MI DDELBURGSCHE COURANT. N° 193. 1870. Dinsdag 16 Augustus. Middelburg 15 Augustus. De uitslag der verkiezing bij herstemming van 10 com missarissen in het polderbestuur van Walcheren, is, vol gens het daarvan op heden opgemaakte procesverbaal, de volgende; Er zijn ingeleverd 200 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 199. Hiervan zijn uitgebracht op de heeren: Jacobus Verhage, te Zoutelaude, 142, Jacobus Pieter Min- derhoud, te Westkapelle, 131, mr. Daniel Alexander Ber denis van Berlekom, te Middelburg, 118,Zacharias Koene, teBiggekerke, 110, Christiaan Volkers, te Vrouwepolder, 110, Pieter Boone, Jz. te Koudekerke, 109, Abraham de Nood, te Vrouwepolder, 108, DanielRo.ze,te St.Laureus, 105, M. Volkrijk Liebert, te Middelburg, 100, mr. Nico? laas Cornells Lambrechtsen van Ritthem, te Middelburg, 99, Cornelis Midavaine, te Middelburg, 98, Abraham de Landmeter, te Middelburg, 94, mr. Willem Cornelis Mary de Jonge van Ellemeet, te Oostkappele, 93, Adriaan Tak van Poortvliet, te Middelburg, 91, Abraham Johannes v. d. Broecke, te Middelburg, 84, Jan Peper, te Aagte- kerke, 78, jonkheer Willem Reinbrand Boddaert, te Mid delburg, 75, Willem Adriaan Jobse, te Westkapelle, 71, Joos Mesu, te Aruemuiden, 69, en Jacobus de Korte, te Domburg, 67 stemmen. De 10 eerstgenoemden, als de meeste steramen verkre gen hebbende, zijn alzoo tot commissarissen benoemd. De kiezersvereeniging Oranje de Grondwet, te den Hel der, heeft ook jonkheer rar. C. van Foreest tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. De Centrale kiesvereeniging te Alkmaar handhaaft de candidatuur van den lieer Knoop en heeft namens dien heer medegedeeld, dat hij tegen de candidatuur geen bedenking heeft en het van de omstandigheden zal laten afhangen, of hij de benoeming tot lid der tweede kamer zal aannemen. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de tweede kamer mededeeling gedaan dat voortaan de bezwarende voorwaarden wegens het maken of bekosti gen van verdedigingswerken uit concessiën voor aanleg van spoorwegen zullen vervallen, behoudens dat eerst dergelijke werken door de wetgevende macht van open haar nut moeten verklaard worden, alvorens met de weikzaaraheden een aan vang mag gemaakt worden. Het bijzonder telegrafisch verkeer met Straatsburg is afgebroken. Staals-cour Benoemingen en besluiten. gezantschappen. Ontslagen, eervol op verzoek, J. C. baron Gevers, als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Nederland te Londen. Benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, thans in dezelfde betrekking te Brussel. Benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel mr. W. F. Rochussen, thans minister resident te Kopenhagen. Kerknieuws. De heer A. C. Duker, emeritus predikant, wonende te Rencum, heeft voor het beroep tot predikaat bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Gapinge bedankt. Marine en leger. Gisteren morgen is het 3C bataljon van het 6e regiment infanterie, onder bevel van den majoor Vigelius Baert, te Utrecht aangekomen en in het militaire logement en in het succursaal-gebouw op de Nieuwe gracht inge kwartierd. Heden morgen zou het 4C bataljon naar de Bilt vertrekken en het kamp achter de Bilt tot ontvangst gereed maken en aldaar ingekwartierd worden. Het lc bataljon wordt te Zeist ingekwartierd en bet 2« zal het kamp bij Houten afbreken. Utr. dagblad) De Staats-courant van Zondag en Maandag 14 en 15 dezer bevat het koninklijk besluit, waarbij het besluit van den 5e« Mei 1867, n°. 