OÜRANT. N° 179. Zaterdag 1870. 30 Juli. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 29 Juli. De regelingscoramissie van het XIR Nederlandsch taal- en letterkundig congres, dat in Augustus van dit jaar hier zou worden gehouden, heeft, naar wij vernemen, in eene gisteren gehouden vergadering besloten, deze bijeenkomsten, op grond van de tegenwoordige omstan digheden, tot efliua&lgend jaar uit te stellen. De epidemie van kinderziekte op het ter reede van Vlissingen gestationeerde Araerikaansche schip Franklin schijnt te wijken: althans in de laatste drie dagen heb ben zich geene ziektegevallen meer voorgedaan. Het schip wordt dagelijks door berookingen gezuiverd. Het getal zieken te Vlissingen verpleegd, bedroeg tot dus verre 58. Enkelen daarvan zijn reeds weder hersteld aan boord teruggezonden. Tot op heden is geen der aange tasten aan de ziekte bezweken. Bij de te 's Heer-Abtskerke gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn de beide aftre dende leden R. G. Harinck en J. op 't Hof herkozen. Z. M. de koning heeft zijn vertrek uit den Haag naar het hoofdkwartier te Utrecht onbepaald uitgesteld. Uit Gorinchem wordt aan de Arnhemsche courant ge meld, dat alle gebouwen, booinen of andere hindernissen binnen den verboden kring der vesting moeten opge ruimd worden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de generaal-majoor H. Har- denberg, hoofdintendant bij de militaire administratie van het leger. Onderwijs. Eergisteren zijn de indexamens der hoogere bur. gerscholen in Gelderland en Utrecht afgeloopen. Van de twaalf candidaten is een afgewezen. De namen der toe gelaten en zijn: J. N. Labaar, H. W. Huender, E. van Wessem en II. D. Coster, leerlingen van de hoogere bur gerschool te Arnhem; H. Stolp, G. C. R. Hoe tink en C. A. K. Romswinckel, van die te Zutfen; J. Collard en E. Thiange van die te Nijmegen, en B. W Faber van Riemsdijk en D. van Elk van die te Utrecht. De afge wezene was een leerling der Zutfensche hoogere bur gerschool. Het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1870/71 aan de politechnische school zullen gegeven worden, is andermaal opgenomen in de Staatscourant van heden. Kerknieuws. De heer M. M. de Lint, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, heeft het beroepnaar Kat- tendijke aangenomen. Door den kerkcraad der Nederduitsehe her vormde gemeente te Vlissingen is het volgende vie rta van predikanten opgemaakt: de heeren J. C. Verhoeff te Herveld; L. Schouten, te Harderwijk; II. Bax, te Waar den en F. J. Herman, te Baarn. Marine en leger. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt, zullen de militair- geneeskundige studenten van de laatste twee studiejaren eerstdaags als adsistent-artsen bij de verschillende hospi talen worden geplaatst, terwijl aan de overige jongelie den met 1 Augustus verlof zal worden verleend tot 24 September. Gemengde berichten. Aan de jl. Woensdag te Renesse gehouden harddra verij door paarden uit Schouwen en Duiveland werd deelgenomen door 12 paarden. De prijs, bestaande in een pendule ter waarde van f 50, is behaald door de zes jarige merrie „Madame" toebehoorende aan en bereden door den heerS. J. de Bruijne te Noordwelle, en de premie, een lepeldoosje met zilver, ter waarde van f 80, door de 14 jarige ruin „Pier", toebehoorende aan, en bereden door den heer Joh». de G1 opper, te Ellemect. De beoor- deelings commissie bestond uit de heeren M. L. de Bruijne, M. Schalkwijk, N. de Bruijne, S. Krepel, M. Bolle Lz. en P. Hoogenboom. Dc harddraverij had plaats op het lusthof „'t Huis