MIDDELBURGSCHE COURANT. N°" 188. 1870. Woensdag 10 Augustus. öiimrrtlmtïr Middelburg 9 Augustus. Iu het college der provinciale staten van Zeeland is weder eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer li. A. van IJsselsteijn, te Zierikzee. Gisteren namiddag is ter reede van Ylissingen ge komen de Ainerikaausche korvet Juanita, kommandant Luce, komende van Antwerpen ter overbrenging van den admiraal Glisster, wien het komman-do over het Amerikaansch eskader is opgedragen. Uit Zierikzee wordt ons gemeld dat Woensdag en Donderdag voormiddag een gepantserde kanonneerboot met het kanon zal schijfschieten in de richting van de Roompot naar zee. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Kats is de heer P. Eversdijk met 14 stemmen gekozen, terwijl de heer P. van Weel 7 stemmen verkreeg. De gekozene heeft echter die benoe ming niet aangenomen. De Kölnische Zeitung meent, dat de koningin dei- Nederlanden geagiteerd heeft tegen België. Het Dagblad vindt die onderstelling van éen Duitsch blad zoo grie vend en vreeselijk, dat het vraagt, of de stemming in Nederland niet beslist ten nadeele van Duitschland meet keeren Als het Dagblad leest wat de Figaro omtrent den prins van Oranje schrijft, moet het dan ook niet vragen ot de stemming in Nederland niet beslist ten nadeele van Frankrijk keeren raoet? Naar onze meening is het oordeel van enkele Fransche of Duitsche bladen, hoe scheef en dwars ook, voor Nederland evenmin eene reden om vóór of tegen Pruisen of Frankrijk te zijn, als het oordeel van een enkel Neder- landsch blad de meening van de Duitschers of Franschen zal leiden. Arnlicour.) Men meldt aan het Utrecktsch dagblad „In goed onderrichte kringen wordt ten stelligste verzekerd dat hier te lande, met name te 's-Gravenkage, door Fransche agenten de Fransche zaak met Fransch geld enorm wordt gediend. In hoever de Hollandscke eerlijkheid tegen zulke klinkende argumenten lang be stand zal blijven moet de tijd leeren." Uit verschilleöde plaatsen wordt aan Het Vaderland medegedeeld dat onderscheidene schepen langs onze kust worden opgemerkt die geen vlag vertoonen, doch vermoedelijk tot de Fransche marine behooren, en wier sloepen zich onledig houden met peilingen langs de kust. Benoemingen en besluiten. pold ek bestuk en. Op verzoek eervol ontslag verleend aan II. J. van Deinse, als raad in de centrale directie van den polder Walcheren. Benoemd tot gezworen van den Loven- en Willeras- kerke polder J. de Kraker. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lcn luitenant P. L. Vis van het 2« bataljon der rus tende schutterij in de provincie Zeeland. Kerknieuws. Eergisteren namiddag heeft de heer D. du Pree, vroe ger predikant bij cle chistelijk gereformeerde gemeente te Serooskerke in Walcheren, als zoodanig, zijn intree rede gehouden bij die gemeente te Goes, naar aanleiding van Hebreëen 13: 17. De heer Steketee, predikant te Nieuwdorp, had hem des voormiddags bevestigd en tot tekst zijner rede gekozen 2 Timotheus 2: 15. 3Iarine en leger. Naar wij met zekerheid vernemen moet het dezer dagen door ons medegedeelde besluit, waarbij aan de kwartiermeesters, officieren van gezondheid en luite nants adjudanten gelast werd zich een paard aan te schaffen, in diervoege worden gelezen, dat het hun zal vrijstaan zich van nu af een rijpaard aan te schaffen, waarvoor zij alsdan van rijkswege de fourago zullen genieten. Verplichting is dit aanschaffen dus voorals nog niet. (Dagbl. v. s-Graoenh Gemengde berichten. Jl. Zaterdag zijn door de infanterie in de St.