OÜRANT. Donderdag 1870. 4 Augustus. N°' 182. Middelburg 3 Augustus. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting de aan den commissaris des konings in Zeeland te doene opgave samengesteld van twaalf personen ter benoeming van zes leden van het college van zetters voor de belastingen. Daarop zijn met volstrekte meerderheid van stemmen geplaatst de heeren. H. F. J. Mahutte, J. I. P. Hector, J. Rekkers Sr., J. C. Stewart Schultz, H. Schoonis, P. G- do Vey Mestdagh, M. Pot, J. Loois Az., K. Blonk, C. Houbaer, J. T. Dom misse en C. J, van Reijn. Ook is besloten de jaarwedden der te benoemen hulp onderwijzers voor de school van gewoon en meer uitgp- breid lager onderwijs voor jongens, hootdonderwijzer de heer Stuart, voor ieder met/150 te verhoogen, onder beding dat dit moet worden beschouwd als tegemoet koming voor huishuur, aangezien van het verleenen van vrije woning ten huize van den hoofdonderwijzer, waar toe het voorstel was gedaan, is afgezien. Benoemingen en'iosliiiten. leger. Benoemd tot adjudant des konings in buiten gewonen dienst D. L. de Brabant, kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. Benoemd bij het regiment veld-artillerie, tot D" luite nant-kwartiermeester (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant-kwartiermeester M. L. Moggenstorm, van het korps; bij het 3e regiment infanterie, tot l«n luitenant administrateur van kleeding en wapening (naar ouder dom van rang), de 2« luitenant-administrateur van klee ding en wapening P. D. Bazendijk, van het korps; bij het le regiment huzaren, tot len luitenant-administrateur van kleeding en wapening (naar ouderdom van rang), de 2« luitenant-administrateur van kleeding en wapening M. Sluys, van het korps; tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), bij het 7e regiment, de le luitenant C. van Maanen, van het 6e regiment. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luitenant-kwartier meester A. E. H. Knaap, van het4e regiment infanterie. Op pensioen gesteld de kapitein W. Bellaard Lor- mier van het 7C regiment infanterie, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f L005 's jaars. Marine en leger. Z. K. H. prins Hendrik is eergisteren te Nieuwediep aangekomen om het eskader te inspecteeren. Op last van het departement van oorlog zullen de oefeningen van het leger zich uitsluitend moeten bepa len tot velddienst, het beoefenen van den vestingoorlog, militaire niarschen en schijfschieten. Gemengde berichten. Zondag nacht hebben vier of vijf vreemde schepelingen in een sloep gezeten, getracht op het achter in de bui tenhaven van het Nieuwe diep liggende kruitschip te klimmen, of daarover den wal te bereiken. Daarin door den schildwacht verhinderd, wilde een hunner niettemin zijn plan doorzetten, doch werd toen door den schild wacht, die van zijn sabel gebruikmaakte, teruggedreven naar de boot, welke dadelijk wegroeide. Tot heden is niet bekend geworden wie de aanvallers waren. De politie doet onderzoek. Het Haagsche comité van het Roode kruis heef t hetplan gevormd om een stoomboot af te huren en, onderde door alle natiën als neutraal erkende vlag der vereenigingden Rijn op te zenden. De boot zou ruim worden voorzien van verplegingsmiddelen, ververschingen en ligginstuk- ken voor een aantal gewondende reeds geoefende ver plegers en verpleegsters (zestien in getal) van het Haagsche comité, zullen er op worden geplaatst, en de expeditie gesteld worden onder leiding van een lid van het hoofdbestuur der vereeniging en van éen of meer geneeskundigen. Zoodra er veldslagen aan den Rijn geleverd werden, zouden de gewonden aan boord van de stoomboot worden overgebracht en, na verbonden te zijn, de meest ernstig gekwetsten op het dek