MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 192. Maandag 1870. 15 Augustus. Middelburg 13 Augustus. De Staats-courant van heden bevat het volgende bericht „Bij de regeering is de telegrafische mededeeling ontvangen, dat de regeering Van den Noordduitschen bond voorwaardelijk bewilligt in den uitvoer van steen kolen naar Nederland ten behoeve van de Nederlandsche spoorwegen en fabrieken." De Staats-courant van heden bevat ook het koninklijk besluit van den 7C" dezer, houdende intrekking van verordeningen betrekkelijk het kerkelijk bestuur bij de Istaëlieten in Nederlanden inde West-Indische koloniën. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen ten laste van den staat ver leend, ten bedrage van f 1533 'sjaars, aan den eervol ontslagen referendaris bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. W. A. Naber, en ten bedrage van 1133 'sjaars aan den eervol ontslagen commies bij dat bureau A. P. van Aarem. Necrologie. De zoo gunstig bekende Nederlandsche dichter mr. A. Bogaers is jl. Woensdag in 75jarigen ouderdom te Spa overleden. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Fijnaard de heer J. H. Gravenstein, thans predikant te Serooskerke (Walcheren). Bedankt voor het beroep als predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Sluis door den heer Swaan, te Eemnes-Buiten. Op het zestal van predikanten, opgemaakt ter ver vulling der vacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zuiderwoude, komt onder anderen voor de heer G. 0. Boomer, predikant te Ritthem. Marine en leger. De troepen die op de Iloutensche vlakte bij Utrecht gelegerd zijn, zullen, naar men zegt, vertrekken naar bet kamp achter de Bildt, waar verleden jaar de nationale schietwedstrijd gehouden is. De troepen zouden dadelijk het kamp verlaten, maar een deel er van zou voor het betrekken van het nieuwe eerst ingekwartierd worden. Het lc bataljon van liet 6e regiment infanterie, onder bevel van den majoor de Favauge, sterk 17 officieven en 850 man, zou beden morgen het kamp verlaten en voor- loopig te Utrecht worden ingekwartierd in het Passan tenhuis. (Utr. dagblad.) Koloniën. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag van den raad van beheer der Nederlandsch- Indische spoorwegmaatschappij aan de algeraeene verga dering van aandeelhouders, ingevolge art. 44 der statu ten, uitgebracht den 28cn Juni jb Gemengde berichten. De gemeenteraad van Haarlem heeft een besluit geno men, hetwelk gunstig afsteekt bij door andere corpora- tiën gemaakte bepalingen, die het bezoeken eener tentoonstelling op Zondag niet toelaten en daardoor eene bezichtiging van het tentoongestelde voor de werkende klasse als het ware onmogelijk maken. Genoemde ge meenteraad heeft namelijk besloten, om het Haarlemsch museum ter bezichtiging open tc stellen alle werkdagen van 10 tot 3 uren tegen b e t a 1 i n g, en des Zondags van 12 tot 4 uren zonder betaling van entreegeld. In hetUtrecbtsch iagblad komt eene waarschuwing voor om niet te dicht bij het fort op de Houtensche vlakte te komen, uithoofde van het gevaar om als „spion" te worden opgebracht. Eergisteren namiddag werd de be richtgever van genoemd blad, den publieken weg langs het fort passeerende, door een korporaal en een soldaat der wacht aangesproken; zijne verklaring dat hij bij een in de nabijheid wonenden bekende was' geweest, scheen niet voldoende, althans door een bijkomenden sergeant majoor werd gelast dat hij gebracht moest worden voor den kommaudant van het fort. Daar een bekende van den arrestant zich daar bevond, kwam hij er goed af; anders ware hij wellicht een nacht op het fort gehouden. Oin de forten