de oogen geopend over de geheime drijfveren, die voor den aanvang van den oorlog in 1866 werkzaam waren, om ons alle kracht zoowel op diplomatiek als op militair gebied te ontnemen. Op hetzelfde oogenblik, waarin het kabinet der Tuileriën voor Oostenrijk bemiddelend tusschenbeide kwam en daartoe over dén afstand van Venetië onderhandelde, werkte men aan het tot stand breugen van eene vreeselijke coalitie tegenover Oosten rijk, die het zou vernietigen. In Zuid-Duitsckland 150,000 Fran3chen en 150,000 aan de zijde van Victor Emmanuel in Italië, de Fransche vloot in de Adriatische zee en eene volksstemming in Hongarije, die alles behalve eerlijk zou zijn ge weest; wat zon daaruit voor Oostenrijk geworden zijn? Het is de vraag, of thans nog, als 'dat verbond tot stand was gekomen, de Oostenrijker een vaderland zou hebben. Oostenrijk vernietigd, Dnitsch gebied in Fran sche handen en het overige „georganiseerd" onder bet protectoraat van Frankrijk, dat zou een gevolg van den oorlog zijn geweest nog erger dan de slag, die ons bij Sadowa heeft getroffen! Dit ten onzen kosten be proefde loterijspel gaat alle grenzen van geoorloofde diplomatische intrigue te boven. Zelfs hun, die het hartstochtelijkst de deelneming aan den oorlog verdedi gen, moet het eindelijk duidelijk worden, tusschen welke molensteenen wij geraken, als wij in dezen oorlog partij kiezen. De onzijdigheid is Oostenrijk thans opgelegd. Laatste berichten* Brussel (namiddag 5,j- uur). Voor zoover de uitslag der verkiezingen bekend is, hebben de clericalen een groote meerderheid gekregen. Men rekent dat het minis terie 18 stemmen zal gewonnen hebben. Van Brussel is het resultaat der stemming nog niet metjuistheid bekend. Parijs. Ook heden is geen enkel oorlogsbericht bekend- geworden. Berlijn. Vijftien vaartuigen met steenen geladen zijn naar den mond der Elbe gevoerd om ze bij de nadering van Fransche schepen te doen zinken. Het Journal de St. Petersbourg betoogt dat er geen sprake is van een inval in de Donau-vorstendommen. Italië. De regeering heeft bevel gegeven om troepen bijeen te trekken, teneinde de grenzen te dekken. Londen. De Morningpost bevat een artikel waarbij zij er op aandringt, dat, om den oorlog zooveel mogelijk te localiseeren, nogmaals van de mogendheden een alge- mcene volledige erkenning van de neutraliteit van België zal gevorderd worden. Brieven uit België. Brussel, 31 Juli. Zoo is dan dat verschrikkelijk geheim bekendMen weet nu ten aanzien der Fransch-Pruisische politiek ik bedoel namelijk zij die zich daaromtrent nog illusion maakten welk gewicht tractaten en waarborgsover- eenkemsten bij de diplomatie te Berlijn en te Parijs in de schaal leggen. Gelukkig is het Belgisch gouvernement niet verrast geworden. Heeft het zoo spoedig de meest doortastende maatregelen kunnen nemen tot verdediging zijner onaf hankelijkheidde reden daarvan is dat men sedert een jaar en meer op iets dergelijks zich in alle opzichten had voorbereid. Herinnert ge u de algemeene wapenschouwing van bet leger, welke voorleden jaar te Brussel plaats had, bij gelegenheid der Septemberfeesten Schijnbaar was dit slechts een militaire marsch door België, maar in werkelijkheid wilde men de proef nemen of de geno men maatregelen Voldoende waren om spoedig een leger te concentreeren en of die maatregelen het gevaar van een eventueelen inval bij verrassing konden afweren. De proef gelukte destijds uitmuntend en ditmaal ging ook alles naar wensch. Binnen een tiental dagen is het Belgisch leger van 90,000 man gemobiliseerd, Antwerpen ïs in staat van verdediging gesteld en België kan zonder weifeling den vijand afwachten. Deze maatregelen en de juiste en spoedige uitvoering daarvan zijn betere waarborgen voorBelgie's onafhankelijkheid dan alle ver zekeringen van Engeland. Aide-toi et le ciel t'aidera Zoo spreekt de wijsheid der volken. Dat moet de leus zijn van alle natiën. Zwak in getal, moeten zij aan het cijfer tegemoetkomen door energie en krachtsinspanning. Daarin ligt alleen ons heil. België geeft wat dat betreft, een waarlijk prijzenswaardig voorbeeld. De publieke geest heeft, in de laatste acht dagen epn vlucht genomen waartoe men hem vroeger niet in staat zou hebben ge meend. Men begint thans de toekomst met vertrouwen in te zien, en, erkennen wij het, men heeft alle redenen om niet te wanhopen. Een leger van 90,000 man, het welk door het onder de waoenen roepen van de laatste drie lichtingen (daartoe is een bijzondere wet noodig) tot 120,000 man kan worden gebrachtvoorts een schut terij waarvan zoo noodig de eerste ban dadelijk in 