- Jacobs kazerne te 's-Hertogenbosch cle patronen in de geweren gepast. Het schijnt dat een patroon in een dei- geweren is blijven zitten, althans Zondag middag ging door een of andere beweging bet geweer van een korpo raal-milicien af'; een der kogels vloog door de zoldering, ging door het been van een korporaal-milicien, die op cle hoogere verdieping gekazerneerd was, eo 'baande zich nog een weg door de daarop volgende zoldering. De geheele kazerne geraakteo in opschudding, daar men dacht dat iemand zich /an het leven beroofde. De getroffene is naar het hospitaal vervoerd. Eergisteren is het kamp op de Houtensche vlakte door een groote massa menschen bezocht, die werden toegelaten als zij in het bezit waren van een vergun ningsbiljet van den kolonel-koramandant. Er had een algemeene inspectie van de troepen plaats en des avonds van G tot 8 uren gaf het muziekkorps een concert. Een ingezeten van Utrecht heelt gebruik gemaakt van een hem verleend verlof tot plaatsing eener net ingerichte tent, waarin een zeventigtal officieren dineeren en tevens voor het publiek ververscbingen te bekomen zijn. Zondag avond werd die tent geïllumineerd en Bengaalsck vuurv erk ontstaken, hetgeen de opgewektheid ver meerderde. Het Dagblad van 'p Gravenhage verneemt uit een goede bron dat tegen het zenden van eene stoomboot op den Rijn tot vervoer en verpleging vau gekwetste en zieke krijgslieden der oorlogvoerende legers, zulke gewichtige bezwaren van geldelijken, praktischen en voor ons land teederen aard bestaan, dat bet hoofd comité het onraadzaam heeft geacht dat plan uit te voeren. Het Utrechtseh dagblad meldt dat Zondag avond door militairen van verschillende wapens straatgevechten met de sabel zijn geleverd, waarbij verwondingen zijn toegebracht, niettegenstaande sterke militaire patiouil- les langs de straten liepen. Het overmatig gebruik van sterken drank en jalouzie tusschen de militairen van verschillende wapens gaven hiertoe aanleiding. Een mineur, die met zijn sabel een artillerist een slag wilde toebrengen, sloeg bij den heer Bolk een groote ruit stuk. In de National leest men dat de Fransche keizer, op verzoek der soldaten, de zware schako en de warme „berenmuts'" der grenadiers heeft afgeschaft, en deze vervangen heeft door lichte képi' s. Met zware hoofd deksels kunnen de soldaten niet vechten, en de heer About schrijft dan ook van de grenzen, dat het onge looflijk is hoevele soldaten hunne schako's wegwerpen, gedurende lange marschen enz. Zoodra zij vechten moet, werpt de garde de hooge mutsen weg. Na den slag van Magenta, toen cle garde gedurende 8 uren tegen 80,000 Oostenrijkers had moeten strijden, waren les bonnels a allen, verdwenen; zij waren door de soldaten in 'de rivier de Tessino geworpen en met zakdo eken om het I hootd geknoopt, deed de garde haar intocht in Milaan. 1-Iet. Dagblad van 's Gravenhage heeft eenige inlich tingen gevraagd over de vlag en den armband met het roode kruis, en daarop van eeu deskundige hancl het volgende antwoord on vangen: Het roode kruis op een wit veld is het emblema der vereenigingen tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, en in tijd van vrede kunnen zij dat emblema vrijelijk gebruiken. In tijd van oorlog echter is een witte vlag met een rooi kruis voor het materieel, en een witte armband met een rood kruis voor het personeel der verplegingenz. van gekwetste en zieke krijgslieden het door alle mogend heden erkende teeken tot bescherming en onzijdigheid van dat materieel en personeel. Vlag en armband met het roode kruis kunnen slechts uitgereikt worden door de commissarissen of gedelegeerden van het hoofdbe stuur