tot op zekeren afstand te kunnen naderen, moet men consigne en parool kennen. Hetzelfde dagblad meldt dat reeds in 1866 door den heer A. F. C. Kruijder te Utrecht aan de bevoegde autoriteit hetplan voor eene mitrailleuse i3 aangeboden. Toen is daarover een officieel rapport uitgebracht, doch de stukken zijn verder in het archief bewaard. Bij de verschillende commissariaten van politie te Parijs hebben zich nog 15,000 Pruisen aangemeld met het verzoek om te Parijs te tnogen blijven. Dit verzoek is echter afgewezen. Het getal Daitscher3 dat te Parijs verblijf houdt wordt op 40.000 geschat. —.Uit Groningen wordt van 11 Augustus gemeld 'Naar wij vernemen, hebben zich in een gedeelte van deze stad dezen nacht vele gevallen voorgedaan van meer of minder hevige vergiftiging door het gebruik van garna len, die gisteren avond zijn gebruikt. In de woningen, waar dat verschijnsel zich heeft voorgedaan, zijn de meeste leden der gezinnen onpasselijk geworden. Naar men vermoedt, zijn de gekochte garnalen van éenc partij afkomstig geweest. Men zal dus voorzichtig dienen te zijn met het gebruik van dit voedsel. (N. Rolt. cour.) Gisteren morgen zijn HH. KR. HII. de prinsen van Oranje en Alexander met gevolg te paard uitgereden; de prins van Orauje bezocht bet kamp in de Houtensche vlakte en werd er met de meeste geestdrift ontvangen. Des middags gebruikten de prinsen, benevens de gene- raal-majoors vou Kellner en van Stirum, kolonel Schön- stedt, majoors Dittlinger, db kapiteins Nepveu en von Jeetse, de gedeputeerde staten en de griffier der staten, het diner bij den commissaris des konings. Het Vaderland geeft de volgende vrije vertaling van een dezer dagen in het Engelsche weekblad the Spectator opgenomen liedje. „Louis heeft den vuurdoop ontvangen." Telegram van den keizer.) «Hoe aardig, papa, en hoe prettig! Hoe tuirn'len die blauwjassen rond Kijk! daar schiet men een Turco zijn hoofd af. Hoe aardig spuit 'tbloed uit die woud! En kijk welk een schitterend vreugdevuur Maar in 't donker zou 'twinuen in pracht; O papa, verbrand nog heel veel steden, Maar doe het toch liever hij nacht." «Ja kind, het heeft iets van een opera-scène; Maar hoor, vergeet nooit hij uw pret Slechts om u wordt het stuk hier gegeven, Opdat gc mij waard zijt temet. Vroeger doopto men met heilig water, Zooals men een Christenkind doet Maar gij zijt van 't geslacht van de Caesars, En dio doopt men met vuur en met bloed. Gedoopt zijt gc. nu als een Caesar; Dit is 'twat u bijblijven moet: Een brandende stad was uw doopvont, En het water was: tranen en bloed. De zoutbergwerken van Wieluzka bij Krakau verkeeren in treurigen toestand. Het water is sedert vele maanden daarin doorgedrongen en welke pogingen zijn aangewend om het te keeren, allen zijn mislukt. Toen men in het begin van dit jaar meende geslaagd te zijn om het gevaar af te wenden, is men in die verwach ting teleurgesteld, daar zich nieuwe doorbraken vormden en de werklieden slechts met moeite aan het dreigende gevaar konden ontsnappen. Men meldt uit Leiden dat jl. Woensdag iemand te Noordwijk aan zee, bijgenaamd Jan de Duivel, getracht heeft de protostantsche kerk in brand te steken. Een soldaat in de nabijheid zou den toeleg belet hebben. De glazen bij den predikant zijn ingeworpen. De burgemeester, zegt de berichtgever, heeft de zaak niet vervolgd, zoodat heden eene dame bij hem een verhuis- biljet reclameerde, op grond dat zij vreesde dat de veiligheid van personen en goederen in die gemeente niet verzekerd was. (Nieuws v. d. dag.) Het paardeuspoor-genootschap in Londen heeft van Juli tot het eind van December 1869 in de plaats van haver uitsluitend