MIDDELRURGSCHE COURANT, N°' 184. 1870. Vrijdag 5 Augustus. Middelburg i Augustus. De Staatscourant van heden bevat de volgende wet ten: van den 19«i Juli jl. tot vestiging eener nieuwe ge meente Anna Paulowna; van den 20en Juli jl., tot intrek king van de artt. 2, 3 en 4 der v, et van 22 J uli 1814 (Staatsblad n°. 86), houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen; van den 21™ Juli jl., houdende bekrachtiging van kredieten door den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië geopend boven de begroo ting van Nederlandsch-lndië voor het dienstjaar 1868, vastgesteld bij de wet van 19 April 1868 (Staatsblad n<> 57), en van den 22™ Juli jl. tot onteigening van eigen dommen ten behoeve van den aanleg door de Duinwater- maatschappij te Amsterdam van een nieuw aanvoerkanaal onder de gemeente Zandvoort. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Koude- kerke tot geneesheer, in plaats van wijlen 'den heer L. F. Reuse, benoemd den heer G. J. Bertel, thans te Westkapelie. Tot secretaris der gemeente St. Jan Steen is benoemd de heer A. Rottier, te Hulst. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de heer W. H. Suringar, vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam en lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbe tering van gevangenen. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den majoor der genie eu sapeurs van het leger in Neder landsch-lndië A. Stijman, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. Van de 29 candidaten, die in Noord-Holland het eind examen der hoogere burgerscholen hebben afgelegd, zijn 22 toegelaten, namelijk 11 van de hoogere burger school te Amsterdam en 11 van die te Haarlem. Afge wezen zijn 4 leerlingen der hoogere burgerschool te Amsterdam en 2 van die te Haarlem, alsmede een candi- daat, die reeds aan de polytechnische school te Delft studeerde. Kerknieuws. Uit het vroeger gemelde viertal is tot predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Ylissingen beroepen de heer L. Schouten, te Harderwijk. Te Gapinge is tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente beroepen de heer A. C. Duker, emeritus predikant, thans woonachtig te Rencum. Gemengde berichten. De politie-agent R. Friesema te Dantumadeeldie dezer dagen eene som van f 2100, door den heer van Sijtzama verloren, vonden aan den eigenaar terugbracht, werd door dien heer begiftigd met het vrij bewonen van een huis en 'tgebruik van een tuintje thans bij hem in huur gedurende zijn leven. Omtrent het gebeurde te Nieuwediep met het kruit schip geeft de Heldersche courant het volgende verhaal „Achter in de buitenhaven bij het fort Oostoever, eeneafge- legene en eenzame plaats, ligt het casco van de vroegere oorlogsbrik de Heldin, dienstdoende tot berging van pro jectielen en buskruit. Het dek van dat vaartuig werd bewaakt door een schildwacht der mariniers, gewapend met een hartsvanger. Deze bespeurt de nadering van een vlet, met eenige personen bemand, die recht op de Heldin aanhouden en deze aanklampen. De schild wacht roept, ingevolge zijn consigne, driemaal „werda", doch ontvangt geen antwoord. Hij ziet inmiddels dat de mannen inde vlet zich gereed maken, om op de Heldin over te klimmen. Hij doet ten overvloede de waarschuwing, dat als men hem geen antwoord geeft en men voort durft gaan'het vaartuig te enteren, hij er op in zal hakken. Alweder tevergeefs; een der voorste mannen steekt reeds het hoofd door een der geschutpoorten, de schild wacht houdt echter woord en steekt met forsche hand zijn hartsvanger zoover mogelijk in het lichaam, waar schijnlijk in het hoofd van den vreemdeling, die daarop een ijselijk gillend geluid