landmeisjes, die ze ons op de vriendelijkste wijze aan- bodeu. In bet Oldenburgsche gebied vooral was de welwillendheid zeer groot. Wij hadden een langdurig oponthoud. Negen treinen met gevangenen en gewonden moesten ons voorbij trekken, en eerst den volgenden morgen kwamen wij te Saarbrüek aan. De aanblik der stad was treurig, de toestand der inwoners liet veel te wenschcn over. De sierlijke vertrekken van het station waren eene ruïne; zelfs voor geld kon men geen stuk droog brood krijgen. Drie goederenloodsen lagen vol zwaar gewonden, te midden waarvan men de prinses van Salm-Salm zag met den band van hetroode kruis om den arm; juist werden drie lijken uitgedragen; het was een hartroerende aanblikEr waren ongeveer even veel Franschen als Pruisen. De gewonde officieren lagen meestal in bijzondere huizen, doch er was groot gebrek aan geneeskundige hulp. „De boomen en huizen waren op verschrikkelijke wijze omgeschoten. Een balcon van massief zandsteen lag vergruisd voor de deur. „Op den top van het hoog en schoon gelegen station woei weder trotsch de Pruisische vlag. De hoogten ten zuiden van de stad waren geheel met loopgraven omge ven, drie voet. diep en mei eene borstwering van 3 —4 voet hoog. Ongeveer 1500 pas achter deze hoogten verheft zich terrasvormig een nieuwe reeks van hoogten. Op deze tweede reeks hadden de Franschen post gevat nadat zij van de eersten waren verdreven. Deze tweede stelling was ook door loopgraven omgeven en op vele plaatsen waren zij, om een vuur van verschillende hoog ten te kunnen geven boven elkander aangelegd. Daar waren ook de batterijen met mitrailleuses opgesteld en de positie was buitengewoon sterk, llc geloof dat ieder scheidsrechterze voor onneembaar zou hebben verklaard. De Pruisen hebben bij het aanvallen zeker geen oor deelkundige berekeningen gemaakt, maar alleen gedacht aan „„er op los"" en „„er op in."" Ik ontmoette het 12c regiment, dat juist uit bet bivoualc van het slagveld trok om de Fransche grenzen over te trekken. Het regiment had in den strijd hier groote verliezen geleden (30 officieren waren dood of gewond), daar het door het bosch was doorgedrongen om de Franschen in de flank te kunnen aantasten. Het slagveld was nog bedekt met wapens, bloedige mantels en lijken, en er stonden drie geladen Fransche kanonnen. Er lagen meer Pruisi sche dan Fransche wapenen, daar de laatsten veel door nieuwsgierigen of liefhebbers waren opgezocht. Boven op de hoogte lag een groot rond graf, waarop een bord stond dat in potlood bet zeer korte opschrift bevatte „„28 Pruisen, 96 Franschen."" Het 12de regiment had zijn zeven gesneuvelde officieren in éon graf in de nabij heid van den straatweg gelegd en toen het nu die plaats voorbij ging blies de muziek in marsck een koraal, maar terstond daarop weder een vroolijke luchtige wijs. Dit is zoo geheel in overeenstemming met het slagveld. Men mag de dooden in weemoed gedenken maar dan het hoofd niet laten hangen. Yroolijk voorwaarts over de grenzen, vroolijk bereid ook den dood te ondergaan. Des avonds reed ook de prinses Salm-Salm, vergezeld van een Johanniter, over het slagveld. Wij bivouakeerden er midden in. De koning kwam des avonds te Saarbrüek aan. Den volgenden dag trokken wij over de grenzen. Een witte steen van 3 a 4 voet hoogte was het teeken der grens. De huizen der Douanen waren verlaten en op schrikkelijke wijze beschoten. Ik sneed eemChassepot- kogel uit een post van een schutting. Des avonds bi vouakeerden wij weder; ditmaal onder een stortregen, maar in bet veld wordt men daar aan gewoon, en een- stuk brood met spek smaakt dan waarlijk nog beter, dan menige maaltijd. Opmerkelijk is de haat onzer troepen tegen de Franschen. Gedurende den oorlog in 1868 wer den de Oo3tenrijksche gevangenen door onze troepen met hartelijke deelneming ontvangen en met de grootste zorgvuldigheid bejegend; thans kunnen onze soldaten zich niet altijd onthouden om met de gevangenen te spotten. De gewone uitroep als een trein gevangenen voorbijgaat is: „„gij zult aan den Rijn komen, doch neem hem als'tje belieft niet weg!"" Voortdurend worden nog afgedwaalde Franschen in de bosscben en dorpen gevan gen genomen. De