maïs als paardenvoeder gebruikt, en daardoor 14172 pd. st. bespaard. De groote krachtsinspanning die van de leveran ciers van het leger vereischt wordt tot verpleging der Duitsche troepen, blijkt onder anderen uit het volgende. Door de gebr. Lachman, te Keulen, zijn geleverd voor bet Ve armeekorps, het III«, VII®VIIIe, Xc en het garde korps, te zauien tellende 210,100 man: 7000 ossen, waar van 3700 uit Sleeswijk-Holstein9500 centenaars spek,, uit Holland en Westfalen, 8000 balen rijst, uit Rotterdam en Bremen, 12,000 centenaars erwten en boonen, uit Silezië en Pruisen. De 15,000 pond gebrande koffiboonen, die dagelijks gebruikt worden, zijn gedeeltelijk te Keulen gekocht, gedeeltelijk in Haunover gebrand. Voor de paarden zijn noodig 500,000 schepels haver, waarvan, éen vijfde gedeelte door een huis uit Koningsbergen is geleverd. Zij waren al voor Fransche rekening besteld, maar door de gebr. Lachman opgekocht. Deze provisiën moeten voor zes weken strekken. Blijkens eene bij de regeering ontvangen mede deeling van het Italiaansche gezantschap heeft de ko ninklijke commissie voor de internationale maritime tentoonstelling te Napels bepaald, dat die tentoonstelling zal worden geopend op 1 December, in plaats van op' 1 September a., zooals was bepaald. (Staalscour.) Een „landwehrman," die in Arnhem woonde en zich den 23en Juli naar zijn vaderland begaf, om aan zijue militaire verplichtingen te voldoen, schrijft, dat hij van Arnhem te half elf des morgens vetrekkende, eerst te half tien des avonds te Essen aankwam, wegens het groot aautal treinen met militairen en krijgsvoor raad, die tusschen Wesel en Essen liepen. Van Oberhausen vertrokken dien dag niet minder dan 200 treinen. Tot Emmerik ging zijne bagage medej verderop mocht hij alleen kleedingstukken behouden. „Den 24en, zoo schrijft hij verder, werd ik te 8 uren bij mijn compagnie en bataljon ingedeeld. Men liet mij niet eens den tijd om mijne familieaangelegenheid in orde te brengen. Ik moest dit dus maar aau anderen overlaten. „Het bataljon trad in den nacht van den 24en op den 25c" te 12 uren aan, en te 2 uren rehden wij van Essen over Witten naar Hanau, waar wij des morgens te 8 uren aankwamen. Een uur hielden wij daar stil en ver volgden toen den tocht over Miinster naar Rheine, waar wij des middags te 1 uur arriveerden en aan het spoor wegstation door de burgers met spijzen, versnaperingen en bier ontvangen werden. Te 2 uren spoorden wij van daar door Oost-Friesland en kwamen te 8 uren te Leer, waar wij met groote geestdrift door de burgerij werden verwelkomd en eveneens op bier werden onthaald. Ein delijk kwamen wij in den nacht van den 25cn op den 26e" te 2 uren te Wilhelmshafen aan, en terstond werden wij gedirigeerd naar de strandwacht aan de baai. Tot op liet oogenblik liggen wij nog altijd daar. „Wij zijn met 8 bataljons infanterie, 1 regiment cava lerie en de vereisckte artillerie en pioniers op 4 uren van Wilhelmshafen aan de Gate. Wij hebben order elke poging der Franschen om te landen te verijdelen. Gene raal Vogel von Falkenstein heeft het opperbevel. „Onze verpleging ,laat veel te wenschen over. Voor een glas goed water betalen wij een grosscke, voor een kop koffie "2\ grossche en voor een glas bier 3 grosschen. Men kau zich voorstellen, dat wij dikwijls dorst lijien." De heer Rochefort heeft aan den prefect van poli tie te Parijs den volgenden brief geschreven: „Mijnheer de prefect! „Sedert eene maand ben ik zoo streDg mogelijk buiten toegang gesteld, zonder dat mij iemand de reden heeft opgegeven voor dezen afschuwelijken maatregel. Ik kan

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1