doet hooren, De schildwacht grijpt direct naar de verwonde, om hem zoo mogelijk verder binnen boord te halendit mocht hem echter niet gelukken, hetzij het lichaam te zwaar was of dat de andere mannen het weder in de vlet trokken, om onmid dellijk de Heldin te verlaten en weg te roeien; voor zoo ver de schildwacht kon bespeuren, de achter-opening der haven uit en in de richting naar Wieriugen. „De schildwacht, geen menschelijk wezen overigens in den omtrek bespeurende, ti acht door geschreeuw de aandacht van den naasten schildwacht, voor het wachthuis in het fort Oostoever, tot zich te trekken dit mocht hem gelukken, zoodat spoedig eenige manschappen van daar komen opdagen. Men vond het dek van het schip op de aangewezen plaats met bloed bevlekt.ook de handen van den schildwacht en o. a. zijn hartsvanger ter lengte van ongeveer drie palmen. Yan de vluchtelingen wasechter niets meer te bpspeuren. „Dit raadselachtig voorval geeft aanleiding tot veler hande geruchten, doch daar men,trots de meest actieve nasporingen, de daders tot nog toe niet op het spoor heeft kunnen komen, is het wel niet mogelijk om te kunnen beslissen, met welke bedoelingen deze aanslag op dit kruitschip is geschied." Uit Noord-Brabant schrijft men dat onze troepen overal als gasten ontvangen worden. De soldaten zijn daarvoor gevoelig en helpen in hunne vrije uren de boe ren den oogst binnenhalen en andere land bouwwerk zaamheden verrichten. Do boeren geven daarentegen hunne karren en paarden gratis, om de fourage voor de cavalerie te halen. Uit Lyon wordt gemeld dat de prijs der linnen lom pen aldaar sedert veertien dagen verdubbeld is tenge volge van het vele pluksel dat gemaakt wordt, hetgeen een tak van industrie is geworden. Jl. Zaterdag is de bliksem geslagen in de woning van de weduwe Wahlen in het gehucht Oensel nabij Beek. De knecht werd getroffen en gedood, evenals vier in den stal staande paarden. Het vuur, dat zich aan het stroo mededeelde, nam zóo spoedig toe, dat men slechts vier koeien heeft kunnen redden. Alles was tegen Brandschade verzekerd. Ook de pachthoeve Cornelishof te Maas- neel is door den bliksem getroffen; de stallen en schuren zijn verbrand. Te Echt sloeg de bliksem in de schuur van den pachter Zwaantjes en vernielde den pas gebor gen oogst. Te Bruggenum werd eene woning door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Hetzelfde had plaats te Swalmen bij den landbouwer W. Janssen, waar men slechts twee varkens heeft kunnen redden. Te Beets is Zondag avond de bliksem geslagen in een molen, die geheel is afgebrand. Tot lid der jury voor de internationale tentoon stelling voor den werkman te Londen is vanwege de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid benoemd de heer G. H. A. N. Rietstap te 's Gravenhage. De maarschalk le Boeuf zegt het Journal de Paris heeft tot de zes jonge militairen van de gardtj mobile, die als secretarissen aan zijn persoon zijn toe gevoegd, de volgende aanspraak gericht: „Mijne heeren, wij zullen te velde trekken; wij zullen het er goed van nemen als de gelegenheid zich aan biedt; wanneer er niets zal zijn en dat kan gebeuren zullen wij onze koppels nauwer dichthaleu. Gij zult veel werk, weinig rust, mijn achting, de zekerheid uw land nuttig te zijn, en, bij de minste onbescheidenheid een kogel in den kop hebben. En nu, heerenIngerukt marsch De zes vrijwilligers, door geestdrift vervoerd, riepen eenstemmig: „Leve de maarschalk le Boeuf!Wat konden zij beter doen Le Francais verhaalt het volgende: Gisteren Dacbt sliep een van onze excellentiën rustig in zijn hotel. Weldra werd hij gewekt door het geroep van te wapen t te wapenDaar komen de PruisenDe