogen gehandhaafd werden, en de geest der leden een andere dan die der oprichters is. De brug te Crevecoeur is eergisteren met vijf locomotieven en zes zwaar beladen wagens, in tegen woordigheid van een door den minister van binnenland sche zaken benoemde commissie, beproefd en goedge keurd. IndenHeerHugowaard bracht een hulponderwijzer jl. Zondag een bezoek aan den zoon van een landman. Een geweer, gebruikt om vogels uit den moestuin te jagen, trekt zijne aandacht en hij neemt het spelende ter hand. De jonge landman verzekert hem dat hij zelf het geweer heeft afgeschoten. De hulponderwijzer legt daarop op den jongeling aan, haalt gekscherende den haan over en een duchttg schot brandt los. De vader had een oogenblik te voren het geweer geladen. De jonge landman stortte stervende in den schoot zijner moeder. De hulponderwijzer is tengevolge van schrik en ontsteltenis ernstig ongesteld. Op de lijst van bijdragen voor gekwetsten komt in de Fransche dagbladen onder anderen voor: monseigneur "Wicart, bisschop van Laval, 12 tabletjes chocolaad en een doos confituren. De bisschop van Laval heeft een. rijks traktement van 15.000 franken en wel tweemaal zooveel aan emolumenten. De gebroeders Geiszler, wijnhandelaars te Meiszen, hebben aan de afdeelingen jagers, die aldaar in garni zoen hebben gelegen, bij hun vertrek naar het leger bons medegegeven, waarop zij, indien zij te Rheims mochten komen, bij de bekende firma Cliquot voor eiken officier 6 flesschen en vqor eiken jager 1 fleseh champagne zullen kunnen verkrijgen. De gemeenteraad van Delft heeft eergisteren met 11 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een adres om de kermis niet te doen plaats hebben. Naar wij vernemen werd eenigen tijd geleden aan den koning een voorstel gedaan, betreffende het nemen van maatregelen tot redding van menschen, vee en goe deren, in geval van doorbraak en watersnood. Dit voor stel zou gegrond zijn op de overweging,dat thans slechts op onvoldoende wijze hulp kan worden verleend, ten eerste, omdat de gebruikt wordende reddingsvaartuigen niet spoedig genoeg op de plaats des onheils kunnen worden aangevoerd, ten andere, omdat die vaartuigen óf door hun bouw en samenstelling, door vorm, ouder dom en daardoor zwakken staat niet voor dezen bijzon deren dienst geschikt zijn, öf omdat de noodige man schappen hetzij ontbreken, hetzij de behoorlijke oefening missen. Vandaar het voorstel, dat langs onze rivieren althans waar doorbraken te vreezen zijn, een soortgelijk beginsel van reddingsbooten als langs de stranden in werking zou worden gebracht. Te di e n einde zouden

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1