tjanöclsbcricljtcn. De laatste kreet van den avond is: Nieuws! Nieuws! Ik zou bijna een ernstig voorval voorbijzien. Het wisselkantoor Hirscli is door troepen bedreigd en gedu rende den dag gesloten geworden. Het kantoor Léon op den hoek van de straat Richelieu, waar eenige geëinploieer- den, die de overwinning bij Wissembourg toejuichten, geschreeuwd hebben„Dat is een vergelding voor Saar- brück!" is gedurende den ganschen dag door dreigende troepen omringd geworden. Een detachement politie agenten omringt deze woning, waarop men met krijt geschreven heeft: „Gesloten wegens beleediging, het Fransche volk aangedaan. De wederopening na de inne ming van Berlijn." Men zegt dat de chefs van dit huis gevangen zijn genomen. Terwijl deze tooneelen plaats hadden op de boulevards, heerschte er eene uiterste drukte in de ministeriën. Het ministerie van oorlqg en bovenal het ministerie van binnenlandsche zaken, werden bestormd door amb tenaren, senatoren, afgevaardigden, bloedverwanten van officieren, die een deel uitmaken van het korps van Mac Mahon en die berichten kwamen inwinnen. Yari minuut tot minuut brachten rijtuigen, die in galop van de boule vards kwamen, nieuwsgierigen aan, die kwamen vragen of men een depêche ontvangen had, en, op een ontken nend antwoord, teleurgesteld vertrokken. Al degenen die tot de officieele wereld behooren waren, overtuigd dat er in den loop van dien dag een slag moest plaats gehad hebben, en zij hoopten dat de avond niet voorbij zou gaan zonder tijding uit bet hoofdkwartier te ontvangen. Te middernacht moest men elke hoop laten varen. Het ministerie heeft zijn deuren gesloten. Indien er gedurende den nacht geen bericht komt zal de angst te Parijs onbeschrijfelijk en het ongeduld waar lijk koortsachtig zijn, vooral als men vernemen zal, dat de slag van Wissembourg niet heden middag, maar in den loop van gisteren geleverd is. Het publiek kent de tijding uit Berlijn niet, die, tege lijk met de overwinning ook den bloedigen prijs vermeldt, waarop zij het Pruisische leger te staan is gekomen, en den krachtigen tegenstand van de Fransche divisie, die alleen in 't gevecht stond, tegen een zooveel grooter korps. Het is te betreuren dat deze depêche, evenals die uit het hoofdkwartier, niet in Parijs is bekend gemaakt, want zij zou zeker de verbittering, door de tijding van ons verlies veroorzaakt, eenigszins verzoet hebben. Zaterdag avond. Zoo even verdrong zich een talrijke menigte op de Place Ven dome. Zij begeerde van den grootzegelbewaar der dat hij maatregelen zou nemen tegen de verspreiders van de valsche berichten die op de beurs verbreid waren, en verlangden tevens de openbaarmaking der namen van hen die daaraan schuldig waren. De minister heeft van zijn balkon de menigte toegesprokeu en verzekerd dat elke bij de regeering ontvangen tijding, met uitzon dering van die betrekkelijk troepenbewegingen, waarvan de vijand zou kunnen partij trekken, publiek zal worden gemaakt. Verder deelde hij mode dat een persoon, die als verspreider dier berichten verdacht werd, was ge arresteerd, maar dat hij zijn naam niet mocht noemen vóórdat men van zijn schuld zekerheid had. De minister eindigde zijn toespraak met de kreet „Leve het vader land!'' die door de menigte werd herhaald. In verband hiermede is door den ministerraad de vol gende door al de ministers onderteekende proclamatie uitgevaardigd „Terecht zijt ge over een verfoeilijke kunstgreep ver ontwaardigd. „De schuldige is gevat en in verhoor. De regeering neemt de krachtigste maatregelen om een zoo schande lijke daad voor het vervolg te voorkomen. „In naam van het vaderland, in naam van uw held haftig leger vragen wij aan u dat ge kalm en geduldig zijt en de orde helpt handhaven. „Wanorde te Parijs zou een zegepraal voor de Pruisen zijn. „Zoodra een zekere, gunstige of ongunstige, tijding- ontvangen wordt, zal zij u onverwijld worden medege deeld. „Laat ons vereenigd blijven en op dit oogenblik maar éen gedachte, óeu wensch, Óen gevoel hebben: de over winning door onze wapenen." Zondag avond Le Temps, een der Fransche organen welke het meest voor den vrede hebben geijverd, bevat het bericht dat op de boulevards talrijke vredelievende samenscholingen plaats hebben. Er worden optochten gehouden