MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 186. Maandag 1870. 8 Augustus. Middelburg1 6 Augustus. X De gemeenteraad van Middelburg zal in een aanstaan den Woensdag, des namiddags te twee uren, te houden zitting de volgende onderwerpen behandelenrapport van de commissie van financiën en burgemeester en wethouders van 25 Februari jl. betreffende de concept verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting bij wijze van omslag over de huisgezinnen in de gemeente Middelburg, en daarbij verder behoorende stukken; adres van F. Alewijnse, om gemeentegrond buiten de Veersche barrière gedeeltelijk in koop en gedeeltelijk in erfpacht te verkrijgen. De Algemeene kiesvereeniging in het kiesdistrict Alk maar heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal gekozen jonkheer mr. C. van Foreest, die deze candidatuur heett aan genomen. In een te Schagen gehouden vergadering eener cen trale kiesvereenigiDg voor hetzelfde district is de luitenant-generaal W. J. Knoop weder candidaat gesteld. Yan een zeer goede zijde is aan de Arnhemsche cou rant medegedeeld, dat er eenig uitzicht bestaat dat de uitvoer van steenkolen uit Pruisen naar Nederland, onder zekere voorwaarden, weder zal worden toegestaan. De Staatscourant van heden bevat de wetten van den 20™ Juli jl., houdende goedkeuring der overeenkomsten betrekkelijk den afstand aan de gemeente Bergen op Zoom van eenige v egen op een deel der voormalige ves tingwerken, alsmede den onderhandschen verkoop van grond en water langs de westzij de van den toegangsweg naar het station van den staatsspoorweg te Zwolle. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten, den schutters die dagelijks dienst doen in plaats van 50 cent voortaan f 1 traktement te geven, en dat der korporaals en onderofficieren in evenredigheid te verhoogen. Onderwijs. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teeke nen en boetseeren; alsmede het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde, vreemde talen en hare letterkunde, geschiedkundige, staats- en han delswetenschappen, het schoonschrijven en de gymnas tiek. Kerknieuws. Jl. Zondag is de heer PK. Dommisse als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oostburg bevestigd door den predikant Creutzberg uit Vlissingen, met eene rede naar aanleiding van 2 Tim. IV22. De bevestigde hield des namiddags zijne intreêrede over Jesaia XL: 68. Marine en leger. Naar het Dagblad van Zuid-Holland met zekerheid verneemt, is het besluit uitgevaardigd waarbij aan alle luitenant-adjudanten, kwartiermeesters en officieren van gezondheid gelast wordt zich ten spoedigste van paar den te voorzien. Gemengde berichten. Wij vernemen dat heden namiddag uit de kade bij den Dam alhier levenloos is opgehaald een vijfjarig zoontje van P. Baard, koetsier alhier. Niemand in de nabijheid heeft het kind in de kade zien vallen en men vermoedt dat het reeds geruimen tijd in den modder verstikt was alvorens het ontdekt werd. Te Amsterdam heeft in den afgeloopen nacht een hevige brand gewoed, waarbij een zestal huizen in de Utrechtsche straat zijn afgebrand. De voor eenige dagen in Noord-Brabant gevatte deserteur is een gewezen luitenant der infanterie, die in gezelschap van de echtgenoot zijns kapiteins naar België vluchtte; nadat deze van haar man gescheiden was, trad zij met den luitenant in den echt. Aan de spoorwegen in België geplaatst,was de luitenant thans stationchef te Ghi- selles. Deze week zich in Holland wagende om, zoo men zegt, een erfenis te bekomen, werd hij nabij Oudenbosch door de aldaar liggende troepen herkend en in arrest ge nomen. Maandag werd hij van Breda gevangen naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Een koopman in