mitrailleuse heeft tot nogtoe geen wonderen gedaan. Het wordt bevestigd, dat onze art sen bij de gewonden nog enkele mitrailleusekogels heb ben uitgesneden." Uit het Zuidduitsche leger wordt gemeld„dat de Pruisen een Fransche krijgskas hebben veroverd, bevat tende eene waarde van 100,000 franken in goud. Er waren 10,000 Franschen krijgsgevangen gemaakt, waaronder niet minder dan 170 officieren van alle rangen. Twee regi menten turco'swerden bij na voltallig gevangengenomen. Het is moeilijk om in het leger berichten van de buiten wereld te ontvanger., want ieder is zoo met bezigheden 1 overladen dat hij zich alleen bemoeien kan met betgeen in zijne onmiddellijke omgeving plaats grijpt. De veld posten gaan ook,ongeregeld, daar de spoortreinen soms verscheidene uren te laat aankomen. Dagbladen ziet men sedert verscheidene dagen niet meer. De troepen dringen voortdurend verder door, terwijl de verbinding tusschen de verschillende hoofdlegers steed3 niet groote zorg wordt onderhouden, en bet vijandelijke leger van alle verbindingen wordt afgesloten, telkens trans porten van den vijand worden veroverd en soldaten gevangen genomen. Intnsschen wordt de verpleging steeds moeilijker naarmate wij dieper het land indrin gen. Het land is door het Fransche leger, dat hier weken lang stond, geheel uitgeput, en hoe zou nu de Elzas een leger van 300,000 Pruisen, die tbans hier zijn, kunnen voeden? Het zijn dan ook einde loos lange proviandtreinéu die het leger volgen. Ver scheidene dorpen zijn door de inwoners verlaten en ge heel leeg, en in dekloven en bosscben der Vogeezen heb ben zich kleine gewapende benden gevormd, die reeds enkele soldaten vermoord en kleine transporten veroverd hebben. Veertien gewapende boeren en jagers, die een transport bij Biteke overvallen en de geleiders gedood hadden, zijn volgens krijgsrecht doodgeschoten. Straats burg is geheel door Badensche troepen omringd en de stad van alle gemeenschap afgesneden. De overgave, waartoe de Badensche majoor Amerongen de stad heeft gesom meerd, is, zooals verwacht werd, door den gouverneur geweigerd. Waarschijnlijk zal de stad spoedig worden gebombardeerd. Naar verzekerd wordt is zij slecht ge proviandeerd en bestaat de bezetting slechts uit twee bataillons linietroepen en de nationale garde." Volgens een Fransch blad, sprak de maarschalk Bazaine onlangs tot een honderdtal soldaten, die zich in een bivouakrondom hem hadden geschaard, liet volgende „Kinderen ik heb u niets te verwijten, gij hebt snel ge schoten. Te Wissembourg, waar gij gebrek aan munitie hadt, zouden de Pruisen voor drie dagen genoeg hebben gehad. Maar wat duivel, laat ons eens praten. Waar zijn wij? Midden in onze groote verdedigingslinie. Van Thionville tot Metz en van Metz tot Nancy houden wij het terrein bezet. Wat hebben wij achter deze linie? Een andere, die van de Maas! Wat hebben wij achter de Maas. Champagne! En wat hebben wij nog bij Cham pagne? Het bosch vau Argonne. Gij herinnert u Valny De Pruisen herinneren het zich ook. En wat vinden wij bij het bosch van Argonne? Die samenvloeiing van rivieren,die het slagveld van 1814 versieren, al het land dat doorsneden wordt door de Aisne, de Marne, de Aube, de Seine, en zelfs door de Yonne en de Armen£on. „Welnu, dat is alles nog niets: want achter Metz, achter de Maas, achter het bosch van Argonne, achter Champagne, achter onze valleien van de Marne hebben wij Parijs, en achter Parijs, Frankrijk, Fraukrijk, dat wil zeggen vier millioen gewapende burgers, een vader landslievend hart in iedere borst en een milliard in onze kassen. Drommels! ik geloof niet dat het zoo noodig is om zoo haastg te zijn. Laat ons vroolijk, maar op ons ge mak er op losgaan. Wij hebben den tijd!" Wij herhalen onderstaande telegrammen omdat zij niet in alle exemplaren van ons vorig nommer zijn opge nomen. Parijs. Volgens officieel bericht heeft de keizer met den prins Metz verlaten. Het Fransche leger is gisteren bij den overtocht naar den linkeroever van de Moezel door een zeer sterke vijaadelijke macht aangevallen. De Pruisen zijn nogtans met groot verlies teruggedreven. De Pruisen hebben gisteren de overgave van Toul geëischt, waaraan