MIDDELBURGSCHE COURANT. 11 r 189. Donderdag 1870. Augustus. Middelburg 10 Augustus. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting onder anderen de volgende shaken behandeld. Aan F. Alewijnse is 107 centiare grond buiten de Yeersche barrière in koop afgestaan tegen f 1 per cen tiare, alsmede 74 centiare in huur, voor tien jaren, tegen f 4 'sjaars, ingaande met 1 Januari 1871, behoudens recht van opzegging der huur. Tot lid der plaatselijke gezondheidscommissie is benoemd de heer C. L. van Sorge met 9 stemmen. De heer D. Jeras, mede op de voordracht geplaatst, verkreeg 4 stemmen. De verkiezing van twee raadsleden, in de plaats van de heeren Magielse en van Deinse, is bepaald op 30 Augustus a. De beraadslaging over de voorgedragen concept-ver- ordeuing op de heffing eener plaatselijke directe belas ting op de inkomsten en daaromtrent uitgebrachte adviezen heeft niet plaats gehad, daar met algemeene stemmen is aangenomen een voorstel van den heer Sifflé, om deze zaak, aan te houden tot na de beslissing over het aan de tweode kamer ingediende wetsvoorstel tot invoering eener rijks-belasting op depnkorasten. De Aracrikaansche korvet Juanita, eergisteren ter reede van Vlissingen gekomen, is heden morgen weder naar Antwerpen teruggekeerd. Uit den ITaag schrijft men ons „Geene residentie zeker is rustiger in deze dagen dan de onze, behalve dat nu en dan een huzaar als estafette van het Noord Einde naar Delft of Waalsdorp draaft, of de schutterij in de Hertenkamp wordt geïnspecteerd, is alles hier, als altijd in den zomer, zeer rustig en zeer kalm. Onze natie is geen militaire natie, en zelfs de groote worsteling tusschen onze machtige buren brengt ons niet in opgewondheid of militaire verrukking. Ons volk is - bereid te strijden en te lijden voor zijn onafhankelijk heid, waarvan het de zegeningen zoozeer heeft onder vonden, eu nu vooral duidelijk gevoelt. Ons volk mort niet over de lasten die het dragen moet; het doet kalm en manmoedig zijn plichten diezelfde vastbera denheid, die men nu waarneemt, nu nog slechts het zwakke weerlicht te zien is van de zware donderbui, be hoort ons ook niet te verlaten als de bliksem ons land mocht treffen. „Ons volk kan goede soldaten leveren, waar vast op te rekenen is en veel mee uit te richten. De geschiedenis leert het meer dan voldoende. Maar een militair volk wordt het nooit. Militaire vertooningen, prachtparades en overdreven railitairisme zuilen ons niet opwinden maar integendeel niet veel anders bij ons opwekken dan onze lachlust. Meer dan op militair entrainkunnen wij bouwen op vastberadene kalmte. Zou het nu niet beter zijn die deugd bij ons aan te kweeken die overeenkomt met onzen aard, dan te trachten ons iets op te dringen wat ons vreemd is. De eene mensch zal met gemak hel dere logische betoogen leveren, maar de luchtige sarcas men van zijn buurman gaan hem niet van de hand. Hij zal wel doen zijn betoogenden stijl te volmaken en zich niette vermoeien met te trachten zijn buurman na te volgen. „Of uit dat oogpunt beschouwd de wachtparades op het Buitenhof en de militaire vertooningen op Scheve- ningen goed te keuren zijn, waag ik niet te beslissen. Ook het plan van het Roode kruis-comité om met een stoomboot den Rijn op te varen schijnt om een dergelijke reden aan velen niet welgevallig te zijn. Met minder kosten en minder ophef, maar meer bedaard overleg, zou men wellicht meer goed kunnen doen en zijn krachten besparen voor het geval ons eigen land hulp noodig had. Zou men in allen gevalle de les ook hier niet zooveel mogelijk moeten betrachten: Laat uwe linkerhand niet weten wat uwe rechterhand doet?" Te Zalt-Bomrael worden de schutters die zich meer dan gewoonlijk moeten oefenen voor hun verzuim schade loosgesteld. De officieren der schutterij aldaar hebben namelijk inteekcnlijsten voor wekelijksche bijdragen bij de ingezetenen rondgezonden en de inschrij ving heeft aan de verwachting beantwoord, zoodat men kan voort gaan met schutters zonder bezwaar ecnige malen per week te oefenen. Te Deventer daartegen worden de schuttetdptcneinde ze vooiloopig zoo min mogelyk te bemoeilijken, in plaats van viermalen slechts tweemalen 's weeks gedurende een paar uren geoefend, en wel des Zondags en Maandags. De gemeenten ad van Maastricht heeft op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, de burgerij tot oprichting eener plaatselijke burgerwacht uit te uoodigen. In de Staats-courant van gisteren zijn opgenomen de wetter?5!1 van den 20en Juli jl., houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den afstand in ruil van per- ceelen giond van den staatsspoorweg bij het station te Echt; goedkeuring der overeeukomst betrekkelijk den afstand van rijks grond aan de gemeente 's-Gravenhage, en verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting vóór het jaar 1870. Voorts de koninklijke besluiten van den 27>'n 1 Juli tot af- en overschrijving van hoofdstuk II op hoofdstuk I der begrooting van Nederlandse!)-Indië voor het dienstjaar 1870, vastgesteld bij de wetten van 7 December 1869 (Staatsblad n°.204 en 205)en vau den 6?n Augustus 1870, tot tijdelijke gedeeltelijke buiten- werkingstelling van het koninklijk besluit van 15 Au gustus 1868 (Staatsblad n°. 1^2)houdende regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der mon sters van koopwaren, die tusschen Nederland en Zwit serland gewisseld worden. