MIDDEL BURGSCIIE COURANT. N°- 194. Woensdag 1870. 17 Augustus. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 16 Augustus. De opening der heden ingeleverde stembriefjes in het kiesdistrict Alkmaar ter verkiezing van een lid der tweede kamer, is, volgens een in de Staats courant van heden opgenomen koninklijk besluit,.verdaagd tot 19 dezer. De eerst aanwezende ingenieur der genie te Neu zen, kapitein J. F. Klinkhamer, is in diezelfde betrek king overgeplaatst, vooreerst tijdelijk te Willemstad. Uit Neuzen meldt, men ons, dat de aanvoer van .steenkolen uit België per spoor aldaar thans zeer belang rijk wordt. Alleen voor rekening van éen koopman worden 200 waggon3 aldaar verwacht, waarvan reeds gisteren een 30tal waren gearriveerd, welker inhoud per scheepsgelegenheid verder wordt geëxpedieerd. De Schippersvereniging Schuttevaer te Zwolle heeft zich onlangs tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek, om bij den gemeenteraad van Gouda te willen bewerken dat de vaartuigen met staande masten zoo spoedig mogelijk van de vaart door die ge meente zullen kunnen gebruik maken, ter voorkoming van niet alleen voor de schippers, maar ook voor den handel zeer nadeelig oponthoud, daar het niet zelden gebeurt dat meer dan 150 vaartuigen tegelijk aanwezig zijn en eenigeu daarvan soms een dag en langer moeten wachten alvorens de reis te kunnen vervolgen. De minister heeft hierop dezer dagen geaiUwoord, dat, volgens bekomen inlichtingen, de door de gemeente Gouda ondernomen en onafgebroken voortgezette werken tot verbetering der scheepvaart vermoedelijk over cea twee tal jaren zullen voltooid zijn, zoodat er uitzicht bestaat, dat nog in 1872 de Gouwe of vaart door de gemeente geschikt zal zijn, om met staande masten te worden be varen. Wat het bedrag betreft der rechten, die ten behoeve der gemeente Gouda van de scheepvaart worden geheven, bij de nieuwe regeling dier heffing, welke zeer onlangs heeft plaats gehad, is het bedrag bepaald in verhouding tot de kosten, welke de gemeente Gouda zich in het belang der scheepvaart getroost. Blijkens ontvangen mededeeling zijn de Fransche departementen Marne, Haute-Marne, Moselle, Meuse, Bas-Rhin, Meurthe en Vosges niet voor bijzondere tele grammen toegankelijk. De voornaamste der alzoo buiten gemeenschap gestelde Fransche kantoren zijn die te St. Avoid, Belfort,Cbalons-sur-Marne, Chaumont,Colmar, St. Dié, St. Dizicr, Epernay, Epinal, Forbach, Hagenau, Langres, Longwy, Luneville, Metz, Mulhouse, Nancy, Neufchateau, Plombières, Reims, Sarrobourg, Sarregue- mines, Saverne, Schestadt, Straatsburg, Thann, Thion- ville, Toul, Vassy, Verdun Vitry-le-Fran^ais en Wissem- bourg. Slaats-cour Benoemingen en besluiten. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Mid delburg C. F. Westerburger, thans inspecteur van politie te Rotterdam. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend, wegens verandering van woonplaats, aan den 2en luite nant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen J. P. Kalis, en tot 2«n luitenant bij die schutterij benoemd G. P. van der Tak en F. J. Een horst. Onderwijs. De üommissie van toezicht op het middelbaar onder wijs te Kampen heeft ter benoeming als leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar aanbevolenvoor de wis kunde de heer C. A. Scheltema, civiel-ingenieur, te Hengelo; voor de geschiedenis en aardrijkskunde dr. J. W. de Groot, leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht; en voor de scheikunde de heer G. H. L. Bakhoven, doctorandus te Utrecht. Tevens verzoekt de commissie definitieve benoeming van den leeraar G. Schouten en voorloopige benoeming van den heer de Gruijter als leeraar in de gymnastiek,tegen eene toelage van f 200 tfoven hetgeen hij'needs