bataljon rijdende, werd hij door zijn oude groene brigade met een luid: "Lehm op!" begroet. Terwijl nog in dikke stofwolken de] vroolijke schutten op de maat der muziek den tijd met dansen doorbrachten, werd het signaal tot verder optrekken naar Boppard geblazen. Generaal Her- warth, wiens streng krijgsmansgelaat ditmaal zich niet van lachen kon onthouden, kon bezwaarlijk van zijn lieve jagers" scheiden. Hij was naar het station gerff- den, waar de trein door de luimige potsen, die het batal jon Rijnsehe jagers maakte, don lachlust vandeu ouden veldheer en van het publiek opwekte. Des avonds genoten wij in Boppard weder gelijke ontvangst als in Coblenz. Den volgenden morgen rukten wij te half vijf op, na ons verkwikt te hebben door een bad ia dea stroom, die onze verdediging behoeft. Toen wij naar de llundsrücken marcheerden begonnen de zonen der Duitsche wouden zich tehuis te gevoelen in de bosschen der stijle bergen. De moed en de luim namen toe met de vermoeidheid dezer Duitsche Anabazes. Tusschen Boppard en Gastellauu zag men tusschenbeide reeds die eigenaardige groepen in het bosch, die too- neeltjes bij bronnen en die ontmoetingen in de dorpen' die de schilders en de geïllustreerde tijdschriften bij voorkeur tot onderwerpen hunner teekeningen kiezen. Den volgenden morgen na het fourageeren, onder het lommer gelegerd, verruilden wij de buks tegen het pot lood en schreven, als het ontbijt gebruikt was, op den ruwen randsel onze minne- en afscheidsbrieven naar buis. Onder een hevige donderbui en slagregen gingen wij verder. De rollende donder werd enkel met spel en zang begroet, en boewei nat tot op bet lijf, meende een jager, dat een goed schutter even koelbloedig in het water als in het vuur moest zijn. Zoo geleidde de Rijnsehe humor ons bij de ver moeienissen van den marsch door de bergen. In Büchen- betiren trarl een oud heer met een langen baard uit Trarbach vóór ons op den weg. Evenals de bijbelsche Melchizedek eens het leger van Abraham met wijn te geinoet trok. zoo bood deze brave bewoner van het Moe zeldal, namens de inwoners van Trarbach aan ons batal jon een vracht heerlijke Moezelwijn, die hij in vaten had medegebracht. Met ons bloed dat ook uwo bergen en hun Duitsch gewas voor de Fransche roofaanvallen moet beschutten, zullen wij u, bewoners der Moezel, onzen dank brengen voor uwe broederlijke genegenheid In Büchenbeuren werd aan onze jagers den goeden afloop der ontmoeting op de Saavbrücker voorposten verhaald. „Willem, zei met lachend gezicht een der jagers tot zijn nevenman, heb je gehoord hoe slecht de fuseliers kunnen schieten? Hadden ze maar wat kerels geraakt! Jongen, als wij er eens bij komen, sullen we ze eens lee- ren schieten. We zullen er op losgaan dat zc er duizelig van worden. Over de dorre, kale toppen der llundsrnchen, door stuifzand^ en steenklompen, tusschen zwermen wilde zwijnen, ging het bataljon naar Morbach. Daar stemmen het eerstonze „Lehm op'sto zamen met die van het koninklijk regiment huzaren. Van deze jagers wer den aan ons bataljon eenige afdeelingen ter bedekking gegeven. Toen den volgenden morgen voor het eerst de vlugge Bonner huzaren op den straatweg van Mor bach ons voorbijstoven, klonk het langs de reien „morgen jagers", en „morgen Lehm op's!" De ontmoeting dezer korpsen, die in den veldtocht tegen Bohemen elkander zoo dapper hadden bijgestaan, was inderdaad broederlijk en vol enthousiasme. De verrassende ontmoetingen tusschen deze „jongens' van beide Rijnoevers laat zich niet beschrijven. Arm in arm zag men ze's avonds gedu rende de muziekuitvoeringen door de dorpsstraten wan delen, de mutsen zwaaiende, en hoorde men hen hetzij bij bier of bij champagne voor de herbergen het refrein zingen Lieb Vatcrland, kannst ruhig sein Fest stclit und treu die Wacht, üie Wacht am Rhein. Zij deelen vreugde en leed, geld en drank, alleen niet de liefste schat, die ieder zich op eigen rekening spoedig weet te veroveren. Den vierden dag zijn ons afdeelingen artillerie en de fouriers