haring tcParijs stond eergisteren onophoudelijk ziju waar aan te prijzen maar 't mocht hem niet baten: hij verkocht er niet een. Daar kwam hem een idéé in 't hoofd: hij zou zijn haringen „Pruisen" noe men. Wie wil een Pruis voor een stuiver? wie verslindt een Pruis voor een sous? Twee Pruisen voor twee sous! riep hij. En in een oogwenk was hij zijn „Pruisen" kwijt; iedereen kocht er een en sommigen betaalden een halven frank voor een gezouten Pruis. De koopman had uitmuntende zaken gedaan. Dezer dagen had een Parijsch boekverkooper naar een zijner collega's te Berlijn geschreven om hem de por tretten van verschillende Pruisische generaals toe te zenden: „Hij antwoordde: „Ik kan onmogelijk aan uw verzoek voldoenal mijne portretten zijn verkocht, maar gij zult spoedig de origineelen te Parijs zien." De generaal Douay, die in het gevecht bij Wissem- bourg is gesneuveld, was niet gelijk sommige dagbla den beweren de bekende generaal Felix Douay uit den Krimoorlog, die later deel uitmaakte der Mexicaansche expeditie, maar diens broeder Abel Douay. Een jeugdig Franschman, Turin genaamd, heeft naar hij beweert een werktuig uitgedacht, dat door eenvoud een groote onwenteling zal veroorzaken in de touwslagcrijen. Terwijl nu nog steeds twee personen noodig zijn om touw te slaan, een die hennip spint en een ander die bet rad draait, en de werkman evenals de hen- nip en zijn fabrikaat dagelijks aan den nadeeligen invloed van groote hitte, veel regen en sterke koude is blootge steld, blijft de uitvinder op zijn stoel, in een daartoe geschikt, desnoods verwarmd vertrek, gemakkelijk zitten. Hij plaatst de hennip voor zich en spint, en brengt tege. lijkertijd met zijn voet een rad in beweging, waardoor een klein wagentje over een houten vloer wordt voortbe wogen, waarvan dan de wielen een snel draaiende beweging veroorzaken van een spil, die het gesponnen touw ronddraait en vervolgens opwindt. Nu te Doornik en in verschillende andere steden de schutterij garnizoensdienst doet, zien wij zoo schrijft le Courrier de 1' Escaut alle dag een schutter voorbijgaan onder geleide van een korporaal om drie of vier kaarsen te koopen en daarmede vervolgens naar de hoofdwacht te wandelen. Dezer dagen zagen wij een hoogleeraar op dezelfde wijze als schutter uitgezonden om een grooten bezem te koopen, welke hij voorts naar de citadel moest brengen. „Wij gelooven niet zegt le Courrier dat men noodzakelijk aan de burgers zulke belachelijke corvées moet opleggen, tot groot genoegen der straatjongens, om onze nationale onafhankelijkheid te verdedigen." Daar de Belgische garde civique thans in Doornik garnizoensdienst doet, zouden wij wel eens willen weten door wie dan volgens le Courrier der gelijke corvée-dienst moest worden gedaan als men daartoe geen manschappen mocht gebruiken. Dat een hoogleeraar-schutter meteen korporaal bezems moet gaan koopen is even natuurlijk als dat thans wel een vijftig dier heeren, als soldaten ingedeeld bij de Pruisische landwehr, de minst aangename, maar daarom toch zeer noodzakelijke bezigheden worden opgelegd. De Duitschers hebben de diensten van monsieur Vicat den bekenden man van 't insecten vergif niet meer noodig. Te Mainz is een biljet aangeplakt van den volgenden inhoud „Inwoners van MainzDe stad wemelt van soldaten. „Waarvan wemelen echter de soldaten? „Dat is ons onverschillig, aangezien ieder zich kan voorzien van het insec ten vergif van Kruttmayr: kreuzer per flacon.' De New-Yorksche bladen bevatten de bijzonder heden van den treurigen dood des heeren Prevost- Paradol. Het schijnt dat hij zich op Dinsdag den 11™ Juli op het gewone uur naar zijn kamer begaf. Even voor dien tijd riep hij zijn bediende, tot wien hij zeide „Auguste, draag