27, tijdelijk en tot nadere be schikking aldus gewijzigd wordt: 1°. dat de zaken, welke volgens dat besluit behooren behandeld te worden ter standplaats Middelburg of ter standplaats Maastricht, zullen worden behandeld ter standplaats 's-Herogenbosch, en dat daarbij als auditeur militair fungeeren zal do auditeur militair voor de pro vincie Noord-Brabant, en 2*. dat in stede van Leeuwarden, Groningen de stand plaats zal wezen voor de auditie in de 4« militaire afdee- ling voorde provinciën Friesland, Groningen en Drenthe- Gisteren voormiddag is ter reede van Ylissingen gekomen Z'-. M*. schroefstoomschip Citadel van Ant werpen. Onmiddellijk daarna is het ramtorensehip Schorpioen van daar vertrokken naar het Nienwediep. ar vertrokken naar Koloniën. In het bijvoegsel behoorende bij de Staatscourant van Zondag eti Maandag 14 en 15 dezer is opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen, behoord heb bende tot de landmacht in Nederlandsch-Indië, welke gedurende het 2C kwartaal 1869 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld, en die bij het depar tement van koloniën in Nederland behooren te worden opgevorderd, onder overlegging van de noodige bewij zen van erfrecht. Ouder anderen komen daarop voor Francois de Meers man Lute uit Sluis, voor f 16.32, en Jacobus Cornelis Waage uit Middelburg, voor f 36.56. Gemengde berichten. Heden morgen beeft eeufugezetcn dezer gemeente, van beroep winkelier en lijkdienaar, zich door ophanging van het leven beroofd. Hij laat vrouw en kinderen na. Kort te voren had hij nog in zijn winkel geholpen en zich vervolgens naar zijn nabij gelegen kelder begeven, om iets te halen: Door zijn lang wegblijven opmerkzaam gemaakt, ging zijne dochter naar de reden daarvan zien en zag haar vader in den kelder hangen. Op haar geroep kwam dra iemand ter hulp die den strop lossneed, doch het was reeds te laat. Geldelijke ongelegenheid wordt algemeen als de oorzaak van dezen zelfmoord opgegeven. Het in ons vorig noraraer medegedeeld bericht, ontleend aan het Nieuws van den dag, dat iemand zon getracht hebben de protestautsche kerk te Noordwijk aan zee in brand te steken, wordt thans in verschil lende bladen tegenge sproken. De bijzondere tre in, die de generaal Palikao, toen hij door de keizerin was uitgenoodigd te Parijs te komen, overbracht, heeft den weg van Lyon naar Parijs afgelegd met eene snelheid van 25 mijlen in het uur. Naar men verneemt, zal, aanstaanden Dinsdag de beproeving plaats hebben der brug bij Crevecoeur. Zij zal geschieden met vijf locomotieven en zes zwaar bela den wagens door eene commissie, daartoe door den mi nister van binnenlandsche zaken benoemd. Dit is de eerste groote spoorwegbrug, waarvan de ijzeren boven bouw hier te lande werd vervaardigd. Volgens de Groninger courant is een van de per sonen, die dezer dagen te Groningen ongesteld waren geworden ten gevolge van het gebruik van garnalen, Zaterdag aan de gevolgen overleden. Het Vaderland meldt het volgende: Een groote menigte verdrong zich Zaterdag ochtend te half elf uur op het perron van het stationsgebouw van den Rijn spoorweg te 'sGravenhage, om een afscheidsgroet te brengen aan het personeel, dat met den trein van 10.55 over Rotterdam, Maastricht en Luik naar Luxemburg zou vertrekken, teneinde onder de vlag van Het roodo kruis op of nabij de slagvelden werkzaam te zijn.tot verpleging en geneeskundige behandeling der ge kwetsten. „Als commissaris van het hoofdcomité staat de heer baron van Hardenbroek, adjudant en kamerheer van Z. M. den koning en kommandant van het korps konink lijke Haagsche scherpschutters, aan het hoofd der expeditie. Als geneeskundigen maken de heeren dr. Dumontier, gepensioneerd dirigeerend officier van ge zondheid, oud-chef van clen geneeskundigen dienst in West-Indië, dr. Carsten, oud-officier van gezondheid