excellentie wrijft zich de oogen uit, en in de verstandelijke sche mering di° altijd een plotseling ontwaken vergezelt, vraagt hij zich af, of genei aal von Moltke de waakzaam heid zijner maarschalken zou bedrogen hebben. Hij doet den chef van het kabinet wekken, deze wekt den onderchef, welke laatste weder de wacht van de nationale garde, die sedert het vertrek der troepen belast is de ministerieele rust te bewaken, gaat waarschuwen. Eindelijk ontdekt men de oorzaak van dit alarm. De wachthebbende persoon was ten prooi aan dronken schap. Men had alle moeite van de wereld om zich van hem meester te maken. Hij bedreigde zijne kameraden, meenende met Pruisen te doen te hebben. Al de boomen uit den tuin hadden onder zijne bajonetsteken geleden en zijn bajonet was geheel gekromd. Thermometerstand. 3 Aug, 'sav. 11 u. 66 gr. 4 'smorg. 7 u. 65 gr. 'smidd. 1 u.66 gr. 'sav. 6 u. 66 gr.. Gemeenteraad van Ylissingen. Zitting van Woensdag 3 Augustus. Rapport commissie fabricage inrichting vertrekken voor hulponderwijzers; mcdedeeling goedkeuring gemeentebegrooting 4870 idem benoeming voorzitter commissie middelbaar 'tmdervvijsj besluit instructie leeraren idem machtiging tot uitgaven^ voor idem; dubbeltal ter benoeming college zetters; voorstel wijziging reglement kinderziekte; idem brand- wezen; overlegging rekeningen; verplpging H. Bainbeij in gasthuis; suppletoire begrooting schutterij verordening afgekeurde gewichten in de waag; besluit aankoop straat klinkers; voorstel afsluiting Duinpoort; idem af- en overschrijving begrooting algemeen armbestuurmededee- lingcn; interpellatiëa. Voorzitter de heer Winkelman. Waarnemend secreta ris de griffier Dronkers. Afwezig de heeren Mestdagh, de Gelder en van der Os. Na goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van 29 Juni wordt door den voorzitter medege- gedeeld, dat de commissie van fabricage haar rapport heeft ingediend omtrent de kosten der inrichting van vertrekken voor hulponderwijzers in het schoolgebouw van den hoofdonderwijzer Stuart. Uit dit rapport blijkt dat de geraamde kosten nog met f 60 moeten verhoogd worden en alzoo /T360 zullen bedragen. De voorzitter stelt voor, thans te beslissen, of tot be doelde inrichting al of niet zal worden overgaan. De heer de Kruijff verklaart dat hij, ofschoon als lid der commissie van fabricage de begrooting van kosten mede onderzocht hebbende, als lid van den raad zich verplicht acht, tegen eene verandering van het school gebouw te stemmen, uithoofde zoowel van de bezwaren en ongeriefelijkheden die voor de hulponderwijzers daar uit voortvloeien, als van den last die voor den hoofd onderwijzer daaaruit zou kunnen ontstaan, Hierna wordt met 9 tegen 3 stemmen besloten de voorgenomen verandering in het schoolgebouw niet te doen plaats hebben. Vóór stemden de heeren van Uije Pieterse, Kleijnhens en Verkuijl Quakkelaar. De voorzitter wenscht nu bepaald te zien of het trakte. ment van de hulponderwijzers zal verhoogd worden. Thans bedraagt dit voor den eersten f 600 en voor den tweede f 500. - De heer van der Hij den wil voorloopig éen bekwamen hulponderwijzer benoemen op eene jaarwedde van f 700 a f 8C0, om dan later te zien hoe het met de school gaat De voorzitter herinnert dat reeds vroeger besloten is om twee hulponderwijzers aan te stellen, in overeen stemming met het gevoelen van den schoolopziener en de plaatselijke schoolcommissie. Op de vraag van den heer Schraver of de vaceerende betrekking van tweeden hulponderwijzer ad f 500 's jaars niet tijdelijk is vervuld, antwoordt de voorzitter in zoo ver bevestigend, dat iemand is aangesteld die den hoofd

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1