MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 187. Dinsdag 1870. 9 Augustus. Middelburg 8 Augustus. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 96 bevat de vol gende circulaire van den commissaris des konings in deze provincie, onder dagteekcning van 6 dezer, gericht aan de burgemeesters en wethouders der gemeenten in dit gewest: „In eenige gemeenten hebben zich commission gevormd om te trachten door vrijwillige bijdragen te geraoet te komen aan de behoeften der betrekkingen van hen, die, tengevolge der tegenwoordige tijdsorastandiggeden, tot militairen dienst geroepen worden, en genoodzaakt zijn hunne gezinnen onverzorgd achter te laten. „Die belangstelling in het lot der behoeftige betrek kingen van onze ingezetenen, die thans optreden om zoo noodig het vaderland te verdedigen, is zeer te waar- deeren enverdient navolging in elke gemeente waar dergelijke betrekkingen worden achtergelaten. „Ik heb do eer daarop uwe aandacht te vestigen en verzoek u dringend om ook uwerzijds mede te werken tot het opwekken en aanmoedigen dier belangstelling. Aangenaam is het mij daarbij de betuiging te mogen voegen, dat ook de regeering met welgevallen de op richting der bedoelde commissiën heeft vernomen en dat het haar genoegen zou doen, zoo die oprichting meer algemeen mocht worden." Volgens de Amsterdarasche courant heeft de heer van Foreest bij de aanneming dercandidatuurvoordetwce.de kamer der staten-generaal te Alkmaar,zich voorbehouden om, wanneer de heer Knoop uit zijn tegenwoordig! func tie treedt, het mandaat te kunnen nederleggen. Ook van een andere zijde verneemt de Arnhemsche courant thans dat er uitzicht bestaat op den wederinvoer van steenkolen uit Duitschland. Men vleide zich, dat zeer spoedig de schepen in lading, die reeds op weg waren naar Nederland toen het verbod van uitvoer voor de tweede maal werd uitgevaardigd, verlof zouden bekomen hun lading naar Nederland te brengen, op grond dat het verbod geen terugwerkende kracht kan hebben. De Staatscourant van Zondagen Maandag 7 en 8 dezer bevat de wetten van den 20C|> Juni jl. tot voorziening omtrent een verschil van gevoelen betreffende de uit legging der wet van 10 Februari 1844 ^Staatsblad n<> 6), houdende aanvulling der instructie voor de algemeene rekenkamer; en tot wijziging van art. 29 der wet. van den 5Cf| October 1841 (Staatsblad n°. 40) houdende instruc tie voor de algemeene ekenkamer. Benoemingen en Desluiten. belastingen. Benoemd jonkheer C. W. van Wcilör tot Poelwijk, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Herwijnen c.a., tot ontvanger derzelfde middelen te Elburg c. a, en C. W. A. Essers, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Rijssen, tót ontvanger derzclfdc middelen te Kaalte c. a. Eervol ontslag verleend aan A. A. van der Baan uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaaude rechten -en accijnsen te de Poppe (Overijsel), behoudens aanspraak op pensioenvoorts het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten en accijnsen gevestigd te de Poppe (gemeente Losser), zooals het thans bestaat, opge heven, en ingesteld een grenskantoor der in- en uit gaande rechten te de Poppe, met bepaling dat het in verband met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n°. 