van nakomende afdeelingen op de hielen, zoodat de compagnie jagers en de „schwadronen" der huzaren in verschillende dorpen verdeeld en door alarmsignaal ver- eenigd worden. De uitgangen der dorpen en de kruis punten der straatwegen zijn met voorposten bezet en onderhouden de kanraking met andere troepen die op onze zijde marcheeren. Signalen en kotnraando's klinken uit alle legerafdeclingen. De krijg-met al zijn prikke- kelende bewegelijkheid is tot in do donkere bergwouden doorgedrongen en de bewoners dier streken dragen met echte vaderlandsliefde de zwa: e offers, der inkwartiering, waarvoor de gedurende twee weken zoo hevig bewogen 1 omtrek geheel is ingericht. In ieder dorp, waar troepen in kwartier komen, ziet men op de straten groote slijpstee- nen draaien, waarop de soldaten onder patriotische ge zangen hun sabels slijpen. Zoo wachten wij het bevel tot den slag, hopen spoedig den vijand voor onze buksen en klingen te hebben en onder „hoera, Lehm ophoera, Lehm op!" in zijn phalanx te dringen. Be Kroonprins Tan Pruisen. Prins Friedrich Wilhelm heeft als generaal van het Pruisische leger eergisteren de eer der Pruisische wapenen helpen handhaven, tegenover de vernielende werktuigen, die de Fransche krijgskundigen hadden uit gedacht, om de legers hunner vijanden op gemakkelijke wijze te kunnen verstaan. Den militairen dienst heeft hij door zijne geboorte als kroonprins van Pruisen als een gedeelte zijner bestem ming moeten beschouwen, hoezeer zijne neigingen daar mede niet overeenkwamen. Hij is geboren den 18en Oc tober 1831 en werd tot 1866 beschouwd als iemand, die door de natuur minder was begunstigd dan door zijne opvoeding. Toen in 1849 de koniDg van Pruisen het zelfde Baden ging bevechten, waarvan de inwoners thans mede ten strijde zijn getrokken,studeerde de kroonprins aan de universiteit te Bonn en kreeg plotseling last die plaats te verlaten en als gewoon soldaat bij het ÏO regi ment fusiliers in dienst te treden. Onder de leiding van von Roon en von Moltlce doorliep de prins alle rangen van het leger, terwijl zijn wetenschappelijke opvoeding werd voortgezet met hulp van Godet en den geschied kundige Max Duncker. In den oorlog met Denemarken vernam men weinig van den kroonprins, die geheel terzijde werd gehouden, terwijl zijn neef prins Frederik Karei zich reeds onder scheidde op de Düppeler schansen. De kroonprins bad, naar men zegt, tegenzin in de militaire loopbaan. Hij was de liberale beginselen toegedaan en het hinderde hem dat hij moest aanzien, hoe de liberalen bij Rastadt werden gefusilleerd en de gevangenis van Bruchsal met patriotten werd gevuld. Toen de oorlog was afgeloopen ging de prins weder naar Bonn en men hoorde niets van hem vóór 1358, toen hij in het huwelijk trad met eene dochter van de koningin van Engeland. De liberale be ginselen van den kroonprins werden meer openbaar toen na de kroning van zijn vader tot koning, hij meer deel nam aan het openbaar leven, flij was von Bismarck niet genegen, maar sloot zich aan bij de pai tij der oppositie, wier hoofden bij dikwijls bezocht en bjj zich ontving, In den oorlog tegen Oostenrijk in 1866 zou de kroon prins zijn eerste lauweren behalen. Bismarck stelde voor, waarschijnlijk met een politieke bedoeling, om den prins het bevel op te dragen van het legerkorps in Silesië. De aankomst van dit legerkorps onder den kroonprins heeft de veldslag van Sadowa ten gunste der Pruisen beslist, daar de Oostenrijkers reeds belangrijke voordeelen hadden behaald, door hun meerdere getal sterkte in manschappen en geschut. Drie uren na aan komst van den kroonprins was de slag beslist. De prins, die niet in de be3te verstandhouding van zijn vader was gescheiden, werd door hem zeer hartelijk te Berlijn ontvangen. „Bedank von Bismarck, raiju zoon, zeide de koning; dat gij u heden over de overwinning kunt ver heugen, hebt gij aan hem te danken." De prins reikte von Bismarck de hand. De laatste had op éen dag de Oostenrijkers verslagen en vrede gesloten met hem