Grol", toebehoorende aan den heer J. Hoogenboom Bz., burgemeester te Renesse. De baan wordt als uitmuntend geroemd. Muziekuitvoerin gen, illuminatie en vuurwerk, waartoe de sociëteit „Nut en genoegen" hare medewerking had verleend, ver hoogden het genot van het talrijk aanwezig publiek. Te Goes zijn in der tijd ruim honderd ingezetenen overeengekomen, om bij de gasmaatschappij pogingen aan fe wenden tot vermindering van den prijs van het gas voor particulieren van 16 op 13 cent. Werd aan dit verlangen niet voldaan, dan zou met 1 Augustus a. geen gas meer gebruikt worden. De commissie die zich met de belangen dier gasverbruikers heeft belast niets van de maatschappij vernomen hebbende, heeft thans per circulaire aan de onderteekenaars der bovenbedoelde verklaring medegedeeld dat het tijdstip is aangebroken tot staking vau het gasverbruik, met aanbeveling om de gasmeters vanwege de gasfabriek te doen weghalen, teneinde het betalen van nuttelooze meterhuur te voor komen. Het vroolijke Weenen heeft een zijner meest popu laire mannen verloren. De kapelmeester Jozef Strausz is dezer dagen overleden. Ais componist heeft Strausz -- de matadoor der dansmuziek 300 werken, behalve nog 200 gearrangeerde stukken achtergelaten. De groothertog van Luxemburg heeft den majoor in Nederlandschen dienst van Toll, bevelhebber van de veldescadrons van het le regiment huzaren, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Uit Berlijn wordt gemeld dat op het nemen of doen vergaan van vijandelijke schepen preraiën van 50,000 thaler worden uitgeloofd. Uit den Helder wordt van eergisteren aan het Handelsblad gemeld dat de gezagvoerder Payne van het schoonerschip Ava, met steenkolen van Hartlepool voor Hamburg bestemd, bericht heelt dat hij in de bocht van de Eems negen Fransche oorlogschepen had ontmoet, die om zijn schip waren heengestoomd, doch nadat hij de vlag geheschen had, hadden afgehouden. Daar alle havens van de Eems gesloten waren, kon genoemde gezagvoer der zijne bestemmingsplaats niet bereiken en moest hij, volgens bekomen orders, het Nieuwediep binnenloopen. Van eene gewoonlijk goed onderrichte zijde te's-Gra- venhage verneemt Het Noorden, dat Vrijdag der vorige week 5 schepen uit Engeland naar Rotterdam onderweg waren, geladen met in dat land door Pruisen opgekochte paarden. Het plan was ze verder over ons grondgebied naar Pruisen te vervoeren. Men heeft den Pruisischen gezant, graaf de Perponcber, om inlichtingen gevraagd. Deze verzekerde dat het zoo was, en men heeft hem medegedeeld dat de uitvoer van paarden verboden zou worden, zoodat de Engelsche paarden wel in- maar niet uitgevoerd konden worden. Goede raad was duurTe- legrapheeren aan de op zee zijnde schepen kon graaf de Perponcher niet en er werd dus een stoomboot uitgezon den, die de schepen op zee praaide en hun het voorgeval lene mededeelde. In plaats van naar Rotterdam te varen, hebben zij thans koers noordwaarts gezet, waarschijnlijk met het doel om de paarden te Emdeu of in een andere Noordduitsche haven te debarqueeren. Jl. Zaterdag kwam van Hedel te 's Hertogenbosch een locomotief met twee beladen wagens ter beproeving van de brug over de Dieze nabij 's-Hertogenbosch. Beide, bruggen zijn goedgekeurd, zoodat de spoorweglijn van 's-Hertogenbosch naar Utrecht geopend is. Tengevolge van de tijdsomstandigheden zal zij, voor zooveel 's-Her togenboschHedel betreft, niet in exploitatie komen, maar uitsluitend dienen tot vervoer van militairen. De brug bij Crevecoeur is jl. Vrijdag avond met groote krachtsinspanning berijdbaar opgeleverd. De