van de gemeente ge niet. Daar deze aanbeveling-den gemeenteraad te beperkt toe&clieen, till a^dooi- den inspecteur geen ad vies is uitge- bracj3£^e£ burgemeester en wethouders, niet, zooaio de wéÏT wifj"ëmi- voorstel hebben gedaan, is de behandeling- der zaak acht dagen uitgesteld. Kerknieuws. De heer J. Schouten, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Harderwijk, heeft voorliet beroep naar Vlissingen bedankt. Marine en leger. De troepen van de verschillende wapens, te 's-Graven- hage in garnizoen, zijn gisteren ochtend in uiteenloopende richtingen uitgerukt tot het uitvoeren van gecombineerde manoeuvres, bestaande in de onderstelling dat de kust tegen een vijandelijke landing moest verdedigd worden welke op de hoogte van Terheijde zou plaat3 hebben, en belet werd door drie colonnes, aanrukkende de eerste op Loosduinen, de tweede op Wateringen en de derde op het Stoomgemaal. De manoeuvres werden met de meeste nauwkeurigheid uitgevoerd. Z. M. de koning heeft het begin der oefening bijgewoond en daarbij de eerste en de derde colonne in oogenschouw genomen. Dagblad v. s-Graoenh Gisteren is in dienst gesteld 7s. Ms. gepantserde drijvende batterij Draak. De état-major is samengesteld als volgt: kapitein luitenant ter zee Damme; luitenant ter zee lc klasse Habetz; de luitenant ter zee 2e klasse Woldringh en Krabbe officier van administratie Kruyt officier van gezondheid Broers en de luitenant der mari niers Dibbets. Gemelde batterij zal eerstdaags door sleepbooten naar bet Nieuwediep worden gebracht. Gemengde berichten. Gisteren waren alhier gearresteerd negen Amerikaan- sche matrozen, die zich aan baldadigheden schijnen te heb ben schuldig gemaakt; althans op verzoek derpolitiealhier zijn eenige mariniers van het Araerikaansche schip Franklin van Vlissingen per rijtuig naar Middelburg gereden, om de aangehoudenen in ontvang te nemen. Gisteren avond te 9 uren zijn ze te Vlissingen aange komen en naar boord getransporteerd. Het stoomjacht de Leeuw is eergisteren voor Rot terdam gekomen en in de vluchthaven geankerd ten einde Z. M. den koning af te wachten die, naar men ver neemt, hiermede een inspectiereis langs de kustwerken zal ondernemen. Gelijk men weet, werd jaarlijks in de kerk van den H. Anthonius te :s-Gravenhage op 15 Augustus voor de Fransche regeering een Te-Deum gecelebreerd, dat door het corps diplomatique werd bijgewoond. Daar het verzoek daartoe gisteren, vermoedelijk uithoofde van de tijdsomstandigheden,niet was ingekomen, zou die plechtigheid dit jaar achterwege blijven. De Fransche regeering heeft geweigerd om de haar door de prinsen van Orleans aangeboden diensten aan te nemen. Volgens het Dagblad van 's-Gravenhage bestaat de voorwaarde waarop de uitvoer var- steenkolen uit Pruisen wederom gegund is ten behoeve onzer spoor wegen en fabrieken daarin, dat de burgemeeesters der gemeenten naar welke de uitvoer plaats heeft zich ver antwoordelijk moeten stellen dat aan de kolen geen andere bestemming zal gegeven worden dan die waarop zij oorspronkelijk werden afgezonden. Uit Lobith wordt gemeld, dat, nu de Pruisische regee- den uitvoer van steenkolen enkel voor fabrieken en stoomwerktuigen in Nederland bestemd, weder heeft toegestaan, aldaar reeds een 60tal [schepen met steen kolen zijn binnengekomen. Den schippers die steenkolen voor den handel aan boord hebben, wordt de uitvoer nog niet gegund. Als bewijzen van den haat der Franschen tegen de Pruisen worden verschillende verhalen gedaan. Sommige gewonde krijgsgevangene Franschen zouden zich niet willen laten verbinden, ja zelfs zou een Fransch soldaat die tegen zijn wil heelkundige hulp van een Duitsch arts ontving, dezen laatsten twee vingers hebben afge beten. Niet minder sterk sprekende