die misschien weldra kouing kon worden. Sedert 1866 is het leven van den prins wonderlijk verdeeld tusschen de hot- en de nationaal-liberale partij en bet schijnt voornamelijk eerbied voor zijn vader te zijn die hem belet de laatste partij krachtig te steunen en hem in voortdurenden tweestrijd houdt. Zeker is het, dat de prins zich veel met politiek be moeit, doch de Franschen, die meenden hem als krijgs overste niet te vreezen te hebben, zullen nu mogelijk eenigszins anders over hem denken. Zij mogen zich herinneren hoe na den slag van Leipzig Blücher het besluit nam en ten uitvoer bracht om naar Parijs te gaan. Die Heere bleiben am Rhcinc stehn, Soli man hinein nach Frankreich gehn Man dachte hin und wieder nach, Allein der alte Blucher sprach «Generalkarte her: Nacli Frankreich gelui ist nicht so schwer. "VVo steht der Feind"-— "Der Feind? dahier!"" •Den Finger draufl den schlagen wir Wo liegt Paris?" •Paris? dahicr!"" »Den Finger drauf! das nehmen wir Nira sclilagt die Briicfce über'n RheiD. Ich denke, der Champagncrwcin Wird, wo er wachst ain besten sein!" tjanhrlébrricljtrn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 5 Augustus. Duinzand aardappelen 2. a 4.;Friesche a Geldersche stoelenmat- ters ƒ1.80; dito kralen 1.40 a 1.50; Westl. in manden dito gestort ƒ1.40 a, ƒ-—Rijnburgsche a Kuilenburgsche 1.30 a bij zeer grooten aanvoer weinig vraag. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 6 Augustus 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 49$ ♦dito dito dito 3 56$ ♦dito dito dito 4 76$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 77$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 87 ♦Certific. adm. Hamburg 5 59$ *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 69f$ ♦Cert. ƒ1000 1864 5 „84$ ♦dito 1000 1866 5 „84$ ♦Loten 1866 5 „194 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 76$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 60 *Obligatiën 1867 4 61$ *Obl. 1869 4 „61$ ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 190 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 76? dito dito Jelez Orel 5 75$ dito dito Oharkow Azow, 5 76$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 59sr Pruisen. ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 46-$$ ♦dito dito April/Oct. 5 45$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 39 iV ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 44 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 24$ ♦dito 18673 25$ ♦dito Binnenlandsche3 22^ Portugal. Obl. 1856—1863 3 ♦dito 18673 27 Turkije. dito (binnenl.) 5 38t Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 69 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 88-iV ♦dito dito dito (1885) 6 87jV ♦dito Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(p)7 53 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 26 dito St.Paul&Pac. Spw.l'sec. 7 57 dito dito dito 2* sec. 7 55 dito dito 1869 dito 7 57$ Brazilië. ♦Obl. i863 4$ ♦dito 1865 5 r 82$ Mexico. dito 1851 3 12 Grenada, dito afgestempeld6 20 Ecuador. dito1 Venezuela dito3 7$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 Augustus. Metall. f 18.65; Dito zilver 24.02$ Dito Eng. per 11.75; Eng. Russen per 11.75: Eng. Portugal per ƒ--.—; Fransche 55$; Belg. ƒ551; Pruis, 34$; Hatnb. Russen Russen in Z. R. 27$; Pools, in Fl. Spaans, Amerik Dollars 2.29; dito papier Spaans.-Frans. 55$. 21 (meute ritten. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot MARINUS VAN DE VELDE, in den ouderdom van circa 75 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van 56 jaren. Middelburg, Wed. M. VAN DE VELDE, 6 Augustus 1870. Speelman. De affaire zal met behulp van mijnen zoon op den zelfden voet worden voortgezet. Voor de vele 'bewijzen van deelneming bij het over lijden van mijnen geliefden echtgenoot den heer L. F. REUSE ondervonden, betuig ik mijnen hartelijken dank. Koudekerks Wefl L F REUSE-Loefp. 6 Augustus 1870.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3