29, door een commies-ontvanger zal worden waar genomen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen, de heer J. W. Keiser, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie: tot 2cn luitenant: bij het lc regiment, de sergeant II.Deegenaar, van het korps; bij het 3e regiment de sergeant J. W. F. H. Tissot van Patot, van het korpsbij het 5e regiment, de sergeant J. N. Obreen, van het korps; bij het 611 regiment, de sergeanten J. C. van Dijk, van het 2« regiment, G. Sterk, van het regiment grenadiers en jagers, en A. E. van Dulleinen, van het 5e regiment; bij het 7« regiment, de sergeant W. M. E. Ie Maitre, van het regiment grena diers en jagers; bij het 8e regiment, de sergeant H. A. Kantelaar, van het korp3. Kerknieuws. De heer J. Bakker, beroepen predikant bij de Evan- gelisch-luthersche gemeente te Vlissingen, is gisteren morgen in deze betrekking bevestigd door zijn vader, den heer C. Bakker, predikant te Pnrmerende, naar aan leiding van Hand. 12 24. De bevestigde hield des avonds zijne intreerede en had tot tekst gekozen Kom. 1032. Maiine en leger. Eergisteren is te Breda bij den waarnemenden gou verneur der koninklijke militaire academie de aanschrij ving ontvangen dat de cadetten onverwijld moeten opgeroepen worden, om diegenen die het tweede studie jaar volbracht hebben, hetzij ze overgegaan zijn tot een hooger studiejaar, hetzij niet, als sergeants bij de regi menten, die zij zelvcn aanwijzen zullen, i:i te doelen, en de anderen, die hun eerste studiejaar volbrachten, als korporaals. Zij mogen hun cadetten-uniform blijven dragen en kunnen, indien zij dit verlangen, soldij krijgen. De commissaris van Z. M. den koning bij den Nederlandschen weerbaarheidsbonds, de lieer R. J. graaf" Scbimmpenninck, heeft, onder dagteekening van den 2cn dezer, eene circulaire aan het centraal-coraité van dien bond gericht, bevattende nadere inlichtingen ten behoeve van de wcerbaarhcidslexlen, die zich op de eene of andere wijze ter verdediging des vaderlands beschik baar stellen. Daarbij wordt in de eerste plaats bepaald, dat zij, die hunne vrijwillige diensten willen aanbieden, onder voor behoud, bijvoorbeeld van en corps vereenigd te blijven en van niet individueel maar gezamenlijk bij een korps vhn het leger of de schutterij te worden ingedeeld, of wel .van afzonderlijk of met andere vrijwilligerskorpsen ^Jrvereenigingen als vrijkorps bijeengevoegd te velde ffe zullen trekken, zich behoudens die voorwaarde beschikbaar kunnen stellen. Ten opzichte der wapening wil de minister van oorlog alle leden, bij de aansluiting aan het leger, van dezelfde achterlaadgeweren voorzien als die bij de infanterie in gebruik zijn. Kleeding en uitrusting zullen verleend worden aan al degenen, die daartoe de middelen niet bezittende ge wone toelage voor het ldecding- en reparatiefonds zullen allen genieten, ook zij die voor hunne eigen rekening zich van kleeding voorzien. Gemengde berichten. Jl. Vrijdag morgen heeft de trein, die ten 11.30 uit KampeD naar Utrecht vertrekt, tusschen Mastenbroek en Zwolle een kwartier oponthoud gehad, veroorzaakt door het overrijden van eene koe, waardoor vier wagens beladen met vee uit het spoor geraakten; persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Omtrent den ibrand te Amsterdam, waarvan wij in ons vorig flommcr melding maakten, deelt bet Nieuws van den dag liet volgende mede: „Heden (Vrijdag) nacht, te ruim 1 uur, werden de bewoners der Utrechtsclie straat door lievig brandalarm gewekt. Het huis bewoond door den sigarenhandelaar T. Boelhouwer in die straat, het 2<R huis van de-Boter markt gelegen, stond in laaie vlam. Weinige oogen- blikken daarna was dit ook het geval met het koffiehuis op den hoek der Botermarkt. De werking der spuiten baatte niet, zoodat ook het perceel, bewoond door den Heer A. Weddepohl, mede een sigarenhandelaar, vlak over het eerstgenoemde huis, door de hevig voortgedre ven vlammen aangegrepen en binnen een half uur in de asch gelegd werd. Dit lot deelde het huis van den daar nevens wonenden vleeschhouwer en het andere hoekhuis het „üof Geldria", logement en koffiehuis van den heer van Workum. Die 5 perceelen zijn allen totaal verwoest terwijl de belendende perceelen, vooral die van de heeren Nolte en Gebr. Veltman, meer of minder schade leden. Door