't veld kan komen, ziedaar reeds een vrij indrukwekkende macht en- tevens eene voldoende om het land te verde digen tegen oorlogvoerende regeeringen, welke over niet meer troepen op éen punt te gelijk zouden kannen be schikken. Voeg daarbij dat bet versterkt kamp van Antwerpen van zeer veel dienst zal wezen. Een leger gevoelt zich veel sterker, indien het weet dat het in de achterhoede behoorlijk gedekt is en in geval van eene nederlaag een veiligen terugtocht heeft, om zich te herstellen en zich opnieuw to organiseeren. Binnen enkele dagen wellicht zullen wij met juistheid weten welke positie ingenomen is door de verschillende legerkorpsen, belast met de verdediging van de Maas en van de Schelde. Uit bet oogpunt onzer binnenlandsche staatkunde heb ik u heden volstrekt geene goede be richten mede te deelen. Welk een tijdstip voor alge meene verkiezingen! Toch moeten dezen plaats hebben. Het clericaal ministerie heeft gehoopt in troebel water eene clericale meerderheid te zullen kunnen visschen en ziedaar de reden dat België Dinsdag naar de stem bus marcheeren zal om een nieuwe kamer van vertegen woordiging en een nieuwen senaat te kiezen. Onder andere omstandigheden zouden de reactionaire en absurde handelingen van het kabiuet d'Anethan- Jacobs voldoende geweest zijn om het te doen vallen. Nauwelijks was het aan het bestuur gekomen of het begon met de afzetting en vervanging van ambtenaren wier staatkundig gevoelen niet met die van het minis terie overeenkwamen. Dit systeem van intimidatie zal weinig resultaten opleveren, maar is daarom niet te minder hatelijk. Aan den anderen kant heeft ons prach tig ministerie, zoogenaamd in het algemeen belang, een telegrammen-censuur in het leven geroepen. Wel be weert het dat dit altijd het geval is geweestdoch ten onrechte. Vroeger verzonden de hulp-telegraafkantoren direct de hun toevertrouwde depêches. Thans zijn zij verplicht deze naar het centraal bureau over te seinen, waar de chef deze aan eene censuur onderwerpt en oppermachtig beoordeelt of zij misschien inbreuk zouden kunnen maken op België's neutraliteit. Het is onge looflik, maar toch waar. Ik hoop dat men bij de opening van de zitting der vertegenwoordiging niet nalaten zal om aan het gouver nement rekenschap te vragen omtrent de jezuiëtische uitlegging van het reglement. Omtrent het resultaat der verkiezingen is niets met zekerheid te zeggen. Ditmaal is het geheel en al eene loterij. Als naar gewoonte zal veel afhangen van Gent, Brugge en Antwerpen, vooral van Gend. Qui vivra verra. ItVmijcluiiTh. HET TOOIEEL TM BEI OORLOG. "S7"_ TRIER. CONZ. SAARBURG. De vaart op den Moezel van Coblenz naar Trier biedt de schilderachtigste gezichtspunten aan, maarongclnkki- gerwijze is de rivier, door te lagen waterstand, in het schoone jaargetijde zeer dikwijls onbevaarbaar. En zoo al niet het water ontbreekt, maken toch de veelvuldige kronkelingen de reis zoolang (stroomopwaarts anderhalve dag), dat menig reiziger de voorkeur geeft aan den post wagen die hem in 15 uren van de eerste naar de laatste plaats voert. Trier is een plaats die uien niet dan met zeker ontzag binnentreedt en die men niet dan met weemoed verlaat waar zoo menig eerbiedwaardig Jmonument van het verleden in bet heden spreekt, gelijk Longfellow zeggen zou, huivert men bij de gedachte dat ook tot hier het tooneel der verwoesting zich kan uitstrekken. De ligging van Trier aan den Moezel, zeer dicht bij de plaats waar de Saar zich met die rivier vereenigt en in de nabijheid der- grenzen, maakt haar tot een zeer belangrijk punt voor de Duitsche troepen, daar de aan voer van allerlei behoeften gemakkelijk kan plaats hebben zoowel te water als te land. Vooral ook zal men waarde hechten aan het bezit van Trier, omdat tusschen deze stad en Coblenz langs den Moezel geen enkele ver sterkte plaats ligt, die verdedigd kan worden, als men Trier aan den vijand, die dan van daar de Moezel zou kan nen bebeerschen, moet overlaten. Debezettiug derstadin tijd van vrede is niet groot, gewoonlijk 2000 maner zijn een paar kazernen, benevens een hospitaal. Toen in het jaar 69 Claudius Civilis tegen de Romei nen opstond, kozen de Gallische Treviren onder hun aanvoerders Classicus en Julius Tutor zijne zijde, doch de Treviren werden door liet Romeinscbe leger versla gen en hun hoofdplaats Trier (door de Romeinen Augusta Trevirorum genaamd) ingenomen; daarop had de vol gende dagen een bloedige slag plaats tusschen de legers der Romeinen en die van Claudius Civilis, waarbij de laatste eindelijk verslagen en Trier bij het groote Romeinscbe lijk