MIDDELBURGSCBE BUITENGEWOON NOMMER DER N°' 18(1 1870. COURANT. Resumé der belangrijkste depêches, na liet afdrukken der Middelburgscbe courant van Maandag bekend geworden. MIDDBLBUEÖ- 8 AUGUSTUS. Hagenau6 Aug., 9 uren des morgens. Het korps van den maarschalk Bazaine en dat van den maarschalk Mac-Mahon trachten het Pruisische leger korps onder bevel van prins Friedrich Carl te omsin gelen. Na het gevecht van Wissembourg is de maarschalk Bazaine to Sainl-Avold over de grenzen getrokken en de maarschalk Mac-Mahon trachtte zich met hem te ver eenigen, teneinde het geheele legerkorps van prins Friedrich Carl gevangen te nemen. Do gemeenschap langs den spoorweg tusschen Straats burg en Wissembourg en de telegraaf tusschen Metz en Straatsburg was door de Pruisen afgesneden, doch is thans weer hersteld. Men verwacht heden een grooten veldslag. Porhach6 Aug., 5 uren des avonds. De Pruisen, door een spion onderricht dat een deel van het legerkorps van generaal Frossard naar Saint- Avold trok, zijn Saarbriick weder binnengetrokken en hebben de troepen van generaal Frossard aangevallen. Het gevecht begon des morgens te tien urenhet duurt nog voort. De Franschen deden wonderen van dapperheid en onverschrokkenheid, maar door de over macht verpletterd, moesten zij aftrekken. Van beide zijden is een aanzienlijk aantal dooden en gekwetsten. Van het 77c regiment Fransche linietroe- pen is slechts een klein gedeelte overgebleven. Het gevecht is verschrikkelijk geweest. Maim, 6 Augustus. Het Fransche leger replieert over de gansche linie en trekt zich terug. De Franschen hebben ook Saarbrück verlaten, na de stad in den brand gestoken te hebben. Maim6 Aug., 6 uren 's morgens. De generaal Goeben geeft de volgende nadere berich ten omtrent het gevecht ten oosten van Saarbrück Onderscheidene honderden gevangenen van den gene raal Frossard zijn in onze handen. Naar hun zeggen hebben wij vier legerafdeelingen tegenover on3. Het gevecht heeft tot in den nacht voortgeduurd. De vijand heeft zijn terugtocht door een sterk kanon vuur gedekt. De generaal Steinmetz is heden avond aangekomen, en heeft het opperbevel op zich genomen. De generaal Frangois is gesneuveld. Aan officieren vooral is het ver lies groot. De vijand heeft een groot getal gesneuvelden. Mainlz6 Augustus, 9 uren 's avonds. De voorhoede der Pruisische legerafdeelingen ver volgde den vijand bij zijn aftocht en heeft hem gisteren bereikt. Heden morgen heeft de generaal Kamecke, ten oosten van Saarbrück, de vijand in zijn sterke stellingen op de bergen, bij Spiekeren aangegrepen. Deafdeelingen Barkenow en Stielpnagel zijn op het gedonder van het geschut aangerukt. De generaal von Goeben heeft het opperbevel gevoerd en de vijand op de vlucht gedreven, na al de stellingen door het korps van generaal Frossard bezet, na eer. hevig gevecht te hebben ingenomen. Mainlz7 Augustus. Den 6en dezer maand heeft het derde Duitsche leger korps, onder bevel van den kroonprins, een schitterende (Uitgegeven te 2 uren des namiddags). overwiuning behaald op de vereenigde korpsen van de maarschalkeu Mac-Mahon en Canrobert en van den gene raal de Tailly. Do vijand heeft 4000 aan gevangenen, waaronder 100 officieren, ongeveer 30 kanonnen, 6 mitrail leuses en 2 vaandels verloren. (Officieel). Metz6 Aug., middernacht. De Pruisen bezetten S tyring; aan generaal Frossard is versterking gezonden. De plaatsen in den omtrek van het spoorwegstation zijn opgevuld met materieel om de gewonden te vervoe ren. Twee convooien met gekwetsten en gewonden worden verwacht. De Pruisen hebben een convooi met leeftocht buit gemaakt. De stad is in verslagenheid. Renboden door kruisen de stad in alle richtingen. Er is geen nieuws van maarschalk Mac-Mahon. Metz7 Aug., 4 uur dos morgens. De keizer zou zich naar Saint-Avold begeven, om zich weder bij het hoofdkwartier te voegen. Hij had juist plaats genomen in zijn rijtuig toen eene depêche, die het bericht bracht dat de Pruisen de rails hadden opgebro ken, hem deed terugkeeren. Hij is in de prefectuur teruggekomen. De