MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 191. Zaterdag 1870. 13 Augustus. SKmtmUmö AAMBESTE»INC. Op Vrijdag 26 Augustus 1870, des voormiddagsten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring,door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwe zigheid, door een der leden van gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, wordeu aanbesteed: Het aanbrengen eener buitenberin met Doornlkscne steenglooijing, lang 150 M. en bijhehoorende wea ken, aan den kop van den Oosthavendijk te IVeuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijuoff, Raamstraat n°. 49 te 's Gravenbage, en door zijne tnsschenkomt iu de voornaamste gemeenten des rijks. Vrijdag en Dingsdag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur te Middelburg en bij den ingenieur te Neuzen, 's Gravenhage, 1 Augustus 1870. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat de betrekkingen van eersten en tweeden hulponderwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder onderwijs voor jongens vacant zijn. Aan de betrekking van eersten hulponderwijzer is verbonden eene jaarwedde van f GOO en 15Ö 's jaars tegemoetkoming voor huisvesting; aan die van tweeden hulponderwijzer eene jaarwedde van 500 en mede dezelfde tegemoetkoming van ƒ150. Vereischten zijn: voor eersten hulponderwijzer h. Akte als hulponderwijzer; b. akte voor de Fransche taal c. akte voor de wiskunde d. akte voor de Engelsche of Hoogduitsche taal voor tweeden hulponderwijzer a. Akte als hulponderwijzer: b. akte voor de Fransche taal c. akte voor de Engelsche of Hoogduitsche taal zal tot aanbeveling strekken. Sollicitanten worden uitgenoodigd uiterlijk voor den laatsten dezer maand hunne stukken in te zenden aan den burgemeester dezer gemeente. Vlissingen, den 12 Augustus 1870. De Burgemeester en wethouders voornoemd, WINKELMAN. Middelburg 12 Augustus. Onze correspondent te Neuzen schrijft ons heden: „Doordien gisteren de dienst tusschen Vlissingen, Neuzen en Hoedekenskerke per stoomboot niet is uitge voerd, zijn de postpakketten, voor hier en verder be stemd, te Vlissingen gebleven. Toen nu heden morgen de stoomboot als gewoonlijk arriveerde, hoopte men tegelijk met de pakketten van heden ook die van giste ren te ontvangen, doch dit was het geval niet. De post pakketten uit Middelburg ontbraken, zoowel die van gisteren als van heden. Het is waarschijnlijk dat ze heden namiddag, via Goes en Hoedekenskerke of Elle- woutsdijk, arriveeren, en dus dan die van gisteren 26 a 28 uren later dan gewoonlijk. „Nu vraagt men zich af, of in dergelijk geval als gisteren, dat trouwens wel meer voorvalt, geene schik king te beramen was geweest, om de pakketten per beurtschipper op bier te verzenden; ware zulks geschied, alsdan waren wij reeds gisteren voormid* dag 11 uren in het bezit geweest van uw courant en de brieven en nieuwsbladen uit Walcheren. Zoo het geval zich dezerzijds voordoet, dat er geen stoomboot op Vlissingen vaart, en dus ook de postpakketten van Wal cheren van hier niet op den gewonen tijd daarmede kunnen verzonden worden, alsdan wordt door den post» directeur gezórgd, dat ile Verzending geschiede per beurtschipper, zoo namelijk daartoe nog gelegenheid bestaat, in verband met de vertrekuren, welke worden geregeld naar het tij. „In het midden van den zomer, bij gunstig weder, en het bezit van twee stoomschepen der provincie, die zich belast heeft met de overbrenging der postpakketten, dan nog zooveel uren als boven gemeld zonder corresponden tie met de hoofdplaats der provincie te blijven, is in onzen tijd van vooruitgang wel wat al te erg, terwijl veler belang daarbij lijdt, vooral in tijdsomstandigheden als de tegenwoordige." Naar de Goescbe courant verneemt, heeft mf. J. H. de Laat de Kanter zijn ontslag als lid van den gemeenteraad van Goes ingediend. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 20°» Juni jl., houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk de uitgifte ip erfpacht voor 99 jaren, aan D. Dronkers te Middelburg, van duinen en vroonen enz. in het noorden van Walcheren. In hetzelfde nommer zijn opgenomen de wet van den 21c» Juli jl.houdende bekrachtiging van een krediet, door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1869, vastgesteld bij de wet van 4 December 1868 (Staatsblad n°. 