met banie ren waarop te lezen staatDe burgers verlangen wape nen! Leve Frankrijk! Naar aanleiding dezer feiten bevat betzelfde dagblad le Temps een artikel waarin gezegd wordt: het is thans geen tijd om te redetwisten. Parijs is in staat van beleg verklaard om de verdediging te vergemakkelijken. Uit dit oogpunt was de maatregel misschien noodzakelijk,maar van een ander standpunt is hij wellicht betreurenswaardig, daar hij kan worden uit gelegd als een blijk van wantrouwen. Maar wij herhalen het: het oogenblik der kritiek is voorbij. Wat wij ver langen en ieder met ons, is de bewapening van bet volk, de algemeene oogenblikkelijke organisatie der nationale garde in geheel het land. Tengevolge van onvoorziene tegenspoeden is thans deze oorlog al spoedig een strijd geworden tot verdediging des lands. De natie zal hare verplichtingen begrijpen en deze vervullen. De maarschalk Baraguay d'Hilliers, kommandant van Parijs, heeft gisteren de volgende proclamatie uitge vaardigd „Inwoners van ParijsDe staat van beleg verleent mij de noodige macht om de orde in de hoofdstad te hand haven. Ik vertrouw daartoe op de vaderlandsliefde dei- bevolking en der nationale garde. Elke samenscholing is verboden." De bijeenroeping van den Franschen senaat en van het wetgevend lichaam is tegen Donderdag 11 Augustus. Volgens le Courrier de la Moselle zouden de Fran sche troepen bij hare eerste nederlaag te Wissembourg achttien honderd man aan dooden of gekwetsten hebben verloren en drie honderd man krijgsgevangenen in han den der Pruisen hebben gelaten. Het Parijscli dagblad l'IIistoire troost het Franseh publiek aldus: „Wij zijn verslagen! Laat ons den toe stand, gelijk hij thans zich voordoet na het ecAec van den maarschalk Mac-Mahon en van den generaal Froissard met kalmte beschouwen. Geen ontmoediging, geen zwakheid. Thans is het uur geslagen voorgroote maatregelen en voor mannelijke besluiten. Niets is nog verloren. Evenals tachtig jaar geleden zal onze vaderlandsche grond des noods veertien legers zien verrijzen om den Pruisischen inval te keeren. Herinneren wij ons dat de overwin ningen te Valmy en te Jemappes waren voorafgegaan door de nederlagen te Longwy en te Verdun. „Het Frankrijk van 1870 zal niet vergeten dat het een kind is van het Frankrijk van 1792!" De slag waarin de maarschalk Mac Mahon de neder laag heeft geleden, zal, naar 't schijnt, de slag bij Reichs- hoffen genoemd worden. Dit dorpje is tusschen Ilaguenau en Bitche gelegen. De Parijsche dagbladen van heden bevatten een uitvoerig verhaal van de consternatie te Parijs, toen bleek dat het bericht der overwinning valsch was. De vreugde was aanvankelijk algemeen geweest, zoodanig zelfs dat de verschillende rechtscolleges, welke in het paleis van justitie zitting hielden, deze moesten schorsen, daar de advocaten wegliepen om in de salie des Pas- Perdus bijzonderheden te vernemen. Het parket van den procureur-generaal werd bestormd door leden der magis- stratuur en leden der balie. Te lialf vier uur kwam de minister Emile Ollivier te Parijs terug van een bezoek aan de keizerin te St. Cloud. Met moeite kon hij door de voor het ministerie van justitie verzamelde menigte drin gen om zijn departement te bereiken. Toenhijdaar einde lijk was aangekomen verzochten eenige gedelegeerden der volksmenigte bij den minister te worden toegelaten. Nadat zij door hem ontvangen waren verscheen de mi nister op het balkon en zeide, terwijl het dadelijk dood stil werd, het volgende „Ik herhaal en bevestig dat op het oogenblikw.il rop wij Saint-Cloud hebben verlaten er nog geen bericht was aangekomen, dat eene overwinning vermeldde, en dat het laatste ontvangen nieuws was, wat gij weet; Mac Mahon heeft sterke stellingen ingenomen. Hij trekt zijn troepen samen. Ik verzeker u dat wij altijd de ontvangen berichten onmiddellijk hebben medegedeeld. En in dit plechtige oogenblik, in de moeielijke om standigheden waarin wij ons bevinden, verbind ik mij tegenover de vertegenwoordigers van de Parijsche bur gers, namens de regeering, op mijn woord van eer, dat wij de mededeeling van berichten, hetzij goede of slechte, aan de dagbladen of door aankondigingen geen minuut zullen vertragen. Niemand zal er aan twijfelen, dat wij de goede be richten