cler vereeniging van het roode kruis van oorlog voerende staten, op machtiging van den opperbevelheb ber van het leger. In een oorlogvoerenden staat is dus, zonder de machtiging, het voeren van vlag of armband verboden op straffe van een onmiddellijk halsgerecht. Te rekenen van 15 dezer zal vanwege de admini stratie der gestichten te Ommerschans en Veenhuizen geen premie voor het aanhouden en terugbrengen van deserteurs uit die rijks-gestiebten meer uitbetaald worden. Op cle werf vau den bouwman P. van der Kooij, aan clen Rotterdamschen weg nabij Delft, was men, zooals de Delfsche courant meldt, Woensdagnamiddag bezig met het slaan van een Norton-pijp, en had deze reeds p._ nu 19 el den grond ingedreven, toen plotseling, nadat zien eerst eene massa zand door de pijp had ont last, een krachtige waterstraal te voorschijn sprong, die zich wel 14 el verhief. Eenigc uren hield dit aan, waarna> in plaats van water, gas uit de pijp ontvlood, welk gas men zeer gemakkelijk kan doen ontvlammen. Nog steeds stroomt er, bij korte tusschenpoozen, nu eens water, daa weder gas uit cle pijp. Dit merkwaardig verschijnsel heeft veler aandacht, ook van deskundigen, tot zich getrokken. Op verzoek van dr. Cohen Stuart en dr. Hartogh Ileijs van Zouteveen zal de bron eenige dagen in denzelfclen toestand gelaten worden. Volgens een correspondent van Het Noorden schijnen de ontwikkeUle gassen voor namelijk uit moerasgas (licht koolwaterstofgas) en kool zuur te bestaan. "Werd Delft door gronden van anderen geologischen aard omgeven, dan zou genoemde corres pondent onwillekeurig aan een petrolenmbron denken. De Oostenrijksche zaakgelastigde te Parijs Von Schwarz, heeft een onderhoud gehad inct den directeur der posterijen aldaar, den heer Vandalom gedurende den oorlog een postdienst op te richten tusschen Oosten rijk en Frankrijk buiten Duitschla'ud. Thermometerstand. 8 Aug. 's av. 11 ti. G3 gr. 9 'smorg.7u.67gr. 'smicld. lu.72gr. 'sav.Ga.69gr. Algemeen oyevzicht. Wat zou bet gevolg zijn van de eindzegepraal der Duitschers'? De gevoelens verschillen, maar te midden dier verschillende gevoelens meldt het officieel Fransch regeeringsorgaan het gevoelen van het keizerlijk gouvernement te Parijs en is dus in zooverre onder de tegenwoordige omstandigheden niet onbelangrijk. Dat gevoelen geeft aan de Napoleontische regeering voorts aanleiding om alle natiën van Europa te waarschuwen en tot ondersteuning van Frankrijk op te roepen. Vol gens cle meening dan van de regecring te Parijs waar van de absolute waarde natuurlijk zeer gering is zou cle zegepraal cler Duitschers het herstel van een Ger- maansch keizerrijk tengevolge hebben, waarin voor alle Europeesche natiën gevaar zou liggen. Dergelijk Germaansch keizerrijk zou een begeerig oog werpen op Venetië, Triëst en Amsterdam. Het officieel orgaan doet dus een beroep op de Europeesche volken tot verzet tegen het absolutisme van Pruisen. Venetië, Triëst en Amsterdam! De Fransche resreering zou dus in de eerste plaats eene alliantie wenschon met Italië, Oostenrijk en Nederland. Vooral eene alliantie met laatstgenoemde mogendheid zon cle Parijsche regee ring in het bezit stellen van zeer goede strategische wegen naar Duitschland. Dat zij eene alliantie alzoo wenschen zou is eveu natuurlijk als het zeer bepaald verlangen en de uitdrukkelijke wil der Nederlandsche natie om hare onzjdigheid zoo lang mogelijk te hand haven en niet, door alliaDtiën aan Duitschland of Frank rijk geketend, het toekomstig lot dier rijken iu meerdere of mindere mate te deelen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1