160) benevens de vol gende koninklijke besluiten: van den 28<» Juli jl., be treffende de huizen van bewaring in sommige kantons; van den 5CD Augustus jl., houdèndcaanwijzing der kunst wegen van de Pruisische grenzen naar Winschoten en Oude Pekela als heerbanen voor den invoer van goede ren enz.; en van den 8en Augustus jl., betrekkelijk de opheffing van de Langakkerschans als vestingwerk. Als vervolg op het gisteren medegedeelde omtrent de werkzaamheden in de S5e algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen melden wij nog het volgende. De uitslag der beraadslaging over het voorstel van het departement Zalt-Boramcl tot het doen benoemen eener commissie door het hoofdbestuur, teneinde de onevenredige bezoldigingder hoofd- en hulponderwijzers te onderzoeken en in de volgende vergadering voorstel len daaromtrent te doen,is geweest dat dit voorstel met acclamatie is aangenomen, met inbegrip van een daarop voorgesteld amendement van hetdeparteraentGorincheaij strekkende om bedoeld onderzoek ook uit te breiden tot de beroepen of bedrijven die de onderwijzers soms verplicht zijn daarbij uit te oefenen. Een voorstel van hefdepartement Beest, tot het uit schrijven van een prijsvraag tot het ontwerpen van een beknopt en bevattelijk populair geschrift over staathuis houdkunde, wordt, na een korte discussie, bij acclama tie verworpen. Vervolgens werd beraadslaagd over een voorstel van het departement Rotterdam, dat het hoofdbestuur aan een bevoegd geneeskundige opdrage bet schrijven van eene verzameling van gezondheidslesseu voor het volk. Het departement Kampen stelde ais amendement voor om het in der tijd door de Maatschappij uitgegeven werk van dr Cappelle te doen aanvullen eu wijzigen, in plaats van een nieuw geschrift uit te geven. Dit amendement is bij acclamatie en het alzoo geamendeerde voorstel met 342 tegen 175 steramen aangenomen. Het voorstel van het departement Nieuw-Lekker'an d dat het hoofdbestuur zich tot de ïegeering wende om wetsbepalingen of maatregelen uit te lokken waardoor het verontreinigen onzer rivieren en binnenwateren en het verloren laten gaan der faecale stoffen zooveel moge- lij 1c gestuit worde, is ingetrokken. Uit de beraadslaging bleek dat verscheidene departementen van oordeel wa ren, dat men den invloed der Maatschappij bij de regee ring zou verzwakken indien men zich te dikwijls en voor allerlei zaken tot haar wendt, terwijl bovendien verschil lende andere corporatiën hare aandacht reeds op dit punt gevestigd hebben. Daarna had een langdurige beraadslaging plaats, over het voorstel van het departement Koog en Zaandijk, om: o.het hoofdbestuur te verzoeken zich in betrekking te stellen met de Maatschappij: tot nut van den Javaan speciaal met het doel, om zich te vergewissen dat het door die Maatschappij op te richten of reeds ^opgerichte schoolfonds in aard en strekking zoowel als in duur zaamheid, op goede grondslagen rust en deswege de sympathie en medewerking onzer Maatschappij verdient. .b Het hoofdbestuur in dat geval te machtigen, uit de algemeene kas enzer Maatschappij, de som van f 5000, of zooveel minder als de omstandigheden zullen gebieden, te bestemmen, als blijk vanhooge ingenomenheid met en krachtige ondersteuning van het bedoelde schoolfonds. Het departement Groningen stelde als amendement voor: om achter a te lezen „en van hare bevinding ten volgenden jare rapport uit te brengen en daaruit vol gende voorstellen te doen," waardoor punt b vervalt. Dit amendement is met acclamatie aangenomen en evenzoo het geamendeerde voorstel. Het departement De drie F.gmonden had voorgesteld eene commissie te benoemen tot onderzoek der middelen welke leiden kunnen tot verbetering van het volksge zang.- Uit voorstel is echter na de daarover gevoerde discussie ingetrokken. Het voorstel van het departement Dniveland, om de vergoeding van reiskosten aan de afgevaardigden te verdubbelen, kwam inde laatste plaats in behandeling. Het departement Amersfoort stelde daarop het volgende amendement voor: „De afgevaardigden ontvangen, be halve de reiskosten, een vergoeding van /2.50perdag verblijf." De begrootingscommissie wees er op dat door de aan neming van bet voorstel /5000 in plaats van 2500 op de begrooting zou moeten uitgetrokken worden, terwijl de aanneming van het amendement eene verhooging van f 1500 noodzakelijk zou maken. Het departement Dniveland nam het amendement over, waarna het voorstel met 280 tegen 260 stemmen werd aangenomen. Het voorzittend departement Yianen bracht den voor zitter dank voor de leiding dezer algemeene vergadering en noodigde hem uit zijne uitgesproken rede af te staan, teneinde die te laten drukken. De heer Opzoomer ver klaarde zich daartoe bereid, dankte de vergadering voor de ondervonden ondersteuning en sloot de vergadering. Bij den aanvang der werkzaamheden van de algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen was onder anderen een voorstel ingekomen van het de partement Nijmegen, hetwelk niet urgent is verklaard en mitsdien buiten behandeling is gebleven. Volgens Het Noorden betrof dit voorstel eene manifestatie ten gunste van den vrede, door de Maatschappij tot nut van 't alge meen uit te brengen. Benoemingen en besluiten. hypotheken. Op verzoek eervol ontslag verleend aan F. A. van Olffen, uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijze n te Roermond, behoudens aanspraak op pensioen. Marine en leger. De minister van justitie brengt in de Staats-courant van heden in herinnering, dat volgens de wet de staat van Nederlander wordt verloren door buiten toestem ming des konings zich in vreemden krijgsdienst te bege ven.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1