MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag Augustus. N°- 185. 1870. Middelburg 5 Augustus. Eergisteren heeft zich te Zierikzee eene afdeeling van het Roode Kruis geconstitueerd. Als leden van het> bestuur zijn gekozen de heeren H. A. Gillot, G. Mu- lock Houwer, mr. J. de Clercq van "Weel, mr- J- M. Isebree Moens, mr. P. A. J. Bouvin, en de dames mevrouw de Clercq van Weel, geboren van der Lek de Clercq, en mejufvrouw A. R. van Adrichem. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Fort Bath zijn 11 geldige biljetten ingeleverd. De heer W. G. vau Baaien verkreeg 8, de heer H. Zuidweg 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. In de Staats-courant van heden is opgenomen de wet van den 19<>» Juli j 1., tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1869. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies lc klasse J. A. Z. graaf van Rechteren Limpurg ten postkantore te Dordrechtde commies 2C klasse H. F. L. Klippink ten postkantore te Utrechtde commies 2e klasse jonkheer H. C. Sandberg ten postkantore te Breda; de commies 2e klasse F. H. H. Doffignies ten postkantore te Haarlem; de commies 3C klasse P. D. Cos- ter ten postkantore te Rotterdam de commies 3fi klasse H. A. Monheuiius ten postkantore të Haarlem; de com mies 3e klasse A. J. H. Bachiene ten postkantore te 's-Gra- venhage; de commies 3e klasse P. J. van Werkhoven ten postkantore te Amsterdamde surnumerair A. Burkensr ten postkantore te Gouda; de surnumerair F. L. C. Ploos- ter ten postkantore te Alphen; de surnumerair M. J. Cambier ten postkantore te 's Gravenhage; de surnume rair G. C. Yrendenberg in de bureaux van de afdeeling posterpen bij het departement van financiën. Landbouw. De Staatscourant van heden bevat het volgende ver slag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland „De berichten omtrent de tarwe zijn over het algemeen gunstig. Men vleit zich met eene opbrengst van 30 hektoliters per hektare. Alleen in Schouwen enDuive- land is het uitzicht minder gunstig. „De rogge heeft zich door het koude voorjaarsweder op vele plaatsen niet voldoende kunnen ontwikkelen men ziet echter een gemiddelde opbrengst tegemoet. „Yan wintergerst zijn enkele partijtjes door de vorst benadeeld, en dientengevolge uitgeploegd. Het over geblevene zal waarschijnlijk een ruim beschot opleveren. „Het droge voorjaar heeft een krachtige uitstoeling van de zomergerst belet. De opbrengst zal het gemid delde waarschijnlijk niet bereiken. „De haver is veelal niet goed uitgegroeid, zoodat het stroo kort is gebleven. Er wordt desniettemin op een meer dan middelmatige opbrengst gerekend. „De paardenboonen zijn veelal slecht opgegroeid en hebben hier en daar ook door de laat ingevallen nacht vorst geleden, zoodat, over het algemeen, slechts een middelmatige oogst te verwachten is. „Aan het koolzaad is door de strenge winterkoude veel nadeel toegebracht, zoodat veel daarvan is uitge ploegd. Van het overige is, op enkele uitzonderingen na, slechts een geringe opbrengst te wachten. „De koude en droogte hebben zeer nadeelig op het vlas gewerkt, zoodat het ten deele als mislukt is te be schouwen. „De aardappelen staan bijna overal uitmuntend te velde. Van de bekende ziekte heeft zich nog geen spoor vertoond. De vroegere soorten zijn tamelijk goed van smaak. Van de latere soorten wordt een ruime oogst verwacht. „De berichten omtrént de meekrap luiden over het algemeen gunstig. De eilanden Schouwen en Daiveland maken hierop eene uizondering, alwaar dat voortbreng sel wordt gezegd veel van het sneeuwwater en de vorst te hebben geleden, zoodat de tweejarige ziek is. De jonge plant begon den gevallen regen aldaar te groeien"Y-x, „De hooilanden staan zeer schraal, terwijl vele vee houders bovendien verplicht