staaltjes worden verhaald omtrent de woestheid der turco's. Een dezer zou onder anderen zijn zooeven geamputeerde vingers der eene hand met de andere hand verachtelijk hebben weggesmeten. Volgens het Utrechtsch dagblad zal in de provincie Utrecht geen gedwongen levering van paarden behoeven plaats te hebben. Eergisteren zijn door Utrecht 200 paar den gepasseerd, die voor rekening van het rijk bij ver schillende landbouwers waren opgekocht en waarvoor goede prijzen betaald zijn. In de laatste dagen waren Pruisische treinen, te Venlo arriveerende,herhaaldelijk van groen en Pruisische vlaggen voorzien, ter eere van overwinningeu, op de Franschen behaald. Naar wij echter vernemen, zou van wege de politie te Venlo zwarigheid gemaakt zijn om zulke deraonstratiën tot op neutraal grondgebied toe te laten en werd door haar bevel gegeven om onmiddellijk vlaggen en groen van de treinen, voor zoolang deze al thans op Nederlandsch grondgebied zouden vertoeven te doen verdwijnen. Ook vernemen wij, dat eenige Pruisische grensbewoners, opgewonden door de zege praal hunner landgenootcn, in een paar wagens naar Venlo reden, om aldaar hunne geestdrift lucht te geven en die zoo mogelijk aan de inwoners mede te deeleu. Dit gelukte echter niet, want eenige burgers, verontwaardigd dat men in zekeren zin hun neutraal grondgebied zou schenden, ontnamen den Pruisen hunne vlag, en het zou zeer zeker tot een gevecht gekomen z^n, had de politie niet den Pruisen onder de oogen gebracht dat zulke manifestatiën van hunne zijde ter plaatse hoogst afkeurenswaardig waren en zij dus maar zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen moesten zoeken. Ook nog in enkele andere grensgemeenten moeten soort gelijke onaangenaamheden hebben plaats gehad. {Maas- en Roerbode Dr Verwey heeft ten behoeve van Het roode kruis verschillende verbeteringen aangebracht aan de draag baar, bij het leger in gebruik. Bij de gewijzigde draag baar is het hout van beter hoedanigheid en daardoor steviger en duurzamer, terwijl het gevaar van breken der onderstellen is opgeheven. Het lig-zeil, bestaande uit éen stuk, met zoomen voor het doorlaten der draag stokken, is dubbel gemaakt, zoodat het gevuld en tot matras of stroozak gebezigd kan worden. Aan de aldus verbeterde draagbaar is toegevoegd een los ruggestuk tot steunsel voor hoofd en rug, terwijl er bij de draagbaar van het leger op gerekend wordt, dat de gekwetste met het hoofd op zijn ransel ligt. Het ruggestuk verdient echter verreweg de voorkeur. Het liuuen van dit rugge stuk is ook dubbel en kan worden opgevuld, hetgeen echter voor het vervoer niet is aan te bevelen. De draag baar met het ruggestuk kan ook tot veldbed worden gebruikt. Daar de bij het leger aangenomen draagbaar tot grondslag is aangenomen, zoo bestaat er gelijkheid van hulpmiddelen bij samenwerking met het leger. Een Engelsche dame, sedert twee maanden de echtgenoote van den heer George Marke, met wien zij sedert haar huwelijk in Zwitserland reisde, is eenige dagen geleden iD het gebergte nabij Chamouni in eene kloof gevallen, en vier en twintig uren later had men haar nog niet teruggevonden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 14 Augustus: F. B. den Boer, jm. 27 j., met L. J# Dekker, jd. 21 j. P. Hendrikse, jm. 32 j., met C. J. Guiot, jd. 27 j. R. Tichelaar, jm. 34 j., met C. A. Quadek- ker, jd. 29 j. (Van G tot 13 Augustus.) Vlissingen. GehuwdA. Verduyn, jm. 26 j., met B. C. van der Hulst, jd. 33j. Bevallen: F. T. Beijé, geb. Corveleijn, z. N.'t Hart, geb. de Groot, z. E. J. Meuldijk, geb. van der Steen, z. W. J. Jobse, geb. Harmse, d, A. H. Regenbogen, geb. de Bank Langenhorst, d. J. H. L. Struijk, geb. Good, d. (levenl.).

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1