de werking van verscheidene gewone en twee stoombrandspuiten, was men tegen 4 uren den brand meester. „De in de onmiddellijke nabijheid van den brand aan wezige stoomspuit kwam eerst een uur na het uitbarsten van de vlammen op het terrein van het ongeluk; aan wien dit groot verzuim is te wijten weten wij niet. „In drie uren tijds dus lagen een vijftal huizen, in weerwil van alle krachtsinspanning, in puin en waren een drietal anderen vrij sterk beschadigd. Van de inboe dels is weinig gered. De bewoners zijn, raeerendeels half gekleed, het gevaar ontsnapt. Naar wij vernemen is het den heer Nolte gelukt, door mjddel van een ladder, een kind te redd.en, dat zich in 't bovenhuis van het eerste perceel in groot gevaar bevond. „De afgebrande huizen zijn alle verzekerd bij de firma De Jong Co. De inboedels bij verschillende maat schappijen. Aan niet verzekerde koopmanswaren heeft de heer Nolte betrekkelijk veel schade geleden. „Als een merkwaardigheid doelen wij mede, dat een kalf en een schaap, die op het mes wachtten 'in de stal van het slachtershuis dat afbrandde, heden morgen nagenoeg ongedeerd werden gevonden." Omtrent het gebeurde met het kruitschip te Nieuwediep, bevat de Ilelderscue courant het volgende: „Tot nog toe is met zekerheid niets bekend aangaande de personen, die eene entering zouden beproefd hebben. Daar wij echter nader hebben vernomen, dat eenige schepen gedurende dien nacht in de koopvaardersliaven op stroom hebben gelegen, is ons vermoeden, dat die mannen op een dier schepen, waarschijnlijk op een Zweedsch schip, thuis behoorden dat zij aan wal zijn geweest en getracht hebben weder naar boord te roeien doch, op den sterken vloed niet bedacht, tot achter in de haven zijn gedreven, en uit vrees nog verder af te drij ven, het laatste schip, zonder te weten dat het een kruitschip was, hebben aangeklampt, terwijl de man, die de verwonding heeft bekomen, waarschijnlijk de vang lijn meende vast te hebben en, onbekend met de Neder- landsche taal, den schildwacht niet heeft verstaan. Met inspanning van krachten kunnen zij daarna tegen den stroom zijn opgeroeid en hun vaartuig hebben bereikt. Wat echter van den verwonde is geworden, is moeielijk te gissen; indien de wond van miuder aanbelang is geweest dan men voorlo'opig vermoedde, zou men hem wellicht aan, boord hebben kunnen verplegen, geen ruchtbaarheid aan dezaak hebben gegeven, uit onbekend heid met kruid en vrees voor de eventuecle gevolgen die dezaak mocht na zich sleepen.Indien ons vermoeden eens werkelijkheid ware, en het gedachte Zweedsche schip onze haven reeds verlaten heeft, zal men wellicht nim_ mer van deze zaak iets naders te weten komen." De gemeenteraad vau Arnhem heeft eergisteren met eenparige stemmen besloten om de aanstaande ker mis wegens de tijdsomstandigheden niet te doen plaats hebben. Het Utrechtsch Dagblad meldt dat op het bureau van den prin3-oppcrbevelhebber in de laatste dagen een buitengewone drukte heerscht, en in en om de forten in den omtrek van Utrecht proeven zijn genomen met het onder water zetten. Z. M. de koning heeft, volgens een in de Staatscou rant opgeffomen besluit, het vaderlandslievend aanbod van den luitcjnant-kolonel A. G. J. Taets van Amerongen met erkentelijkheid aangenomen en hem opnieuw benoemd tot kommandant der dienstdoende schutterij te Utrecht, terwijl de kapitein R. Mijsberg tot majoor is benoemd. De prijzen der levensmiddelen in Duitschland zijn ontzaglijk gestegen. Voor twee liters melk wordt vijf tien stuivers betaald. Een publicatie der politie te Berlijn van jl. Zater dag, waarbij zij aankondigt dat een transport krijgsge vangenen zal aankomen, eindigt met deze woorden: „Hoewel wij hopen dat deze oorlog een dergelijk

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1