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den Rn luitenant E. M. A. W. Phaff, van het 2e regiment huzaren. geneeskundige niENST. Benoemd tot lid van het hoofdcomité der vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, H. Slot, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend met ingang van 1 September a aan E. L. Schaefer, als tijde lijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Her- togenbosch, aan J. M. A. Itramps, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond, en aan G. J. Lege- beke, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermonden met ingang van genoemden datum benoemd: tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch G. J. Legebeke, voornoemd: tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond E. L. Schaefer, voornoemd, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond J. M. A. Krarnps, voornoemd. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterijen in de provincie Zeeland, 1° bataljon, tot R» luitenant L. L. Wouterscn, thans 2e luitenant. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sliedrecht, J. van der Laan, thans ie Kortgene; en te Kortgeue G. II. Peters. Onderwijs. Volgens een door Het Vaderland gegeven overzicb t van den uitslag der eind-examens aan de hoogere burger scholen in de verschillende provinciën van ons land, zijn 108 jongeliede ngeëxamineerd en daarvan 92 toege laten en 16 afgewezen. Die uitslag wordt gunstig genoemd, daar slecht3 ongeveer een-zevende der candi- daten werden afgewezen, en nog gunstiger dan het vorige jaar, toen van de 97 candidaten 19 afgewezen werden. Het Vaderland ziet hierin tevens een bewijs hoezeer ten onrechte wordt beweerd dat bij die examöns overdreven eischen worden gesteld. -In de aflevering van Juli der Nieuwe bijdragen ter bevordering van onderwijs en opvoeding worden als vacant opgegeven34 openbare scholen voor gewoon en meer uitgebreid- en éen voor meer uitgebreid onder wijs; éen bijzondere school voor gewoon lageronder- wijs; éen gesubsidieerde bijzondere school voor gewoon lager- en éen zoodanige school voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs. Het aantal vacante hulponder wijzers-betrekkingen was 20, en er was éen betrekking als hulponderwijzeres vacant. Marine en leger. De minister van oorlog heeft aan de militaire autori teiten van het leger het volgend schrijven gericht: Door de opkomst onder de wapenen van alle miliciens hebben de korpsen en onderdeelen daarvan eene zooda nige sterkte verkregen, dat het gebiedend noodzakelijk is de kaders, die volgens de bestaande organisatiën geenszins te sterk zijn, niet te verzwakken. Ik acht het derhalve noodig, aan alle militaire autoriteiten van het leger dringend aan te bevelen, zoo min mogelijk onder officieren en korporaals tot bijzondere diensten, als ordonnance, schrijver enz., te bestemmen. Koloniën. De minister van koloniën roept sollicitanten op voor drie plaatsen als adspiranf-ingenieur bij 's lands burger lijke openbare werken in Nederlandsch Indië, om zich aan te melden vóór of op den 15i n September e. k. aan het departement van koloniën. De vereischten worden vermeld in de Staats-courant van heden. Bij koninklijk besluit van dey 7cn dezer, n°. 35, is jonkheer G. A. Clifford, laatstelijk burgemeester van Enschede, benoemd tot ambtenaar ter beschikking ra» den gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. Gemengde berichten. Een hevige brand heeft gisteren nacht te Rotterdam gewoed. De pakhuizen genaamd de Krim, waarin twee ladingen thee, gemerkt Bristow en Diamond, bestaande uit 13,000 kisten en 10,000 balen onverkochte maat schappij koffie waren geborgen, zijn een prooi der vlam men geworden. De schade wordtbegroot op anderhalf milli- oen gulden. De brand ontstond in een houten loods, staande in de houtlaan, en sloegal spoedig naar de kolos sale pakhuizen,waar ook nog palmolie geborgen was, over. Ongelukkigerwijze heeft men er nog persoonlijke on gelukken bij te betreuren. Bij het instorten namelijk van een der buitenmuren kwam deze in aanraking met een dak, waarop eenige brandspuitgasten zaten. Vijf hunner werden gekwetst, waaronder een ernstig. Ze z jn onmiddellijk opgenomen en in het nabijgelegen Israëlie- tische ziekenhuis verpleegd. Opmerkelijk is het dat een dertig jaar geleden een groote mouterij, op diezelfde plek staande waar nu de pakhuizen hunne plaats innamen, mede tot den grond afbrandde. Een handelshuis te Rotterdam heeft van zijn agent te Parijs een depêche ontvangen, houdende bericht dat geen goederen meer behooren gezonden te worden. Onder de pauselijke zouaven zijn te Rome oneenig- heden uitgebroken, daar de Franschen niets te maken, willen hebben met de Pruisenmen is reeds aan het vechten geweest en de Fransehe zouaven verklaren niet langer gekommaudeerd te willen worden door generaal Kanzier, die te Baden geboren is Te Scheveningen vertoonde zich gisteren ochtend een oorlogsbrik, die geen vlag deed waaien en west waarts koers zette. Het in de residentie verspreid ge rucht, als zouden daar Zondag „twaalf gepantserde Fransehe schepen" gepasseerd zijn, is geheel onwaar. „Alleen iemand," zoo deelt men ons van daar mede, „die fantastisch genoeg is om éen korvet voor drie fregatten aan te zien, lean in de visschersyaartuigen die ter haring- visscherij uitgingen, gepantserde schepen zien." (Het Vaderland

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1