zijn geweest ze te laten afweiden, daar de gewone weilanden, tot voor korten tijd geleden, weinig voeder opleverdensedert is door den gevallen regen in den toestand der weilanden eenige verandering ten goede gekomen. „De toestand der voedergewassen is over het algemeen gunstig. Een^jipe^pb^engst wordt daarvan verwacht." Gemengde berichten. Dinsdag namiddag is in de gemeente Krabbendijke (Noordschans) een schuurtje met geitenhok, toebehooren- deaan Clement, spoor weg wachter n« 25, verbrand en het gebouw van den staatsspooorweg mede beschadigd. Men vermoedt dat de brand, die door eenige arbeiders is gebluscht, ontstaan is door vonken uit de locomotief. De schade wordt geraamd op ongeveer 100. Door den minister van oorlog is met welgevallen kennis genomen van een schrijven van mevrouw de douairière baronnesse van Brakel Doorwerth, die daarbij, ten behoeve van het leger, twee barer paarden, zonder eenige vergoeding, aanbiedt. Slaals-cour Bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen is de gunstige beschikking genomen, dat het trak tement der beambten, die tot den krijgsdienst zijn opge roepen, gedurende hunne afwezigheid zal doorloopen. Verscheidene beambten hebben gemeend alsnu veilig gehoor te mogen geven aan de oproeping der regeering van vrij willigere, te meer daar de opneming bij het leger van vroegere militairen geschiedt in den rang waarin zij stonden tijdens hun ontslag.Voor gewezen adjudant-ondei- officieren, sergeants, fouriers enz. was alzoo de gelegen heid niet onaardig. Doch de directeur-generaal der Maat schappij heeft de dienaren der staatsspoorwegen laten weten, dat het niet alzoo gemeend was, en dat ieder, die vrijwillig dienst neemt, ook vrijwillig zijn ontslag neemt, aangezien men het vaderland evenzeer op de staatsspoor wegen van dienst kan zijn als bij het leger. Z. M. de koning heeft zich gisteren weder naar Delft begeven, om de militaire inrichtingen aldaar te bezoeken. Dinsdag morgen is met goed gevolg de vierde spanning, voor de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep, van den steiger te Willemsdorp op de paalj ukken geplaatst. Bij gunstig weder zal deze spanning in de volgende week naar de pijlers overgebracht worden. Er heeft zich te Amsterdam bij de houders van spaarbankboekjes een geest van wantrouwen meester ge maakt, die zich doet kennen door het opvragen hunner deposito's. Verscheidene dagen achtereen was de toe vloed van die vreesachtigen zeer groot en werden vele duizenden uitbetaald. Wij kunnen niet anders dan deze handelingen betreuren, vooral met het oog op de moge lijkheid dat de vaak zoo moeilijk bijeengegaarde pen ningen nu licht door de vingers kunnen glippen. De spaarbank is het aan het uitstekende beheer verschul digd, dat zij dezen aanval met goed gevolg het hoofd kan bieden. Nieuws v, d. dag.) Een bijzonder fraaie luchtspiegeling is Vrijdag der vorige week te Saint-Gildas op de kusten van Bretagne waargenomen. Men zag eensklaps een geheele stad ondersteboven op de zee staan, geheel door bergen om ringd. De zee was schitterend wit als gepolijst zilver rechts waren de golven blauw, en links rook. De horizon werd purper en violetkleurig, doch biunen weinig tijds was de begoocheling verdwenen. De stad, welke men weerkaatst had gezien, was Belle-Isle; deze ligt onge veer vijf uren van Saint-Gildas verwijderd. Te Deventer blijven een aantal schutters, die tot den eersten ban behoorea en opgeroepen zijn tot het viermaal 's weeks houden van oefeningen in den wapen handel, weigeren om aan die oproeping gehoor te geven tenzij zij betaald worden. Zij hebben daarvan schriftelijk kennis gegeveri. Deze week is op den voor de oefenin gen bepaalden avond slechts de kleinste helft der man schappen opgekomen en zijn de overigen thuis gebleven. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant eischen de v. eerspannige schutters 25 cent per avond, daar zij beweren niet in hunne levensbehoeften te kunnen voor zien als zij viermalen per week een paar uren van hun werk moeten verzuimen. Omtrent het in ons nommer van Woensdag mede gedeelde betreffende het jl. Zondag te Scheveningen voorgevallene meldt Het Noorden nog het volgende: „De opschudding Zondag avond in Scheveningen eu vooral op het terras teweeggebracht is van niet geringen omvang geweest. Toen de Fransche adelborst met zijne vijftien manschappen naar het strand geroeid was, bleek het dat hij niets anders weiïschte dan naar Parijs te telegrapheeren. De telegrafist maakte zwarigheid, te meer toen het hem bleek dat de Franschman aan zijne minister van marine nagenoeg dit verlangde te seinen „Wilt gij dat ik uw order geheel en al ten uitvoer leg?" In overleg met den bevelhebber van den Schevening- schen wachtpost werd zonder dralen een estafette te paard naar den Haag gezonden, om het oordeel der regeering in te winnen; en deze, gedachtig dat onze onzijdigheid ons verbiedt depêches aan oorlogvoerende mogendheden gericht te helpen overmaken, zag in dat dit ook tot telegrammen mo33t worden uitgestrekt. Zij gaf dus bevel dat aan het verlangen van den Franschen adelborst niet zou worden voldaan. Derhalve zijn de vreemde bezoekers onverrichter zake weer afgetrokken. Maar met het terugkeeren van de estafette, wiens spoor slags heen en weêr rijden heel Scheveningen reeds in onrust had gebracht, hield de opschudding nog niet op. Nog denzelfden avond zond Z. M. twee kannonnen naar het straud." Eenige dagen geleden gaf een jong soldaat zeer naïef de gansche moraal van den oorlog aan een zijner kamere den tè kennen. Ik was, zeide hij, knecht in de brouwerij van Dreher op den boulevard de Strasbourg te Parijs. Ik deed mijn best om de klanten goed te bedienen, in mijn kort huisje en met een servet op den arm. Met politiek en oorlog hield ik mij niet op. Daar ik in de reserve stond hoopte ik voor goed van het vaandel afscheid te hebben genomen. Zelf in den Elzas geboren, had ik tot kameraad een Pruis, die met mij in dezelfde brouwerij diende, en dien ik hartelijk lief had. Wij gingen ge meenzaam met elkander om, en leefden om zoo te zeg gen te zamen, en waren van plan ons te associeeren en voor gemeenschappelijke rekening eene brouwerij op te zetten. Maar ziet de oorlog is gekomen. De heer von Moltke heeft mijn vriend opgeroepen, en maarschalk Leboeuf mij opgeëischt. En wie weet, voegde hij er met een hangen zucht bij, of ik niet mijn armen kameraad en broeder te avond of morgen een kogel door 't hoofd zal jagen? Te Berlijn, zegt men, waren bij een korps van de land weer elf man te veel opgekomen; de kommandant verzocht, dat elf man weer naar huis zouden gaan. Niemand deed zich op. De kommandant herhaalde zijn verzoek, een man trad voor en zeide dat hij 9 kinderen had, zijn vrouw in het kraambed lag en zijn zaken zouden ver- loopen om die reden wilde hij wel naar huis. De man ging, uitgejouwd door zijn kameraads, maar keerde den volgenden dag terug zijn vrouw was hersteld en had de zaken op zich genomen. Uit Bodegraven wordt gemeld dat, ofschoon ver scheidene werklieden wegens dienstplichtigheid opge roepen zijn, onderscheidene huizen toch hunne voltooiing naderen. Een dertigtal worden reeds onder de kap gebracht. De Berlijnsehe bakkersknechts gebruiken tegen woordig de gelegenheid om wraak te nemen over den ongunstigen afloop, dien de .werkstaking van vóór twee jaren voor hen heeft gehad. Zij dwingen hunne bazen thans tot hooger loon, en deze moeten tegen wil en dank dat toestaan. Zij gaan nog verder en hebben onder elk-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1