officieele beproeving zal omstreeks 15 Augustus plaats hebben. De 14jarige Rachel van Lier uit Nederland heeft bij den wedstrijd van het conservatoire te Parijs met eenparige stemmen der jury den hoogsten piijs in het pianoforte-spel, zijnde eene medaille d'honneur, behaald. Zij was de jongste der dertig mededingsters. L'Opinion van Antwerpen verzekert dat op dit oogenblik reeds geen rempla^anten beneden de 3000 franken te vinden zijn. Den 20cn dezer zijn te New-York zestig mensehen overleden tengevolge van een zonnesteek. Burgerlijke stand. VERBETERING. In het voorlaatste noramer staat onder de eerste huwe lijksafkondiging te Middelburg: A. Roth,hetgeen zijn moet A. Both. Yerkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren zijn te Biggekerke de volgende perceelen wei- en bouwland te koop aangebodenI. 42 ares 20 centiares weiland; verkocht voor f785. II. 60 ares 80 centiares bouwland; verkocht voor f 1200. III. 58 ares 40 centiares bouwland; verkocht voor f 1205. IV. 58 ares 90 centiares bouwland; verkocht voor f 1160. V. 65 ares 12 centiares weiland en sprink, VI. 54 ares 31 centiares weiland en sprink en VII. 22 ares 10 centiares weiland; in massa verkocht voor /"3103. VIII. 37 ares 50 cen tiares bouwlandverkocht voor f 710. IX. 38 ares 80 cen tiares bouwland; verkocht voor f 703.25. X. 38 ares 60 centiares bouwland; verkocht voor f 720.50. XI. 35 ares 70 centiares bouwland; verkocht voor 520.50. XII. 98 ares 10 centiares weiland; verkocht voor f 1950. XIII. 80 ares 60 centiares bouwland verkocht voor fl531.75 (alle 13 perceelen liggende in de gemeente Big gekerke) XIV. 1 hektare 2 ares 40 centiares weiland, liggende onder Grijpskerke; verkocht voor f 1570. XV. 75 ares 40 centiares weilandverkocht voor f 1360. XVI. 76 ares 80 centiares; verkocht voor f 1493; beide laatste perceelen onder Meliskerke. Eergisteren zijn door den directeur der registratieen domeinen in Zeeland de volgende werken aanbesteed: 1". Het maken van een aarden dam in de gracht der vesting Vlissingen, nabij de Rammekenspoort aldaar, met het sloopen van twee houten bruggen enz. Laagste inschrijver de heer P. Monjé, te Breskens, voor f 3850. 2°. Het verven van eenige gebouwen op de voormalige rijks marine-werf van aanbouw te Vlissingen. Laagste inschrijver de heer H. C. Mos, te Vlissiugen, voor f 600. 3*. Het afbreken en vernieuwen van het houten hek langs voormelde werf, over eene lengte van 290 meters. Laagste inschrijver de heer A. Loois, te Vlissingen, voor f 236. Heden werd alibi er aan het gebouw van het ge westelijk bestuur van Zeeland bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van eenige buitengewone werken aan de haven te Breskens; laagste inschrijver de heer D. Tholens, te Hoek, voor 10700. Tiiei mometerstand 28 Juli 'sav. 11 u. 62 gr. 29 'smorg.7 u.gr. 64 s'midd. 1 u. 69 gr. 'sav. 6u. 67 gr. vUtitfiHuUii. Algemeen overzicht. DeNederlandsche correspondent van het Parijsch dag blad le Temps schreef dezer dagen„de verstandige lieden in Nederland hopen dat de Fransche troepen overwinnen zullen, omdat, indien Pruisen zegepralend uit den stryd trad, het de domineerende mogend heid in Europa worden zou en Nederland 's voortbestaan slechts van haar verlof zou afhangen." Een uitvoerig artikel van den hoogleeraa'r Opzoomer, in het Utrechtsch dagblad opgenomen, trekt nu te velde tegen de bewering van het Noorden dat dr. Réville de correspondent van le Temps in deze zou geweest zijn. De heer Opzoomer beweert op verschillende gronden dat dr Réville

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1