onder- behoorlijke beschutting en de minder ernstig gewonden in de kajuit vervoerd, hetzij naar een der hospitalen aan den Rijn, hetzij, wanneer deze mochten gevuld zijn, naar Nederland, teneinde aldaar verder geneeskundig te wor den behandeld. De hertog Adolf van Nassau is in dienst getreden- bij het Pruisische leger. Te Parijs zijn de Augustus-feesten, tegen 15 dezer bepaald, uitgesteld. De reeds daarvoor gemaakte toebereidselen op de Place de la Concorde en in de Avenue des champs-Elysées te Parijs zijn weder wegge nomen. Volgens een Parijsch. orgaan zouden de oorlogs kosten in Pruisen per dag vijf en twintig millioen franken bedragen en in Frankrijk per dag twintig mil lioen franken. Men weet dat de heer Vimercatie door de Fransche regeering belast is geworden met geheime onderhande lingen te Florence. Men beweert dat deze Fransche gemachtigde zou gezegd hebben „Vóór 10 Augustus zal er geen enkele Franschman meer te Rome zijn, maar zullen er daarentegen vele Italianen in Frankrijk wezen." Een Pruisisch officier schrijft aan een vriend te Trier, dat overal, waar de Fransche troepen gelegerd heb ben, men een aantal chassepot-patronen gevonden heeft die uitwendig nog ongebruikt schenen. Men kan niet aannemen, dat de soldaten ze wegwerpen om zich te ont lasten, ook niet dat men ze in de hitte van het gevecht verloren heeft. Men gelooft daarom, dat het patronen zijn, die slecht zijn gemaakt tengevolge van den spoed, waarmede zij moesten worden afgeleverd. In denzelfden brief wordt ook melding gemaakt van de roe- kqlooze verkwisting, waarmede de Franschen met hunne patronen omgaan. Zij schieten al op 1000 en 1200 pas, wanneer het onmogelijk is met eenige juistheid zijn schot te berekenen. Zoo werden er op een Pruissischen voorpost van drie man twee honderd schoten gelost. Wurtemburg heeft zes reserve-lazareths opgericht en wel te. Niedernau, Tubingen, Reutlingen, Lonsberg, Ludwigsburg, Niertungen en Mergentheim, te zamen ruim 1000 bedden tellende. Deze inrichtingen zijn natuurlijk nog niet voldoende; een aantal aanzienlijke familiën en fabrikanten hebben thans hunne bezit tingen of fabrieken voor hetzelfde doel geheel of gedeel telijk beschikbaar gesteld. •- Jl. Zaterdag is "door de maréchaussée te Ouden bosch aan het spoorwegstation een welgekleed heer, die uit Willemstad kwam, gearresteerd. Volgens gerucht zou hij een officier van het Nederlandsche leger zijn, die vóór eenige jaren is gedeserteerd. Burgemeester en wethouders van Groningen hebben op een door hen aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden brief, van dezen een antwoord ontvangen waarin de minister zegt: „dat de vrees voor inundatie en voor het opruimen van gebouwen en boomen binnen den verboden kring der vesting, die bij de ingezetenen van Groningen schijnt te bestaan, voor het tegenwoor dige zonder grond is en dat volgens verzekeringen van den minister van oorlog, die alleen tot innundatie en tot de bedoelde opruiming last kan geven, hiertoe niet zal worden overgegaan dan alleen wanneer ons land door bepaald gevaar bedreigd en dit door noodzakelijke tegenweer gevorderd mocht worden. De Tijd verneemt dat al de pauselijke zouaven, die met verlof naar huis zijn, worden opgeroepen om onmid dellijk naar Rome terug te keeren. Ruim 100 personen, die zich als vrijwilligers voor de Nederlandsche militie in het rijksgesticht te Ommer- schans hadden aangegeven, zijn Maandag vertrokken, om onmiddellijk bij de door hen gekozen korpsen te worden ingelijfd. Men verwacht dat hun voorbeeld spoe dig nog door menig ander zal worden nagevolgd. In Zweden is bij koninklijk besluit aan vrouwen toegestaan de geneeskundige praktijk in vollen omvang uit te oefenen, en haar tevens de gelegenheid open gesteld de vereischte opleiding daartoe te verkrijgen. Het is haar geoorloofd de gymnasia te bezoeken en de openbare of bijzondere lessen der medische facul teiten bij te wonen. Tliermoineterstaiid. 