met blijdschap zullen geven. De slechten zullen wij mededeelen met volkomen ver trouwen op de wijsheid en de vaderlandsliefde der Parijsche burgerij, die zal begrijpen, dat een voorbijgaand verlies niet over dé toekomst van Frankrijk kan be slissen. Het zou voor Frankrijk altijd een ongeluk zijn, maar het kan geene vernietiging wezen. j Ik bezweer u daarom vertrouwen te stellen en geduld te hebben met hetgeen u te wachten staat. Heden hebt gij mij door uwe afgevaardigden gevraagd om de sluiting der beurs te bevelen. (Ja! ja! bravo!) Dat is een zeer harde maatregel, die ik u thans niet kanj be loven, omdat men al wat men belooft moet nakomen en omdat het gezamenlijke ministerie er over moet raadplegen; maar ik geef u plechtig mijn woord van eer, dat alle noodzakelijke maatregelen zijn genomen, dat de schandelijke manoeuvres, die hebben plaats ge had, heden niet meer zullen worden herhaald. Ik vraag u derhalve, schenkt ons uw geheel vertrou wen, en op het oogenblik waarin onze broeders, ons dap- pe r leger, op de grenzen strijden, bezweer ik u nogmaals het tehelpen, het te steunen door een kalme vaderlands liefde, en u van mij te scheiden met den kreet van leve het vaderland leve Frankrijk Laatste berichten. Parijs. Bij de vertegenwoordiging zal een wetsont werp worden ingediend om alle weerbare mannen bene den de dertig jaren bij de mobiele nationale garde in te lijven. Berlijn. Gisteren avond heeft hier een algemeene illuminatie plaats gehad als vreugdebetoon over de overwinning op den maarschalk Mac Mahon behaald- Men verzekert dat bij dezen veldslag honderd vijftig duizend man Fransche troepen in het vuur zijn geweest. Metz. Het Fransche leger dekt de bergpassen der Vogesen. Brussel. De zitting der kamer van vertegenwoordigers en van den senaat is heden met eene troonrede geopend. Daarin werd gezegd dat zoowel keizer Napoleon als koning Wilhelm hebben verklaard dat zij de onzijdigheid van België zullen eerbiedigen. Brussel. Bij de heden door den koning uitgesproken troonrede wordt gezegd„Ik koester de hoop dat de oorlogsramp den Belgischen grond niet zal bereiken, terwijl toch België ten aanzien van beide oorlogvoerende mogendheden vriendschappelijk gezind is. De keizer van Frankrijk zoowel als de koning van Pruisen hebben schriftelijk verklaard dat zij het Belgisch grondgebied zullen eerbiedigen, indien België zelf zijne neutraliteit weet te eerbiedigen. [Levendige toejuichingen]. Laat ons dus deze gevaarlijke beproeving te zamen doorleven en in de vervulling van onzen plicht slechts tot leus kiezen: leve de onafhankelijkheid van België! Deze laatste woorden werden door den koning staande uit gesproken en met levendige geestdrift begroet. Parijs. De bijeenroeping van het wetgevend lichaam en van de kamer van vertegenwoordigers is vervroegd en op morgen bepaald. Bij keizerlijk decreet is de ge- heele nationale garde tot verdediging der hoofdstad onder de wapenen geroepen. Dg maarschalk Mac Mahon heeft weder eene voor- waartsche beweging gemaakt tot verdediging van de bergpassen der Vogesen. Er is geen bericht van het oorlogstooneel ont vangen. Graanmarkten enz. Axel, 6 Augustus. Tarwe 10.10 a 10.55; rogge 7.20 a 7.55; wintergerst a zomer dito a fhaver 4.65 a 5.25paardenboonen f a duivenboonen kfgroene erwten/ 9.35 a /9.55; gele dito 8.85 9.05; Koolzaad a Rotterdam 8 Augustus. Tarwe was heden, bij ruimen aanvoer, 30 cent lager. Puike jarige werd tegen f li en f 12 verkocht; mindere 9.50 a 10, nieuwe 9.75 a f 10.75; mindere /9a/ 9.75. Rogge was middelmatig ter markt en 10 cent lager; Zeeuwsche en Vlaamsche 7 a 7.75; Noord-Brabantsche 6.75 a 7.25; gerst met meerderen aanvoer 30 cent lager; winter, 5.60 a /6.40, zomer /6a/ 6.25blauwe erwten met grooten aanvoer doch slappen handel 10.25 k f 11. Er was heden onge veer 200 last Vlaarasch en Zeeuwsch koolzaad aan de beurs, 't welk tot 14.80, 15.20 en 15.40 verkocht werd. Amsterdam, 8 Augustus. Raapolie op 6weken/47t. Lijnolie op 6 weken /32£. Prijzen ran effecten. Amsterdam 8 Augustus 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2pet. 50| *dito dito dito 3 57-J *dito dito dito 4 77 *Aand. Handelmaatschappij 4] dito exploitatie Ned. staatssp. 78.^

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3