meest tegenstrijdige berichten zijn in de stad in omloop. Sedert gisteren avond zes uur heeft men niets meer van maarschalk Mac-Mahon vernomen. Men had verteld dat hij 40 000 Pruisen had gedood en 12000 man gevangen had genomen. Saarbrück is hernomen door de Pruisen, die op Fransch grondgebied meer dan 12 kilometers over de grenzen het tweede legerkorps onder generaal Frossard hebben aangevallen. De Fransche soldaten hebben zich bewonderenswaar dig gedragen, maar werden door het aantal overweldigd. Het vertrek van den keizer naar de grenzen is tot middernacht uitgesteld. Een groote ongerustheid heerscht in de stad. waarvan alle straten gedurende den geheelen nacht door renbo den worden doorkruist. Metz7 Aug., 8 uur des morgens. De Pruisen belegeren Bening, bij Forbach, 60 kilometer van Metz. Verscheidene regimenten cavalerie, artillerie en linie troepen zijn aan generaal Frossard ter hulpe gezonden. Men vorwacht heden belangrijke gebeurtenissen. Berlijn, 6 Augustus. Heden is bij Woerth een slag geleverd waarin wij over winnaars zijn gebleven. De depêche die het bericht geeft luidt aldus: „Slagveld bij Woerth 4V uur des namiddags. Mac- Mahon is met het grootste gedeelte van zijn leger volko men geslagen. De Franschen zijn op nieuw aangevallen bij Bitche. Friedrich Wilhelm, kroonprins." De generaal Bose is gewond. De generaal Kirchbacli voerde het bevel over zij n leger. Berlijn7 Aug. De koning heeft het volgende telegram aan de konin gin gezonden. Aan de koningin Augusta te Berlijn. Welk een geluk dat opnieuw deze groote overwin ning door Frits is behaald Eere zij God voor zijne goedheid Wij hebben een dertigtal kanonnen, 2 vaandels, 6 mitrailleuses veroverd en 4000 man gevangen genomen. Mac-Mahon had versterking van het hoofdleger ont vangen. Dit zal aan Victoria getelegrapheerd worden. Wilhelm. Berlijn, 7 Aug. De salvo's van het geschut verkondigen de overwin- ning. Berlijn 7 Augustus. Het officieel legerbericht vermeldt een schitterende overwinning door de Pruisen behaald. In de nabijheid van Woerth sur-Sauer (2£- Z. W. Wis sembourg) zou een veldslag geleverd en geheel in het voordeel der Pruisen beslist zijn. Mac Mahon zegt het bericht is met het grootste deel van zijn legerkorps door den kroonprins geheel verslagen. De Franschen zijn op Bitche teruggeworpen. Parijs, 7 Aug., 's morgens 5 uur. De laatste officieele berichten bevestigen het gevecht van het korps Frossard bij de Saar. De uitslag is nog onbekend, men is vol hoop. Een ander bulletin zegt, dat de vijand een aanval op ons grondgebied in den zin heeft, wat ons groote strate gische voordeelen zou geven. Parijs 7 Augustus. Bij het eindigen der beurs hebben gisteren ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen, toen het bekend werd dat het ter beurze verspreide bericht (reeds in de Mid. delburgsche courant vermeld) van een schitterende over winning door de Franschen behaald, valsch was. Parijs 7 Augustus. (Zondag avond.) Het Fransche leger is in vollen aftocht. De gemeenschap tusschen den keizer en Mac Mahon is afgesneden. Parijs is dadelijk in staat van beleg verklaard, om zich ter verdediging voor te bereiden. De senaat en het wetgevend lichaam zijn bijeenge roepen. Dit bericht wordt als officieel gemeld. Parijs 7 Augustus. (Zondag avond.) Het telegram van den keizer uit Metz meldt dat Mac Mahon den veldslag heeft verloren en van het hoofdleger is afgesneden. De keizer is naar het centrum getrokken. De keizerin heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin het ongustige begin van den oorlog gemeld wordt en de burgers bezworen worden om de orde to helpen handhaven. De keizerin is op het paleis der Tuilleriën. De ministerraad is permanent verklaard. Soulz 7 Aug. Veel meer dan 4000 gevangenen zijn voor den kroon prins gebracht. Men zegt dat de maarschalk Mac-Mahon gekwetst is. Heeds Zondag morgen aan de geabonneerden medegedeeld. dieden morgen te 7 uren zooveel mogelijk onder de geabonneerden verspreid. GEDRUKT BIJ DB GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 5