2 Aug. 'sav. 11 u. 66 gr. 'smorg. 7 u. 67 gr. 'smidd. lu.69gr. 'sav.6u. 72 gr. Gemeenteraad van Goes. De gisteren gehouden vergadering werd door 10 leden bijgewoond. Mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Intrekking door m>'. P. van der Meer Mohr van zijn verzoek om grond in erfpacht met dankbetuiging voor de daarop reeds genomen dispositie. b. Berichten omtrent de aanneming hunner benoeming door de heeren S. C. L. Mesch, als directeur der hoogere burgerschool; E. Huizinga.als lid der plaatselijke school commissie, en G. J. van der Weel, als opzichter der ge meentewerken welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. c. Eenige Staatsbladen, welke ter griffie zullen worden nedergelegd ter inzage voor de leden. Daarna wordt door den voorzitter mededeeling ge daan: dat volgens art. 3 der wet van 5 April 1870 (Staatsblad n°. 63) vóór 1 September aan den commis saris des konings moet worden ingezonden eene opgave van tweemaal zooveel personen als er leden van het college van zetters te benoemen zijn, teneinde daaruit de benoeming te doen dat voor deze gemeente het college bestaat uit 5 leden, waaronder de burgemeester ambtshalve als lid en voor-, zitter er moet dus eene opgave van 8 personen plaats hebben; dat burgemeester en wethouders in den geest van art. 177 der gemeentewet gemeend hebben een aanbeve ling te doen van een achttal en wel van vier dubbeltal len, te weten: voor het eerste Jobs. Dekker Lz. en F. van Ferdinandussevoor het tweede M. J. de Jonge en C. de Fouwvoor het derde jonkheer J. L. II. Pompe van Meerdervoort en J. H. Janssen; voor het vierde G. J. Resseling en S. de Jonge Mulock Houwer. Hij stelt voor in een volgende vergadering, de voordracht op te ma ken van acht personen en alsdan te verzenden aan den commissaris des konings om daaruit het college te be noemen, waartoe wordt besloten. Missiven van de heeren de Laet de Kanter, van Hoek, Moll, J. Walraven van Kerkwijk en Verschoor, leden der commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs te Goes, allen te kennen gevende dat zij als zoodanig hun ontslag nemen, onder mededeeling dat de commissie tot die handeling is geleid door de omstan digheid dat hun advies, hetwelk zij in overeenstemming met den inspecteur van het middelbaar onderwijs hadden opgemaakt en uitgebracht in zake de benoeming van een directeur der hoogere burgerschool, is voórbijgegaan dat dit op de leden een pijnlijken indruk heeft gemaakt, en het in hun oog een zoo onmiskenbaar bewijs van wantrouwen is, dat zij het benedeu hunne waardigheid achten zich onder zoodanige omstandigheden langer met de hun opgedragen taak te belasten. Aangezien de commissie het volste vertrouwen van burgemeester en wethouders genoot, hebben deze niet geaarzeld de leden weder aan te bevelen met aanvulling der aanbeveling van een tweede persoon voor elk lid en wel als volgt: voor den heer de Laet de Kanter, dezen en mf. M. P. Blaaubeen; voor den heer van Kerkwijk, dezen en mr. P. van der Meer Mohr; voor den heer Verschoor, dezen en jonkheer J. L. H. Pompe van Meerdervoortvoor den heer Moll, dezen en dr. Soetbrood Picardtvoor den heer van Hoek, dezen en mr. A. M. B. Hanlo. Hij stelt voor in de volgende vergaderiug, die spoedig gehouden wor den zal, tot de benoeming over te gaan, waartoe wordt besloten. De heer Verhagen doet een voorstel tot wijziging dei- verordening op het middelbaar onderwijs, dat wordt aangehouden, waarna de vergadering wordt gesloten.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1