zorg mij morgen ochtend te vijf uren te wekken, om mij mijne medicijnen te geven." De bediende beloofde dit te doen. Een paar dagen te voren had de heer Prevost-Paradol denzelfden bediende ontboden en hem toegevoegd: „Dit is mijn valies, waarin vele papie ren van waarde voor mij zijn. Als mij iets overkomt, verlang ik dut gij er zorg voor zult dragen." Hij droeg zijn bediende ook op om te zorgen voor het geld dat zich in zijn toiletdoos bevond, als hem iets overkwam. De bediende begaf zich te bed. Zijn kamer grensde aan die van zijn meestereen deur scheidde beide kamers. Een vrouwelijke bediende, Marie Walther genaamd, sliep boven. Omstreeks éen uur in den nacht werd Auguste gewekt door een pistoolschot. Hij sprong op in zijn bed, en hoorde zijn meester met eene zwakke stem roepen: „Auguste, Auguste, Auguste, viens ici!" De bediende begaf zich in allerijl naar de kamer van zijn meester. Hij zag den heer Prevost-Paradol in het midden van het vertrek staan, in den spiegel kijkende, terwijl zijn hoofd op den linker schouder rustte. Op het oogenblik dat de heer Prevost Paradol zijn be diende zag,riep hij uit: „Auguste, hebt gij mij gehoord?" „Ja, mijnheer," antwoordde de bediende. „Ik geloof," zei de minister, „dat iu het huis hier naast een pistoolschot is gevallen De bediende, ziende dat zijn meester zee r zenuwachtig ea bleek was, antwoordde: „mijnheer, indien gij niet wel zijt, dan zal ik naar beneden gaan en iets verfrisschends halen." Te nauwernood hid de heer Prevost-Paradol die woor den geuit, of hij wankelde en viel tegen den schoorsteen mantel. De bediende schoot op hem toe en nam hem in zijne armen om hem staande te houden; hij was echter te zwaar, zoodat het lichaam van den diplomaat op den grond viel. De vrouwelijke bediende, die ook was ont waakt door het pistoolschot, was de kamer middelerwijl binnengetreden en zag haar meester buiten kennis op den grond liggen. Zij stelde voor naar beneden te gaan om azijn en water te halen voor haar meester. Tot op dit oogenblik dachten de beide bedienden, dat hun mees ter door een aanval van beroerte was getroffen. Zij ver lieten hem en begaven zich naar de keuken om azijn te halen. Daar aangekomen, ontdekte de bediende voort het eerst dat hij bloed aan zijne klecderen had. Hij voegde Marie toe: „Ziet gij wel dat mijne kleederen met bloed bevlekt zijn? De heer Prevost-Paradol heeft öf zichzel- ven doodgeschoten öf iemand heeft een schot op hem ge lost." Toen zij met azijn in het vertrek vanden gezan t terugkeerden, vonden zij hunnen meester stervende. Hij haalde zwaar adem, had zijne handen op zijn linker borst gelegd en drukte zijn nachtgewaad op de wonde, als wilde hij het bloed stelpen. Toen zij naast den ster vende lagen geknield, bewoog hij zijn hoofd een wei nig; zijn linkerhand viel van zijn borst, hij baalde nog een paar malen met moeite adem. en de wereld ver loor een groot man. Den volgenden ochtend werd vroegtijdig een gerechte lijk onderzoek ingesteld. De eerste getuige, de heer Paul de Jardin, verbonden aan de ambassade, verklaarde het navolgende; Laatstleden Maandag stelde de heer Prevost-Paradol mij een brief ter hand, met de opdracht dien niette openen tenzij er iets buitengewoons zou zijn voorgevallen. Heden morgen opende ik de enveloppe en las den inhoud van den brief. Gisteren vroeg de heer Prevost-Paradol mij, om in een winkel in Pensjdvauia- Avenue een pistool te koopen. Toen hij mij dat opdroeg vroeg ik: „Ik wil dat gaarne doen, maar wat moet gij met een pistool uitrichten?" Hij werd daarop zeer zenuw achtig en opgewonden, en toen ik dat zag, meende ik dat het raadzaam was niets naders te vragen. Ik kocht

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1