echter niet is voldaan. De wallen wor den door de nationale garde verdedigd. Berlijn. Volgens èen depêche door den koning van Pruisen aan de koningin gezonden, was een veldslag geleverd, waarin de Pruisen overwinnaars zijn gebleven. De ko ning zou zich naar het slagveld begeven. Metz. Dg keizer begeeft zich naar Verdun, na de verdedi ging vau Metz toevertrouwd te hebben aan de vader landsliefde der bezetting en van de burgerij. Longemlle. Volgens een hier ontvangen depêche van den keizer is het Fransche leger na voor de helft over de Moezel te zijn getrokken, door een groote Pruisische macht aangeval len, waardoor eeu worsteling ontstaau is die vier uren geduurd heeft. De Pruisen zijn met groot verlies terug geslagen Parijs. TeLaVillette is de rust vrij ernstig verstoord geworden. Laatste berichten. Volgens bericht uit het Pruisisch hoofdkwartier tö' Herny hebben de eerste en zevende Pruisische leger korpsen eergisteren de Fransche troepen buiten Metz aangegrepen en na een bloedig gevecht gedwongen om zich binnen de vesting terug te trekken. De Franschen hebben ongeveer vier duizend man aan dooden en ge kwetsten verloren. Gisteren is een groote verkenningstocht uit het Pruisisch hoofdkwartier gedaan. Men stootte echter ner gens op een vijandelijk korps. Parijs. Officieel wordt gemeld dat te Commercy eene patrouille Pruisische ulilanen is gezien. De stad Commercy ligt aan de Maas tusschen Toul cn Verdun. Berlijn. Na het gevecht van Zondag is door den ko ning van Pruisen eene verkenning gedaan van verschei dene uren, tusschen de voorposten van het vijandelijke leger. Daar hierop geenerlei ontmoeting gevolgd is, maakt men daaruit op dat opnieuw groote ontmoediging zich van het Fransche leger heeft meester gemaakt Parijs. Omtrent het gevecht van Zondag waren heden middag nog geen nadere bijzonderheden bekend gewor den. Brussel. De kamer van vertegenwoordigers heeft heden het adres van antwoord op de troonrede, met uit zondering van éen lid dat zich van medestemming ont hield, met algemeene stemmen aangenomen. t)attisclsbcricl)tm. Graanmarkten enz. Rotterdam, 16 Augustus. Ter markt van heden waren aangevoerd: 909 runderen, 228 vette, G nuchtere kalve ren, 854 schapen, 319 varkens en 188 biggen. Runderen, lc qual. 72, 2C qual. 55 centkalveren le qual. 80, 2e qual. 60 cent: schapen 65 cent per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 16 Augustus 1870. Nederland. ♦Certifio. Werkelijke schuld 2J pet. 51 ♦dito dito dito 3 60? *dito dito dito 4 81 dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 2? Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 89? ♦Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 73? ♦Cert. P000 1864 5 „871 ♦dito 1000 1866 5 87 Toten 1866 5 „201 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4i 80? ♦Certific. dito4 60? ♦Inscript.Stieglitz&Co.2La4eL. 4 61 ♦Obligation 1867 4 651 ♦Obl. 1869 4 651 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 203 ♦Oblig. dito 4 158 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 80? dito dito Jelez Orel 5 80 dito dito Charkow Azow. 5 811 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 50? ♦dito dito April'Oct. 5 50? ♦dito in papier M ei/No v. 5 43 ♦dito dito Febr./Aug. 5 43? Italië. Leening 18615 45 Spanje. ♦Obligation25 thans 3 25 ♦dito 18673 26^ ♦dito Binnenlandsche3 23? Portugal. Obl. 1856—1863 3 „281 ♦dito 18673 28? Turkije. dito (binnenl.) 5 42?? Griekenl. dito (blauwe)5 9 Egypte. dito 1868 7 73? Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 92-^ ♦dito dito dito (1885) 6 91? ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 „28 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2« sec. 7 60§ dito dito 1869 dito 7 63 Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 „87? Mexico. dito 1851 3 a 13 Grenada, dito afgestempeld6 23? Prijzen van coupons. Amsterdam, 15 Augustus. Metall. f 19.15; Dito zilver f 24.05 Dito Eng. per 11.87?: Eng. Russen per f 11.87!: Eng. Portugal per Fransche f Belg. f 55g; Pruis, f 34|; Hamb. Russen Russen in Z.R. 284; Pools, in Fl. Spaans, f—Amerik Dollars f 2.34; dito papier/Spaans.-Frans.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3