ingelijfd werd. Van dien tijddagteekent de geschiedenis dezer stad, die zoo rijk is aan belang rijke feiten en veelvuldige lotwisselingen, dat het onmo gelijk is ze allen te vermelden, maar we ons moeten bepalen slechts de belangrijkste aan te stippen, waar onder we in de eerste plaats rekenen, dat zij in 285 tot residentie gekozen werd voor Maximianus, die onder den titel van Augustus door keizer Diocletianus tot Caesar of helper in zijne regeering werd aange nomen, en dat men aldaar ten tijde van Hadrianus de belangrijkste inrichting voor onderwijs van geheel Gallië vond, waarvan zij toen de hoofdplaats was. Wellicht is het gedeeltelijk reeds aan deze vroegtijdige wetenschappelijke ontwikkeling toe te schrijven, dat Trier een zóo uitmuntende stadsbibliotheek heeft met niet minder dan 96000 bandenen prachtige bandschriften, waaronder de zoogenaamden codex aureus. Ook onder de Franken, die de stad in 463 hij verraad verkregen, bleef zij een aanzienlijke plaats, en de bis schoppen van Trier waren langen tijd machtige heeren, zoowel op wereldlijk als kerkelijk gebied. Thectgoucl van T rier was ook een der bisschoppen, die in 862 door Lotharius II ter inilpe werd geroepen toen hij zich van zijne vrouw Thietberga wilde scheiden. Tot 843 behoorde de stad tot hel koninkrijk Anstrasie enw$is later aanLotha- ringen gekomen, ging in 870 weder tot Duitschland over, doch kwam in 895 nogmaals aan Lotharingen. Keizer Hendrik I vereenigde haar in 920 voor goed met Duitsch land. In 1063 blonk de vrijheidszucht der inwoners van. Trier schitterend uit, toen keizer Henderik IV hun een bisschop wilde opdringen, in zijn neef Koenraad. Zij stonden onder aanvoering van hun domvoogd op, ver moorden den aartsbisschop en sloegen de keizerlijke troepen. In bet laatst der elfde eeuw beheerschte pans Grego- rius VII de wereld,-en een zijner hevigste tegenstanders was de bisschop Gnenrich von Trier, die echter in bet beste manifest dat tegen dezen paus is uitgevaardigd, aan diens deugd hulde bracht. Doch het is niet mogelijk al de gewichtige handelingen van de bisschoppen van Trier te schetsen en wij herinneren nog slechts aau Bruno, die in 1106 een verraderlijke rol speelde tegenover Hendrik IV, en aan Volkmar, die in 1186 met twaalf andere bis schoppen eene samenzwering tegen Frederik Barbarossa tot stand bracht. Trier was in 1241 een der steden die mede het Rijnsche stedenverbond sloten, dat in 1255 door keizer Willem bevestigd werd en later als de Hanze zoo beroemd is geworden. Een belangrijke rol heeft Trier ook gespeeld in den strijd tusschen Lodewijk van Beie ren en deu paus in de eerste helft der 14c eeuw, toen Boudewiju keurvorst van Trier was en tevens het bestuur over bet bisdom Metz voerde. De keurvorst Jacobus van Trier beeft in 1454 aan de stad eene boogescbool geschonken, die echter in 1793 is opgeheven. Aan de geweldige oorlogen die in het laatst der vijf tiende eeuw onder de regeering van Frederik III werden gevoerd nam Trier een geducht aajideel. Wellicht is daar nooit schitterender vergadering geweest, dan toen iu September 1473 Frederik III en Karei de Stoute met een menigte keurvorsten en gezanten van verschil lende vorsten vergaderden, om de kroning van Karei den Stouten te doen plaats, hebben, tegelijk met de verloving zijner schoondochter Maria van Bourgondië aan den fleren zoon van Frederik III, Maximiliaan. Wij behoeven niet te herinneren boe die bijeenkomst eindigde door het onverwacht vertrek van Fredeiik, zonder eenig resultaat te hebben geleverd. Gedurende de Sickingsche veete, die haar ontstaan te danken bad aan den haat van Frans van Sickitigen tegen den vriend van Lu!her den keurvorst van Trier, werd deze plaats den 8cn September 1522 door Frans belegerd met 5000 man voetknechten en 1500 ruiters, doch met zoo gunstig gevolg verdedigd, dat de belegeraars na zeven dagen moesten aftrekken. De stad geraakte tot zóo grooten bloei en tot zoo hooge mate van onafhanke lijkheid. dat de keurvorsten het wenschelijk achtten hun zetel van Trier naar Coblenz over te brengen, en later werd zij een keizerlijke vrijstad. De verschillende oorlogen en woelingen der keur vorsten, de dertigjarige oorlogen de oorlogen van Lode wijk XIV leverden voor Trier nog belangrijke lotgevallen en veranderingen op. In 1794 aan Frankrijk gekomen, werd Trier de hoo'fdstad van het departement vau de Saar. De beide geestelijke keurvorstendommen Trier en Keu len werden volgens bet rijksdagbesluit van 24 Maart 1803 opgeheven. Na den oorlog met Napoleon kwam de

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3