bij de zeemacht, adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland, jonkheer dr. Pompe van Meerdervoort, oud-officier van gezondheid bij de zeemacht en gewezen directeur der geneeskundige school in Japan, deel der expeditie uit, waartoe de kolo nel baron van Tuyl van Serooskerke en de heer en mevrouw Merkus, vier ziekenverpleegsters onder direc tie van mejufvrouw Groen uit Rotterdam, en acht zie kenverplegers behooren. In het geheel bestaat het gezelschap dus uit 20 personen, dat al het aanwezige materieel van het hoofdcomité en het Haagsche comité met zich neemt, o. a. ook de groote ziekentent meteen aantal veldbedden. „De deelnemers aan de expeditie bevonden zich in de ruime wachtkamer der eerste klasse, waar de verschil lende autoriteiten der coinité's van Het roode kruis met hunne dames, benevens de betrekkingen der vertrekken- den bijeen waren om hun het vaarwel toe te roepen. „Omstreeks kwartier vóór elven verscheen H. M. de koningin met gevolg en werd door de leden van het hoofdcomité ontvangen 'en de wachtkamer binnengeleid, waar H. M. achtereenvolgens van alle leden der expeditie persoonlijk afscheid nam. Alle ziekenverpleegsters wer den door H. M. met name toegesproken en omhelsd, allen verplegers drukte zij de hand en onderhield zich op haar bekende minzame wijze met de andere roode kruisvaarders, terwijl de ontroering bij het afscheid- nemen duidelijk bewees met hoeveel sympathie H. M. voor dezen kruistocht der menschelijkheid was bezield. „De voorzitter van het hoofdcomité, de minister van staat Bosscha, zeide H. M. dank voor de wijding, die hare tegenwoordigheid aan deze plechtigheid gaf', en sprak een kort woord van afscheid tot de leden der expeditie, wien hij pijnlijke oogenblikken voorspelde, doch de streelende voldoening van mede te werken om de vlag van Het roode kruis der menschelijkheid hoog opgeheven te houden op het slagveld van den barbaarschen oorlog. „Algemeen was de ontroering en deelneming, waar mede dit krachtig woord werd aangehoord. „Toen de deuren der wachtkamer waren geopend, werden de vertrekkenden nogmaals door de achterblij- venden begroet. Ook H. M. bracht hun het laatst vaar wel aan de wagons van den spoortrein, en weldra voerde de stoom de eerste Nederlanders onder Het roode kruis het station uit naar het slagveld heen. „Zijn wij wel onderricht, dan bestaat bij de leiders der expeditie het voornemen een lazaret nabij het te verwachten slagveld, hetzij Luxemburgseh, hetzij op Fransch grondgebied in te richten en dat zooveel moge lijk te maken tot een nationaal Nederlandsch, d. i., uit sluitend door Nederlanders bediend. Het tegenwoordig personeel wordt sterk genoeg geacht om in de eerste behoeften van een duizendtal gewonden te voorzien. Breidt later de behoefte zich uit, kunnen er b. v. een twee-,drietal lazaretten worden ingericht, dan zou gebruik gemaakt worden van de aangeboden diensten van verschillende geneeskundigen hier te lande, en aldus de geneeskundige hulp versterkt worden." Te Mainz zijn elf kantinehouders van het 80° regi ment Pruisische troepen gevangen binnengebracht we gens hetberooven van doodenen gekwetsten op het slag veld. Men heeft zeer veel geld en een groote menigte voorwerpen bij hen gevonden. Volgens uit Brouwerschaven ontvangen bericht, is het te Rotterdam bij de Koninklijke stoorabootreederij thuis behoorende ijzeren stoomschip Willem III bij het uitgaan aan den grond geraakt, door midden gebroken en gezonken, en zal het vermoedelijk totaal verloren zijn. De boot was geladen met suiker voor de Middeland- sche zee, welke lading geschat wordt op 5 tonnen gouds.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1